Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

john.h

Velmi působivá podívaná. Snad každý záběr je neuvěřitelně působivý, hlavně z trikového hlediska. Hodně jich je i režisérsky nápaditých. Digitální opice v tomto filmu mají taky živě vyhlížející oči, což se mnohdy o CGI postavách říct nedá. A navíc je to i zábavné a emotivní. Film, který si užije prakticky kdokoliv. ()

Bube1

Je pravda, že nejlepší herecký výkon zde předvádí Caesar a celkově opice přehrávají lidi na všech frontách... I přes to je film super! Efekty prvotřídní a hlavně děj hodně vtáhne. Nebýt těch slabých herců, dám plný počet, ale takhle 'jen' 4 hvězdy. ()

Pakr

Taaaak jednoduchý film...opravdu jak pro opičky. Možná kdybych si to dal v kině, tak by na mě zapůsobila alespoň vizuální stránka filmu. Bohužel v kině jsem na opičkách nebyl. Nezajímavé, jednoduché, tahák na prachy, v konečném výsledku prostě opičí příběh... ()

Raagash

Kvalitní blockbuster, který bohužel jede po klasické hollywoodské stezce (finále plné explozí s předvídatelným koncem), což mě třeba štvalo u Iron Mana 3 či posledního dílu Captain America. Audiovizuálně opět na vysoké úrovni, Andy Serkis je fakt borec a k ***** hodnocení tomu chybí nějaký wow efekt či jiné a méně výbušné finále. ()

singone

Stejně jako pro mnoho dalších je to pro mne o trošku slabší než jednička, ale i tak další kapitola Caesarovy cesty stojí za to. Mě v tom prostě trošku chyběl Franco, i když je asi dobře, že tam nehrál. Nevím co by ještě do příběhu mohl přidat. Každopádně efekty na současném maximu, nevzpomínám si na film, kde bych viděl věrohodnější CGI. Slabších 5* ()

Shredder

Scenaristi urobili malu gulicku napadov, ktoru rozvalkali do velmi tenkeho cesta trvajuceho cez dve hodiny. Monotonna prva polovica v ktorej sa nic nedeje a v podstate mame obdivovat CGI mo-cap ludoopov, sa prelina do druhej acknej polovice plnej klise a nezmyslov. Vsetky opice zrazu bez vycviku vedia narabat s kazdou strelnou zbranou ako SAS a najprv z pomsty a neskor zo strachu nasleduju pomateneho lidra, ktory sa hra na mesiasa opic ale mysli a kona ako typicky clovek. Taka je vlastne cela druha polovica, kedze opice aj tak vyuzivaju strelne zbrane, staci ich v mysli nahradit ludmi a mame jeden z najviac stereotypnych pribehov o utoku jednej skupiny obyvatelstva na druhu + lider zradeny najlepsim kamaratom. Serkis je stale kralom motion capture postav, ktorym dokaze vdychnut zivot, bohuzial sa vsak ocitol vo vagnej brecke plnej nevyraznych postav, ktora tak spolieha na efekty, ze zabudla vyladit akekolvek ine detaily. ()

Hisnuklusi

Když nad tím teď tak hlouběji přemýšlím, tak vlastně zjišťuji, že se to neslo ve velice podobném duchu jako předchozí díl, což mi vzhledem k tomu, že se tohle odehrávalo už v situaci, která měla stát za to a měla nabídnout hlavně nějakou tu nadupanost, připadá chabe. Ne, mě to nebavilo a znovu bych to zvládl jen horko těžko. Vleče se to jak tuhe hovno a je to o tom samem. A ten velkolepý závěr mi nepřišel tak velkolepý. Jediné plus oproti předchozímu dílu jsou herci, kteří byli určitě tak milionkrát výráznější než ti předchozí, Clarke se mi víceméně libil a jako herce si ho pomalu ale asi jistě začínám oblibovat, což je pro mě vzhledem k tomu, kdo bude hrát Johna vimekoho asi solidní plus. Ty hvězdy dávám za koncept, herce a myšlenku, za hezké spracování atd. Ale příběhově podle mě jen pusto. Ja jim tu epickou velkolepost prostě nějak nežral, stejně jako u jedničky. ()

papadoce

Plne súhlasím s tým, že nám nastala akási doba prepálených minutáží. Je to trend, ktorý ale mne čo by divákovi viacej berie ako dáva. Iste sú filmy, kde je čas nad 120 minút potrebný, ale to je tak 1 prípad z desiatich. César by mal dostať oscara, keďže preskočil čo sa výrazu tváre týka mnohých tzv. hercov či už súčasnosti, alebo aj minulosti. Za prvých desať minút mal na tvári viacej prejavov a precítení, než Charlie Sheen za celý život. Celé to bolo úplne iné než Zrodenie planéty opíc. Nevravím horšie, ale ani lepšie, proste iné. Technicky dokonalé a mať to 100 minút tak napálim 5. Takto by som ale dal 85 percent. ()

Marty7CZ

Naprosto parádní příběh!!! Zarazil mě biják do křesla ani sem nemrk! Paráda kulervoucí, několikrát bude ještě viděná. Skvěle zahraný a Serkis má už na digihraní asi patent... P.s. Ty kritiky od místních "nedotknutelnejch bohů" jako např. GOLFISTA, jsou hluboce mimozní a nedokážu pobrat, že maj za takový moudra tolik bodů od lidí....95% ()

biergof

Příliš velký koláč si strůjci filmu upekly a přitom recept na papíře nebyl složitý. Děj nechápavě pokulhává a přitom má jednoduchou zápletku. Akční pasáže jsou, až na pár světlušek, průměrné, což mi v dnešní době připadá vlastně podprůměr až propadák. Rozpačitost, to ve mě při závěrečných titulcích roste. Takové pokračování jsem vidět nechtěl a první díl si zasloužil víc. Matt Reeves nevěděl, jak to natočit a já zase nevím, jestli tohle chci ještě někdy vidět a rozdělaná trilogie si už koleduje o restart. ()

TommyDiamond

Virus, který v předchozím díle přivedl lidské pokolení na pokraj vyhynutí a testovací lék na Alzheimerovu chorobu, který zapříčinil prudký inteligenční vývoj primátů, dohromady posunuly misky vah o nejsilnější živočišný druh na planetě do zcela vodorovné polohy. Už sami předchozí události a situace, která v tomto příběhu nastala, nevyhnutelně směřovala ke konfliktu mezi lidmi a opicemi. Nepomohlo zde ani ujednání křehkého příměří, sympatická gesta obou stran ani kladné osobnosti (Ceasar, Malcolm) z obou táborů, kteří si přáli vše řešit mírovou cestou. Povaha lidí i opic (podle filmu) je v globálu prostě taková, že pro své zájmy a čest jsou schopni beze studu zahubit jeden druhého...... Vadilo mi, jak lehce se opice dostali do války. Čekal jsem defenzivnější postoj, protože svým jednáním okatě připomínali lidi. Velkým příkladem je Kobo, jehož charakter postavy by si v opičí hierarchii žádného stoupence nenašel a jeho činy byli příliš extrémní... Úplně nejvíc mě však vadí, že tento díl neměl globálnější dopad a řešil problém pouze na kousku území.... Po vizuální stránce se filmu nedá prakticky nic vytknout a i přes popsané zádrheli mě film bavil. Hodnotím vysoko, čtyřmi hvězdami ()

PavelH

velké zklamání a na víc než 3 hvězdy to nemá. Příběh tak nějak o ničem. Pro mě jediný silný moment, když se Cézar vrátil domů a našel fotku Jamese Franca... a to jenom proto, že si člověk vybavil, jak super byl první díl. Nebe a dudy. Nehledě na to, že ani jediný z "human" herců mi nebyl sympatický a vlastně žádná opice si mě taky nezískala. Až na některý momenty byl totiž nudnej i sám Cézar. Nevyužitý potenciál, vše jaksi nedopečené, nedotažené. Vizuálně hezké, příběhově prázné... velká škoda ()

Colchack

O poznanie "horší" film ako prvý diel, no aj napriek tomu sa jedná o solídne pokračovanie čo sa vizuálnej, ale aj príbehovej stránky týka (no miestami až predigitalizované, čo mi trochu vadilo). Som zvedavý, čo nového nám ukáže posledný diel tejto (slušne rozbehnutej) trilógie. Medzi 3/4 - uvidím či hodnotenie neupravím po druhom zhliadnutí. ()

Knor

Zatraceně dobrý, se světem to už není dobrý a je to cítit od prvních minut filmu a tak to má být. Planeta opic má hlavně znepokojovat, tak jak to nastavil první díl z 68-ho. Triky jsou perfektní a film je zaměřený hlavně na opičáky, kteří se handrkují a brání si svoje stejně jako lidé. Je moc dobře, že scénaristé nedělají ty zlé ani z jednoho druhu, ale všichni vlastně ví, že celej svět půjde do kopru, chtě nechtě. Je to osud a pozorovat pomalou a jistou zkázu lidského druhu mě strašně baví. Výborná práce, těším se na další pokračování. ()

departed

Docela zábavnej popkorn, avšak měl bych pár výhrad. Clarke je v pohodě herec. Pokud mu role sedne přímo na tělo a je ve vedlejší roli, tak "válí", ale na to utáhnout hlavní roli podle mě nemá. Nemá na to ksicht, nemá na to dostatečné charisma, zkrátka ten náboj, díky kterému by měli diváci uvěřit, že je ve vedení on. Další menší zádrhel bych viděl v prkenné Keri Russell. Jestli nikoho lepšího najít nešlo fajn, ale její výkon mi přišel, jak kdyby scénář ani nečetla a místo toho spíš četla při natáčení přímo z cedulek. V pohodě, beru. Další věc je postava Carvera. Jasně, každý takovýhle film musí mít nesympatického, nepřizpůsobivého hajzla, ale tenhle byl nucenej až to nebylo hezký. Na pěst. Nicméně, digitální opičky jsou opět hezky udělaný, otázka důvěry, války a přátelství dobře podána a tempově to odsýpalo rychle, ale z castingového i obsahového důvodu mě první díl bavil přeci jen víc. ()

sWONDER

Podarený predkrm pred hlavným chodom. Z príliš velkej časti venujúci sa opiciam, na úkor samotnej zápletke. Finále a osud všetkých mi boli tak trochu volné. Trikovo dokonalé, atmosfericky pohlcujúcé, no emocionálne... nevýrazné. So Zrodením neporovnatelné, to bolo ovela, ovela komplexnejšie, Úsvit má však v rukáve iné, silné tromfy. Dúfam, že pokračovanie mi napraví chuť. Silné tri a trištvrte. ()

Mahowny

Vizuálně vymakané scifi, které v sobě skrývá až Shakespearovské drama. Nesouhlasím s komentáři na csfd o prázdném filmu bez příběhu a zbytečných dialozích. "Home. Family. Future." ()

Gromit

Lepší než předchozí díl! Ba co víc, Úsvit planety opic je dosud nejlepším "opičím" filmem a překonává i Schaffnerův originál ze 60. let. A nepřekonává jej ani tak úrovní triků (která je mimochodem špičková), jako spíš atmosférou (která je neuvěřitelně mrazivá, fakt) a samotnou zápletkou. Lidští hrdinové jsou sice kapku nevýrazní (s čestnou vyjímkou Garyho Oldmana, ale to jen proto, že je to Gary Oldman), ovšem nevadí to, protože všechnu pozornost na sebe stejně strhává Caesar, kterého už budete vnímat jako plnohodnotnou filmovou postavu a ne jako vydařenou digitální atrakci (Andy Serkis je génius!). Nezbývá než doufat, že případný třetí (a možná i čtvrtý) díl bude v této vzestupné tendenci pokračovat nebo alespoň zachová vysoce nastavenou laťku. Takhle dobře rozjetých filmových sérií nebude nikdy dost. ()

rezzzy

Bohužel si myslím, že to, co bylo řečeno ve 130ti minutách, by se dalo s přehledem říci 65 minutami a tímto zrychlením učinit dějovou linku napnutější. První polovina příběhu ohledně elektrárny byla zbytečně zdlouhavá na to, že o samotnou elektrárnu ve výsledku ani nešlo a nebyla pro děj ničím významná. A o Malcolmovi a dalších humans jsme se toho zrovna moc nedozvěděli. Nebylo to špatné, ale zase na 4* to nebylo. Škoda. ()

HarqAlAda

Začínam byť stoický voči príbehom typu "macho so srdcom vs. macho bez srdca". Neviem či myšlienku o rodine, pacifizme a prežitiu som si len domyslel alebo správne rozšifroval. Prepojenie s klasickým príbehom planéty opíc a čosi ako prequel k tomu ako to asi mohlo byť nie je žiadne, aspoň som teda nenašiel. Tento film stojí dejovo úplne samostatne, to že sú v ňom opice ešte nehovorí nič o planéte ako ju poznajú pamätníci. Trošku ma zamrzel Gary Oldman, ktorého postava bola suchá a naozaj len akoby do počtu. Vlastne všetci ľudia tu boli do počtu. Oldman zahral samozrejme na jednotku, ale úplne zbytočne. Napriek tomu film drží pokope, je čo sledovať a sám pre seba a osamote obstojí. Paradoxne najviac rozmýšľajúca postava je opica, ktorá bohužiaľ nemá obstojný protipól, takže celý film len pokojne čakáte na koniec a v duchu si fajkáte základné body príbehu. Slabé tri hviezdy a určite nemá zmysel vidieť znova. ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky