Reklama

Reklama

Bídníci

  • Francie Les Misérables (více)
Francie / Východní Německo / Itálie, 1958, 217 min (Televizní verze: 88+97 min)

Předloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Jacques Natteau

Hrají:

Jean Gabin, Bernard Blier, Bourvil, Lucien Baroux, Gerhard Bienert, Christian Fourcade, Danièle Delorme, Jean Murat, Jacques Marin, Silvia Monfort (více)
(další profese)

Hlavním hrdinou románu Victora Huga je Jean Valjean, který byl pro nepatrnou krádež chleba poslán na galeje, kde prožil devatenáct let svého života. Jako navždy poznamenaný člověk se vrací zpět do života. Setkání s monsignorem Myrielem, biskupem proslulým svou prostotou a nákloností k chudým, osudově poznamenává celý jeho život, další Valjeanovy činy, charakter se už nikdy nezpronevěří tomuto setkání s čistotou a dobrem. Jean Valjean, vězeň číslo 24601... Mezi nejznámější a nejoblíbenější díla francouzského básníka, spisovatele Victora Huga patří bezesporu román "Bídníci" z roku 1862. Jedním z nejúspěšnějších filmových Jeanů Valjeanů byl Jean Gabin, který ztvárnil tuto postavu v přepisu režiséra Jeana-Paula Le Chanoise z r. 1957. Po jeho boku se v roli nesmiřitelného Javerta objevil Bernard Blier, Bourvil, Serge Reggiani. (Česká televize)

(více)

Recenze (156)

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Dala jsem si po několika letech opáčko, chtěla jsem si připomenout Jeana Gabina a pocítit silné emoce, či lépe řečeno příval emocí.. Nádherná záležitost ve všech ohledech, krásně natočená, se skvělou výpravou, strhující příběh umocňuje herecký ansámbl a úchvatná hudba.. Jean Valjean, Javert a Thénardier jsou pro mě v tomto podání postavy, které mi zas a znovu plní slzný váček.. Průvodcem je tu podmanivý hlas Jiřího Adamíry, působí jako balzám, a pochvalu si zaslouží i český dabing s nezaměnitelným Josefem Větrovcem.. „Jak se na ulici objevil kominíček, zavolal si ho k sobě a obdaroval ho. To se mezi nimi rozneslo a táhly se za ním zástupy..“ ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Každý, kto chce aspoň trochu seriózne hodnotiť tento klasický prepis Hugovho románu, mal by si uvedomiť, že bol napísaný pred 150 rokmi a nakrútený pre 60 rokmi. Že knižná podoba Bedárov má 1600 strán. Tú nemožno prečítať za popoludnie. A takisto nemožno čakať že film bude mať obvyklých 90 minút (to na margo tých, ktorí sa mrvili v kresle nevediac sa dočkať záverečných titulkov). Niekomu tento film pripadal ako rozprávka. Áno, je to istá forma rozprávky. Rozprávky o boji dobra a zla. Romantizmus je už taký. Zlé je, ak to píšu ľudia obdivujúci westerny, ktoré sú zväčša o tom istom. A nielen tie. Ale späť k filmu. Pokladám ho za najvernejší prepis Hugovho románu aj bez vyzdvihnutia Gabinovho prínosu k stvárneniu postavy Jeana Valjeana. Videl som aj iné verzie a už nemám záujem o ďalšie, rovnako tak, ako nemám záujem o žiadnu verziu Rómea a Júlie po zhliadnutí Zefirelliho filmu. Že päť hviezdičiek ostáva nedotknutých som snáď ani nemusel písať. Trpko smiešne je, že v dnešnej zlodejskej dobe asi nikto nepochopí dobu, v ktorej sa niekto pre krádež bochníka chleba dostal na galeje. ()

Reklama

L_O_U_S 

všechny recenze uživatele

Klasika neklasika, ať se na mě nikdo nezlobí, ale já se nudil a skřípal zuby. Huga jsem nečetl, takže nevím, zda i předloha je takto naivní a schematická, ale plochost postav a jejich nevýraznost mi silně vadily. Mám pocit, že k mému pocitu ještě silně přispěl český dabing - občas se mi zdá, že ač se jednalo o počin v jeho "zlaté éře", z úst nadabovaných postav lezlo něco úplně jiného než v originále, zejména po výrazové stránce. (695., 12. I. 2012) ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Dlouho, dlouho jsem si myslela, že toto zpracování Bídníků nikdo a nic nepřekoná. Pak jsem uviděla ty Hosseinovy a zjistila jsem, že je to pravda. Pomalu tekoucí děj, který ale ani chvíli nestagnuje, výborné herecké výkony a mnoho citlivě dojemných scén. Tento film mě dokáže vtáhnout do děje, cítím bídu bídníků i revolučního ducha barikádníků. A scény z barikád jsou vůbec jedny z nejpovedenějších, snad i díky Jimmy Urbainovi v roli Gavroche. Bourvilův Thenardier je nádherně slizká a úlisná svině. Blierův Javert sice neměl takové fyzické dispozice pro roli jako Bouquet díky svým ústům, ale přesto ve mě vyvolal potřebu nenávidět ho a útrpně si povzdechnout nad jeho koncem. Gabin výborně hraje Valjeana. A skutečně hodně dlouho pro mě byl Gabin jediným možným Valjeanem. Ale po zhlédnutí Hosseinových Ubožáků je mým "osobním" Valjeanem Lino Ventura, ten jako kdyby roli nehrál, jako kdyby Jeanem Valjeanem skutečně byl. Jen podotknu, že zpracování s Belmondem má s Hugovou předlohou tak pramálo společného, že se neodvažuji srovnávat. A z úcty k jinak bezchybnému Depardieu raději pomlčím o verzi z roku 2000. O americké představě o Francii začátku devatenáctého století se raději zmiňovat nechci. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Mnohem, mnohem lepší, než verze s Venturou. Vlastně je to nejlepší verze Bídníků a těžko někdy najdu nějakou lepší, protože tohle se prostě překonat nedá. Jean Gabin je naprosto excelentní (co jiného od něj taky čekat, jeho Jean Valjean je opravdu postava, na kterou jen tak nezapomenete). Bernard Blier ve vážné roli (mám ho spojeného s Funésem) jako Javert je sice naprosto parádně zahraný (a úžasně nadabovaný Janem Přeučilem), ale tím největším záporákem je tu pro mě (opět překvapení, s Funésem spjatý) Bourvil. Jeho Thenardier je opravdu úlisný, zákeřný, geniální padouch, v jeho podání má ta postava určitě mnohem větší rozměr. Za něj bych snad dal ještě aspoň hvězdu navíc. opravdu si to zaslouží. Jinak, hudba je vynikající, atmosféra místy až sugestivní, herecké výkony strhující a omamné a první část je, opět jako v případě Ventury, o něco lepší než ta druhá. Působivé je to ale pořádně a fakt, že je to z padesátých let s tím filmem taky dělá mnohé. Nezapomenutelný herecký koncert, nezapomenutelné filmové drama. Pokud je něco dokonalé, tak právě tohle, opravdu na tom nevidím jedinou chybu, jak moc skvělé to je. Já ty Bídníky prostě žeru a tahle verze je strhující. 100%. A ten nápad s vypravěčem byl geniální, hodně tomu přidává a film je s ním ještě lepší. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení probíhalo v Německé demokratické republice. (Terva)
  • V USA měl film premiéru až v roce 1989 u příležitosti oslav dvoustého výročí Velké francouzské revoluce. (Terva)

Reklama

Reklama