Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (198)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Ačkoli tenhle film stojí mimo legendární trilogii a nikdy nedosáhl věhlasu Stříbrného jezera, je velice zábavným příspěvkem do rodiny mayovkových westernů. Ačkoli... S dílem Karla Maye ho zjevně spojují jen jména hrdinů a narozdíl od filmové trilogie se vykazuje trochu nepochopitelnými odchylkami v atmosféře (snaží se být výpravnější a jaksi věrohodnější, co se reálií týče, výsledek však sotva ohromí) a charakterech postav (Vinnetou působí animálním a nerozvážným dojmem)... Zápletka je hodně poplatná Rudému gentlemanovi a její povedenější variaci lze najít v Posledním výstřelu, ale nešť... Napínavé to je, jugoslávské přírodní skvosty jsou lahůdkou pro oko, papundeklové kaktusy zákuskem pro bránici a Lex Barker přesně tak heroický, jak jsem ho v dětství zbožňoval. Soundtrack je docela slušná vykrádačka spaghetti westernů a i kvůli němu celkový dojem odpovídá spíše třem hvězdičkám... Prostě tomu chybí ta vřelost a domáckost slavnějších filmových mayovek. ()

Vyhy 

všechny recenze uživatele

Už to postrádá to hlavní kouzlo té trilogie s Pokladem, přesto to vzásadě není o tolik horší. Je pravdou, že natažená stopáž vždy překvapí, ale zase na druhou stranu měli asi větší rozpočet a vizuál je povedený. Divák musí ale být rád, že jsme neskončili pár filmy a máme možnost s touto legendární dvojicí pobýt o trochu déle. ()

Reklama

no2 

všechny recenze uživatele

6/10 - Před r. 1989 se tento díl promítal v kinech málokdy, proto nebyl tak ´okoukaný´, což by mohlo svádět k vyššímu hodnocení. Film vznikl ve stejném roce jako nejslabší ze "svaté" čtveřice Vinnetou - Rudý gentleman, ale ve srovnání s ním je ještě o něco horší. Vinnetou jako ´divoch´ mi nesedí a Old Shatterhand jako titulní postava toho hrdinství moc nepředvede a ke konci jen přihlíží závěrečné bitvě... Některé scény mi přijdou hodně absurdní, např. úprk banditů již na základě toho, že se setkají s hlavním hrdinou, nebo závěrečné dobývání pevnosti (Mayovkám prominu cokoliv, ale takové plýtvání s životy indiánů - to už bylo příliš...). ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Příběh recykluje zápletku z Rudého gentlemana, aniž by měl její napínavost, dostatečně charismatické záporáky, nebo Terence Hila. Vedle slavnějšího dílu série je proto ve všem horší. Protože je o čtvrt hodiny delší a dějově chudší, tak se občas nepěkně táhne. Režisér se snažil chatrný scénář vycpat dlouhými záběry na balkánskou přírodu, ale ani to dojem nespasilo. Alespoň na průměr ho vytáhl jen klasicky skvělý Lex Barker. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Old Shatterhand z roku 1964 nám představuje trochu jiného Vinnetoua, kterého neznají ani filmoví diváci, ani Karel May. Vinnetou se v tomto snímku celou dobu drží v pozadí po boku svých bojovníků, vystupuje jako pravý náčelník a nic moc zvláštního nepředvede, aby se pak na konci pomaloval válečnými barvami a vydal se na zteč proti vojenské pevnosti. Zkrátka změna, která ale rozhodně není na závadu. Trochu to Vinnetoua přibližuje realitě divokého západu. Místo Karin Dor zde roli okrasné květinky plní Daliah Lavi v roli Palomy, která je sice hodně krásná, ale zároveň hodně zbytečná. No a ještě by to chtělo zkrátit tak na 90 minut, aby to mělo větší spád, protože je to místy trochu nudný, ale jinak je to velice zajímavá mayovka. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (42)

  • Film měl na tehdejší dobu velmi vysoký rozpočet 4 milióny marek. (Stocki)
  • Premiéra proběhla 30. dubna 1964 v Mnichově (Mathäser-Filmpalast). (hippyman)
  • Ve filmu se objevilo na 500 komparsistů, ušilo se více než 600 indiánských kostýmů a na 400 uniforem vojenské kavalérie. Vyrobeno bylo i 14 krytých vozů a používalo se 300 revolverů. Místo natáčení bylo vzdálené 140 kilometrů od hotelu a hlavní představitelé proto museli každý den dojíždět. (Stocki)

Reklama

Reklama