Reklama

Reklama

Drama Kolonie režiséra Floriana Gallenbergera je inspirovaný skutečnými událostmi odehrávajícími se v chilské kolonii Dignidad za Pinochetova režimu. Kolonii Dignidad založil a vedl bývalý nacistický lékař Paul Schäfer. V 70. letech, kdy z uzavřené kolonie utekli někteří z členů, se ukázalo, že v sektě docházelo k mučení Pinochetových odpůrců a k sexuálnímu zneužívání dětí. (Cinemart)

(více)

Videa (6)

Trailer 5

Recenze (518)

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Kolonie má poněkud pomalejší rozjezd, ve kterém se divák seznamuje s postavami a nehostinnýmm prostředím Colonie Digninad, zatímco druhá polovina je už akčnější, přičemž v posledních dvaceti minutách jsem seděl v kině jako přikovaný a napjatě jsem čekal, jak to všechno dopadne. Některé scény z kolonie byly opravdu syrové až surové, že se mi místy na to nedívalo zrovna moc příjemně. Je až neuvěřitelné, jakým směrem se může vymknout kontrole systém, který je založený na myšlenkách fanatického šílence. Zkrátka solidně natočené drama, které nabírá více na síle a působivosti v ten okamžik, když si člověk uvědomí, že je to natočeno podle skutečných událostí. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Najskôr si musíte ujasniť, na čo chcete ísť do kina. Či na realistickú politickú drámu, alebo na komerčný triler o úteku z väzenia s výraznou romantickou linkou. V prvom prípade budete sklamaní, v tom druhom ale možno až nadšení. Musím priznať, že Kolónia je veľmi napínavý film a v poslednej tretine ani nebudete dýchať. Na druhú stranu sa niekoľko krát zamyslíte na logikou jednotlivých scén a najmä náhod, ktoré sa tu dejú podľa klasických šablón. Postavy sa tiež nesprávajú vždy maximálne uveriteľne, ale ak ste ochotný pristúpiť na to, že láska prekoná všetko, nemusí vám to vadiť. Mne to bohužiaľ občas vadilo až príliš a mám dojem, že v reáli táto udalosť prebiehala bez zádrheľov, ktoré poznáme z iných filmov. 70% ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

I tento film je silný tím, že si scénáristicky i režijně dokázal poradit s námětem zdánlivě snadným - skutečnými událostmi v jedné z mála tehdejších latinskoamerických demokracií, v republice, která je spojena jednak jménem básníka Pabla Nerudy, jednak úspěchem československého fotbalu také s naší zemí. Vynikající herecké obsazení, jemuž vévodí Daniel Brühl a Emma Watsonová, doplněné neméně zdařilým zvládnutím masových levicových scén z posledních dnů demokratického socialistického režimu prezidenta Salvadora Allenda, i autentickým ztvárněním hrůzného ovzduší na santiagském Národním stadionu přirozeně vyúsťuje do neméně ponurého, ale o to přesvědčivějšího zachycení prostředí nacistické kolonie, v níž chilská tajná policie DINA svými mučitelskými praktikami jen dotváří obraz této přežilé nacistické hrůzy. Aktivity navenek demokratické německé ambasády proti vlastním státním občanům proto příliš nepřekvapí - tehdejší spolkové Německo se nacházelo právě uprostřed svého denacifikačního hodnotového desetiletí 1968-1977. Dobrodružný moment v tomto ztvárnění nepůsobí ani nahodile, ani rušivě. Divák nejenže se nenudí, ale - jak jsem stačil zaznamenat - po skončení filmu dokonce nadšeně a spontánně tleská. Má proč. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Miestami má človek pocit, že samotní tvorcovia skúšajú inteligenciu diváka, či je ochotný prehltnúť akékoľvek sústo hlúpoty. Niekedy sa človek domnieva, že to romantické klišé porcované priamo z Hollywoodu snáď nikdy nenadobudne konca kraja. Ale presto všetko - viac ako dobrý film, ktorý ponúka pomerne reálny pohľad na "tábor" z čias Pinnocheta, kde pod dohľadom jedného z najväčších nemeckých zmrdov ako bol Paul Schäfer dochádzalo k zneužívaniu malých detí či vymývaniu mozgov. Ozaj, viete o tom, že bolo Chille prvou krajinou na ktorej si Amerika vyskúšala experiment plánovaného prevratu k nastoleniu kapitalizmu? Už viete. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Nejdřív jsem viděl titulek „inspirováno skutečným příběhem“ a pak přehlídku všech myslitelných žánrových klišé. Takže je nad slunce jasnější, že to ve skutečnosti bylo minimálně z devadesáti procent jinak. Chile se sice točilo v Argentině, ale stejně je tahle trochu exotická lokace asi největším filmovým tahákem. Celkově je to totiž profesionálně natočený kousek, ve kterém ovšem nikdo z tvůrců před ani za kamerou nepředvedl nic mimořádného. ()

Galerie (187)

Zajímavosti (12)

  • Od roku 2005 sa Colonia Dignidad premenovala na Villa Baviera. Jej obyvatelia sú úplne iní, mladí ľudia chodia študovať na vysoké školy a Villa Baviera je otvorená aj verejnosti ako turistická atrakcia. (De Large)
  • Národný štadión v čilskej metropole Santiago, kde bol vo filme odvezený Daniel (Daniel Brühl) bol v skutočnosti argentínsky štadión s názvom Tomás Adolfo Ducó, na ktorom hrá svoje domáce zápasy miestny klub z Buenos Aires - C.A. Huracán. (MikaelSVK)

Související novinky

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

S příchodem druhé poloviny srpna se nám léto pomalu přehouplo do své finální fáze, a pokud už vám příležitostné deštivé počasí narušuje plány na rozverné venkovní aktivity, nemusíte klesat na mysli,… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně… (více)

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (více)

Reklama

Reklama