Star Wars: Poslední z Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z Jediů (více)

Ryuuhei

Mnohdy se to snažilo být až příliš vtipné a v první třetině jsem nevěděl, co si myslet. Pak se to ale slušně rozjelo a nechyběla spousta vnitřních rozporů a překvapivě rozvětvených zvratů. Nemohu si ale odpustit rýpnutí do faktu, že si u sedmičky lidi stěžovali na to, že kopíruje čtyřku. Opravdu by mě zajímal názor těch samých lidí na fakt, že se osmička poněkud dost okatě inspirovala pětkou. A ať mi nikdo netvrdí opak - viz scéna s Benem a Rey. Jinak docela napínavá zábava. Jen mě zajímá, jak v devítce pořeší Leiu. 80% ()

Mr.Husts

OK, takže jsem ochotnej odpustit slaboučkej příběh s nezajímavejma nudnejma postavama s vyjímkou Bena Sola, kterej má aspoň jako jediněj náznak chrakteru a vývoje. Jsem i ochotnej přejít to že se víc soustředěj na dějovou linku jistého černého chlapce s opičím ksichtem a asijskou kulatou slečnu, která byla castingově vybrána autistickým, slepým retardem, protože kdykoli byla v záběru sem nepochopil o co tady kurva jde a z jakýho důvodu dostala tahle nesympatická nudná koulička jednu z hlavních rolí v tak epický sáze jakou je Star Wars. Moc hezky se sledovalo jak tyhle dvě velmi zajímavé a zábavné postavy blbnou v dějový lince, která zabrala 1/3 filmu a byla absolutně zbytečná namísto soustředění se na vztah Snoka a Bena, nebo třeba Luka jak hrabe díru na to aby se do ní vysral, protože i to by mě bavilo víc. Takže shrnuto, film se soustředil na postavy a příběhy, který mi jsou zcela u prdele namísto využití potenciálu postav, který by za to stály. Ale dobře, dokázal bych to skousnout, co ale odpustit nedokážu je, že sem dostal v čistým čase hodinu lítání raketek a střílení, jebnutejch výbuchů a útěků lodí po vesmíru, ale kdykoli se v záběru objevil světelnej meč, následovalo 10ti vteřinový máchání a konec. To co pro mě Star Wars dělilo od Star treku a jinejch scifi filmů je pryč. Proč zabít Snoka a celej jeho potenciál takhle lacině, proč mu třeba ve finálním souboji s Kylem nedopřát ukázat co do prdele umí a nechat je se tam nějakou dobu mrskat? Nebo aspoň ukázat nějakej flashback, kde Kyla trénuje. Byla to zajímavá očividně hodně powerful postava u který sem chtěl jeho moc vidět a ne ho takhle promarnit a nechat odkrouhnout v jedný vteřině. Proč ve finálním souboji Luke posílá svojí iluzi když pak stejně umře naprosto dementním vypařením? Když měl podle scénáře pojít, tak proč takhle trapně. Proč tam rovnou nenalítnul a nenaservírujou fanouškům prequelů jako sem já brutální poslední 10minutovej souboj při kterým na konci umře? Ne radši ho nechaj udělat Neoův matrix tríček- podklouznutí pod mečem a pak spadnout prázdnej župan na šutr,ok. Tady už si nemůžu říct jako v případě Force Awakens, že tam nebylo logicky možný aby se tam bůhvíjak fightilo s mečema, když jedinej meč má Rei a ta je ještě noobie. Teď už tady byly minimálně 3 náznaky epickejch lightsaber duelů, který následně absolutně zazdili o par vteřin později, jen aby se vrátili k dalšímu lítání a střílení, který mě nechává zcela absolutně chladným, to můžu jít na Star trek tvl. Tak si řeknu to samý co sem si řekl minule no, třeba to jediný co od Star Wars filmu chci, dostanu příště. ()

Honzíno

Teď je tam všechno. V sedmičce to nebylo, tady to je, zároveň i něco navíc a trochu jinudy. Spoiler: Poprvé bez meče na meč v přímém přenosu. Přesto osudově neosudové za hranice většiny SW. Zážitku z finální sekvence, zejména roli Millenium Falcona v závěrečné honičce, se v kině dlouho nic nepřiblížilo. _Napodruhé v kině: Ano, The Last Jedi má svoje chyby. Může se někomu zdá až moc dlouhý. Ale láska k látce (tvůrců i moje) a odvaha všechno přebije. Navíc to vyšponování se spoustou nezapomenutelných momentek po nejzásadnějším zvratu filmu je tak mistrné, až mě dostalo opět do euforie. ()

Mrkvič

Zdatný konkurent episodě 2 v boji o nejhorší díl série. Zde je navíc vtip, ale po stránce osobností Poslední Jedi zaostává. Když jsou na plátně Ray a Luke, jsou to ještě staré dobré Jedi příběhy s náznaky rozšíření nijak bohaté mytologie. Když jsou ale na plátně Fin s asiatkou, je to děs. Místo 150 minut mohl mít film 90 a bylo by vše ok. Teda ok. Je tu ještě otázka záporáka. Snoke bez minulosti, budoucnosti - NIC. Trapná tatrman s velkým nosem, co už nenosí ani masku, je každému jen pro srandu, protože si ho podá úplně každý - ještě větší NIC. V prvním díle mnou chválený Gleeson je už pouze figurkou, která je zdrojem humoru a tedy - největší NIC. A co čekat od závěrečného dílu trilogie? Bohužel asi nic, protože Luke je v luftu, žádný záporák a o Rey jsme se už všechno dozvěděli a nemá čím překvapit. Snad jediné smutné pozitivum je, že už se nedočkáme Carrie Fisherové. Po jejím létání vesmírem už bych to nedal. Snad ji nenahradí Bohdalová, což by se vzhledem ke kvalitám mohlo klidně stát. ()

viperDavid

Trošku vtipu jinak stále ta samá pohádka pro dospělé. Už je úplně jedno kdo vlastně vyhraje (pokud se to povede v tomto století). Možná že jde o nekonečný příběh, ale žádné wau akce se nekonala. Zase nebylo to špatný, jen to byl další star wars v řadě. ()

Johnny.ARN

Pýtam sa, prečo vznikajú tieto nové diely? Osmicu zachraňuje jedine to, že neni vykrádačka (teda, no, z väčšej časti ). Ukrutne a zbytočne dlhé, Skywalker a jeho motivácia je na vraždu, mrochta si tam len tak behá s mečíkom a hýbe kameňom, popritom skypuje s tým ušatým potkanom. Druhá dejová linka, kde cigán a šikmá zas a znova nás idú všetkých zachrániť, frajírek si myslí laký je chytrí a C3PO nemal ani jednu dobrú hlášku. Celé dokopy je to však o stupienok zábavnejšie ako sedmica a to havne kvôli tomu ryšavcovi. Záver bol ale tak odpiči, že ilúzie o kvalitnom zakončení trilógie sa rozplynuli. Preto očakávajme už len, dúfam, kvalitné spin-offi, ktoré napravia nepríjemnú pachuť v ústach po týchto dvoch nepodarkoch. Nominačky v technických kategóriách? Tak ako sorry, bavíme sa tu o Star Wars, tie keby nemali kvalitné efekty, tak to nie sú Star Wars. To je samozrejmé ako biče v 50 odtieňoch, či? A najviac čo ma asi štve, že mocné Impérium už 8 dielov nevie vyplieskať bandu povstalcov na predpotopných strojoch!!! Súcitné 3 z 5 ()

Avathar

Je to bieda, decká. Prázdny a naleštený obal, pod ktorým nie je absolútne nič. Prvých šesť dielov STAR WARS malo rôznorodú kvalitu, ale všetky mali niečo spoločné: sympatické postavy, charizmatických záporákov, skvelú technickú kvalitu, funkčný príbeh a emócie. Tu zostala len tá technická kvalita. Príbeh je absolútne riedka omáčka, Prvý Rád je sebranka dementných a neschopných idiotov. Tým ale zdatne konkuruje Odboj, keďže jeho členovia vykonávajú jedno debilné rozhodnutie za druhým, nechávajú si len tak zabíjať svojich členov a trúsia do toho múdrosti o láske a nádeji. Na moju veľkú frustráciu im však všetko ako mávnutím prútika vychádza. Nič nemusia vedieť, ani sa poriadne snažiť, všetko im de facto padá priamo do náruče. Vlastne som si prial, aby niekto medzi tie postavy a ich trápnu hašterivú „epickú vojnu“ hodil atómovku a bol by pokoj. Stará a prequelová trilógia mali naozaj osudový príbeh, divák vedel, že sa hrá o všetko. Tu to pôsobí, asi ako keď si dve skupinky otravných deciek rozbíjajú na piesku bábovičky. Patetické žvásty, debilné dialógy, nijakí herci, nevhodný humor. Jedine Del Toro ma bavil, škoda, že jeho hajzlovský oportunista nemá viac priestoru. Fakt neviem, za čo dávam dve hviezdy. Asi za to, že to naozaj krásne vyzerá a makalo na tom plno talentovaných ľudí. Len z toho dôvodu je mi blbé dať jednu hviezdu. Je mi ľúto všetkých tých kvalitných hercov/tvorcov, ktorí sa na tejto fraške musia zúčastňovať a je mi ľúto divákov, ktorí túto „rakovinu sci-fi“ (copyright JASM) považujú za filmový zážitok roka. ()

elanius

(21/2018) / Akože celkom fajn sci-fičko. V pohodičke som si to dopozeral na tri krát. Všetci celý film hádzali ultimátne speeches ako o život, pod obalom sa ale Last Jedi ukázal byť obyčajný a docela jednorozmerný filmík. Jediný kto by si zaslúžil za 5* bol Adam Driver a ako jediný obstál aj v hodnotení v rámci Star Wars mantinelov, skvelá postava. Paradoxne sa ale celkom teším na XI, s nádejou, že to sa to už konečne v novej ére podarí. (6/10), (40/2021) / Tak po druhom pozretí musím ísť dosť vyššie. Dokonale fungujúce pokračovanie predchádzajúcej epizódy, akcia, zábava, super Star Wars momenty, vizuál. A výborne využitá postava Kylo Rena a Luka. (9/10) ()

Helmutek

Jak se mi líbila sedmička, tak osmička je ještě lepší (byť jsem v okruhu svejch kamarádů jedinej, kdo si to myslí). Jak už jsem ale psal už u sedmičky, žádnej fanatickej zastánce starejch dílů nejsem, naopak mi přijde prostě pokrytecký glorofikovat je (I - VI) a hanit tyhle (VII, VIII): Všechno, co jako výtky dokážu najít u těchhle dvou novejch epizod (a že toho samozřejmě je dost), v mnohem větší míře najdu u kterýkoli starší epizody, kór u jedničky až trojky. (POZOR, TROLEJ) Uznávám, že třeba scéna s casinem je zbytná (stejně tak ale je zbytenejch spousta věcí ve starejch epizodách), s mnohými zmiňovanou dějovou přeplácaností už ale rozhodně nesouhlasim; zápletky i děj mi sedly a nevadilo mi to vůbec, spíš naopak - i když je pravda, že zvratů bylo dost a dost z nich taky mohlo bejt využitejch mnohem líp. Kromě scénáře a slušně rozjetý dějový linky (kterou samozřejmě můžou v devítce buď úplně poslat do prdele, nebo potvrděj, že to životaschopný je, to ale uvidíme za rok) se mi předevšim líbil vizuál - bitvy, záběry z vesmíru konečně nepůsobící přehnaně, neuvěřitelně nebo pohádkově (třeba pohledy na velký křižníky jsou fakt úchvatný), a spousta skvělejch a profesionálně zvládnutejch efektů (třeba scéna s FTL skokem do velitelský lodě Prvního řádu mi fakt vyrazila dech). Epizoda dokonce a konečně neni plná heroickejch klišé kladnejch hrdinů - za celej film se slovutnýmu odboji nepovedlo v podstatě vůbec nic, i to vítězství v tý první bitvě bylo vysloveně Pyrrhovo - a od tý doby se jim nic nepodařilo snad ani zčásti; a to je mi mnohem sympatičtější (a taky je to mnohem uvěřitelnější) než polonaivní pohádkově zidealizovanej styl původní šestice. Stíraj se i rozdíly mezi "hodnejma" a "zlejma", což je další věc, který hystericky tleskám (skvělá postava DJ - del Tora), a navíc si tvůrci sami ze sebe (i z původních epizod) jsou schopný dělat obdivuhodně vkusnou prdel, která je na úrovni a funguje (podle mě) fakt skvěle - ten nadsázkovej a odlehčenej nádech je v osmičce výraznej docela dost. TLJ taky bortí starý glorioly a axiomy (shoření Jediovskejch archivů a toho smybolickýho stromu, Yodova óda na lidskou chybovost, nádherně jednoduchá a nehrdinská smrt Snoka, marný odbojový snažení Hodnejch...) - možná si tim tvůrci umetaj cestičku pro finále v devítce, kde nejspíš musí přijít konec starýho a začátek novýho, tedy včetně konce slavný Jediovský kapitoly, ale i kdyby, za mě se jim to zatim daří skvěle. A samozřejmě - Kylo a Rey, žejo. Nejsem sice žádná pubertální patnáctka, ale ta chemie tam funguje bezvadně a já jsem opravdu zvědavej, jak to mezi nima nakonec dopadne (ta jejich posnokeovská scéna byla možná nejsilnější z úplně celejch Star Wars - u Kaylovýho "You're nothing... but not to me. Join me. Please." mi vysloveně běhal mráz po zádech). Ne všechno bylo dotažený tak, jak bejt mohlo, něco chybělo úplně (pozadí okolo Snoka nebo vlastně i Kyla /řád Ren/), občas tam bylo trochu moc toho slaďoučkýho patosu (scény s Leiou, loučení se s admirálkou Holdo při evakuaci...) a bylo tam taky pár takovejch těch typickejch starworismů, který mě standardně serou (i když vlastně tady v nejvkusnější formě, v jaký to asi jde - třeba dojení příšerek na Lukově ostrově pouhým stiskem bradavky, porgové, pošťěváčí hlava Nien Nunb...), celkově se mi ten film ale fakt a upřímně líbí - a v rámci SW ságy ho společně s pětkou stavim úplně na vrchol. Tak uvidíme, co ta devítka... () (méně) (více)

Dado

Ak sa bude nejaké slovo v spojení s odozvami na ôsmu epizódu kultovej sci-fi série spomínať aj po rokoch, tak to bude prívlastok rozporuplná. Už tesne po premiére totiž dokázala fanúšikov rozdeliť na dva tábory a je preto pochopiteľné, že vo mne pred jej zhliadnutím prevládali obavy. Tie sa však napokon ukázali byť zbytočné - film som si užil, ba dokonca som sa bavil ešte viac, ako pri Abramsovej stávke na istotu pred dvomi rokmi. Samozrejme, ani zďaleka to nie je bezchybný príspevok do sveta Star Wars. Finnova dejová línia je v porovnaní s hlavným dianím nemastná-neslaná a okorení ju až návšteva kasína, pasáže na Lukeovej planéte zase spočiatku pôsobia ako reklama na infantilné kreatúry, pomocou ktorých ešte chlapci od Disneyho neskôr trhnú nejaký ten dolár. S jedným prekvapujúcim návratom však film naberie ohromné tempo plné nečakaných zvratov, dramatických stretov a jedného pohľadu na dvojitý západ slnka, pri ktorom mi naskočili také zimomriavky, že som bol takmer nútený prehodiť cez seba vetrovku. Asi so mnou mnohí nebudú súhlasiť, no pokiaľ Epizóda IX príde s podobne strhujúcim vyvrcholením, pričom sa zároveň dokáže vyvarovať spomínaných hluchých miest, budem so záverom trilógie absolútne spokojný. (80%) ()

honza7

Po poblití se ze Star wars VII. jsem se odhodlal k dalšímu masochismu. Prostě ne, ne, ne a ne! Teď už se jen modlim, aby se Lucas vrátil, sebral to Disneymu a začal točit nanovo. Ideálně aby film začal minutovými flashbacky, a v tu chvíli se hlavní hrdina probudí a zjistí, že oba dva díly byl jen zlý sen. ()

Belbo

Až do teď jsem si myslel, že největší průser si Star Wars zažily Solovým příběhem. Ejhle chyba ... ()

fabecc1222

První z hřebíčků do rakve SW série. Disney si zřejmě řeklo, že ucelená koncepce není třeba, a tak nechali další díl jinak talentovanému režisérovi Rianu Johnsonovi, který zahodil všechno to, co měl s postavami a příběhem vymyšlené Abrams, a pro jistotu ve všem otočil o 360°. Kritika k příběhu a vývoji postav se vznesla i od samotných herců, takže je vidět, že opravdu bylo něco špatně. ()

Bobik9

Upřímně bych to nečekal, ale popravdě jsem spokojený. Oproti prvnímu dílu nové etapy je to mnohem lepší. Když se oprostíte od srovnání s klasikou, tak se dostanete do bodu, že se jedná o super scifi s fantastickým obsazením. Má to nedostatky. Jsou tam opravdu některé nezajímavé a zbytečné postavy. Daisy Ridley je neskutečně slabá, aby táhla tuhle sérii, to je prostě fakt. Ale velké štěstí je, že jí zastoupí jiné. Silnými herci jsou zde jednoznačně fantastický Driver. Sympaťák Isaac, skvělý skunk Gleeson, parádní mini role Del Tora a pro mě příjemné obsazení Billie Lourd. Samozřejmě je nutné zmínit nostalgické zastoupení Carri Fisher a především Marka Hamilla. Tradičně parádní hudba, o efektech nemá smysl nic psát. Bojím se, že trojka mě zase zklame, ale minimálně tento díl splnil své na 100%. ()

tomxxx

Co se týká čisté filmařiny, je to špička. Docela mě otravovaly vtípky a easter eggy pro děti, byly špatně načasované a ve filmu to nefungovalo. Hodně lidí bude flamovat nová roztomilá zvířátka, mě osobně také rušily dojem z filmu, ale když se kouknu na starší díly, ke Star Wars to prostě patří. Nicméně právě drobné epizodky s vtipem a roztomilostí totálně zabily temnou stránku příběhu. Navzdory všem obavám, kam Disney posune Star Wars a udělá z toho dětskou pohádku, se produkce hodně drží a jsou filmy pod jejich vedením daleko méně dětské, než pod Lucasfilmem (nepočítám-li první dva IV a V). ()

LittleJohnny

Až na jeden wtf moment, kde se princezna Leia portuje zpět do kokpitu vesmírné lodě je film tam, kde měl být. Určitě se na něj podívám rád znova. A ten dětský záporák mi už ani tak nevadil :) ()

hroubek

Tohle jsem rozhodně nečekal. Jedno se musí nejnovější epizodě nechat, a to že umí pořádně překvapovat. V dobrém i špatném. A já jsem za to svým způsobem vděčný. Rian Johnson boří mytologii kolem celých Star Wars a začíná vyprávět svůj příběh. Je to hodně jiné, zvláště v kontrastu s předchozí epizodou. Johnson k danému "děditství" přistupuje jako malý kluk, který dostal na hraní ty nejlepší hračky, ale chce si hrát po svém a nebojí se něco rozbít a nebo i přidat. Prostě chce aby se to líbilo hlavně jemu. Což o to, tento přístup je u této značky dost svěží, a mě jen překvapuje, že to u Myšáka schválili. Problém je, že některé věci pak působí, že jsou tlačené na sílu a několikrát se dostaví pořádný WTF moment, u kterého jsem si prostě musel říkat, jestli to Johnson myslí vážně nebo ne. Další věc, která mě trochu zarazila byla ta, že na to jaký má film tempo, je tam spoustu scén úplně zbytečně, a ten čas by se dal mnohem lépe využít na propracování postav a jejich motivací. Vím, že to zní jako kritika, ale je to spíše mírné zklamání fanouškovského srdíčka, které čekalo něco jiného. Johnson odvedl skvělou práci, jen ta jeho interpretace nesedne každému. Johnson je silný v akčních scénách, které jsou pastva pro oči, a to ať už jde o úvod, trénink Rey, souboj v trůnním sále nebo ve finále, kde si krásně hraje s barvy. Dialogy jsou přesné, občas toho vtipkování je více, než třeba, ale to je jen drobná výtka. Prostě po technické stránce je to největší špičková práce od kostýmů, zvuku, hudby, triků a celkovou vizuální stránku. Po herecké stránce je to trošku horší, ale nějak výrazně to nekazí zážitek z filmu. Daisy Ridley nemá tolik k hraní jako minule a je to znát. Adam Driver je opět velmi dobrý a jeho vnitřní rozkol je dobře zahraný. John Boyega nezklamal a jeho linka má tu smůlu, že působí trochu zbytečně. Velmi příjemně mě překvapilo, že dostal Oscar Isaac více prostoru a krásně ho využil, totéž se bohužel nepovedlo Domhnallu Gleesonovi, kterému to stále nevěřím. Potěšila mě Laura Dern, Billie Lourd a Kelly Marie Tran, jenž příjemně oživily tento převážně mužský svět. Carrie Fisher je parádní a její výkon se mi hodně líbil. Mark Hamill odvádí velmi dobrý výkon a spoustu jeho scén se mi líbilo, a jedna konkrétní mě dojala. Star Wars: Poslední z Jediů je parádní blockbuster, jenž mě dost bavil a těším se až ho uvidím znovu. ()

Zek

Osmé Star Wars jsou určitě mnohem lepší než episoda sedm. Myslím si, že i takto nová trilogie měla začít a ne nám dát něco co už jsme všichni viděli ve čtvrtém díle. Jsou tu nové schopností co se týká síly, což beru jako velké plus. Kylo Ren je konečně ten pravý záporák, který star wars mají mít. Líbil se mi i finální souboj mezi Kylo Renem a Lukem na který určitě nikdy nezapomenu. Co film strašně ničí je dost nudná první půlka filmu a hlavně ten nudný Finn. Kdyby tam nebyl, tak se vůbec nic neděje a filmu to nijak neuškodí. Hlavně nejhorší je, že ten noob je i v Battlefrontu jako hrdina mezi Hanem a Boba Fetem. Tohle nemůžou už myslet vážně, proč tu není Poe? No a to všem vadil Jar Jar. ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu