Duben 1945. Zatímco se spojenecká armáda pokouší o finální ofenzívu na evropské frontě, ujímá se válečný veterán, armádní seržant Wardaddy (Brad Pitt), velení tanku Sherman a vydává se s jeho pětičlennou posádkou na vražednou misi v týlu nepřítele. Tváří v tvář přesile početní i palebné a v doprovodu naprostého zelenáče, který se v jejich četě souhrou okolností ocitl, je Wardaddy se svými muži nucen získat navzdory veškeré pravděpodobnosti štěstí na svou stranu a dovést do úspěšného konce své hrdinské pokusy zaútočit na samotné srdce nacistického Německa. (Falcon)

Pimburger odpad!

Začnu od konce. Dávám zcela záměrně odpad, přičemž toto u mě opravdu nezvykle nízké hodnocení má hned několik příčin. Za prvé jsem viděl Unsere Mütter, unsere Väter, a vím, že si tento film nezaslouží více jak 50%. Za druhé jsem viděl Unsere Mütter, unsere Väter, a tak vím, že přerod válku odmítajícího chlapce v chladnokrevného zabijáka se dělá jinak, než tak, že vám velitel strčí do ruky bouchačku a donutí střelit vzdávajícího se nepřítele do zad. Za třetí jsem znovu viděl Unsere Mütter, unsere Väter, a tak vím, že i když se z vás stane stroj na smrt, tak pouze kvůli tomu, že rezignujete na své názory, představy a hodnoty a ne, že se z vás během minuty stane po jednom zastřelení nepřítele masovej vrah, který teď, když mu kámoši vysvětlili, že zabíjet Němce je dobrý, ustřeluje nepřátelům hlavy a ještě má mindráky z toho, že nepovraždil úplně všechny. Za čtvrté jsem viděl Unsere Mütter, unsere Väter, a tak vím, že taktikou Němců nebylo vbíhání pod hlavně amerických/sovětských kulometů - i když by to rozhodně vysvětlovalo, proč prohráli válku. Za pátý vím, a to aniž bych musel koukat na Unsere Mütter, unsere Väter, že pokud celej film sáhodlouze kecám o tom, že jediný, na čem mi záleží, je to, abych dodržel slib a ty chlapy z tý svý konzervy dostal v pořádku domů, tak se na konci filmu nemůžu rozhodnout pro obranu bezvýznamné křižovatky v nepojízdném tanku. To je prostě kravina křížená s trotlovinou. Proč sakra?! Však stačilo, aby utekli zpátky ke svým nebo se schovali v lese a druhej den ráno by tam byl celej zbytek americký armády a Bredík by ty svoje chlapy opravdu v pořádku domu dovedl - vždyť tohle je na Darwinovu cenu a vzhledem k tomu, že drsnej seržant s Němkou nic neměl, tak je šance, že byl posledním takhle špatným velitelem! Sice chápu, že posádka proti sobě měla SS-divizi "RETARD", která se snaží tank dobýt ručními zbraněmi, lehkým kulometem a oblíbenou sovětskou druhoválečnou hrou "NÁS MNOGO" - teda vlastně "Wir sind viele", ale ani tak nechápu, proč si kufříky s municí nechali na pozdějc venku na tanku. I když možná sázeli na to, že tam je nikdo z nepřátel hledat nebude, popř. na tu protiněmeckou mlhu, díky niž je pak Němci neviděli vylézat z tanku, zato oni viděli blížíci se Němce - teda vlastně viděli by je, kdyby se tito přibližovali, ale Němci se lekli mlhy, a tak osádka musela kosit ty, co zmateně pobíhali po okolí. A to ani nejsem tankový expert, abych zpochybnil ty odrážející se protitankové granáty na vzdálenost deseti metrů. No a za co aspoň 10% a půl hvězdičky? Za začátek, který byl opravdu dobrý a já Pitta a jeho osádku chtěl za to jejich chování zastřelit sám a dále samozřejmě za fosforový střely, protože kosení pěchoty fosforem mě opravdu bavilo, což je asi způsobeno především tím, že nejsem pěšák... ()

soldier.kopi

První co mě napadne=reálnost žádná. Je to takovej akčňák kde se hodně střílí. Děj takřka žádnej. Udržet křižovatku. 5 tankistů vs 300 SSmanů. Ale až na ty scény kde kde se vojáci prochází jak na promenádě místo toho aby se kryli,nebo střílení od boku... tak to je pěkně natočený a docela jsem se bavil. Akorát jsem si nemyslel,že to bude až taková bezduchá střílečka. UPDATE: Měním na 3,na film jsem si ani nevzpoměl. Až teď. Když schrnu všechny banální situace tak je z toho docela průměrnej film. Ta závěrečná bitka to prostě p*****a. Zajímavý článek : http://www.armyweb.cz/clanek/finalni-bitva-z-filmu-fury-to-si-z-nas-asi-nekdo-udelal-prel-ne ()

happyk

Film popisující příběh posádky spojeneckého tanku Fury pod vedením Brada Pitta při dobývání německého území. Film ukazuje naivitu vojenského nováčka v kruté realitě boje o život, kdy není čas na lítost. Je třeba vzít otěže do vlastních rukou a udělat to, co je správné. Pro mně příjemně až drsně realistické pojetí filmu, který dokáže diváka dobře vtáhnout do děje a prožít příběh s hlavními hrdiny. Čtyři hvězdy. ()

Senior74

Škoda,že poslední scéna je dost přehnaná a pak ještě druhá věc i Německé ženy byli znásilňovány vojáky spojenců,takže zas tak na růžovo to nemělo být,proto 3 hvězdy. ()

Onanista

Neotřelý a velice realisticky natočený druhoválečný film. Ovšem na můj vkus je tam namícháno moc "umění" a citu, a mohlo by to být klidně o hodinu kratší. Povedený překlad názvu ... ()

radimhasalik

Druhá světová válka byla svinstvo. Tento film se to snaží dokázat. Nečekejte žádný happy end. Vojáci nejednají v rukavičkách. Věřím tomu, že takto nějak to klidně mohlo probíhat. Líbilo. Doporučuji. ()

Brumo

Nemůžu si pomoct, za 5*! Absolutní paráda. Od tý doby co vlezli do tanku jsem v něm byl s nima. Příběh mě vzal natolik, že jsem na konci zatlačoval slzu. 90% On white! ()

LDvorak odpad!

Nedokážu pochopit, že tohle napsal a natočil režisér, který napsal a natočil "End Of Watch". Kdyby se v půlce filmu zuřivá "Easy Eight" přetransformovala v Bumblebee, kterýho by řídil komik recitující anglikánskou agitku divným rádobyakcentem a v závěrečném srandamači s "elitním" SS praporem by povedené skupince přiletěl na pomoc Optimus PRIME. Dal bych hvězdy alespoň tři. Za scénář, za akcent komika a za režii. Takhle jenom zírám v němém údivu... REVIZE: Chtěl jsem se ujistit, zda jsem něco nepřehlídl, když to má tak vyskoé hodnocení. Zkusil jsem na to mrknout doma ještě jednou (za lístek do kina už bych rozhodně prachy nevyhodil) a ujistil jsem se. Nedokoukal jsem ani 15 minut. Beru jednu hvězdu, dávám odpad a jdu googlit co se to tomu Ayerovi mohlo přihodit že zešílel. ()

vonverny

Řadu let jsem byl v armádě. Prošel jsem několik misí a za celý život jsem přečetl nespočet knih o WWII a hlavně o tancích. Proto jsem pln očekávání nadšeně přivítal možnost si zajít do kina na tento film. Obecně moc filmů o tankistech není. A když, tak je většina děje filmu mimo vnitřek tanku. Natěšený jsem usedl do křesla a začal hltat film. Prvních x minut splnilo přesně mé očekávání. Nebo spíše předčilo. Modely tanků byly přesné, zničený Panther, PzIV F2, krása. Zde musím zdůraznit, že v průběhu celého filmu se filmaři snažili dodržet přesnost techniky dle historie. Tygr toho byl příkladem. První bitvy jsem se dočkal brzy a hvízdající střely, zvuky a autentičnost mě mile překvapila. Byl jsem tak vtáhnutý do bity, že jsem si nevšiml první nereálnosti, které bohužel během celého filmu gradovali. V reálu velice přesné Německé 75mm kanony, které byly navíc z předešlé bitvy sakra dobře zaměřené, ne a ne trefit. Ok, to se mohlo opravdu stát. Odražená protitanková střela ve městě mě narozdíl od jiných diváků nepřekvapila. Takto se opravu s tanky ve městě vyjíždělo. Úhel dopadu střely byl značný a odraz tak byl reálný. Popravdě jsem si 80% filmu užíval, nějaké nereálné chyby ve filmu byly, ale je to jen film a navíc i v životě se přihodí věci, které hlava nebere. Děj ničím nepřekvapil, hlavní hrdinové v četně jako vždy výborného Breda Pitta nezklamali. Filmem jejich postavy provádí diváka plynule a srozumitelně. Ničím jej nekomplikují a nechávají si ho užívat bitevní vřavu. V pořádku. Vše v pořádku....do osudné křižovatky a minou přetržený pás. Jakoby v ten okamžik začal jiný film, nějaký komediální sitkom. Nápad na závěrečnou bitvu s nenáviděnými jednotkami Waffen SS chválím. Finále to mohlo být výborné. Ale tady asi Davida Ayera vystřídal zhulený Quentin Taratino. Čekám jak připravená posádka vláká nácky do léčky a začne na vzdálenost nějakých 500m skopčáky masakrovat a čeho se dočkám? Nereálně frašky. Vše co se od této chvíle ve filmu stalo je totální nelogický nesmysl. Pěchota se k poškozenému tanku nikdy nesmí pustit na tělo. Bitva za stižených viditelných podmínek není z nehybného tanku možná. A co bylo ve filmu? Náckové jsou tak blízko, že si můžou kreslit na boky tanku křídou hákový kříž, najednou je nelogicky tma, pěchota je tak blízko, že by pancéřovou pěstí tank zničili během pár vteřin i s trojkou v krvi. Navíc je všude mlha, kouř....ani nepoškozený tank by nevydržel minutu. Ale Bred si užívá svůj masakr se svou 50, jako Rambo na dodávce v Barmě. Sturmani běhají před kulomety jako bažanti na lovu. Proč by tank přece obešli, že? Bohužel tato bojová scéna film bezkonkurenčně degradovala. Z 80% mé hodnocení rázem kleslo na 55%. Raději uvidím špatně přemaskovanou T34 za PzIV F2 v reálném boji, než krásné historické modely v této frašce. Škoda, protože tento film na 80% jistě měl. ()

DanP

Tak to si snad někdo dělá srandu, ne? Na první pohled to vypadá, že ve 2.světové válce bojovali na straně spojenců jen zakomplexovaní faráři, neboť to, kolik času vyplňuje dialog o Bibli, tomu silně napovídá. Jednu hvězdičku dávám za střetnutí s tankem typu Tiger. I když i to je na pováženou - když Tiger zasáhne do boku z né více jak 50ti metrů Pittův Sherman,tak kluci v tanku pomalu nevědí, že zásah dostali. Střely Tigera odtrhávaly věže nepřátelských tanků v závěsu. A závěrečná scéna? Němečtí vojáci vypadali, že chtějí umřít a běhali tam, jako blázni. A někdy do vypadalo, že Němci dobývají nějakou pevnost, jak bezradní byli. Na tenhle film jsem se těšil, čekal jsem chladnou ocel na pásech proti německé odhodlanosti a nakonec? Nuda a občas takový ten pocit, když se na něco díváte a je vám studno a odvracíte zrak zkrze trapnost dané věci. ()

lukas_flek

z filmologického pohledu mám výhrady, ale hrůzy války jsou tam vyobrazeny velmi věrně a to je dobře - na tyhle zvěrstva se nesmí zapomenout a každý příspěvek k uchování této kapitoly lidsta je správný. za to +1* ()

Kajuga

USA válečné filmy dříve: Mladý krásný voják umírá na smrtelnou ránu a říká něco jako: „Byla čest pod Vámi sloužit seržante, chrchly chrchly“. „Jsem hrdý, že mohu zemřít za svou vlast, chrchly chrchly“. „Pozdravujte doma…. proč je najednou taková zima?“ Pak se pokusí políbit vlajku s hvězdami a pruhy a zemře. Zbytek jednotky (drsní, ale správní hoši) se na nepřítele vrhnou (na Němce, Japonce, Kubánce, mimozemšťany, komunisty), kulky se jim vyhýbají a všechny je vyhladí. USA filmy dnes: Tvůrci pochopili, že musí přidat trochu realismu, jinak dělají ze sebe blbce. Že USA vojáci jsou obyčejný lidi (a správní hoši jsou až koncem filmu, když se z nich odloupne slupka pod vedením drsného, ale správného velitele). Film není zpočátku špatný, snaží se (i když klišovitě a předvídatelně) ukázat to, že válka byla krutá, že se děly špatný věci. Trochu „mozkovej obliz“, ale dobře. Ale scéna s křižovatkou to úplně pohřbí. Ano, koncem války jednotky SS nebyly to, co dříve, ale pořád to byla elita. Ale v téhle scéně ne. Napůl jsem čekal, že nasadí bodáky a vrhnou se na ten tank ztečí. Do té doby to fakt šlo, ale pak už to bylo jen „Pevnost Alamo“ v moderním střihu. Už tam klidně mohli poslat Ramba. Ten by ten německý prapor SS obklíčil a postřílel a bylo by hotovo. Hrozná škoda, film měl potenciál. ()

A.L.I.E.N

Elitna jednotka SS tu bojuje horsie ako talianska jednotka proviantakov. Pitt mi tu vadil, Beowulf kupodivu nie. Bohuzial toto bol vystrel mimo. ()

ciapok

film od prvých minút zrel v klenot vojnového žánru (zábery, postavy, prostredie, atmosféra,akcia), no za pobrukávania pátosu v pozadí a pár deprimujúcich a chuť kaziacich chýb, padol ako podťatý v momente, ked Fury roztrhlo pás. Ak by tu skončil, hodnotím na 95% ()

Thrakan

Žánr válečných filmů mám rád, tento se, ale mezi top tituly nedostane... prostě ho nějak nedokážu strávit. Asi k tomu i přispívá fakt, že z Němců zase dělaj vocasy. Určitě jeden poničený tank Sherman zadrží postup celého praporu SS... jěště mohli dát všem vojákům místo helem jitrnice. Původní název měl znít Superman Pitt a jeho tančík, ale marketing to zamítnul. A jako třešnička na dortu debilní citáty z Bible, a co jako? Za mě slabých 40% ()

icewhite

Válečné filmy mají své publikum a tomu jde většinou o příběh, provedení efektů... a jestli tam hraje Pitt nebo Svěrák je v podstatě jedno. Ani v tomto případě obsazení nepřidalo na kvalitě ale spíš na kvantitě a to v počtu shlédnutí a návštěv kino sálů. Jinak jde o docela slušný nenudící příběh. ()

Pecaldo

Podle mě velice kvalitní film co se týče 2. světové války, když to vezmu v globálu. Nenudil jsem se , několikrát jsem byl vážně zapálenej a celý film jsem si užil. Akční scény jsou výborné. Když to v globálu nevezmu, malinko mi vadila zbytečně dlouhá scéna, když jsou Pitt a jeho posádka v baráku u dvou němek kam se přišli najíst. Nechápu délku této scény. A poslední scéna , kdy jsou v nepojízdném tanku 4 frajeři s minimem munice, několik hodin úspěšně vzdorují cca 300 náckům a téměř půlku nakonec sejmou asi taky mohla být domyšlenější. Navíc během několika záběrů se ze dne stane noc a němci ne a ne vyřídit jeden nepojízdný tank ? To asi sotva. Hodnotím to ale jako film a tak 80%. Na kalibr typu Zachraňte vojína Ryana, jak tvůrci vyhlašovali, že by ho chtěli i překonat, to ale rozhodně nemá, ()

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

07.05.2022

Miliardový podvod v Hollywoodu

Miliardový podvod v Hollywoodu

20.02.2022

Hollywood následuje skutečný život, který zase následuje Hollywood. Herec Zachary Horwitz, známý také jako Zach Avery, se v malé roli objevil třeba vedle Brada Pitta ve filmu Železná srdce. Nejspíš… (více)

Shia LaBeouf si zahraje svého otce

Shia LaBeouf si zahraje svého otce