Reklama

Reklama

Gándhí

Trailer

Obsahy(1)

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (340)

castor 

všechny recenze uživatele

Rozpočet měl na danou dobu (ač filmová studia projektu nevěřila) a hlavně daný žánr velmi slušný. Život bojovníka za svobodu tak mohl Richard Attenborough po letech příprav zfilmovat poměrně rozmáchle. Ctí tradici výpravných eposů, stejně jako v jiných případech měl v rukávu triumf v podobě hlavní role: Ben Kingsley prostě klobouk dolů. Vnímáme nejdůležitější momenty života trpělivého a pokorného duchovního a politického vůdce Indie, dobové detaily a zejména pak jeho nenásilný boj proti britské nadvládě, která však často odpovídala krvavým potlačením odporu. Možná až příliš se tu přikresluje svatozář, možná jsme některé scény mohly postrádat. Tak či onak režisér měl dle mého nejednou k látce přistupovat „zajímavěji“ a poutavěji. Něco načrtneme a pak to „jen“ obdivně rozvíjíme a opakujeme. Možná i proto je to subjektivně delší, než ve skutečnosti. Ale třeba někdy (v lepší rozpoložení) změním názor. PS: Gándhího pohřeb po zastřelení hinduistickým fanatikem toho času představoval co do počtu statistů největší masovou scénu v historii filmu (na 300 tisíc komparzistů, mimochodem ve skutečnosti za jeho rakví kráčel milionový průvod), na druhou stranu pohřeb ve filmu zabral jen velmi málo minut. Možná právě i to o něčem svědčí.. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Film jsem vzhledem k jeho délce a mému volnému času viděl asi na 3x, takže můj zážitek z filmu byl patřičně zkreslený. Ovšem co zcela jistě musí nadchnout každého diváka, který má oči a nic mu nebrání je používat je výkon Ben Kingsleye, který zvárnil roli Gándhího naprosto excelentně a minimálně k tomuto oscaru nelze mít žádné výhrady. K čemu ovšem výhrady mám, a to dosti výrazné je příšerná rozvleklost příběhu. Příběh o spasiteli Indie je poutavý a zcela jistě se z toho dalo vyprodukovat mnohem pestřejší film. Scénky jsou hrozně jednotvárné, a tak se to táhne celé tři hodiny. Párkrát jsem u toho usínal. No ani tu třetí hvězdičku asi nedám. * * ()

Reklama

DJ_bart 

všechny recenze uživatele

"An eye for an eye only ends up making the whole world blind. I am a Muslim, Hindu, Christian and a Jew. And so are all of you." ____ Velice ambiciózní biografický snímek 'Gándhí' by šel fragmentovat přesně do dvou složek: 1) nekompromisní kritika dobyvačné expanze britského impéria a industriální exploatace; 2) religiózní cesta k duševní harmonii a prosperitě.... Přesto nejde o vyloženě politický, výhradně esoterický či teologický počin - jde o historický velkofilm se vším všudy a zároveň tříhodinové monumentální dílo, které primárně slouží jako omluva indickému národu za vykořisťování způsobené britskými kolonizátory, a prioritně stojí na precizní režii Richarda Attenborougha (přesně tak, toho optimistickýho dědečka z Jurskýho Parku), která v podstatě empiricky experimentuje hranice filmové pompéznosti s nebývalou pečlivostí - viz. neskutečně komplexní propozice scénografie a disponibilita mizanscény, v jejíž velkoformátových scenériích účinkují doslova tisícovky komparzistů, a odehrává se několik multilaterálních akcí a koincidencí souběžně. Hinduistický hudební doprovod pod taktovkou geniálního Raviho Shankara jako vždy famózní, a umocňuje celkovou emocionální intenzitu - přesto není zkomponovaný jen ze sitárů, ale i např. violoncella anebo píšťal, což kvituju, jen to přidalo na hudební pestrosti. Primární devizou je však samotný Ben Kingsley, dnes již herecká ikona s indickými kořeny, jehož suverénní metody exprese a artikulace jsou z hlediska hereckého umění absolutně bezchybné - tudíž výhra prestižního Zlatýho plešounka je zcela zasloužená. To vše se posléze pojí do nejvíce komplexní biografie a spirituální mantry v rámci filmového média, co jsem doposud viděl. Až tedy někdy někdo vysloví frázi 'velkofilm jaxviňa', krom legendární 4 a půl hodiny trvající válečné epopeje 'Lawrence z Arábie' (také z britské kinematografie, jaká to náhoda) se mi ihned vybaví i další z řady historických epitafů - čímž je samozřejmě Gándhí. Akorát mám pouze jednu výtku ke Gándího citátu: "Člověk sám nemůže změnit celý svět." - což je v podstatě irelevantní: chtěl bych totiž vědět, jak lze pak racionálně vysvětlit globální impakt neznámýho mongoloidního haluze, co sněd polívku z netopýra.... VERDIKT: 8,6 gudžarátů z 10 ____ "They may torture my body, break my bones, even kill me, then they will have my dead body. But not my obedience." ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Vyše trojhodinová a 9 (!!!) Oscarová biografia Mohandasa K. Gándhího stojí hlavne na životnom hereckom výkone Bena Kingsleyho. Krásny a dôležitý film má jedinú vadu a tou je občas príliš rozvláčne tempo. Netreba sa ho však báť, pretože ponúka to najlepšie, čo na poli tohto žánru vzniklo a za trpezlivosť pri sledovaní sa veľkoryso odvďačí. Epos ukazujúci, rovnako ako samotný človek, ktorým bol inšipirovaný, že aj politika sa dá robiť s ľudskou tvárou. Scéna pohrebu je najmasovejšou scénou histórie kinematografie s vyše 300-tisíc štatistami.. Povinná záležitosť. 9/10 ()

Satan 

všechny recenze uživatele

Úskalím životopisného snímku vždy bude zájem o osobnost, které se věnuje. Mahátma Gándhí je charakter sám o sobě - svou trpělivostí, tvrdohlavostí a mírumilovným jednáním musí s každým člověkem alespoň trochu zahýbat. Ostatní tasí meč, on nastavuje tvář, ostatní zuřivě demonstrují, on je umlčuje svou hladovokou. Attenborough správně pochopil, že život jednoho z největší myslitelů nejde shrnout celý, a tak se soustřeďuje na významné politické události, které měly dopad na celosvětovou společnost. Nejzažším rokem je tedy rok 1894, kdy Gándhí začíná své myšlenky prosazovat v Africe. Pokud máte rádi pomalejší filmy, kde má jednu z hlavních rolí kamera, tady se nabažíte. Spousta krásně nasnímaných panorámat, klidné prostředí, práce s komparzem...Nad vším ční fantastický herecký výkon Bena Kingsleyho, v jehož přítomnosti ty tři hodiny utečou jako voda. Zamrzí možná vynechání několika událostí (pokus o atentát) a občas podivně pracuje střih (akčnější scény), ale jako kolos je to ukočírované velmi dobře. Navíc pěkná reklama na humanismus. [Přesná stopáž: 191 min] ()

Galerie (91)

Zajímavosti (25)

  • Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou. (gjjm)
  • O realizaci nesmírně náročné scény Gándhího (Ben Kingsley) pohřbu režisér David Attenborough vyprávěl: "Městská správa nám povolila jenom jediné natáčecí dopoledne a proto jsme celou scénu dlouho a pečlivě nacvičovali na letištní ploše. Zkoušky trvaly několik týdnů a každý jednotlivec z toho obrovského počtu lidí přesně věděl, kolik kroků pak při natáčení může udělat a kam musí jít. Když se tento kolosální dav potom dal do pohybu, nebylo možné jej zastavit. Nebylo možné nic opakovat nebo něco opravovat, muselo to vyjít na první pokus. V případě nezdaru by se záběr musel vystřihnout." (NIRO)

Související novinky

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Ve věku devětasedmdesáti let zemřel britský herec Bernard Hill, známý především ze snímků jako Titanic, Lovci lvů a z trilogie Pán prstenů. Se smutnou zprávou v neděli přišla televizní stanice BBC s… (více)

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno