Marianne Gravesová je úspěšná advokátka, která náhodou při služební cestě do Detroitu pozná v automechanikovi u čerpací stanice bývalého snoubence, který před patnácti lety údajně zahynul při leteckém neštěstí. Marianne je bez sebe vzteky, že ji obelhal o svém skonu. On tehdy svědčil proti překupníkům drog z řad FBI a agenta Sorensena pomohl dostat za mříže. Pak se v rámci vládního programu na ochranu svědků skrýval pod jménem Billy Ray Bowers a nesměl kontaktovat nikoho ze své minulosti. Marianne ho poznala v nejméně vhodnou chvíli. Sorensen byl právě propuštěn z vězení a nyní si přichází vyřídit účty. Zakrátko po ní se objeví najatí zabijáci a zahájí palbu. Rick a Marianne jsou pronásledováni jak gangstery, tak i policií po celých Spojených státech. (TV Nova)

lennyd

Rick Jarmin (Mel Gibson) se po usvědčení jednoho z policejních šéfů a zároveň šéfa drogové mafie Eugeneho Sorensona (David Carradine) nachází v programu Ochrany svědků. To znamená, že každou chvíli mění svojí identitu, a začíná znovu a znovu svůj život. Ve chvíli, kdy Sorensone pustí z vězení, začíná být jeho život znovu ohrožen - Sorenson má své styky, a není pro něj problém zjistit současnou Jarminovu identitu. Shodou okolností ale Jarmina pozná jeho dávná láska Marianne (Goldie Hawn), která mu na poslední chvíli zachrání život. A tím teprve vše začíná ... Začnu tím, co všechno mne na filmu štvalo. 1. Scénář - těch náhod bylo nějak moc, že by Ricka Marianne poznala právě v ten den, kdy po něm půjdou? 2. Mel Gibson - má tohle to zapotřebí? Asi v roce 1990 ještě měl ... 3. Goldie Hawn - její role spočívá v hodině a půl nepřetržitého ječení a naříkání (a v českém dabingu ještě víc)... 4. Název filmu - měl snad mít něco společného se závěrečnou scénou? Ehm.. Prostě - pokud si mám vybrat mezi Ptákem na drátě a Drátem do ptáka, tak sáhnu po filmu, ale v jakémkoliv jiném případě .. nevím nevím... ()

tron

Koniec 80. rokov je na zadýchanom výsledku viditeľný aj keď fanúšik tohto desaťročia prižmuruje oči ako len najlepšie vie. Kým Gibson a nenáročne spráskaný scenár s Badhamovou (typický béčkar) réžiou je niečím, čo čakáme od filmov, rodiacich sa v tomto období, horšie je to už s Goldie Hawnovou ako jednou z dvoch kľúčových postáv. Inými slovami, je na plátne stále a zakaždým hystericky vrieska. Ak ju máte radi, prídete si na svoje, ale inak rutina a nuda. Vitajte v rokoch deväťdesiatych. ()

moriero

Dneska už asi nenadchne, ale v 90. letech to byla naprostá bomba. Typická méně známá akční komedie ve stylu Smrtonosná zbraň. Gibson v roli cholerických hyperaktivních chlapů naprosto přesvědčivý - obzvlášť s Mahdalovým hlasem, Hawn s kačeřím úsměvem vcelku protivná - ale neruší nijak zvlášť. Příjemná celovečerní podívaná s výbornými hláškami: "Ricku, pamatuješ, jak jsem tehdy viděla to UFO?" "Jo, pamatuju, tehdy jsme se parádně zkouřili." Po sexu: "Ricku, zase se mi zdál ten sen." "O sedmi trpaslících?" "Pět let jsem neměl holku, malý Bobeš byl na suchý straně." ()

Arsenal83

Vták na drôte, to dozaista nie je pre muža veľmi príjemná predstava, hoci na určitých pochodoch za lásku vídame aj takých mužov, čo si kľudne aj zošívačkou prejdú žaluď len aby zaujali, keďže diera na latexových nohaviciach je už tak nejak "out". Našťastie Mel Gibson nepatrí na tú stranu a vtáka nechal v gatiach. Filmu dal presne to, čo sa od neho v tom čase očakávalo. Gagy, šialené grimasy a akciu. Zlatá pani Hovnová zas dala tomu svoju uziapanosť a to už boli niekedy také nepríjemné decibely, že by ich počul aj Beethoven. A to, že prekričala pol filmu kompenzuje len tým, že na svoj vek výborne vyzerala. Výsledkom je typická komédia 90. rokov s občasne netradičnými zápletkami, taká pohodovka, ale vyšumí. ()

Kingjiri

Akčně-komediální klasika 80. let, která však kromě povedenýho finále v ZOO a obsazení Mela Gibsona nic moc zajímavýho nenabídne. Ale minimálně komediální složka měla díky návratům Ricka na místa, kde vždycky chvíli působil pod jinou identitou, slušnej (avšak nevyužitej) potenciál. Typická žánrová jednohubka na volnej večer. ()

• V pôvodnom scenári bolo oveľa viac vecí, ktoré sa odohrali v 60-tych a začiatkom 70-tych rokov, ktoré vysvetľovali príbeh Ricka (Mel Gibson), Marianne (Goldie Hawn), ale aj ich nešťastného priateľa Jaimeho (John Pyper-Ferguson). Tieto scény boli z rozpočtových dôvodov vynechané a zhustené do scenára prostredníctvom dialógov a flashbackov. (Arsenal83)
  • Film sa oficiálne odohráva na americkom Stredozápade (Detroit, St. Louis), avšak režisér John Badham naznačil, že pôvodne chcel, aby sa odohrával v New Yorku (Arsenal83)