V jižní Africe sužované apartheidem se dva detektivové (Orlando Bloom a Forest Whitaker) vydávají po stopách vraha, který zabil mladou dívku. Během vyšetřování případu je v botanické zahradě Kapského města nalezeno zohavené tělo dcery slavného hráče ragby. Příčinou smrti se zdá být neznámá chemická látka... (HBO Europe)

dopitak

Jako kdyby to nebyl takovej masakr, tak v kulisách JARu a její přírodě by se mi to moc líbilo. Kdyby se o hrůzách mluvilo, kdyby se zaobaleně ukazovaly, pořád by to šlo. Ale sekat někomu ruku, to se přeci jenom do tohoto typu filmů moc nehodí. Shodou okolností jsem včera reprízoval Město Bohů, které šlo v tomhle ještě dál. Šokovat ano, ale ne násilím. Whitaker ve skvělé roli, Bloom moc ne. Policajt co zevluje a chlastá, asi nebude mít takovej abdominal. ()

tron

Nečakané a teda o to príjemnejšie prekvapenie. Ostrá akcia, hardcore nápady (ľudožravé prasatá, masové hroby detí...), vynikajúci vizuál, perfektná akcia a brutálne dobrá buddy dvojka Orlando Bloom/Forest Whitaker. Režisér s ničím nestráca čas (takže to, že má niekto rakovinu, sa nedozvieme z trojminútového dialógu, ale tak, že si dá dole šatku a pod ňou nemá vlasy). Bohužiaľ, hoci prvú hodinu som bol nadšený, v druhej sa to troška pokazilo. Náhody sa na seba začnú navršovať až príliš podozrivo, snímka stráca tempo a zaskočili ma tiež problémy v scenári (jazdkyňa nemá pre dej zmysel a zaujímavé je tiež to, keď sa Orlando chce dostať zo sídla SBS, je mu zablokovaná čipová karta, skúša ju k skeneru priložiť 4 razy a keď sa mu to nepodarí ani na štvrtý, skúsi to ešte piaty a dvere sa otvoria). Napriek tomu je Zulu sugestívny zážitok vďaka živelnej réžii, naliehavej atmosfére a super hercom. Po jeho dopozeraní som mal – napriek všetkým tým temným, strašným veciam, ktoré sa tu stali - dobrý pocit a cítil som sa „naplnene“. ()

Kaka

Odvážný počin Frantíků, kteří si drží své typické trademarky tvrdé, syrové a přímé kriminálky a nebojí se občas i trochu experimentovat (exotická JAR). Místy velmi tvrdý a explicitní blood fest, který je ale bohužel zábavný především svojí formou a stylem, potažmo pak hereckými výkony. Scénář je příliš jednoduchý a obyčejný. Potěší překvapivě sehraná dvojice Whitaker/Bloom. Specielně druhý jmenovaný vytváří svojí postavou věčně nalitého a ucamraného poldy pravý opak své dosavadní herecké kariéře a mám pocit, že si to docela užíval. ()

Aky

Zase tak mě to neomráčilo. Jestli takhle vypadá Jihoafrická republika, pak těžko hledat horší místo k životu. A ono se to tváří - trošku -, že vypadá. Herci jsou výteční, ale příběhu jsem neuvěřil. Není to čistá gangsterka, v níž na reálných reáliích tolik nezáleží, a není to ani věrohodný snímek reality této země. Zůstalo to viset jaksi mezi - tím nevěřím ani jedné rovině. ()

Radek99

Syrová a velmi autenticky vypadající variace noir detektivky z Jižní Afriky. O to zajímavější je ta okolnost, že ji natočil Francouz a do hlavních rolí obsadil dva známé americké herce. Specialista na krimižánr režisér Jérôme Salle natočil opravdu strhující film v ryzím klasickém dějovém rámci, držící se žánrové šablony. Detektiv outsider, tak trochu lidská troska mající problém s autoritami, se svým životem i přístupem k práci (překvapivě přesvědčivý Orlando Bloom) a jeho starší parťák pokoušející se jít nelehkou cestou Mandelovského principu odpuštění (znamenitý Forest Whitaker a jeho minimalistické mimické výrazivo). Velkou předností je vývoj postav a postupné odkrývání toho, co si sebou nesou z minula. Přidanou hodnotou je ovšem zasazení do kontextu prostředí, v němž chcete-li porazit prohnilý systém, nesmíte se držet západní etiky, nýbrž naopak musíte vzít spravedlnost do vlastních rukou a bojovat prostředky, které používá druhá, zločinecká strana. Vjem autenticity je podpořen silnou mírou naturalismu, explicitně zobrazeného násilí, stejně jako treba použitím mixu angličtiny, slangu a afrikánštiny. O tom, že dědictví apartheidu je velmi bolestivé a jihoafrické společnosti se s ním nepodařilo vypořádat ani po jeho svržení, se jistě dá natočit klasické drama, nápad zasadit do tohoto kontextu temně detektivní žánr se jeví jako velmi funkční. Stejně jako propojení života ve slumu s prací policie na rozkrývání případu vražd. Svou syrovostí a atmosférou mi to připomnělo nejspíš brazilské opusy Město bohů či Tropa de elite. Tohle je jeden z nejlepších počinů v tak hojně zastoupeném žánru z celého minulého roku. ()

• Film měl premiéru na Filmovém festivalu v Cannes 2013 a tento festival uzavíral. (Terva)
  • Všade vo svete bol film uvedený pod názvom Zulu, okrem Juhoafrickej republiky. Tam bol uvedený pod názvom A Most Violent City (Veľmi násilné mesto). (Laslo)
  • Výraz ZULU predstavuje Bantu ,etnickú skupinu v južnej časti Afriky. Zároveň sa jedná o najväčšiu etnickú skupinu v Juhoafrickej republike s počtom príslušníkov 10 – 11 miliónov, z ktorých väčšina žije prevažne v provincii KwaZulu-Natal. Menšie skupiny žijú aj v okolitých štátoch, ako Tanzánia, Mozambik, Zambia či Zimbabwe. Bantu etnické skupiny je všeobecné označenie pre 300 – 600 etnických skupín žijúcich v Afrike, ktorých spoločným znakom je, že používajú niektorý z jazykov, patriacich do jazykovej skupiny Bantu (Niger-Kongo jazyky). Provincia KwaZulu (Kwa v preklade znamená "miesto pre") bola pre Zulu-ov vytvorená v roku 1970 počas apertheidu, kedy boli stovky tisíc Zulu-ov, žijúcich vo vlastných príbytkoch v Juhoafrickej republike, týchto majetkov zbavení a násilne presunutí do "bantustanov", území vyhradených pre obyvateľov čiernej pleti, v KwaZulu. (Bobek15)