The Last of Us - Season 1

(série)
USA, 2023, 8 h 37 min (Minutáž: 43–80 min)

V roce 2003 pustoší planetu parazitická houba, která mění lidi v násilné predátory známé jako tzv. nakažené. O dvacet let později je ostřílený přeživší Joel (Pedro Pascal) najat skupinou rebelujících bojovníků za svobodu, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie (Bella Ramsey) pryč z represivní karanténní zóny. Z původně rychlé a jednoduché práce, se brzy stane brutální a temná cesta napříč postapokalyptickými Spojenými státy, kde se Joel a Ellie budou muset spolehnout jen jeden na druhého. (Magic Box)

Davies182

Šest epizod jsem bojoval s Ellie, resp. s jejím misscastem, a vážně mě to zas až tak moc nebavilo, přeci jen předloha je top. Dva dramatické díly, které tu jsou v modrých číslech, byly nakonec tím nejlepším na celém seriálu, a výsledný dojem napravuje finále. S Bellou jsem se po cool retrospektivě usmířil a začal ji brát. Bylo nicméně hrozně smart nejdřív si to zahrát na Steamu. [HBOmax] ()

ilemas

Nechtěl jsem to vidět, jelikož nemám rád filmy podle pc her, ale humbuk okolo mě nedal, abych se nepodíval. Efekty dobré, herci nudní, místy dobré , ale celkově víceméně nudí. Třetí epizoda o buzerantech naprosto mimo, děsná. První a druhá epizoda navnadila, ale pak už je to jen nuda s sem tam povedenou akcí, al ejako celek mě to děsně nudí a na akci se mohu podívat jinde. Tess je nesympatické drzé děcko. ()

slord

Last of Us som síce nehral, ale do príbehu a postáv tejto hry som sa hneď zamiloval, takže na seriálovú adaptáciu som sa veľmi tešil. A môžem povedať, že to dopadlo výborne a to čo fungovalo v hre sa podarilo veľmi kvalitne previesť aj na toto médium, samozrejme to nie je dokonalé, hra je hra, ale tú prácu, ktorú pri adaptovaní spravili môžem len pochváliť. Bella Ramsey mi spočiatku neprišla ako najlepšia voľba na Ellie, no ale ako seriál plynul, tak som si ju zamiloval a dala tej postave tú správnu esenciu, vďaka ktorej som v nej tú Ellie videl, a takisto Pedro Pascal sa úlohy Joela zhostil na výbornú a jeho prejav ma bavil, nič iné som od neho ani neočakával. Vzťah medzi nimi je skvelo budovaný, mali skvelú chémiu a od počiatočnej nevraživosti to prirodzene vyplynulo v to čo sme mohli vidieť v závere. Produkčná stránka je tiež na vysokej úrovni, sety vyzerajú skvelo a cítiť z nich reálnosť napriek využitiu CGI, ktoré tu je ale použité veľmi vkusne. Kvitujem aj, že tvorcovia nešli úplne jedna k jednej v stopách hry, ale občas pridali aj niečo nové, kľudne sa ale mohli aj viac odviazať. Najväčšia škoda je ale, že sa tu vyhýbali nakazeným, ktorí boli v hre podstatnou zložkou, jasné sú tu s nimi scény (v piatej epizóde sa s nimi pekne vyhrali), ale mohlo ich byť oveľa viac, ďalej škoda aj vynechaných akčných sekvencií, určite by to tomu len pridalo, ale zase nevadilo mi to tak veľmi, keďže to najpodstatnejšie a to tie postavy tu fungujú na jednotku. Tvorcovia sa toho chopili šikovne a výsledok stojí za to, som veľmi spokojný a neviem sa dočkať ďalšej série, dobrá práca. 9/10 ()

elanius

Rozhodne vo mne prevláda sklamanie z Last of Us. Prvá séria je ako druhý krát zaliaty čaj. Málo emócií, málo akcie, málo príbehu. Hru nepoznám, hodnotím čo som videl v seriáli. Najlepší diel bol ten s kazateľom a prekvapivo jeden z najhorších bol ten posledný kde mal seriál excelovať. Osobne mi sedia herci a chémia medzi nimi, ale aj tu mám pocit, že sa z nich dá dostať viac. Vôbec netuším, akú časť hry pokryla prvá séria. Na záver zariskujem a prorokujem, že druhá séria nás posadí na zadok. (6/10) ()

Malarkey

Fantazie. Důkaz, že HBO na co šáhne, to se umí proměnit v diamant doby. Na rozdíl od jiných VOD služeb. Tento seriál dokazuje, že se to dá, že existuje možnost natočení povedené adaptace počítačové hry. Povedené v takovém duchu, že Vám mnohdy tu hru doslova připomene a zároveň to nebude blbé. Je teda pravda, že příběh je už sám o sobě dost silný, ale po technické stránce se vše také povedlo. Pátou hvězdu nedávám jenom za ten brutální LGBT tlak, který byl tlačen už hrou. A seriál v tom logicky pokračuje. ()

• Na konci epizódy zaznie skladba "True Faith" od Lotte Kestner. Je to remake skladby "True Faith" od New Order z roku 1987. (andrejba)
  • Kniha vtipov, z ktorej Ellie (Ramsey) číta, "No Pun Intended Volume Too" od Willa Livingstona, je presne rovnaká ako tá, ktorú používa vo videohre. Mimo boja Ellie vyťahovala knihu a čítala vtipy nahlas rovnako ako v tejto epizóde, pričom Joel (Pascal) reagoval podobne podráždene. Niektoré vtipy v seriáli sú dokonca presne tie isté, ktoré zazneli v hre, napríklad vtip o obálke, vtip o strašiakovi a vtip o hnačke. Craigovi Mazinovi sa páčilo použitie Elliinej knihy vtipov v hre a mal pocit, že jej zaradenie do série umožnilo efektívny vývoj medzi ňou a Joelom. (molcan2)