Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Ježiši to nemoh někdo Old Shatterhandovi zašít na tom jeho kovbojským hadru ty díry v podpaždí. Má to už vod rudýho gentlemana. Kdybych byl na place tak bych to Oldovi snad zašil sám a zdarma, když produkce neměla na švadlenu pro Oldu. Vždyť to je strašný, největší hrdina divokýho západu a nemá ani na pořadný hadry. A další věc, tak Vinnetou i Olda jsou hrdinové jak krávy a vždycky když pokukujou po nějaký hezký holce ať už indiánce nebo neindiánce, tak ve finále je sbalí nějaká druhořadá postava. A oni pak odjížděj na těch svejch kobylách jak teplý bratři aniž by si vrzli. Tak k čemu bejt hrdina, když pak půjde holka s nějakým druhořadým blbečkem a na mě zbude zase jenom bláznivej Apač co o sobě mluví ve třetí osobě jednotnýho čísla. Mimochodem hrozně se mě líbí jak všude píšou, že indiáni lpí na kměnový život a Vinnetou se neustále toulá divokým západem sem a tam, jak nějakej bezprizorní vágus,místo aby mazal ke svýmu kmeni. Tady byla síla i ten dabing prej "vinnetou nám pojede v ústrety " takhle se možná mluví na zasedání OSN, ale na divokým západě ? Jinak je to klasickej souboj dobra a zla, přičemž dobro představujou pokrevní bráchové a zlo všichni ostatní. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Tedy past!“ Ak nerátame zabudnutý seriál z roku 1980 a absurdný sequel Winnetou sa vracia z roku 1998, tak historicky posledná winnetouvka s Pierreom Briceom. Samozrejme tu má za parťáka verného Old Shatterhanda a nechýbajú ani dve obľúbené staré komické postavy – Sam Hawkins a lord Castlepool (tentokrát nezberá zážitky, ani motýle, ale bylinky). Scenár je príjemne priamočiary a jednoduchý a finále sa odohráva na mieste s desiatkami reálnych živých hadov, za čo automaticky a bez reptania dávam pár bodov k dobru navyše. ()

Reklama

Diamant 

všechny recenze uživatele

Piaty a posledný film režiséra Haralda Reinla s Winnetuom a Old Shatterhandom. Práve on režíroval najznámejšiu štvoricu "Mayoviek": Poklad na Striebornom jazere a Winnetou I, II, III. Film - Winnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti - si zachoval vysokú umeleckú, aj morálnu úroveň svojich "predchodcov". ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Reinl má v sérii apačoviek proste svoje čaro a pokiaľ bola legendárna dvojica pod jeho taktovkou, nikdy som sa nenudil. Táto časť síce len pláva na pútavejších scenároch svojich silnejších bratov a snaží sa upútať aj inými miniroličkami, ktoré všetci pobavujúco dobre poznáme, no aj tak je to silný westernovo-napínavo-zábavný nadpriemer. 80%. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Když mě naštve současná realita, sáhnu po mayovce, která mne alespoň na chvíli přenese do světa iluzí, kde vždy vítězí spravedlnost. Tento dobrodružný snímek, který uzavírá celou sérii indiánek znovu režíroval Harald Reinl. Možná, že příběh není tak překvapivý, jako byly jeho první filmy, možná už byly nápady vyčerpány, ale i tak je pro mne toto nostalgické rozloučení s legendárními hrdiny Divokého západu dojemně působivé. Skvostné přírodní scenérie a krásná hudba nás odškodňují za některé nedokonalosti a nedostatky - hlavně dabingové, za které ovšem tvůrci nemůžou. Tak šťastnou cestu a zase někdy nashledanou! ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Poslední film, který spadá do slavné série filmových Mayovek 60. let. Od natočení prvního snímku Poklad na Stříbrném jezeře (1963) uběhlo dlouhých šest let, během nichž vzniklo 17 filmů s Mayovými hrdiny. (hippyman)
  • Pro záběry z Údolí hadů, které se točily na Popovo Polji, byli použiti zčásti gumoví, zčásti praví plazi (v každém případě úplně neškodní). (hippyman)

Reklama

Reklama