Reklama

Reklama

Případ pro exorcistu

(seriál)
  • Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Obsahy(1)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

(více)

Recenze (290)

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Hmmm. Tohle se hrubě nepovedlo a roztříštění na tři díly bylo už moc. Dva by bohatě stačily, nebýt zbytečných slepých dějových linek životů některých postav (policajtova dcera?), nulového napětí, neustálého házení mimo další slepá ramena děje, mnoho nesmyslů... Bohužel Klára Melíšková by si měla nechat udělat pořádně sednoucí zubní můstek, protože to lepidlo na zubní náhradu nedrží. Celý děj kolem Budaře nakonec úplně zbytečný, Voříšková mohla bez potíží zcela absentovat a diváci by si jí tak nepletli s další její rolí, která jde hned po tomhle do TV. Finální pointa kolem pachatelů a jejich odhalení vůbec naprosto mimózní a to jediné, co mohlo být zajímavé, tedy štěkání mezi Melíškovou-Krobotem a vůbec Krobotova postava, perfektně a bravurně nesnášející snad úplně všechny, všechno a všude pořád, byli totálně nevyužiti. Kapitolou samu pro sebe byla hudba, kdy jsem díky ní nevěděl, jestli je tedy vše kolem vraždy komedie a jindy zase ne... ne, že by ta melodie a motiv byly špatné, ale pasovalo by mi to spíše k nějaké praštěné komedii ála vyšetřující ex-soudkyně Jiřina Bohdalová, než k vyšetřování vraždy. ~~~ Hřebejk, Jarchovský, zase nedostatečně! ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Holt Hřebejk není Strach. Tam, kde by Strach vytáhl pro KAŽDOU scénu úžasnou lokaci, zde se za chvíli začnou záběry opakovat. Chybí i větší akce, myšleno spád děje. Sledovat auto, z něhož někdo vystoupí u škarpy, vyčůrá se, nastoupí, auto odjede, chvíle čekání, projede druhé auto - jaký to mělo smysl pro celý děj? Buď to měli natočit jako jeden film, nebo mělo někoho napadnout, že roztáhnout jednu knížku na tři filmy je možné třeba u Ludluma, kde je to přecpané dějem a dějovými zvraty, ale ne prostou kriminálku. Některé faktické nesmysly teď nemá smysl komentovat. jen mne zaujalo, že zkušená policistka v životě neslyšela o čísle 666. To asi spadla zrovna z Venuše. Navíc nevím proč, ale Klára Melíšková hodně huhňá, skoro jí není rozumět, co říká. A ty sáhodlouhé kecy, kdo je, a kdo není rasista a tak, to sem tedy taky moc nepatřilo. --- EDIT po celé sérii. Ano, tak takhle vypadá inťošský pokus o humor pro inťoše, odtržené zcela od reality. Hloupé až pitomé pro většinu ostatních, kteří se nenarodili se zlatou vrtulkou a tučným kontem rodičů v zadku. Ty tři díly selhávají nejen jako detektivka, ale i jako (snad myšlená) parodie, případně mysticky laděné dílko v severském stylu. Kamera je moc hezká, ale chvílemi samoúčelná a na wallpapery se můžu kouknout třeba na Instagramu. Mizerný střih. Naprosto nulová práce s postavami, napětím, očekáváním. Spousta věcí ve filmu nedává smysl, logické to taky moc není, mystické už vůbec ne. Zkrátka a prostě - pitomé. (Btw, už vidím, jak dvě babky vidí vylézat z hrobu chlapa, a nechá je to totálně v klidu.) ()

Reklama

snaked 

všechny recenze uživatele

2-3 / hodnoceno po zhlédnutí všech 3 dílů (předpremiéra v Atlasu) / co mi nejvíc vadilo vedle nesmyslných, přehnaných rádoby komických scén a různých nelogičností, tak to byla hudba - otravná, zbytečně dramatická v momentech, kdy se vůbec nic neděje... v rámci celku naprosto nefunguje, odkaz na Sherlocka slyšitelný, s tím problém nemám, ale když si někdo v koupelně čistí zuby a zazní smyčce jak z Psycha a nic se nestane, je to trapné / scéna ve vlaku (místo zrcadla průhledná stěna), močení u cesty a další ??!! momenty radši bez komentáře ()

zette 

všechny recenze uživatele

Skoda posledniho dilu, ktery me trochu zklamal, at uz rozuzlenim ci absence (z velke casti) Klary Meliskove (ta byla prvni dve epizody vyborna) a Jana Budare. Jinak me to bavilo a vzdy jsem se tesil na dalsi dil. Krobotovy policejni vyslechy byly super:-). Zajimave herecke obsazeni a dobre natoceny film, aneb kriminalek neni nikdy dost. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Buď točím Temný případ, nebo typickou českou fraškovitou bramboračku o neschopných policajtech, obojí zároveň je ale pro diváka smrtící koktejl. Nečetl jsem předlohu, ale zajímalo by mě, kde začíná Jarchovského scenáristický "vklad". Co se týče Březinovy hudby s odkazy na kdeco, je nejen otravná, ale i nevhodně nasazovaná a vyrábí drama tam, kde se vůbec nic neděje. Snaha dostat do toho podle zahraničních vzorů motiv nefunkční rodiny jednoho z kriminalistů zavání křečí. U prvního dílu jsem se permanentně smál, pak už jen sklesle seděl. Tak nic. ()

Galerie (100)

Zajímavosti (14)

  • I když podle literární předlohy se děj odehrává v Olomouci a nedaleké vesnici Štěpánov, především interiérové scény natáčeli filmaři z úsporných důvodů v Praze - například na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy nebo na patologii v pražském Karlíně. Vesnici Štěpánov nahradila obec Tursko dvacet kilometrů od Prahy. Městské exteriéry natáčeli přímo v Olomouci, aby vytvořili iluzi, že se celý příběh odehrává tam. Ve filmu se objeví Dolní a Horní náměstí, obchodní dům nebo silo v Polské ulici. (rakovnik)
  • Dům, ve kterém bydlí manželé Pánkovi (Marek Taclík a Kateřina Winterová), stojí nedaleko centra Olomouce na staré silážní věži. Majitelem je olomoucký podnikatel Radim Králík - toto atypické bydlení s rodinou celoročně využívají. Dům, který Olomoučané nazývají Orlí hnízdo, získal několik architektonických ocenění. (Charlizee)
  • Škoda Yeti komisařky Výrové (Klára Melíšková) má registrační značku 1M2 3514 bez modrého pruhu. To ale není ve skutečnosti možné, neboť model Yeti se začal vyrábět až v době, kdy už se vydávaly pouze RZ s modrým pruhem s písmeny CZ a symbolem EU. (Martin_L)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno