Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (157)

Trajektt 

všechny recenze uživatele

Rozhodl ses být vojákem, tak bojuj, poslouchej rozkazy, bez výtek pucuj do čista podlahu a pak se z tebe stane pravej chlap. Ovšemže si zažiješ i dost zábavy, od střílení ze zbraní, vykopávání zákopů, plazení v řece, boxování s přáteli až po běhání na mílové tratě a mnoho dalších příjemných aktivit, které jste na pionýrském táboře určitě nezažili. A to vše pro vaši službu vlasti a nacionální cítění, který má každý voják v každé zemi. Samozřejmě najdou se vyjímky jako byl Švejk a jemu podobní ulejváci, kteří to mají všechno u ... Tento film začíná posláním britské vojenské jednotky do Severního Irska v roce 1971, kde eskaluje konflikt mezi místními katolíky a protestanty a kde by se dalo napětí krájet. My ho můžeme sledovat prostřednictvím nezkušeného vojína Garyho Hooka, kterého skvěle zahrál Jack O'Connell, který byl nezapomenutelný ve filmu Jezero smrti, kde si zahrál mladistvého psychopatického zabijáka. Gary se ztratí své posádce a posléze se snaží zoufale dostat zpět. Chodí ulicemi, je zraněný a neví, kdo je přítel a kdo nepřítel. Cestou potkává mnoho zajímavých lidí a zažívá mnoho bláznivých dobrodružství. Nevím, čím to je, ale ty filmy ze Severního Irska jsou vždycky takový masakry a to myslím na obou stranách. Na to, že se na tomto území oficiálně neodehrával žádný vojenský konflikt, tak tam tekla krev proudem a hořelo tam vše, co hořet mohlo. Kdybych tam byl já v té době, tak bych si ven nešel ani pro rohlíky a radši bych si zavolal nějaký to Dáme jídlo nebo Bolty a určitě bych byl schovanej pěkně pod postelí  se zbraní v ruce. Od počátečního masakru nás tvůrci celou dobu drží v napětí až do napínavého konce. Také dobovou atmosféru tvůrci vystihli na jedničku. Člověk si aspoň při tomto filmu uvědomí: Jakou má lidskej život cenu? Tento snímek, kde nám hlavní hrdina předvádí One Man Show rozhodně stojí za vidění a proto dávám něco přes 80%. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Málo dialógov, veľa času, ktoré divák môže stráviť premýšľaním pri zaujímavej hudbe. Že vlastne na čo to všetko bolo. Tak ako sa nezmyselne vraždia Rusi s Ukrajincami, kedysi Srbi s Chorvátmi, tak aj tu prichádza nepochopenie, že na čo to je dobré. Hoci Íri majú svoj jazyk a boli anglikanizovaní násilne, ale v druhej polovici 20. storočia to malo ešte zmysel? Nuž, výsledok ukázal, že zmysel to nedávalo, ostrov ostal rozdelený, hoci už dávno nemal byť. Film je zobrazený v takom špinavom a drsnom podnebí, v akom sa aj očakáva. Ukazuje brutalitu a podvody na rôznych úrovniach moci, kde je vojak len bábkou. Snaží sa poukázať na nezmyselnosť vedenia vojny a vojenských jednotiek. Ale napriek pár scén som čakal silnejší zážitok. Tento bol taký chladný. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Pro mě jsou boje v Severním Irsku těžko pochopitelné. Jen to potvrzuje, že každý z národů, nejen v Evropě, trpí určitými stigmaty, které negativně mnohdy působí na celý národ. Kamera je ale skvělá, atmosféra doslova válečná…a to se přitom většina filmu odehrává v ulicích Belfastu…takže na to, jak malý tento film je, se jedná o hodně zajímavou vstupenku do světa boje o nezávislost. ()

dO_od 

všechny recenze uživatele

// V armádě se prý o sebe vždycky postarají ... vtipné na tom je, že každý válečný film, co znám, tohle vyvracuje - voilá, drama je na světě. '71 naštěstí stojí i na jiných věcech. A říkám naštěstí, protože nebýt opravdu autentického Belfastu a všech charakterů uvnitř, asi bych nakonec nebyl tak pozitivní. Velkým plus byl i fakt, že se film rychle rozjel a ačkoliv ke konci nebyl pedál až u podlahy, jak jsem doufal, podařilo se napůl-debutujícímu režisérovi udržet počáteční tempo až dokonce. To plus senzační výkon Jacka O'Connella (remember the name folks) z tohohle filmu dělá přece jenom zapamatováníhodné dílo. Na Oscara to asi nebude (ačkoliv to imho ve srovnání třeba s takovým 12 Years a Slave funguje podstatně lépe), dveře do Hollywoodu to ale určitě otevře. Mission complete, soldier. 7/10 ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Ve Velké Británii tomu říkají The Troubles, tedy konflikt v Severním Irsku, 70. léta, katolíci bojují proti protestantům a chtějí připojení k nezávislému Irsku, v zemi zuří občanská válka, Severní Irsko navíc okupují Angličané, které všichni dohromady nenávidí, všude úřaduje IRA, Dublin roku 1971 je skutečné peklo. Celovečerní debut Yanna Demange dokonale vystihl tuhle tíživou atmosféru. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (5)

  • Režisér původ chtěl točit film v Irsku, ale bohužel nenašel vhodné lokace, a tak se filmovalo v Anglii, konkrétně např. v Sheffieldu, Liverpoole a Blackburnu. (morgos)
  • Puška, ktorú používajú britskí vojaci, je samonabíjacia puška L1A1, britská verzia FN FAL navrhnutej v Belgicku. V čase vydania filmu ju už britské sily nepoužívali, ale boli by v prevádzke v roku 1971, ako film presne zobrazuje. (Arsenal83)
  • Konflikt v Severnom Írsku, ktorý neskôr dostal pomenovanie "The Troubles", trval v skutočnosti dlhých 30 rokov. Prvé nepokoje začali v roku 1968 a vojnu ukončila až takzvaná "piatková dohoda" v roku 1998. Hlavnou príčinou celého konfliktu bola snaha írskych nacionalistov vybojovať nezávislosť Severného Írska od Veľkej Británie. Proti tomu sa postavili probritskí unionisti, ktorý chceli zotrvať vo zväzku so Spojeným kráľovstvom. Táto občianska vojna si za 30 rokov vyžiadala stovky obetí z radov vojakov, policajtov i civilistov. Medzi obeťami bolo i mnoho žien a detí. (Jello Biafra)

Související novinky

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (více)

Reklama

Reklama