Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

Disk 

všechny recenze uživatele

Vynikající zakončení série filmových mayovek. Vrací se Harald Reinl, vrací se téměř celá sestava z původní "zlaté čtyřky". Dobrodružství ve své nejryzejší podobě. Navíc na DVD s digitálně restaurovaným obrazem. Konečně jsem si mohl všechny letecké záběry vychutnat jaksepatří. Hudba (starého známého) Martina Böttchera jasně říká, že tohleto je už naposledy. Při sledování tohoto snímku jsem se neubránil dojetí. Jen je velká škoda, že poslední mayovka se k nám dostala až po sametové revoluci, a tudíž český dabing (hlavně u hlavní dvojice) je dost problémový. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Celkem důstojné zakončení celé série. Zajímavý "remake," obsahující neodolatelné scénáristické finesy. Ten tomahawk, hozený přes celou vesnici až do tee pee, stojí za to :-) Dabing není jiný! Je sice příšerný, ale stále ten stejný, z AB Barrandova roku 1993 od nejhoršího českého dabingového režiséra porevolučního období, Jiřího Ptáčka! Kleopatra: možná, že něco osvětlí ten fakt, že Karin Dor byla v té době Reinlova manželka. ()

Reklama

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Je to další návrat v čase, další tzv. prequel. Na tom ale nesejde, neboť je to opět nařachané dobrodružství náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho bílého bratra, bývalého geodeta, Old Shatterhanda. Bohužel se tito dva sešli naposledy. Nic ale nebránilo tvůrcům obsadit jedinou německou herečku Karin Dor (exRybanna) nebo Itala Rika Battagliu, kterého také protáhli nejednou mayovkou. Ach, tak končí tato komédie, zlo prohrává a dobro žije. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Reinlova labutí píseň s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Nedosahuje sice již kvalit silné pětky (ke čtyřem Reinlovkám počítám i Fregoneseho Old Shatterhanda), ale dokládá, že Harald Reinl měl velký smysl pro dobrodružství a romantiku. Z kladů je třeba podtrhnout klasické hvězdné složení, včetně hezké Karin Dorové (která se krátce nato s Reinlem rozvedla), nádherná krajina a standardně kvalitní Böttcherova hudba. Ze slabin je třeba jmenovat ne vždy správné sepětí hudby s dějem, dosti degradovaná postava Sama Hawkinse a vůbec dosti slabý humor obou komiků Divokého západu. Reinl už sem, bohužel, zanesl též brutální prvky, nepochybně odkoukané ze spaghetti westernu. No, a navíc, pro nás Čechy: Ptáčkův nový dabing je hodně špatný a filmu ještě ublížil; zestárlý V. Ráž už na Old Shatterhanda bohužel nestačil... Ale romantika to je, přesněji: čtyři a půl. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Když u kormidla nestál Harald Reinl, bylo takřka s železnou pravidelností zle. Po úspěších „slavné čtyřky“ chtěl každý trochu toho zlata ukousnout a mayovky vznikaly bohužel jak na běžícím páse. Narychlo splácané, bez podpory alespoň průměrného scénáře a především bez kouzla a náboje těch příběhů, které jsme v dětství mlčky hltali. Reinl přesto ještě jednou naskočil do sedla, a i když chronologicky patří „údolí smrti“ jinam, tak naposledy (před brzkou smrtí) využil služeb Lexe Barkera. Ten coby Old Shatterhand znovu brázdí prérie se svým pokrevním bratrem, aby mohli znovu vyškolit hordu nebezpečných banditů, kteří potřebují pár dobrých rad o právu a spravedlnosti. Vrací se i dobře známý záporák s tváří italského herce Rika Battaglia, osudová kráska Karin Dor, krásné exteriéry i trochu jiná hudba Martina Böttchera. Tenhle souboj dobra a zla samozřejmě zdaleka oné čtyřce nekonkuruje, ale lehká nostalgie tam i tentokrát přeci jen zůstala. PS: Vladimír Ráž zní jinak, ale nakonec to se ctí udýchal. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • V den natáčení přepadení farmáře Adamse (Mirko Kraljev) oslavil režisér Reinl šedesáté narozeniny. (hippyman)
  • Snímku dodnes patří prvenství za nejdéle promítanou Mayovku společnosti Constantin. (hippyman)

Reklama

Reklama