pollstro

Inteligentní a kreativní motiv tvoří společně se scénářem zajímavou zápletku o cestování v čase v závislosti na virovém vypuknutí, které v minulosti zničilo 99 % lidské populace. Příběh zároveň akceptující předešlé události, které jednoduše nelze změnit. Stáváme se tak pouhými pozorovateli ve snaze vytvořit lepší budoucnost. Gilliam a jeho vize budoucnosti/minulosti a celkové vykreslení světa je opět originální, fantastické a jedinečné, stejně tak jako tomu bylo v případě Brazil. Oproti němu je 12 Opic mnohem divácky přívětivější a komerčnější, zároveň ale vyhýbající se žánrovým klišé a mainstreamovému provedení, se skvělou sofistikovanou a inteligentní zápletkou, emocemi a skvěle gradujícím vyzněním příběhu v samotném finále, které ještě hodně dlouhou dobu v divákovi rezonuje. Film je oslavou šílenství a zkázy, kterou společně prožíváme s hlavním hrdinou, který se snaží zvítězit nad neustále probíhajícím chaosem v jeho mysli. Představa budoucnosti je studená a temná, což rovněž platí pro současnost, která pouze vyčkává na onen osudový den zkázy, který nelze odvrátit, lze pouze přijmout fakt, že nastane. Milostný vztah dvou hlavních hrdinů je spíše připomínkou zoufalství, které se v chaotickém světě na nás hrne z každé strany. Žánrový klenot, ve kterém lze při každém zhlédnutí neustále objevovat jeho skryté krásy. ()

hufnagel

Kultová záležitosť.Prvý som videl Terry Giliamov film Brazil,ktorým sa zaradil medzi moju tzv.elitu filmov.12 opíc som videl viac krát a nie je to film pre bežného diváka,ale myšlienka cestovania v čase bola spracovaná veľmi inteligentne a geniálne.Vyzdvihol by som jeho rukopis pri tvorbe počítačovej techniky budúcnosti,ktorý je jedinečný a podobný aj vo filme Brazil. ()

Felix22

Netradičně pojatá sci-fi, s temnou vizí budoucnosti podobné jako v předchozím Gilliamově Brazilu s určitými prvky ironie a grotesky a do značné míry i osudovosti. Bruce Willis zde podává jeden z nejlepších výkonů, který je značně vzdálený od všech McClanů a Hallenbecků a je blíže Davidu Dunnovi z Vyvoleného. A nesmím zapomenout ani na geniálně a doslova šíleně zahraného Brada Pitta. A Madeleine Stowe jako femmale fatale funguje k Willisovi taky bravurně. ()

Kozlowski8

Bruce Willis jako "dobrovolník", který se vrací do minulosti, aby pomohl odhalit zdroj fatální nákazy, která vyhubila většinu lidské populace. Spolu s Vetřelcem asi nejlepší sci-fi, které jsem viděl. Silný, vrstevnatý příběh bez hluchých míst, mimořádné herecké výkony Bruce Willise a Brada Pitta a dokonalé technické zpracování i hudební složka. Po druhém shlédnutí přidávám hvězdičku. 90%. ()

LencaN

Viděno podruhé a pořád se trochu nechytám. Nepřišlo mi to zas až tak dechberoucí. Prostě jen hodně dobré. Scénář je hezky vymyšlený. Cestování v čase za účelem zjistit, co způsobilo zkázu lidstva. Willis pak chudák ani neví, co je skutečná přítomnost a není se čemu divit. Do toho pořádně ujetý Brad Pitt, nechápu to šilhání, jak to dělal. Hrál takového magora, že to musela být pořádná makačka. Ale povedlo se, blázen dostatečně vyšinutý :D Stará filmová škola, hodně záběry zblízka a zespodu, aby to budilo dramatičtější dojem. Super lokace, blázinec v takových holých chodbách s vysokými stropy, špinavá města devadesátek, tomu odpovídající i kostýmy (hlavní hrdinka s postavou modelky schovaná do obrovských hadrů... ale to jen moje ženská vsuvka a podivení nad tím, že se tahle móda zase vrací). Děj utíkal jako splašený, divák neměl šanci se nudit. ()

Gregor_Samsa

Povedená věc, u které jsem se trochu bál obsazení pana Willise a pana Pitta, ale překvapivě si to sedlo všehno dohromady. Musím dát někdy znovu. Terry Gilliam, no jasně. [80%; někdy 2015 Home sweet home] ()

RNDr.Strom

Takový docela naivní, ale příjemný devadesátkový film, vystavěný na docela jednoduchém, ale pro hodně lidí patrně velmi efektním vtípku, který zabaví a nějak vám to ten čas večer zabije, ale že by tam byla nějaká přidaná hodnota, to se moc říct nedá. Docela mi taky vadilo, jak tam Pitt přehrával. Bruce Willis je Bruce Willis je Bruce Willis. Tak asi tak nějak. ()

Pan.Antonin

Podobně jako nedávno viděný Interstellar i 12 Opic dopadlo hůře, než jsem očekával. Vadily mi jak některé prvky scénáře (a jeho přílišná složitost), tak některé vizuální věci. Naopak mi třeba vůbec nevadil přehnaný herecký projev Brada Pitta, P.S. A v souvislosti s dříve zmíněným Interstellarem bych zmínil ještě důležitost hlavní role v rámci hodnocení. Zatímco Nolanův hit mi vyšel mezi dvěma až třemi a nakonec i kvůli McConaugheymu jsem ho nechal na dvou, 12 Opic hodnotím mezi třemi a čtyřmi hvězdami a díky Bruci Willisovi dám lepší hodnocení. Kdybych neřešil věk a čistě teoreticky si představil, že by si role vyměnili, velmi pravděpodobně bych dal oběma filmům stejné hodnocení, zatímco takhle to vypadá dosti rozdílně. ()

Karbos

Časem ověřená klasika ke které se vždycky jednou za čas rád vracím. Scénář je chytře vystavěn, některé souvislosti jsou sice vyjádřený spíše implicitně, přesto se dají celkem přehledně pobrat. Obsazeni a herecké výkony super a  Madeleine Stowe je zde obzvláště cute. ()

F2003F

K podobným veľmi ojedinele jedinečným skvostom sa mi vždy ťažko píšu komentáre. Neni im čo vytknúť a všetko pekné už iní popísali. Dielo, ktoré sá dá pozerať dokola a nikdy neomrzí, okrem toho zakaždým prinesie nové poznatky a odkryje ďalšie množstvo svojich skrytých tajomstiev. Brad aj Bruce životná forma, v zmysle hereckého koncertu svojimi nadrozmernými kvalitami, dokazujúci svoju zaslúženú vtedajšiu svetovú špičku. NADČASOVÉ scifi, ktorého úžasnosť doposiaľ žiaľ nedokážem poriadne opísať, aj keď sa k tomu občas vrátim a znovu posnažím vždy rovnaké ohúrenie vedúce k strate reči. Plus lahodne podmanivý soundtrack. Aktualizácia: po všetkých Die Hard, 6th Sence a podobných srajdách je to s Pulp Fiction jednoznačne Bruceov najlepší výkon. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá dystopická scifi s využitím cestovania v čase. Terry Gilliam kladie dôraz skôr na ošarpané vizuálno ako na detaily a nedarí sa mu celkom vtiahnuť diváka do atmosféry. Herci hrajú pomerne dobre a Bruce Willis hoci nehrá žiadneho nezlomného hrdinu, robí pre príbeh možno viac ako produkcia. No a Brad Pitt hrá bláznivého Jeffreyho geniálne. Podarilo sa aj výborne uzavrieť príbeh prekvapivým a zároveň originálnym otvoreným koncom s fatálnym a predsa optimistickým vyústením, takže ako fénix zomiera, aby vstal z popola. ()

Matevoj

Na snímek 12 opic jsem narazil teprve pár dní zpět a hned jsem si ho pustil s nulovým očekáváním. Když se řekne Sci-Fi, tak si po zhlédnutí jako první film vybavím 12 opic. Samotný začátek už je sám o sobě dost zajímavý, ještě více zajímavé je to, jak lidé, režie "viděla" náš svět v roce 2025, jenž je hned za dveřmi. Co si řekneme, lepší filmové duo v tomto podání jsem ještě neviděl. Bláznivý a ujetý Brad Pitt, syn významného virologa a Bruce Willis jako člověk, který má odvrátit zkázu budoucnosti minulostí. Postupem filmu napětí a možná i trochu soucit začal ve mne nebezpečně stoupat, v dobrém slova smyslu. V první části James Cole (Bruce Willis), který tvrdí, že v roce 2025 zemře 5 mld. lidí je považován v okolí, ve kterém se vyskytuje za blázna a dost možná i psychopata. Avšak nastane obrat a úplná výměna rolí. Přesně tohle přehoupnutí ve mne evakuovalo něco, co jsem ve filmu ještě nikdy neviděl... Samotný konec s načatou skládačkou během celého snímku bylo samotné vyvrcholení a ukončení geniálního díla. Troufám si říct, že toto byl nejlepší konec, co jsem, kdy viděl. Jestli jste ještě neviděli, nebo jste skeptičtí vůči tomu, zda zkouknout. Tak ANO! Neváhejte a zhlédněte, nebudete litovat! Doporučuji všemi deseti. ()

Parsek

Jeste jednou se na to podivam a pak aktualizuju hodnoceni. Ale zatim musim stat za svym... ... a je zde oprava. Ten snimek je lepsi nez jsem si myslel. Videl jsem ho naposledy pred tak peti lety a tehdy se mi zdal dost mimo. No asi jsem dospel. Je to moc dobry, i kdyz ruku na srdce... kdo to ma v hlave po shlednuti srovnane??? ()

rime

Dokonalý, neuveřitelně propracovaný a nadčasový film. Ta genialita je(mimo jiné) v tom jak ukazuje naprosto chybný směr, kterým se ubírá hlavní hrdina a tak nevyhnutelně míří ke svému konci a s ním i celé lidstvo(skoro celé:), nakonec ví kde je pravda, ale už je pozdě. Je to prostě kouzelné:)) Brilantní scénář a je mě smutno, když vidím moderní sci-fi s lepším hodnocení kde jakákoliv myšlenka a zápletka chybí. Edit: Opět viděno s odstupem 20 let. Stále geniální a dokonalé. Gilliam byl na vrcholu, je to jeho zásluha, že je ten film tak dobrej. Willis perfektní. ()

llollita

Brilantní sci-fi. Pro mně pravděpodobně nejlepší, co se týká časových posunů. Terry Gilliam naplno rozehrává hru s Vašimi emocemi a vaším vnímáním. Nestačí mu, že jeho film sledujete - připoutá si Vaší pozornost na celé dvě hodiny a donutí Vás prožít každý okamžik. Jsem si jistá, že svým režijním počitnem dalece překonává výkony herců, které přitom nejsou vůbec špatné. Mimo to scénáři nechybí originalita a vtip. Opravdu dokonalé i po několikátém shlédnutí. ()

Mr.Meth

Naprosto krutý sci-fi. Při sledování tohodle filmu sem se nešel ani vychcat. Velice mě potěšile, že v takle složitym příběhu se nevyskytla ani sebemenší muška. Bruce hrál skvěle a to co předváděl Brad Pitt byl úplnej nářez. Podle mě nejlepší sci-fi, co sem měl tu čest vidět. Bohužel hodně lidí to vodsuzuje, protože to nepochopěj, ale to je jejich škoda. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil