Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film založený na skutečných událostech při nechvalně známém "Stanfordském vězeňském experimentu", který proběhl v roce 1971. Uměle vybudované vězení se nachází v prostorách výzkumné laboratoře - kompletně s celami, mřížemi a s neustále přítomnými kamerami. Na dva týdny je najato za slib vysoké odměny dvacet mužů ke hře na vězně a dozorce. "Vězni" jsou uzavřeni a musí se podvolit zdánlivě mírným pravidlům. "Dozorcům" je nařízeno jednoduše udržet pořádek bez použití fyzického násilí. Každý má možnost skončit v kteroukoli chvíli, čímž ale pozbyde nároku na odměnu. Na začátku nálada mezi oběma skupinami je poměrně dobrá. Ale už brzy nastanou hádky a dozorci používají stále drastičtější metody k udržení pořádku... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (310)

baribal 

všechny recenze uživatele

Slušný film, trochu zdlouhavý, ale je podle skutečné události a také důležitý. Režisér paradoxně lépe natočil násilné scény než ty, kde je psychologické týrání. Od chvíle, kdy dozoroci přistoupí k násilnostem a vše se vymkne kontrole se stal film velmi emotivní, kdy jsem zatínal ruce v pěst. Na americký remake se pravdepodobne nepodivám. ()

Martinibaby 

všechny recenze uživatele

Aneb jak se dá využít "lámavosti" lidské psychiky a vynalézavosti pana Zimbarda k natočení epicky brutálního (a to ve všech slova smyslech) filmu. Chvílema jsem ani nemohla dýchat. Bohužel mi to po logické stránce přišlo chvílema nedotažené, což z celkového dojmu ukouslo jednu hvězdičku, ale film je až neskutečně strhující. Pretty good. A Moritz má i po záchvatu úzkosti pořád nejkrásnější úsměv. :) ()

Reklama

nirvanafan 

všechny recenze uživatele

Kdo má trochu povědomí o Stanfordském experimentu nebo i viděl dokument Quiet Rage, tak si jistě povšimne, že film se docela dlouho drží skutečných událostí a je to docela podobné tomu, jak to ve skutečnosti probíhalo (detailu, že se nejedná o studenty a pár dalším nesrovnalostem se věnovat nebudu, ostatně je to pouze na motivy tohoto experimentu). O to víc člověka zamrzí závěr, kde se scénáristům doslova utrhla ruka a nikdo to nezastavil. Chápu, že potřebovali do závěru dát nějakou tu gradaci, jak už to film ostatně vyžaduje, ale tohle? Celou dobu psychologicky dobře zvládnuté, ale v závěru jde veškerá psychologie stranou a máme z toho téměř pokus o béčkovou vyvražďovačku s tím, že dozorci se chovají jako chovanci psychiatrické léčebny a ne jako lidé, kteří byli vybráni k experimentu jakožto psychicky zdraví jedinci. P.S. A ta holka hlavního hrdiny tam byla naprosto zbytečná. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Na konci jsem se zmohl akorát na "Ty vole!". Nenašel jsem tam žádnou chybu - vězeňská atmosféra byla naprosto dokonalá a stejně tak bylo zážitkem sledovat rozklad jednotlivých vězňů a naopak propadání moci v podání dozorců. Mrazilo mě v zádech, když jsem si uvědomil, že tohle se skutečně stalo. Prostě skvělé! 95% ()

Turiec 

všechny recenze uživatele

Výborné herecké výkony, veľmi dobrá kamera aj réžia a keďže film je založený na skutočnom experimente, ktorý sa vymkol spod kontroly, nie je núdza ani o akciu. Táto psychologická dráma núti diváka zamyslieť sa nad sebou i správaním okolia a to je jeho obrovské pozitívum. Mnohé súčasné filmy sa totižto tomu bránia. Táto snímka je sociálnou štúdiou toho, ako sa mení správanie ľudí, keď sa zmení ich životná situácia. Či už znenazdania získajú moc, alebo sa jej musia podriaďovať. Je i o tom, ako rôzne dokážeme reagovať v extrémnych situáciách a pod stresom. Nesnažme sa hovoriť, že my by sme sa správali inak. To nikdy nemôžeme povedať dopredu. Je rozdiel, ako sa správa človek, keď sa kontroluje a keď sa kontrolovať nemusí. Psychológovia sa s podobnými experimentmi zaoberali aj neskôr a ľudia, na ktorých sa robili pokusy reagovali podobne. Stačí si pozrieť dokumentárny seriál Ľudská ZOO. Jedna hviezdička dolu za akčný záver, ktorý bol dosť podobný mnohým iným filmom točeným podľa osvedčeného vzorca. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (10)

  • Závěr z experimentu, který učinil v roce 1971 pan doktor Zimbardo, zněl: "Brutální zločiny například v době války nejsou dílem žádných psychopatů ani lidských zrůd, ale obyčejných lidí, vystavených nepřekonatelnému tlaku okolností." (Blz2g)
  • Inspirováno skutečnou událostí. Americký psycholog a sociolog Philip Zimbardo opravdu v roce 1971 zkoušel tzv. Stanforský vězeňský experiment a sám později napsal scénář k filmovému dokumentu, který byl částečně doplněn skutečnými záběry. (Morien)
  • P. Zimbardo sa vo svojej knihe „The Lucifer Effect“ (2007) vyslovil značne kriticky voči filmovému spracovaniu svojho Stanfordského experimentu. Tvrdí: „Film je inšpirovaný experimentom, čo podľa scenáristov dáva tejto "fantázii" punc legitimity a skutočnej udalosti. Zámerne však v záujme senzáciechtivosti namiesto skutočného priebehu nášho experimentu zobrazuje výmysly. Nakoniec ide o vulgárne zobrazenie sexizmu a bezdôvodnej sexuality, a násilia bez vyváženej hodnoty.“ (agency)

Reklama

Reklama