Režie:
Craig GillespieKamera:
Javier AguirresarobeHudba:
Carter BurwellHrají:
Chris Pine, Ben Foster, Casey Affleck, Eric Bana, Holliday Grainger, Josh Stewart, Rachel Brosnahan, Michael Raymond-James, Graham McTavish, Kyle Gallner (více)VOD (3)
Obsahy(2)
Hrdinský akční thriller Do posledního dechu vypráví pozoruhodný příběh nejodvážnější plavby malého záchranného člunu v historii pobřežní stráže. Novou Anglii zasáhla 18. února 1952 rozsáhlá bouře, označovaná též místními jako nor'easter. Města na východním pobřeží byla bičována vlnami a bouře ničila vše, co jí přišlo do cesty, včetně lodi SS Pendleton, ropného tankeru třídy T2, mířící do Bostonu. Ta byla doslova roztržena vedví a ve svém rychle se potápějícím trupu uvěznila více než 30 námořníků. Zástupce hlavního strojníka Ray Sybert (Casey Affleck) si jakožto nejvýše postavený lodní důstojník na palubě záhy uvědomuje, že je jen na něm, aby se ujal velení nad vystrašenou posádkou, a přiměl ji k tomu aby její členové zapomněli na své neshory a společnými silami udrželi loď na hladině během jedné z nejhorších bouří, jaké kdy východní pobřeží USA zasáhly. Zatímco se bouře blíží k základně americké pobřežní stráže v Chathamu v Massachusetts, nařizuje velící důstojník Daniel Cluff (Eric Bana) odvážnou operaci ve snaze ztroskotanou posádku zachránit. Navzdory obrovským potížím se čtyři muži pod vedením kapitána Bernieho Webbera (Chris Pine) vydávají na moře ve dřevěném člunu se špatným motorem a mizivými, pokud vůbec nějakými možnostmi navigace, aby společně čelili mrazivému počasí, dvacetimetrovým vlnám a vichru o síle hurikánu. (Falcon)
(více)Videa (27)
Recenze (227)
Nie práve tie „The Finest Hours“, skôr „Not-So-Fine Two Hours“. Film, ktorý by sa chcel zavďačiť všetkým – divákom bažiacim po dobrodružnom filme, diváčkam bažiacim po nejakej tej romantike, aj drsňákom bažiacim po nejakom to námornom thrilleri – no vo výsledku sa plnohodnotne nezavďačí asi nikomu (a veľmi chabé tržby to iba potvrdzujú). Technicky síce viac ako obstojne zvládnutý film s pár skutočne efektnými scénami (napríklad scéna lámania sa tankeru alebo neskoršie nočné priplávanie k potápajúcej sa lodi), ale čo z toho, keď to sú iba chvíľkové záchvevy niečoho strhujúcejšieho a po zvyšok stopáže sa jedná o rutinu, v ktorej sa síce neustále niečo deje, ale tá plavba po rozbúrenom mori nie je nijako napínavá, záživná, ani pri nej nebudete mať strach o postavy alebo aspoň záujem o jednu z nich. Neviem, či je práve ideálne riešenie točiť podobné filmy pod záštitou Disneyho, lebo ono to potom presne dopadne tak, že tá snaha zapáčiť sa všetkým sa minie účinku. Podobné filmy si vyžadujú aspoň trochu drsnosti, špiny, aby sa im dalo veriť to čo sa v nich deje. Vo The Finest Hours je však všetko síce technicky bez problémové, ale tak uhladené, bez akejkoľvek dramatickosti alebo intenzity, že dianie ani v jednej sekunde ničím neprekvapí. Pôsobí to akoby režisér dostal za úlohu natočiť dobrodružný námorný film, u ktorého by sa výrazne nebáli ani deti (tie to však baviť vôbec nebude), zároveň aby sa mohol tváriť dospelo a užili si ho dospelí diváci (pre tých to bude zase veľmi „light“) a navyše, aby ste na to mohli všetci zobrať aj nežné polovičky, ktoré sa budú rozplývať pri tej naivnej romantike s nevhodne obsadeným Chrisom Pineom, ktorému tá postava nevinné námorníčka vôbec nesedí. Jediný kto tu ostáva ako tak zaujímavý je Casey Affleck, z ktorého ide aká taká charizma. Ostatné postavy prednášajú iba tie najjednoduchšie dialógy akoby film zaspal dobu v tých 50. rokoch v ktorých sa odohráva. V tých by mu niečo podobné hravo prešlo, dnes to už pôsobí dosť naivne. Vo výsledku skôr než akokoľvek strhujúce dobrodružstvo, iba technicky slušne natočená nuda. Podobné veľké námorné dobrodružné filmy sme nemali na plátnach kín už dlhú dobu, ale nakoniec bohužiaľ ani jeden z tých dvoch, ktoré prišli v krátkom čase nijako neoslnili a to som sa na obidva z nich tešil. Najprv nijako nenadchlo In the Heart of the Sea a následne The Finest Hours. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()
Moc nemusím námořní dramata. Loni jsem to zatáhl s alternací na Mobyho Dicka, Disneymu už jsem však letos odolat nedokázal. Nemám rád tohle škatulkování, ovšem zápletka z úvodních patnácti minut mi přišla naprosto absurní a...ano přesně, připitomněle disneyovská. Aneb ženská patří do kuchyně a když si dovolí něco nad její kompetenci, je tu někdo jako Eric Bana (kterej má mimochodem zde tu nejnesympatičtější roli). Měl jsem však spíše na mysli ono proslavené ženské chování jinak velice sympatické Holliday Grainger, na jejichž linkách bylo zásadně znát, že to prostě psal někdo genderově nevyrovnaný. To je však jen jedna část, to hlavní je moře a naivní zachraňování přeživších, kde se sice jak zvykem hraje přes zadání "Podle skutečného příběhu," každému kdo nemá na hlavě čepici Mickeyho Mouse musí být jasné, že takto se to fakticky nestalo. Nicméně jak přijde na pořádnou bouři, je znát nějaká ta řemeslná zručnost a světe div se, v jistých okamžicích jsem pociťoval přecijen určitou míru napětí. Chris Pine je přesně ten typ hrdiny, kterému nikdo nevěří a on to dokáže. Tady se jede těžce v rámci žánrových klišé. Kdo mě však hodně zaujal byl Casey Affleck, který (ačkoliv to na něm i přes ten plnovous) nějen herecky vyrostl a nabil nějaké to charisma, které umí prodat. Ano, jsem příznivce klanu Afflecků. Celkově se jedná o neškodné promočené a samozřejmě naivní dobrodružství, po kterém za chvíli neštěkne jako pes, ale i díky poměrně líbivému soundtracku dokáže alespoň v kině pobavit a nudit jen chvílemi...70% ()
Ťažko povedať, ako to prebiehalo v reáli, keďže záchranná akcia a dianie na všetkých pľacoch pôsobí značne nedôveryhodne. Všetky nástrahy sa prekonávajú silou vôle, ale predovšetkým šikovným strihom a digitálnymi trikmi. Niežeby sa nebolo na čo pozerať, len reálne hrozí, že po tomto zážitku vyjdete s baretkou a bez šála na rozbúrené more počas snehovej búrky a budete pochopiteľne očakávať, že sa vám nič nestane, pretože The Finest Hours bolo nakrútené podľa skutočných udalostí a jeho hrdinovia nepodliehajú fyzikálnym ani biologickým zákonom. Milostná linka je úplne, ale úplne zbytočná a nerozumiem, prečo šéfovia štúdií neustále opakujú niektoré extrémne otravne klišé, pričom každého akurát tak otravujú a filmy brzdia. Ale opakujem, ide o solídnu zábavu so super trikmi určenú výhradne do kina a samozrejme sa dozviete o jednej výnimočnej akcii z minulosti. Poctu títo skutoční hrdinovia mali ale dostať radšej napríklad od takého Greengrassa. ()
Od tohoto filmu jsem toho moc nečekal, ale musím přiznat, že mě mile překvapil. Především mě zaujaly dramatické scény, které titulovaly brzy po klidném úvodu. Závěr už byl zase mírnější a přišel mi maličko nedodělaný. 3D se tu sice může zdát zbytečné, ale některé scény to skvěle oživilo, takže já jsem s tím byl spokojen. ()
Pine, co vypadá tak nabalzamovaně, že by z fleku mohl ulehnout vedle Vladimira Iljiče, se vydává na sebevražednou misi. Není se co divit, když ho na břehu čeká massachusettská stíhačka, která ví všechno nejlíp, ale když vyjede autem do sněhové vánice, ani si neočistí boční okénko.. Půl tankeru, jeden malý člun, špetka napětí, dvě lžičky cukru, šedivá poleva vizuálu a navrch jako ozdoba pár umělých figurek. Toť Gillespieho recept na upečení mořského dramatu, u kterého by se šedému vlkovi Clooneymu klížily oči u kormidla.. ()
Galerie (41)
Zajímavosti (11)
- Když Miriam (Holliday Grainger) požádá Bernieho (Chris Pine) o ruku v tančírně, zpěvačka právě zpívá píseň „Vaya Con Dios“. Chvíli před tím se na obrazovce objeví titulek „únor 1952“. Ve skutečnosti byla první nahrávka této písně pořízena teprve v prosinci 1952, kdy ji nazpívala Anita O'Day a v následujícím roce nahráli mnohem známější verzi Les Paul se svou manželkou Mary Ford. (Tezko_rict)
- Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Massachusetts. (MikaelSVK)
- V dobe realizácie filmu vládlo pomerne mizerné počasie, takže hlavné hviezdy filmu boli na pľaci aj v 10-stupňových mrazoch. (classic)
Reklama