Bennyho video

• Rakousko Benny's Video (více)

Bennymu je 14 let. Fláká se se spolužáky, natáčí si videa, kouká na akční filmy. Jednoho dne si k sobě do bytu pozve holku a natočí její popravu pistolí na zabíjení prasat. Kruté drama nejen o vyprahlosti rodinných vztahů a jejích následků. (oficiální text distributora)

Marigold

Nepatrně slabší než Hanekeho vrcholy... radikálnost a preciznost chirurgické metody vidění tu trochu ustupuje tradičnějšímu pojetí, chronologickému a jasně kauzálnímu vyprávění. Chybí tu gradace a pohlcující nedořečenost Sedmého kontinentu, na druhou stranu o to detailnější je studie jednotlivých postav. Více než v debutu a následných 71 fragmentech je tu cítit určitá konzervativnost a přímočará obžaloba moderní společnosti. Čím víc nechává Haneke svou metodu mimovolně rozežírat skutečnost a nesnaží se jí používat jako aktivní nástroj sdělení, tím na mě jeho díla více působí. Z toho vyplývá, že Bennyho video mě dostalo tak na půl. ()

*CARNIFEX*

Medzi Bennyho najväčšie záľuby patrí kopírovanie filmov z požičovne na vlastné video pásky, či sledovanie akčných filmov. Jedného dňa si pri návrate domov spoznáva mladé dievča, ktoré pozýva k sebe domov. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby ju niekoľkými ranami pukačkou na ošípané nezastrelí. Fascinovala ho totiž rodinná zabíjačka, ktorú zachytil svojou domácou kamerou. Nie som po emocionálnej stránke rozcuchaný na maďeru, ako by sa to asi v takomto prípade, pri tomto druhu snímku patrilo, ale pravdou je, že "Benny's video" núti diváka zamyslieť sa, kam táto doba speje. Človek, ktorý zoberie život len tak pre zábavu, rodičia, ktorý bezhlavo stoja na strane dieťaťa, neuvedomujúc si, aké následky to môže mať pre spoločnosť v budúcnosti. Nuž, takýto sme my, ľudia. Všetci máme pocit, že poznáme všetkých, bezhlavo súdime, pritom ani len netušíme, kto žije po našom boku. ()

Gilmour93

Rakouské dětství Antona Chigurha aneb Hanekeho ticho v bouři. Sugestivní drama o geneticky zakódované pozici oběti (?) stvořené ocelově chladnou famílií, v němž minimalistické dialogy přidávají na krutosti realismu všedního dne a nezobrazené násilí naléhavě dopadne na představivost diváka, ale co je to platné, když více než čtvrtina použitého filmového materiálu plnila funkci ponožek v rozkroku kalhot admirálské uniformy Arnolda J. Rimmera.. ()

Mahalik

Najednou užívám mnohem víc komplikovaných vět, jež vedou k zívání, takže nechci brebentit stůj, co stůj a vložím svůj vzkaz o tomhle filmu někam na fejsbůk, kterej čtou stejně kůl lidi, jako já a všichni tam maj tak vyhypovaný názory, že prostě pochopěj muj postoj, kterej je neměnej a free. Na aukru maj solidně vytuněnou pistoli na zabíjení prasat, takže buy it! Věřím v jedno: v Like this!__ Nevím, kde se vzala ta zloba, která lidi mění v cokoli jiného, jen ne lidi s vlastní bednou a postojem. Ty předešlý věty měli poukázat na degradaci. Benny´s video je krabka zloby. Jen nevím, jestli poctivá k divákovi. Na to jsem prej až příliš hloupej! I dislike it! ()

classic

Egyptská pasáž sa mi zdala úplne zbytočná, ale úvod so sviňou domácou, ktorá ide na porážku vzduchovej pištole, kdesi na rakúskom, či v akom statku, za asistencie domácej kamery - polo profesionála, či skôr lepšie povedané - amatérskeho kameramana Bennyho, žiaka školou povinného, navštevujúci druhý stupeň, tak takouto nepríjemnou, mrazivou, až by som podotkol - brutálnou atmosférou, sa väčšinou bude film odvíjať presne v takomto duchu, ako líčim začiatočnú sekvenciu s titulkami. Vidím na tomto chlapčiskovi čosi znepokojivého, totiž prehráva si scénu, keď ošípané dostáva „priamy zásah” do hlavy, totálne ho to fascinuje, a aby toho nebolo ešte málo, zopakuje si to pekne - krásne spomalene. Inak, je fanatikom do pozerania filmov ( na magora z videopožičovne Quentina Tarantina, aj tak nemá, máš smolu, ty jeden fagan ! ), má dobre situovaných, umelecky založených rodičov, a jedného pekného zimného dňa, si pozve domov dievča, taktiež školou povinnou, ktoré sleduje výklad požičovne. Ona zakúsi na vlastnej koži, aké je to byť „obetným baránkom” , áno, táto vzduchovka prevetrá jej telo + všetko pôjde “LIVE” , kamerka je na statíve nastavená tak, aby som si „plnými dúškami vychutnal vyčíňanie mladého vraha” ... Chalan má zrejme, aké - také svedomie ( no, extra si to nemyslím ! ), a fotrovcom sa prizná, pričom ukáže im svoj krátky film ! Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie, však ? Chlapčisko, čo si rado požičiava akčné filmy zo svojej obľúbenej videopožičovne ( dvd - čka ešte nejestvovali, a nieto moje požehnané blu - rayka... ), predsa nemôže skončiť v ústave, či v dajakom blázinci, však ? Rodičia by stratili renomé a reputáciu, a tak je krátky čas na to, aby sa zaretušovali všetky diery, zašili, a dali na ne svoje záplaty... Výchova, a tá je kde stratená ? Vôbec, a ako je možné, že k tomu došlo ! Chcel si len vyskúšať, aký je to pocit ? Môžu za to média a ich debilné programy ? A čo veští budúcnosť ? To sú všetko otázky Michaela Hanekeho, ktorý je kontroverzne nekompromisný. PEKLO, POTOM RELAX, A NAKONIEC - ZLOM, ZVRAT. Mrazivý portrét psychopata + jeho sprostých rodičov, zodpovedných, čo sa z Bennyho vykľulo ? ()

• V pozadí kolem 47. minuty, kdy je Benny (Arno Frisch) na kluzišti, jsou na pravé straně obrazovky vidět dvě děti, které jako by ukazovaly do kamery. (Fediak22)
  • Když Benny (Arno Frisch) opouští telefonní budku v Egyptě, je kameraman viditelný v několika odrazech v okně. (Fediak22)