Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

PeteBuck

Aj keby ste dali dokopy schopnosti kardinála Richelieu od Ľudovíta XIII. a Williama z Nogaretu od Filipa IV., tak ani to by nestačilo na schopnosti intrigánskeho sviniara Dona Sallusta v podaní skvelého Louisa de Funesa. Paradoxne pôvodom zo Španielska. Ten si úlohu intrigánskeho lakomca strihol s neskutočnou chuťou. Do dokonalosti tomuto filmu zopár vecí chýba, občas mám dojem, že pri neskutočne dynamickom výkone Funesa je Yves Montand trochu nevýrazný, ale to až taký problém nie je. Film je peknou satirou španielskeho dvora, kráľa, zároveň lásky (kráľovná a Blaze) a intríg už spomínaného Dona Sallusta. Využíva sa tu pekne hra so zámenou postáv (dvorná dáma a Blaze),  Film má iba málo dier, jednoznačne more hlášok, príjemná oddychovka. Piata hviezdička za nostalgiu. Tento film s dabingom geniálneho Františka Filipovského je proste pecka. "A teraz, Blaze, mi lichoť. Pán je najväčší grand zo španielskych grandov. To nie je lichôtka, ja som." ()

charles3

Z pěti Ouryho největších, po sobě následujících majstrštyků (Smolař, Velký flám, Velký šéf, Pošetilost mocných a Dobrodružství rabína Jákoba) mi tento přijde nejslabší - a to navzdory zřejmě největšímu rozpočtu, čtyřnásobné mezinárodní koprodukci, exotickým exteriérům, účasti známých hereckých tváří a částečně přiznané klasické předloze V.Huga (Ruy Blas). Problémem je zjevně scénář, na kterém sice pracovali čtyři autoři, ale v kontrastu s výše uvedeným oplývá jen velmi jednoduchou zápletkou, nepříliš nápaditě natažené do celovečerní stopáže. Použité gagy jsou fajn, ale děravý scénář příliš nezachraňují. Napadá mě, že z Funésových komedií dopadly o poznání hůře právě ty, kde měl vedle sebe nekomediálního protihráče - viz Gabin v Tetovaném, Lonsdale v Hibernatovi, Chaplinová v Na stromě a Montand zde. Zkrátka, proti takovému Oskarovi nebo Pouic-pouic je Pošetilost mocných o dvě třídy níže. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá funésovka zo španielskeho stredoveku, ktorá ťaží z dobrého scenára. Produkcia je dobrý dobový štandard takže dej plynule napreduje a herci majú plnú podporu hoci na nejak hru s emóciami tu nie je miesto. Všetko je podriadené zábave a gagom, ktoré pripravil scenár. Funés využíva všetky svoje herecké finty, aby postave, úlisného a lakomého ministra financií, vdýchol svoj komediálny šarm. Yves Montand v roli sluhu mu výborne sekunduje. Dvorné intrigy a láska dávajú na zábavu dosť veľa priestoru. ()

regulusw

Louis de Funés jako ministr pronesl památnou větu - chudí mají mít svou chudobu a bohatí své zlato... Doporučuji. ()

Fill16

Typická Funesovka, která mi ovšem nějak moc nesedla.. Pro mě jsou daleko lepší četníci :-)) Ale neříkám že bych se nebavil... ()

dawexx

Cink, cink, cink, cink, cink, cink, cink, cink...jeden chybí :-) Co? Zlaťák...jeden chybí - takovýhle sluch pro prašule, to by se, panečku, hodilo! Výborná koprodukce z časů, kdy ještě Francouzi uměli a v tomto případě dokonce v historickém hávu. Aby taky ne, Louis de Funes září v roli nenasytného lakomce Dona Sallusta a Yves Montand mu skvěle sekunduje jako jeho přidrzlý sluha Blase. ()

Georginek

Nejlepsi film Funese....... U jsem hov idel tolikrat, ze si pamatuju cele dialogy :D "Uz jasaji", "tak jasaji, mel jsem jim ulozit vetsi dan, tak" .......komedie vsech komedii...... ()

Standey

Tleskám… Funés v hlavní roli historického filmu což mu neuvěřitelně svědčí. Nesmím ale opomenout ani hezkou výpravu a kvalitní soundtrack. ()

Pythonator

Jedna z nejlepších Funésovin. Mistrovský kousek plný nestárnoucích vtipů. Jedinou námitku bych měl snad kvůli přehnané stopáži. Film mohl být svižnějšího rázu, kdyby byl jen o deset minut kratší. ()

Pan_Kachna

Skvělá komedie, kterou se mi nepodařilo si navzdory jejímu stáří okoukat. Kalousek de Funes v úžasný satiře ze zákulisí politiky. Pátá hvězda za soundtrack. ()

jerrik7

Mohu doslova okopírovat první část komentáře mého oblíbeného uživatele Nascendi, který dal pouze **: "Keď v posledných rokoch vidím filmy s Funésom, Richardom alebo Bourvilom dostavuje sa u mňa pocit trápnosti a zahanbenia, že som sa kedysi dokázal celkom dobre baviť na niečom takom. Nie je to tým, že by som na staré kolená stratil vzťah k humoru. Skôr tým, že v rastúcej konkurencii som stratil vzťah k tomuto prvoplánovému humoru". Mám podobné pocity ale tak černě to přeci jenom nevidím, takže dávám takovým filmům většinou **** protože při nich člověk může úplně vypnout, relaxovat a také je tady nostalgie mládí. ()

baron156

Pro mě nejlepší film s Louis de Funésem. Některé scény např. velbloud jedící jedinou květinu na poušti, zápas s býkem nebo Funésovi kostýmové gagy. A do toho ta hudba, prostředí ze Španělska a dabing Františka Filipovského. „Tohle je pro krále...tohle moje a tohle taky moje, vždyť si to přesně zasloužím." ()

Kivis

Das ist ajne kolosále konspiración. Objektivně asi jedna z absolutně top Funèsovek. Subjektivně mám raděj spíš ty méně výpravné. Škoda, že film nestihl natočit Bourvil, Montand mě moc nebaví a právě on sráží film definitivně o jednu hvězdičku dolů. To ale nic nemění na skutečnosti, že si Pošetilost mocných dám rád znovu a znovu a vždycky mě některé hlášky a situace dostanou. A o tom to je. Perličkou je, že se tento film natáčel ve Francově Španělsku, což vedlo k různým problémům i veselým historkám z natáčení. ()