X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (Cinemart)

DadysGirl

Not bad... Je hezké vědět, že i X měl slabší chvilky a že se dá i budoucnost změnit tak, abysme o oblíbence nepřišli a otevření prostoru pro další vývoj... Jsem ráda za návrat k Singerovi a za stálost obsazení... Jen jsem pořád zklamaná z love story mezi Mystique a Magnetem a malým prostorem pro Ellen Page... Efekty, vzhled bez výhrad... Jedem na další díl :) ()

Dantte..

Furt dokola. Tak by se dal charakterizovat nový díl X-menu. Furt stejná pohádka, stejný koncept a stejná zápletka. Takhle měl vypadat poslední díl trilogie - Poslední vzdor - ale X-meni už se tak neskutečně vykrádají navzájem a opakují, že jsem s toho zhnusen. ()

The7Miki

Akce hned od začátku! Portály! Cestování časem! Čekal jsem ale spíš oddechovku, než tak dynamický příběh a silné postavy. Sentinelové jsou super záporáci, jen si myslím, že nebyli úplně na 100% využiti. Scény v "budoucnosti" s nimi jsou ale úžasné. Na druhé straně scény v "minulosti" trochu zpomalují tempo filmu, tam se akce rozjede zas až nakonec, ale tam ji pořád zastiňuje to co se děje právě v "budoucnosti". Bohužel, není tady zrovna moc akce s Wolverinem, ale vzhledem k tomu, že už je o něm tolik filmů. tak to snad ani nevadí. Magneto a Profesor X se naopak se svými schopnostmi předvedou nejvíce ze všech, jak jejich "staré" verze, tak jejich "mladé" verze. Takže zatím 4 hvězdičky, až to uvidím podruhé, ještě se rozmyslím. ()

Gardis

Jedním slovem! - Úžasný zážitek, prostě nejlepší díl X-Menů v celé sérii. Sentinelové a akce mi připomínaly krapet obleky Tonyho Starka. Ale jinak to spojilo všechny filmy v jeden, zkrátka Geniální a to tak dávám 100% ()

Jakub

Film byl pro mě hodně nepřehledný.Jednička byla o dost lepší.Scházela mě tady má oblíbená Rose Byrneová. ()

TSZ

Série X-Men si drží velmi vysokou úroveň (když nepočítáme dva Wolverinovské příběhy) i po tomto restartu, kdy se filmaři elegantně rozhodli vrátit vše zpět. Předchozí První třída je pro mě zřejmě nejlepším snímkem celé ságy, Budoucí minulost je o malý kousek níž. James McAvoy a Michael Fassbender jsou borci a já se už dnes těším na další díl. ()

JohnZ87

Bryan Singer se vrací, aby v podstatě (s trochou nadsázky řečeno) škrtnul a přepsal celou svou dosavadní práci na X-Menech. :) Můžeme jen spekulovat, co všechno bylo nakonec jinak a co zůstalo stejné. Hrátky s časem jsou vždy problematické a nejinak je tomu i v tomto případě. Nicméně Budoucí minulost hlavně v apokalyptické budoucnosti doslova překypuje temnotou a beznadějí, naproti tomu v minulosti se občas objeví i nějaký ten vtípek. Sentinelové jsou opravdu velmi těžko porazitelný soupeř a podařilo se je vykreslit tak, že z nich jde skutečně strach. Potěší návrat mnoha starých známých postav jak z původní trilogie (která se vlastně nestala, alespoň ne tak, jak jí známe), tak z První třídy (jejíž události zůstaly nedotčeny). Kromě toho se na scéně objeví i několik nových postav, nicméně většinou mají poměrně málo prostoru a film je ani příliš nepředstaví, takže komiksů neznalý divák tápe. Ačkoli film změnil, co se dalo, pár věcí přesto zůstalo nevysvětleno (nebo alespoň ne zcela uspokojivě), např. Wolverinovy opět adamantiové drápy v budoucnosti či jeho šediny nebo jak to bylo s Xavierovým návratem (jestli to bylo tělo jeho nebo jeho bratra) atd. Souboj Wolverina s mladší verzí Magneta nabral nečekané obrátky, nicméně se z této scény jistě dalo vytěžit více. Celkově bylo ve filmu na x-mení poměry poměrně méně akce, ale nějak zvlášť to nevadilo. Scény s Quicksilverem patřily k těm nejlepším (navíc se naznačilo, že je to Magnetův syn?). No a nakonec nevídaný happyend, ze kterého není zřejmé, jestli má v nové přítomnosti Wolverine adamantiové drápy, protože došlo i k ovlivnění událostí první Wolverinovy sólovky z roku 2009. Jsem zvědavý, jakým směrem se budou budoucí x-mení filmy ubírat s ohledem na události tohoto filmu. 85% ()

Bube1

Tady zkrátka není co vytknout. Perfektní vizuál, jízda od začátku do konce a hlavně ty Sentineli byli vymazlený!!! Z nových postav nejvíc potěšil Peter Dinklage, který mě svým charismatem vždycky dokáže vtáhnout. Oblíbenec Hugh Jackman bodoval a podtrženo, sečteno - nemohu jinak než 5 hvězd. ()

Alergius

Konečně. Ne, fakt. Konečně přišli na to, že když to natočí trochu dospěleji, tak se to, kdo by to byl řekl, nebude zdát až TAK patetické. Jednoznačně nejlepší díl, který přesvědčuje, že i na X-meny se dá koukat a nebrečet přitom kvůli dementnímu zpracování. ()

Shredder

Posobily uvod a tam to konci. Days of Future Past evokuje dojem mixu First Class a Singeroviek, az nato, ze chybaju tie ingrediencie, ktore im dodavali excelentnost a naopak prevazuju tie klise, ktore sme vidiet nepotrebovali. Tak 80% filmu je iba vata plna vycitiek, sebalutosti a diskusii o mutantoch, vztahoch medzi protagonistami, spominanie a pateticke reci. Uprimne, zabavne nie su prilis ani suboje, kedze zo Sentinelov tu urobili nezastavitelnych polobohov, ktori hrdinov vrazdia bez najmensej znamky namahy. Vsetky tie polemiky, ktore si Magneto a Profesor X vymienali vo First Class sa tu donekonecna opakuju v novom prostredi a cely zaver ma az prilis podobny feeling. Pre mna osobne dalsi prirastok do kategorie 2014 - rok filmovych sklamani. ()

DaweForeman

Dlouho jsem přemýšlel mezi třema a čtyřma a nakonec jsem dal tři s tím, že jsou to lepší tři. Napětí je tu úžasné od začátku do konce. Téma "cestování" časem je vždy dobré a moje oblíbené, takže za to palec nahoru. Ovšem jeho zpracování mohlo být trochu lepší. Čekal bych nějak návaznost mezi trojkou a tímhle dílem, ale je tam příliš velkej skok do budoucnosti (nevím - třeba ještě natočej nějakej mezidíl). Navíc by mohli tý budoucnosti dát mnohem více prostoru - nějaké to plánování, než jen zase skákání z události na událost, a také trochu pozadí jednotlivých postav. Dále akce tu sice je, ale nevím - je jí tu nějak málo (než tomu bylo v ostatních dílech). Především dobrá je ta z té budoucnosti. Příběh zajímavej a především ten konec - i když ten konec je trochu diskutabilní (ohledně těch vzpomínek). Když se nad tím koncem zamyslím, tak si řikám, že respektive příběh, který se udál ve všech těch předchozích dílech byl téměř zbytečný. ()

playboy_05

Popravdě jsem trochu zmatený. X-Meny žeru a troufám si říct, že znám, ale tohle mi nadělalo v hlavě celkem slušnej guláš už zezačátku. Profesor žije a chodí? Magneto úplně neztratil schopnosti po souboji s Beastem v Posledním vzdoru? Wolverine má zase adamantium? Striker je zhruba ve stejné době 2x mladší než ve Wolverinovi? A je toho víc...Díky tomu cestování v čase vznikají sem tam trhliny a nepřesnosti, které nejsou uplně košer. Ale naštěstí úplně bez odpovědí to nezůstalo, ikdyž sem si musel na youtube připomenout více méně všechny předchozí post-credit scény. Film jako takový špatný rozhodně není, více méně si drží už zajetý X-Menovský standard. Bohužel mu ale trochu škodí extrémní fanouškovské očekávání, které je ovšem po First Class zcela na místě. Nemůžu říct, že bych byl s něčím vyloženě nespokojený, ale takové to "wau" z předešlého dílu se tu prostě nekoná. Na druhou stranu jsem rád, že je starý dobrý Wolverine zpátky ve formě, protože jeho neskutečné charisma a všudypřítomné hláškování ten film drží v takovém svěžím tempu, navíc tady mu zdatně sekunduje i Quicksilver, jehož scéna v kuchyni prostě nemá chybu. Pět tomu nedám, a vzhledem k First Class by to ani nebylo fér, ale hodnotím pozitivně a budu o tom ještě hodně přemýšlet...i vzhledem k post-credit scene, která byla tentokrát pro mě teda hodně složitá a tajemná. X-Men: Apocalypse pro mě bude zřejmě první X-Menovský film zahalený do velkého očekávání a neznáma. ()

sWONDER

WOW! Strhujúcejší úvod som nevidel poriadne dlho. Paradoxne to trochu uškodilo dalšiemu priebehu filmu. Scéna v kuchyni mi totálne vyrazila dych a zanechala nezmazatelnú stopu. Nápaditý scenár diváka vtiahne a nepustí. Jediná škoda, že pokojnejšia druhá polka a záver neprekonal moje nadšenie s perfektej prvej hodiny, ktorú som doslova hltal. Časové a logické nedostatky hrajú rolu hlavne pre najväčších fanúšikov. Len o chlp zaostalo za topkovou First Class. 85% ()

PavelH

tak jsem to nějak nepochopil a vzhledem k ostatním dílům mi to nedává vůbec smysl. Ale třeba jsem jen blbej, takže když budu předstírat, že to má logiku, tak to bylo vlastně cool ()

biergof odpad!

Outdoorový top modýlek Jackman prostě není Wolf, ani podle předlohy, chování - NE-E! A co se týče příběhu, ano občasné koření a aroma... Ale kam se příběh posunul od prvního dílu? Omývat to samé z různých úhlů je naprostá urážka předlohy. Zde stále jestli lidé mohou být s mutanty nebo ne a jak... V komixu parta X cestuje vesmírem, natrhává Kosmohajzly a někdy sami sebe. Toto nejsou X-meni, Toto není Wolverine, Toto byla docela dobrá kapela, hit Africa nebyl nejlepší a To je i písnička od Plexis na počest hororu...radši hovořit o tom než o týhle X-parodii. ()

Maniik88

Uf. Tak to bol slušný guláš. Úvod výborný, cesta do minulosti super. Som rád, že môj najobľúbenejší Wolverine dostal najviac priestoru. Scény s únosom Magneta a Quicksilverovo vyčíňanie bolo najlepšie. Pracovalo sa hodne pradoxne na vzťahu a vývoju postáv, taktiež Mystyque tu mala hodne veľké slovo. No najlepší bol Fassbender a la Magneto. Akčných scén bolo primerane a stáli teda za to. Od polovice to potom trochu strácalo dych. Po skvelom minulom diely sa podarilo tvorcom vytvoriť obdobne zaujímavý počin, v ktorom podstate pochovali starých X-menov a ak sa dočkáme ďalšieho diela, asi už bude len s mladými hercami + Jackmanom - Wolverinom a s inou realitou. ()

TommyDiamond

X-menům v nedaleké budoucnosti zvoní hrana tak silně, že jsou v důsledku toho zahnáni až do jakéhosi kláštera v Japonsku a čekají na příchod Sentinelů, dokonalých strojů, jež mají za úkol bez vyjímky a nadobro vyčistit svět od mutantů. Jejich poslední šancí je Wolverine, který díky svým revitalizačním schopnostem může jako jediný přežít transport do minulosti. Wolverinův úkol je jasný; najít mladého Xaviéra a Magneta a zabránit Mystic v atentátu na Dr. Traska , který vedl ke stuštění programu Sentinel. Jak sám Logan i jeho přátelé nakonec zjistí, tak budoucnost nelze úplně změnit či vymazat, ale pouze ovlivnit. Jsou totiž události, které se tak jako tak stanou..... Jestli se mé znalosti ohledně x-menů nemýlí, tak tento díl se dějově řadí mezi První třídu a Origins:Wolverine... Na tomto díle s velice atraktivním názvem Budoucí minulost oceňuji atmosféru,maximum postav (starých i mladých) a prolínání přítomnosti s minulostí. A i když je tento příběh takřka dokonale promyšlený, může nabízet v dějové návaznosti postav i příběhu jisté nesrovnalostí. Je to za jasné čtyři hvězdy ()

sigin21

Samozřejmě že to má své světlé momenty (Quicksilver, Magneto v letadle) ale jinak se jedná o scénáristicky veleprůměrné dílko, které se snaží skrz časové paradoxy tvářit strašně chytře ale ve výsledku je to spíš nesoudržný a hloupý guláš. A ani ten Singer už si to režijně nedává jako za mlada a bohužel mi přijde, že už nemá ve filmové branži čím překvapit. 65% ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem