Reklama

Reklama

Hrdinský akční thriller Do posledního dechu vypráví pozoruhodný příběh nejodvážnější plavby malého záchranného člunu v historii pobřežní stráže. Novou Anglii zasáhla 18. února 1952 rozsáhlá bouře, označovaná též místními jako nor'easter. Města na východním pobřeží byla bičována vlnami a bouře ničila vše, co jí přišlo do cesty, včetně lodi SS Pendleton, ropného tankeru třídy T2, mířící do Bostonu. Ta byla doslova roztržena vedví a ve svém rychle se potápějícím trupu uvěznila více než 30 námořníků. Zástupce hlavního strojníka Ray Sybert (Casey Affleck) si jakožto nejvýše postavený lodní důstojník na palubě záhy uvědomuje, že je jen na něm, aby se ujal velení nad vystrašenou posádkou, a přiměl ji k tomu aby její členové zapomněli na své neshory a společnými silami udrželi loď na hladině během jedné z nejhorších bouří, jaké kdy východní pobřeží USA zasáhly. Zatímco se bouře blíží k základně americké pobřežní stráže v Chathamu v Massachusetts, nařizuje velící důstojník Daniel Cluff (Eric Bana) odvážnou operaci ve snaze ztroskotanou posádku zachránit. Navzdory obrovským potížím se čtyři muži pod vedením kapitána Bernieho Webbera (Chris Pine) vydávají na moře ve dřevěném člunu se špatným motorem a mizivými, pokud vůbec nějakými možnostmi navigace, aby společně čelili mrazivému počasí, dvacetimetrovým vlnám a vichru o síle hurikánu. (Falcon)

(více)

Videa (27)

Trailer 1

Recenze (227)

mirekem 

všechny recenze uživatele

Převyprávěná událost jednoho únorového dne roku 1952. Velmi dobře převyprávěná, pro znuděnce nuda, pro ty, kteří si dokážou to dobrodružství prožít společně s těmi na plátně, jako já... Výborná zábava. Herecky tam nebylo nic moc co hrát, ono taky v kterém katastrofickém bijáku ano, nicméně Casey Affleck a Ben Foster opět potvrdili, že patří mezi současnou hereckou extratřídu, která nezklame. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Já mám posádku náramně...hrdinnou. Vypadalo to na solidní spektákl na moři. Hodnocení mně přišlo neadekvátní, po zhlédnutí se nedivím, když dal někdo i odpad. Zdlouhavé, nechtěně směšné, a ještě se jim do toho vloudila Rosamunde Pilcher se svojí zabijáckou romantikou. Je rok 1952. Parta maníků z pobřežní stráže vyráží ve čtyřech lidech na kocábce na moře zachránit partu maníků z havarovaného ropného tankeru, která je evidentně v přesile. Kocábka by sotva převezla mateřskou školku, nyní má dovézt do bezpečí něco málo přes třicet mužů. Je noc, chladno, sněží, panuje vlnob(l)ití. Umřít se nikomu nechce. V daných podmínkách se asi áčkovým hercům nechtělo moc hrát. Chris Pine by toporný až hrůza, nesympatický paňáca, v návalech vyčerpání šilhal, Casey Affleck působil ospale, znuděně. Prostě děs ty dva dvě hodiny sledovat. O nic lépe na tom nebyl ani film. Ten se pořád ne a ne rozjet. Na souši to byla nuda a bídné dialogy, na moři o něco lepší. Spektakulárních scén bylo pomálu. Krajina, pára z úst, moře, to vše bylo vylepšeno CGI. Maník (Chris Pine) z pobřežní stráže se měl ženit, tak ho jeho milá pořád vyhlížela z břehu, prostřihy na ni a její konání byly nadbytečné. Carter Burwell alespoň vyloudil tklivé melodie. Zajímavá byla disproporce záchranného člunu, ten se zpočátku jevil o dost menší. Rázem to byla loď, na kterou by mohli nabrat tučňáky, tuleně i celou partu z Pobřežní hlídky, a pořád by bylo ještě dost místa. Já vím, že příběh je natočen podle skutečné události, a muži byli hrdinní a stateční, nicméně zrežírováno to bylo groteskně. Craig Gillespie zřejmě ochořel mořskou nemocí. Dvě hodiny byly prostě moc. Dané téma vystačilo sotva na hodinu. Závěrečné titulky nabídly obrazové srovnání herců a jejich skutečných předobrazů. Přišlo mně to zajímavější než celý film. Z něj mám průměrný dojem. 5/10 ()

Reklama

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Žádná velká pecka, ale spolehlivá zábava.Plusem je, že příběh je dle pravdivých událostí a jedná se o největší záchrannou akci na malém člunu na světě, což bohatě stačí k zaujetí. Natočeno je to slušně, byť bystřejší divák pozná, že se většina filmu natáčela ve studiu a mínusem alespoň pro mě je i produkující společnost Disney, která nás připravila o drsnost, úmrtí a brutalitu.. Nuž, co se dá dělat. Film zaujme i něžnější pohlaví díky light romantice a sympaťák Chris Pine spolehlivě ženám oku lahodí, takže pokud nevíte, na co vzít přítelkyňi, tak Finest hours by mohl zabodovat. Story 6/10, Atmosféra 7/10, Gore 0/10, Vizuál 7/10, Akce 5/10, Napětí 7/10,Humor 0/10. Zábavnost 7/10. 65% ()

castor 

všechny recenze uživatele

Zase to má cejch dobrodružství podle skutečné události, zase to je hrdinské, osudové a chce to být zatraceně silné. Jenže tak úplně není. Páč je to místy zbytečně limonádové. Kdo by tomu byl věřil, nicméně tenhle tanker se rozlomil vejpůl, jedna část hned skončila v rozbouřeném moři, druhá se pohupovala na hladině jako korek a posádka bojovala s nerovným soupeřem. Mráz, obrovské vlny, beznaděj. Zatímco předpisů se držící ucho Chris Pine moc kuráže nepobral, na Caseyho Afflecka naopak ostatní dost vsázejí, ač to kvůli své sociální izolovanosti rozhodně není žádný oblíbenec. Teď na něj ale padlo obrovské břímě, se kterým se musí vyrovnat. Rychle dospět a sebrat odvahu musí i první jmenovaný, který právě velí čtyřčlenné záchranné posádce, na kterou ovšem nikdo dvakrát nesází. Navíc do jejich záchranné kocábky se moc mužů zřejmě nevejde. Řemeslně je to moc fajn, ale jednoduše by to chtělo přiostřit, nebát se jít na dřeň a přestat myslet na to, že je to zřejmě film pro celou rodinu. Prostě z výsledku není cítit strach, zoufalství, blízkost smrti, chybí krev, moment překvapení i napětí. Prostě víme, že to dopadne dobře. Navrch tihle chlapíci jsou zoufale jednorozměrní. Z výsledku prostě další námořnická klasika nebude. Přitom mohla být. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Mám v nesmírné úctě všechny ty, kteří vyráží tam, odkud většinou všichni zdrhají, nebo už dokonce utekli. A těm, kteří utéct nemohli jsou jedinou nadějí na přežití. Ano, mluvím o záchranných jednotkách všeho druhu, hasičskými počínaje po všeliké záchranáře konče. A Coast Guard z toho samozřejmě  nevyjímaje. Mimochodem o to více mám v úctě prince Williama z Walesu, protože je to mimochodem pilot Sea Kingu a nejednou už zachraňoval za jeho kniplem životy z rozbouřeného oceánu. Tedy žádné palácové princátko jak by si asi někdo mohl myslet. Příběh tohoto filmu nás zavádí do poválečných let na hodně nehostinné pobřeží, toho času během zimní bouře. Ke dvěma potápějícím se tankerům vyráží záchranné lodě US Coast Guard a toto je příběh (skutečný !) jedné z nich. Upřímně nechápu jak to tu někdo mohl okomentovat jako nuda nebo dokonce filmový průser. Já jsem u toho napětím opravdu nedýchal. Člověk až nechápal, jak ta malá lodička dokázala vydržet pohromadě v tom rozbouřeném moři a vůbec, že nebyla jinak konstruována. Jasně asi to byla nějaká poválečná modifikace nějakého torpéďáku, ale přeci jen vyrazit na moře s vlnami velikosti baráku, do orkánu s plátěnou stříškou nad hlavou... To jsem nechápal.  Dle fotek z návratu ale holt tehdy muži pobřežní stráže takové lodi používali. Trochu mne mrzelo, že konec do sebe začal najednou po tom všem moc pěkně zapadat.počasí se náhle uklidnilo  a to připlutí přímo proti přístavu...  Tohle si asi páni filmaři trochu doupravili. Jináč to ale bylo super a kdo má rád katastrofické a survival filmy, měl by si Do posledního dechu dát! Beru z žebříku vraku na palubu 4 námořníky . * * * * ()

Galerie (41)

Zajímavosti (11)

  • Když Miriam (Holliday Grainger) přijede na základnu pobřežní stráže, aby si promluvila s velícím důstojníkem Danielem Cluffem (Eric Bana), venku hustě sněží. Když ale ze základy odchází, můžeme si všimout předního skla na autě, se kterým přijela, že je čisté a nezasněžené. (Patrik256)
  • Eric Bana (Daniel Cluff) jako velitel a Ben Foster (Richard Livesey) jako jeho podřízený si takto zahráli společně již ve filmu Na život a na smrt (2013). V obou případech se jedná o filmy podle skutečných událostí. (JohnSmith)
  • Během skutečné akce záchranná loď opravdu přišla o kompas během překonávání mělčiny před přístavem. Přesto v akci pokračovali a dokázali se také vrátit. (Jarek572)

Reklama

Reklama