Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh plukovníka Kuklińského, jednoho z nejvýznamnějších špiónů studené války... Jack Strong bylo krycí jméno plukovníka Polské lidové armády Ryzsarda Kuklińského – údajně největšího škůdce komunismu. Jako člen generálního štábu Polské lidové armády byl styčným důstojníkem mezi polskou armádou a velením vojsk Varšavské smlouvy, což mu umožňovalo přístup k nejtajnějším dokumentům vojenského charakteru. V roce 1971, tedy krátce po Gdaňských krvavých událostech a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa se Ryzsard Kukliński rozhodl začít spolupracovat se CIA. Údajně jim dodal kolem 35 000 stran přísně tajných materiálů... Polská společnost je v pohledu na Kuklińského rozdělena. Někteří ho považují za národního hrdinu, který možná zabránil invazi Sovětského svazu do Polska tím, že vynesl plány invaze SSSR do západní Evropy, přičemž Polsko mělo být obětováno ve smyslu bojiště. Část Poláků ho považuje za zrádce, protože porušil vojenskou přísahu. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti, ale po pádu komunismu byl jeho rozsudek zrušen... Film nazvaný Jack Strong, podle krycího jména Ryzsarda Kulińského, je strhující podívanou – špičkový politický thriller s hvězdným obsazením, který nám zároveň připomene područí států Východního bloku pod diktátem Sovětského svazu, dusivou atmosféru života za železnou oponou a hrdinství těch, kteří se komunistickému zlu dokázali postavit. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (118)

Freemind 

všechny recenze uživatele

Na polské filmy - jako na všechny středoevropské včetně českých - mám vyloženě alergii. S úlevou tedy prohlašuju, že "Jack Strong" je první polská produkce v tomto tisíciletí, kterou jsem si od začátku do konce téměř dokonale užil. Téměř, protože jsem celou dobu čekal na okamžik, kdy se to sesype. A ono se to nesesypalo - "Jack Strong" je výborná práce jak po technické, tak obsahové stránce. Jediným mínusem je nepřehledná první polovina, jakmile ale naskočí standardní zápletka "uteč nebo zemři", všechno klape jak má. Gratulacje, rodacy! ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Jack Strong není vůbec špatným filmem. Ale už úvodní scéna u pecí mi ukázala sice prakticky jedinou, ale o to podstatnější slabinu snímku, která se mi po zbytek projekce sem tam připomínala (někdy s menší, jindy větší naléhavostí). Tu bych nazval 2 slovy, a to „přehnanou démonizací“ (událostí, atmosféry a především některých postav). Pak občas dochází např. k momentům, ve kterých se tvůrci snaží násilným způsobem vyjevit určité osobnosti jako div ne zrozence pekel a na zasvěcenější publikum to působí „poněkud“ úsměvně (i když věřím, že nejeden zahraniční divák tohle řešit opravdu nebude). Nebýt této vady, nemám Jacku Strongovi vlastně moc co vytknout. Označení „akční“ je sice scestné (tomu by více odpovídala jen automobilová honička), ale zato má film spoustu napětí a sem tam atmosféru tak hustou, že by se dala krájet. A co je důležité, s hlavním hrdinou sympatizujete natolik, že si toho ústředního podtónu zase tolik nevšímáte. Z technického hlediska je film na velmi slušné úrovni. Celkově to vidím na slušné 4*. No, v Praze už je po všem, po jaře.“ – „Léto?“ ()

Reklama

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Sympaticky polsky spy/drama pokus o vyrovnani se s svlastni historii - zlehka filozofujici na tema vlastnenectvi. Obsah je mozna o neco zajimavejsi nez forma, ale hlavni herecky vykon a souvisejici pribeh me moc bavily. Urcite stoji za videni... Nebyli jsme jediny evropsky narod, ktery se v tom ruskem tlakovem rybnicku tak bezmocne placal... ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Je to dobře natočené, i ten pocit z té socialistické doby tam je trefný dobře. V první půlce se toho moc neděje, ke konci to víc nabere na dynamice. Top je vtip na hranici západního Berlína, kde se černý řidič jízlivě ptá celníka, jestli ty stejný psy měli i v Osvětimi. Celkově 4, kdyby to mělo víc drajv, mohlo si to sáhnout i výš. Ale to je u životopisu asi těžký. ()

lioncel 

všechny recenze uživatele

Skvělá práce (!) .. ta atmosféra, člověka opravdu až mrazí ..... a teď jaká byla realita - Poláci byli všeobecně známí svou nespolehlivostí (když byli například vyzbrojeni novými sovětskými letouny, pravidelně nejpozději do 3 týdnů jeden přeletěl na ´druhou´ stranu), nejvyšší sovětské velení si toho bylo moc dobře vědomo, ostatně po událostech v Maďarsku, pražském jaru, událostech v Polsku, to ani jinak u nich nešlo - proto, pokud jde o Varšavskou smlouvu (VS) bylo vše trochu jinak, než se dnes líčí (ostatně, to platí ve všem) - plánování, provádění, společné obrany území členských států VS před napadením NATO bylo odjakživa dvoustupňové, jedna stránka věci byla určená pro bratrské státy a jejich armádní velení, ta druhá a mnohem důležitější, tu si nechávali Sověti pouze pro sebe a nikoho jiného k tomu nepustili .. samozřejmě se mnohdy tyto dvoje plány činnosti a fungování VS musely v mnoha věcech úzce prolínat, to ale nebyl žádný zásadní neřešitelný problém .. proto, že by Kuklinski nějakým zásadním způsobem ohrozil či oslabil VS, to určitě ne, tomu nevěřte ... ("Cílem Varšavské smlouvy byla koordinace politiky a vytvoření systému kolektivní bezpečnosti v Evropě, resp. spolupráce ve vojenské oblasti při společné obraně socialismu, suverenity a nezávislosti, a také vytvoření protipólu k severoatlantickému paktu. Nejvyšším politickým orgánem Varšavské smlouvy byl oficiálně Politický poradní výbor složený z nejvyšších stranických a státních představitelů členských zemí. V praxi však direktivy Spojenému velení a štábu Spojených ozbrojených sil přicházely z Kremlu. Velení sídlilo v Moskvě a v jeho čele stáli pouze sovětští vojenští představitelé. Zástupci ozbrojených sil ostatních států byli pouze styčnými důstojníky, přinášejícími instrukce sovětského velení. Otázky strategie a taktiky v obecné rovině neřešilo velení a štáb spojených ozbrojených sil Varšavské smlouvy, nýbrž generální štáb sovětských ozbrojených sil.") ()

Galerie (30)

Zajímavosti (5)

  • Na niektorých záberoch varšavského Paláca kultúry je vidieť hodiny, ktoré na ňom boli inštalované až v roku 2000. (tiradentes)
  • Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) upozorňuje policajtov, ktorí prišli oznámiť nehodu jeho syna, že ako dôstojník armády môže byť odvedený iba vojenskou políciou. Vojenská polícia však v poľskej armáde v tej dobe neexistovala. (tiradentes)

Související novinky

3Kino - filmem proti ruské agresi

3Kino - filmem proti ruské agresi

27.02.2022

3Kino chce společně s organizátory Ukrajina film fest vyjádřit podporu a solidaritu Ukrajině. V několika pražských kinosálech budou postupně promítnuty filmy, které reflektují katastrofální dopady… (více)

Reklama

Reklama