Reklama

Reklama

Hrdinský akční thriller Do posledního dechu vypráví pozoruhodný příběh nejodvážnější plavby malého záchranného člunu v historii pobřežní stráže. Novou Anglii zasáhla 18. února 1952 rozsáhlá bouře, označovaná též místními jako nor'easter. Města na východním pobřeží byla bičována vlnami a bouře ničila vše, co jí přišlo do cesty, včetně lodi SS Pendleton, ropného tankeru třídy T2, mířící do Bostonu. Ta byla doslova roztržena vedví a ve svém rychle se potápějícím trupu uvěznila více než 30 námořníků. Zástupce hlavního strojníka Ray Sybert (Casey Affleck) si jakožto nejvýše postavený lodní důstojník na palubě záhy uvědomuje, že je jen na něm, aby se ujal velení nad vystrašenou posádkou, a přiměl ji k tomu aby její členové zapomněli na své neshory a společnými silami udrželi loď na hladině během jedné z nejhorších bouří, jaké kdy východní pobřeží USA zasáhly. Zatímco se bouře blíží k základně americké pobřežní stráže v Chathamu v Massachusetts, nařizuje velící důstojník Daniel Cluff (Eric Bana) odvážnou operaci ve snaze ztroskotanou posádku zachránit. Navzdory obrovským potížím se čtyři muži pod vedením kapitána Bernieho Webbera (Chris Pine) vydávají na moře ve dřevěném člunu se špatným motorem a mizivými, pokud vůbec nějakými možnostmi navigace, aby společně čelili mrazivému počasí, dvacetimetrovým vlnám a vichru o síle hurikánu. (Falcon)

(více)

Videa (27)

Trailer 2

Recenze (227)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Film absolutně bez dechu, který se lopotí jako pramice na rozbouřeném moři. Technicky obstojí tlumená a zručná kamera, ale co je to platné, když herci hrají na pomezí naivismu 50. let a špatné interpretace Shakespeara (hlavně Hamleta ze strojovny Caseyho Afflecka rovnou nominovat na Zlatou malinu). Prkenné dialogy, velmi vágní stavba a de facto jediná napínavější scéna (překonávání příboje cestou z přístavu) ústí ve zřejmě nejnudnější katastrofický snímek, v němž je největší katastrofou film sám. Jisté uznání si snad zaslouží jen to, že Gillespie se pokouší o civilnější přístup než třeba Wolfgang Petersen v Dokonalé bouři... ale k čemu to je, když z filmu nevychází vůbec nic krom otupělosti? ()

mirekem 

všechny recenze uživatele

Převyprávěná událost jednoho únorového dne roku 1952. Velmi dobře převyprávěná, pro znuděnce nuda, pro ty, kteří si dokážou to dobrodružství prožít společně s těmi na plátně, jako já... Výborná zábava. Herecky tam nebylo nic moc co hrát, ono taky v kterém katastrofickém bijáku ano, nicméně Casey Affleck a Ben Foster opět potvrdili, že patří mezi současnou hereckou extratřídu, která nezklame. ()

Reklama

Rakosnicek77 

všechny recenze uživatele

Film ve kterém očekávám nervák a z potu propocenou sedačku, by si zasluhoval samozřejmě úplně jiné hodnocení, to ale není určitě případ tohoto bijáku. Navíc je pár věcí, které ho sráželi ještě níž a proto byl pro mne vyloženě zklamáním. Jedinec, který se rozhodne podpořit světovou kinematografii tím, že si film zajde vychutnat jako platící divák, buď naprosto neví co s penězi, nebo potřebuje pro sebe a svoji křepelku krátkodobý šmajch azyl. To bych možná i pochopil, jelikož až epicky dramatická hudba ve filmu, zvukový projevy jeho kopretiny spolehlivě zamázne. Druhá věc je autentičnost a uvěřitelnost příběhu, kterou si filmaři zdá se vybrousili k obrazu svému a skutečností zůstal, asi pouze ten počet zachráněných. S 3D brýlemi půjde do kina jenom magor, je to jako chodit s potápěčskými brýlemi po dně vypuštěného bazénu. Zbytečnost! Stejně se děj odehrává většinou ve tmě a uvidíte úplný prd! Pokud jste ale zvyklí, si před spaním v posteli u lampičky předčítat svoji oblíbenou knihu ve slunečních brýlích, tak volte směle i variantu 3D. Dějová linie rozpolcená na kusy, rozjezd je utahaný až jsem litoval, že sebou nemám polštář. A ta romantická část??? Tak ta tam byla úplně přebytečná, jako pěst na oko, jakoby jste Méďu Béďu poslali kosit s M16 vietnamčíky do buše. Nezachrání to ani efekty a bohužel ani celkem solidní snaha dvou hlavních hrdinů, udržet děj nad vodou. To měli teda větší štěstí s tou lodí. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,BUĎ JE VŠECHNY ZACHRÁNÍME, NEBO VŠICHNI UMŘEME... /// Nač si příběhy, v nichž běsnící živel vrhá lidi vstříc jejich osudu vymejšlet, když v dějinách máme zásobu hrdinů, jejichž činy stojej za připomenutí. Těžko vodhadnout, jakej zájem vzbudí Chris Pine se svým člunem mezi platícím obecenstvem. Není totiž žádnej Mitch Buchannon. Že by snad Casey Affleck? Možná… (ale rozhodně to nebude štěk Erica Bany). Já bych vsadil na skutečný (pravdivý) dobrodružství a přehršle digitálních vln. Filmově tady totiž nejde vo lidi. Bavit bude bouře. A to dobrodružství do ní celkem bez problémů zapadá a dělá ji zajímavou. A vona jeho. Když dojde na lámání chleba a digitální živel si se všema pohrává, tak kino nedutá. Stačí to rejžovi, stačí to Disnymu, v podstatě to stačí i mně. Nenápadně vytahuju smrkáč (protože tenhle příběh k zamáčknutí kroupy přímo vybízí) a čistím víka sobě (i všem kolem). Záchrana drsnejch chlapů, nedrsným záchranářem… no viděli jste to už někdy? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Román „The Finest Hours: The True Story Behind the US Coast Guard's Most Daring Rescue“, kterej v roce 2009 napsali Casey Sherman a Michael J. Tougias jsem nečetl. 2.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 3.) Thx ČSFD za libereckou projekci. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

castor 

všechny recenze uživatele

Zase to má cejch dobrodružství podle skutečné události, zase to je hrdinské, osudové a chce to být zatraceně silné. Jenže tak úplně není. Páč je to místy zbytečně limonádové. Kdo by tomu byl věřil, nicméně tenhle tanker se rozlomil vejpůl, jedna část hned skončila v rozbouřeném moři, druhá se pohupovala na hladině jako korek a posádka bojovala s nerovným soupeřem. Mráz, obrovské vlny, beznaděj. Zatímco předpisů se držící ucho Chris Pine moc kuráže nepobral, na Caseyho Afflecka naopak ostatní dost vsázejí, ač to kvůli své sociální izolovanosti rozhodně není žádný oblíbenec. Teď na něj ale padlo obrovské břímě, se kterým se musí vyrovnat. Rychle dospět a sebrat odvahu musí i první jmenovaný, který právě velí čtyřčlenné záchranné posádce, na kterou ovšem nikdo dvakrát nesází. Navíc do jejich záchranné kocábky se moc mužů zřejmě nevejde. Řemeslně je to moc fajn, ale jednoduše by to chtělo přiostřit, nebát se jít na dřeň a přestat myslet na to, že je to zřejmě film pro celou rodinu. Prostě z výsledku není cítit strach, zoufalství, blízkost smrti, chybí krev, moment překvapení i napětí. Prostě víme, že to dopadne dobře. Navrch tihle chlapíci jsou zoufale jednorozměrní. Z výsledku prostě další námořnická klasika nebude. Přitom mohla být. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (11)

  • Během skutečné akce záchranná loď opravdu přišla o kompas během překonávání mělčiny před přístavem. Přesto v akci pokračovali a dokázali se také vrátit. (Jarek572)
  • Pôvodný čln CG36500, ktorý bol použitý pri záchrane preživších, stále existuje a je v skvelom stave v meste Orleans, Massachusetts. (Patrik256)
  • Pro záběry zimní bouře na stanici Chatham použili filmaři sněhová děla, což je stálo nemalé peníze. Tři týdny po ukončení natáčení oblast zažila největší sněhovou nadílku za mnoho posledních let. (Jarek572)

Reklama

Reklama