Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

pavcas

Já si nemůžu pomoct,ale vždyť je to pořád to samý jak přes kopírák. Jsou tam hodný opice a jsou tam zase zlý opice, ty hodný se spojej s hodnýma lidma a bojujou proti zlým na obou frontách, jaký klišé. Dokonce mi to splývalo tak moc s předešlým dílem, že jsem se musela podívat, kdo v něm hrál hlavního hrdinu, protože jsem byla přesvědčená, že ten samej, teda Jason Clarke, jako v tomhle filmu. Tím pádem jsem nechápala kdo byl na fotkách a videu, do jakýho baráku že se to vrátili a říkala si jaktože si s Caesarem na sebe nepamatujou. Takže asi tak. Gary Oldman tam hrál vyloženě křoví, nějaká akce dobrý, dojemný momenty taky,ale už to tu prostě všechno bylo a je úplně jedno do jakýho hávu to režisér zabalí příště a kdo bude tentokrát ten hodnej na straně lidí. Vnímám to jako snahu vytřískat z danýho tématu co nejvíc peněz na úkor kvality, sice celkem dobře natočený,ale stejně naprosto typický zbytečný pokračování něčeho co už tu bylo a že tomu dám 3*, tak to jsem ještě fakt hodně mírná! ()

Fisek

Čekání se rozhodně vyplatilo. Úžasný film, ale na plné hodnocení to není. Dokonce to není ani lepší než jednička. Necítil jsem to samé, jako předtím. Prostě jsem během sledování, při vypjatých momentech, neměl chills… jako předtím. Něco tomu chybí, něco udělali jinak. Zaměřili se na něco jiného. A s tím humbukem prvních ohlasů, kde tvrdili, jaký to není masterpiece, šlápli trochu vedle. ()

kenkaku

S hodnocením váhám. Film má totiž nešťastnou délku (mohl si 20 minut odpustit) a ten závěr ve mě nechal rozpačitý dojem. Už to není taková pecka jako první setkání s Cesarem. Ne, že by nebylo na co koukat. Vize apokalyptického světa je perfektní. Opičky baštím a jsou jako živé. Dokonce i stále mají převahu opice (v sympatiích) než lidi (pakárnu si dělá každý sám). Takže se jeden a vlně #1. I když je všechno vizuálně "víc žrádlo", není to ono. Vázne to na ději. Opravdu jsem čekal víc konfrontací od začátku nebo naopak budování soužití (s následným malérem). Ale ne tuto všehochuť. Je mi jasné že #3 bude nářez... (až si říkám, že by mi ani nechybělo #4 točené "z druhé strany" = mezi opičky se dostane jeden kosmonaut který neví jaká bije :)). ()

Babous odpad!

První díl mě nadchl pro tenhle svět, o to větší bylo vidět tuhle hrůzu. Nefunguje tady podle mě vůbec nic. Od hlavních hrdinů - kdo je vlastně hlavní hrdina? opice? lidi? proč je tedy hrají nejhorší céčkoví herci? - přes přepočítačové efekty až po příběh. Polovinu času jsem jenom tápal, co se zrovna na plátně vlastně děje. A vážně se tvůrci na prequel k nejdepresivnějšímu sci-fi v dějinách kinematografie pokusili našroubovat happy end? I když je všem jasné, že to dobře stejně skončit nemůže? Vážně hrozné, divím se, že jsem neumřel nudou. ()

herr_carter

Film se mi líbil víc, jak Zrození planety opic, Caesar,byť digitálně vytvořený charakter, byl zde opravdu autorita v opičím prevleku...Ještě že jsou tady počítačové triky na superúrovni, alespoň tak není moc pozornosti kladeno na lidskou část hereckého osazenstva, protože ta byla značně nezajimavá...a dále bych vypíchl ,,pololidskou,, řeč opic,ta byla vážně skvělá. Takže nezbývá než se těšit na finální střet lidí a opic........?...............moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

Dinosaurier

Tak jako říkám si, k čemu je natočit ČTRNÁCTOU verzi Planety opic. Pak se sejdete se starochama u piva a někdo se zeptá: "Hej, viděl jsi Planetu opic?" A na to lze jen odpovědět: "A kterou?" A další díly ještě čekají, bezva. Celkově palec nahoru. Gary Oldman snad poprvé jako badass a Caesar, kterého James Franco nechal asi příliš koukat na Batmana, jinak si nedokážu vysvětlit, kde by okopčil tak ultra temný hlas. Už se v té dějové linii začínám dost ztrácet. Bod navíc za opičí sídlo ala paleolitická ohrada. ()

ondra.kymla

Až na hlavního hrdinu, který mi až tak nesedl - v prvním díle mi přišel lepší, se mi to velmi líbilo. Spíše jsem na tento film nahlížel, jako na posunutí efektů zase někam trochu jinak. To co WETA udělala bylo senzační. Ty měsíce rottoscopingu společné s motion trackingem a skvělými 3D modely se prostě vyplatili a rázem jste tu měli realistické opice. Musím ale říct, že první díl byl asi lepší. ()

The Viper

Caesar šéfuje, Clarke je překvapivě sympatický a Gary ukáže i něco ze svého hereckého umu, ač jeho postava je spíše otravná. Ten nejlepší výběr afrických herců i přes jazykovou barikádu dokázali předvést své maximum a ač hráli bez šatů, nikoho tím rozhodně nepohoršili. Tato planetka má pomalejší tempo s dost krkolomným závěrem, kdy nakonec zjistíte, že opice umí vyměňovat zásobníky zbraní bo dokonce mají cheaty na nekonečno munice. Snad emoční vzpomínka na Jamese Franca a jeho předchozí (pro mě lepší) film s nemilitantním Caesarem zahřeje u srdce, stejně jako puberťák učící zrzoopici číst. ()

hlošík

Námitky ohledně černobílého pojetí postav, kdy proti sobě stojí čistě kladné a čistě záporné postavy, jsou možná trochu přehnané. Každá postava se řídí primárně touhou po přežití, zpočátku nejsou ani vzájemné sympatie některých představitelů obou "rodů" jistotou, ale vyplynou až z vývoje událostí, které některé postavy rozdělí, jiné spojí. Jedinou (výraznou) zápornou figurou je tak opičák Korba, Oldmanův Dreyfus je navzdory krátkému času na plátně zajímavou postavou právě tím, že tragické dopady jeho jednání nejsou motivovány zlými úmysly, ale naopak touhou "chránit lidskou rasu". Takové rozvržení charakterů pak celkem dobře odpovídá Úsvitu planety opic jako prostřednímu dílu trilogie, předělu, který má vyústit nejpravděpodobněji v osudový konflikt mezi opicemi a lidmi. S tím souvisí i větší zapojení akce a vizuálních efektů, které jsou zde ale trefené přímo na úzkém průniku mezi uvěřitelností a vizuální opojností (poutavé kompozice některých záběrů, dynamická akce). Jako jediná slabší část se tak jeví scénář, neboť o příběhu nelze říct, že by patřil mezi ty nejvíce strhující (byť to je možná nutný rys prostředních dílů série), a logické nedostatky také nejsou zrovna výjimkou. ()

charlie_ando

Zrození Planety opic bylo jako zjevení. Brit Rupert Wyatt ukázal, že s použitím moderní techniky je tahle klasická záležitost schopna vykročit k novým světlým zítřkům. Matt Reeves, který usedl na uvolněnou režisérskou sesli, to měl o poznání složitější. Musel dokázat, že restart téhle série nebyla jen létavice, která jasně zazáří a pak se propadne do zapomnění. Povedené trailery dávali tušit, že na nás chystá něco nevšedního. Podařilo se mu to, dokonce bych řekl, že nejen zdárně navázal tam, kde skončilo Zrození, ale dokonce podle mě posunul tuhle sérii o stupínek výš. Od uvedení předchozího dílu uplynuly tři roky, ale na plátně minulo už deset zim a tak se Caesarovi podařilo vybudovat vzkvétající společnost mluvících opic. V hlubokých kalifornských hvozdech vystavěl zdánlivě bezpečný domov. Zatím lidé, kteří přežili vražednou epidemii "opičí chřipky" se sice dali dohromady v sutinách San Franciska, ale nebezpečně rychle jim dochází palivo do generátorů. Životadárné světlo jim může poskytnout pouze obnovitelný zdroj energie a tím je vodní elektrárna. Tu během let, ale bohužel pohltila nebezpečná divočina a cesta k ní vede skrz území opic. Dochází tak k nevyhnutelnému zničujícímu střetu dvou tak odlišných, ale přitom si tak blízkých světů. Tvůrcům se podařilo vybudovat hutnou a postupem času čím dál víc vyhrocenou atmosféru nejen tím, že nechali diváka nejdříve zblízka poznat všechny hlavní postavy, ale samozřejmě i díky podmanivému a povedenému grafickému zpracování. Vše podporuje úderný soundtrack od Michaela Giacchino. Tak tedy vzhůru do dalšího velkého dobrodružství na planetě opic. ()

Rudinsky

Bál som sa, že to upadne do generického, tupého eye candy pokračovania bez štipky scenáristickej snahy... I keď to nemá čaro jednotky, ktorá až neuveriteľným spôsobom kombinovala prácu s hudbou, storybuilding a mala priestor servírovať gradáciu deja na úplne inom rozhraní (Nooo! scéna 4ever), stále sa jedná o snaživú prácu. Réžia je solídna, no stojí skôr na technickej brilantnosti, než snahe ponúknuť obsahovo a feelingovo prešpikovanú scénu. Preto si skôr zapamätáte "Koba vs. tank", alebo "Malcolmov útek pred opicami počas kradnutia liekov (ktorú osobne považujem za highlight filmu)", než tie výpovedné. Z časti za to môže aj scenár, ktorý balansuje na hrane medzi snahou umne vystavať dej a padnúť do klišé. Čo je škoda, pretože hlavné checkpointy deja ich nepotrebujú. Hudba výborná, atmosféra vizuálne opojná, triky sú asi momentálny vrchol možností. Úsvit je rozhodne kvalitný nástupca a rozbieha ságu solídnym smerom, no je citlivý na precedens geniálnej jednotky a výber režiséra. ()

Seti

Parádní pokračování jednoho z nejlepších filmů a největších překvapení roku 2011. Úsvit Planety opic není lepší, ale jedná se o příklad zřídka viděného pokračování, jež na svého předchůdce nejen dokonale navazuje, ale navíc ho doplňuje a smysluplně rozvíjí takovým způsobem, že spolu oba díly tvoří skvěle vyvážený celek, a to se skutečně v dnešní době vidí málokdy. Ano, jako v každém pokračování se i v Úsvitu Planety opic podstatně zvětšuje měřítko, a to jak ve formě, tak v obsahu, ovšem toto zvětšení je zcela podřízeno vyprávění a jeho logice navazující na první díl. Vidíme tedy více opic, více CGI triků, spektakulárnější postapo kulisy a více akce, ovšem vše režisér umě užívá pouze jako prostředek k vyprávění příběhu dvou společenství a jejich nevyhnutelného střetu. Co dle mého názoru zvládli tvůrci naprosto skvěle (krom jiného samozřejmě), je obsahový posun mezi prvním a druhým dílem, kdy ve Zrození byly na příkladu Caesara předastaveny problémy, jimž ve společnosti čelí sociálně vykořeněný jedinec, tak dvojka na příkladu opic nastiňuje dilemata, jež provázejí rodící se komunitu. V následném konfliktu mezi opicemi a lidmi byl pak velmi citlivě kladen důraz na nečernobílost, a to jak jednotlivých stran, tak i charakterů. Ve větším měřítku filmu se podařilo zachovat i osobní dramata jednotlivých postav, což však působilo především u Caesara. Je pravdou, že lidé hráli v tomto bijáku druhé housle a přiznejme si, že hlavní lidský hrdina nebyl Caesarovi rovnocenným partnerem. Také mi přišlo, že budované přátelské vztahy mezi lidmi a opicemi byly načrtnuty příliš chvatně a zhruba, což se ve finále projevilo mírnou emoční odtažitostí. Jesliže emoce ve vztahu opic k lidem u mě nefungovaly na 100%, tak vztahy v opičí společnosti to zcela vynahrazovaly a Caesarovo prozření a odložení růžových brýlí ve vztahu k vlastnímu druhu byl pro mě skutečný tematický vrchol filmu. Vše samozřejmě zabaleno do prvotřídního audivizuálu se špičkovými triky a výtečnou akcí (opičí zteč základny v San Franciscu byla vážně lahůdková). Ano, v případě pokračování Planety opic se opět jedná o náramně vydařený blockbuster se značným tematickým přesahem a komu se alespoň trochu líbil tři roky starý remake, tak by Úsvit neměl za žádných okolností minout. ()

HiddenDragon

"You...are...not....ape." Jednoznacne zatim nejlepsi dil opici serie vubec a urcite jedno z nejlepsich pokracovani, ktere je kvalitou (ve smyslu druhych dilu) srovnatelne s druhym Nolanovym Batmanem - "Dark Knightem" (2008). Vizuelne naprosta pecka, ktera ma k dokonalosti CGI modelu uz jen pomyslny chloupek. "Zrozeni" ackoliv neni o moc starsi (2011) pusobi v tomhle smeru skoro jak druha liga. "Usvit" ma uzasne temnou postapokalyptickou atmosferu plnou deste a emoci. Jsou tu velmi dojemne sceny, ale i vsemozne odstiny (ne)duvery, nenavisti, to vse umocnene tim, ze jen neco opice vyslovuji, a jako v predchozim dile se hodne dorozumivaji znak. reci. Podobne jako se "Zrozeni" dalo prirovnat ke 4. dilu puv. serie, tento ma leccos spolecne s petkou, tedy "Bitvou o Planetu opic" (1973). Caesar je uz vyzralym vudcem komunity v sekvojovem lese za Golden Gate Bridge a lide jsou zdecimovani virem (puvodne lekem), ktery chytre opice stvoril. Zbyvajici hrstce obyvatel dochazi energie, a tak se co nevidet svet lidi a opic zase stretne. Caesarova vstricnost k lidem se ale nelibi Kobovi, zohavenemu simpanzovi, ktery byl uz v minulem dile, a ktereho lidi hojne pouzivali na pokusy. Ocividne jim to neodpustil a nevaha jit proti nim vsemi prostredky. Tot dej. Herecky (u lidi:-) je to povedene - az na Oldmana pro me nezname tvare a to sem pasuje. Hudba je slusna, ale vsechno stejne prebiji vizual, ktery zhltnete jak malinu. Perfektni, velmi uveritelne opici pohyby (Andy Serkis jede:-) a s nimi souvisejici motion-capture, animace srsti, stiny, dest, ohen, San Francisco jak z PS hry "The Last of Us"...vsechno velmi syrove a atmosfericke. Snad jen hodne otevreny konec trochu vadi, ale holt je to delane jako delsi serie. Uplne na konci se clovek dovi, ze film zamestnal 15,000 lidi. Je to znat. Takhle ma vypadat cool blockbuster. [stejne jako u "Zrozeni" jeste poznamenam, ze krome zbytecnych novelizaci obou filmu existuje i knizni prequel! s nazvem "Ohniva boure/Firestorm", aut. Keyes Greg - ovsem zatim nemuzu posoudit jeho hodnotu co se tyce doplneni deje - necetl jsem] [a jedna profi recenze, podobna moji http://film.moviezone.cz/usvit-planety-opic/recenze/ ] ()

DonQ

Je zde zaděláno na jednu z nejlepších scifi sérii vůbec . Původní opice se můžou jít klouzat. Dvojka určitě kvalitativně nezaostává za jedničkou, byť se děj posunul do úplně jiné roviny. Bavilo mě to a naplnilo veškerá očekávání. Jen tak dál ! ()

see_sawandrew

Ono vlastně nestačí, aby obě strany barikády měly rozumné důvody, proč se navzájem nezmasakrovat. Stačí jeden válečný štváč na každé straně a průšvih je na světě. To je nakonec hlavní, ničím nezastřené poselství dvojky. A je možná prvoplánové, ale každopádně pravdivé. Vizuálně je to stejně vypiplané jako jednička, ale v některých momentech dynamičtější, ne-li kulervoucí a děsivé. Stejně jako u nových X-menů, i tady rád přimhouřím oko, protože díkybohu ještě rozeznám super stylovku od přeplácané blbiny. 90% ()

Spike23 odpad!

Tak tohle by fakt nešlo. Nedávno jsem viděl Hercula, a už jen kvůli tomu, že ho hraje The Rock, jsem to odsoudil jako každý další hollywoodský akčňák, který už jenom z principu nemůže být nadprůměrně hodnocen nikým, kdo se aspoň trochu zajímá o filmovou scénu. Pak jsem ale viděl tohle a z hloubi duše se musím omluvit všem akčním hvězdám, ve které jsem už ztratil naději, že by do konce života mohli hrát v něčem kvalitním. Tenhle film je totiž definicí stereotypu a neoriginality. Všechno, co se v něm stane, tak každý člověk, co má jen trochu rozumu, dokáže předvídat na minimálně 10 minut dopředu, nemluvě o tom, že když spolu mluví opice, tak není nejmenší problém si přesně domyslet jejich dialog slovo od slova. Opravdu nevěřím tomu, že by ještě někdo mohl tento rok natočit něco horšího a napsat k tomu horší scénář i kdyby chtěl. Pro mě jednoznačně ztráta 130 minut života nejhorším možným způsobem za rok 2014. ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky