X-Men 2

• USA X-Men 2 (více)

X-Meni. Narodili se s jedinečnou genetickou mutací, která jim umožňuje vládnout nadpřirozenými schopnostmi. Pod vlivem profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) slouží lidstvu. Chrání svět. Ten jim však nedůvěřuje a bojí se jich. Po nesmyslném pokusu o atentát na prezidenta Spojených států, který údajně spáchal neznámý mutant, se veřejnost dovolává zákona, který má mutanty dostat pod kontrolu. V čele militantně anti-mutantniho hnuti stojí armádní velitel a vědec William Stryker (Brian Cox), o němž se tvrdí, že na mutantech prováděl pokusy. Mutanty nenávidí a hodlá je totálně zlikvidovat. Když zjistí, že jeho vlastní syn je mutant, bez milosti ho zabije. Stryker měl v minulosti co do činění také s Wolverinem (Hugh Jackman) a zná tajemství jeho minulosti. Když Wolverine pátrá po svém původu, uvede Stryker do pohybu svůj anti-mutantní program. Jsou však i mutanti, kteří se proti lidské civilizaci postavili. Jeden z nich, Magento (Ian McKellen), právě unikl z vězení. Je nepřítelem X-Menů. V situaci, kdy se všichni mutanti stali štvanci, navrhne X-Menům spojenectví proti společnému nepříteli - Strykerovi. X-Meni i jejich spojenci se spolu vydávají na nejnebezpečnější misi v životě... Režisér Bryan Singer natočil tentokrát víc než tradiční pokračování. Ponořil se hlouběji do mytologie X-Menů, do jejich schopností a vztahů. Vedle již známých postav se na pozici dobra přidává atletický Nightcrawler a zlo posiluje - nejen svými diamantovými drápy - Deathstrike. Ve filmu se tak představuje nová generace X-Menů. Patrick Stewart se vrátil do role profesora Charlese Xaviera, světově uznávaného telepata. I promodralá metamorfická Mystique (Rebecca Romijn-Stamos - viděli jsme ji jako Femme Fatale ve stejnojmenném filmu) předvede své svody. Větší prostor má také postava Storm (oscarová Halle Berry), která prochází vývojovými změnami. Režisér Bryan Singer po natáčení druhého dílu X-Menů prohlásil: Točit první X-Meny byla úžasná zkušenost a divácká reakce byla mimořádně příznivá. Ale po natočení filmu X-Men 2 mi natáčení prvního dílu připadá skoro jen jako úvod. Kultovní záležitost, natočená, jak je to v poslední době velice časté, podle komiksu, má všechny předpoklady upoutat diváky vizuálně i napínavým dějem. (oficiální text distributora)

Ondr@932

Další dost dobře udělaný X - Men! Podle mého zatím ze všech nejlepší! Nejvíc akce, skvělé triky, skvělá hudba! Takže dávám 8/10 ()

tomik99

Asi po všech směrech lepší pokračování. Dostatečně vybarvené postavy ve dvouhodinovém filmu a znatelně lepší a chytřejší příběh. Brian Singer znovu dokázal z mutantů vytřískat to nejlepší a hlavně trumfnul i svého předchůdce. Asi bych dal i jednu hvězdičku navíc, ale po shlédnutí Spider-mana 2, která byla ještě o něco lepší než pokračování X-menů, jsem se rozhodl pro čtyři hvězdičky. X-men 2 je určitě z trilogie nejlepší film, který o něco málo převyšuje první film a hodně převyšuje třetí díl. Jestliže chci na své obrazovce vidět partičku mutantů, vždy sáhnu z této trilogie právě po X-menech 2. Doporučuju všem a to i neznalcům komiksu, i oni můžou najít v X-menech zalíbení, jedná se o skvělé a unikátní dílo. ()

FanKalEl

Tak toto už malo iné grády ako prvý diel. Viac cool, dravšia akcia, samé prekvapivé momenty a ešte bližšie som pripútaný k obrazovke, ale to hlavné je o mnoho kvalitnejší príbeh a celkovo sa u mňa tento film zapísal do top 10 komiks-filmov. (100%) ()

KafuR

Oproti jedničce jsem se dočkal sofistikovanějšího příběhu, delší stopáže a nových x-ichtů, takže v podstatě spokojenost a jediná věc, která mi dělala problémy, bylo zůstat na straně X-aviera, protože přesně tyto filmy ve mně probouzejí nezvykle intenzivní averzi vůči lidskému pokolení. Při odletu Magnetona jsem dokonce měl co dělat, abych nehoukl na Pyromana, ať mi v té helikoptéře také drží místo. ()

Bollek

Nemůžu si pomoct, ale pro mě je tohle naprosto jiná káva, než první díl. Skvělé efekty, bitky, hudba, příběh, herci, kteří navíc umí zahrát správného akčního drsňáka. Nevím v čem je přesně ten rozdíl, ale tady je to celé lépe sladěné a více dotažené směrem k dokonalosti. ()

PEZ

Druhý diel v podstate nadväzuje na diel prvý, akurát posúva úroveň ešte o level vyššie. Keď som videl X2 prvý krát bola to u mňa čistá päťka. V tej dobre bez váhania najlepší komiksový film zatiaľ natočený. Bohužiaľ, či skôr našťastie, Nolanovi Batmani všetko zmenili. Dnes, pri opätovnom pozretí som už nebol tak "namäkko". No potešil temnejší tón a vôbec celkovo vážnejšie poňatie oproti prvotine. Poodkrýva sa nám Wolverinova minulosť, Charles a Eric sa stávajú ešte väčšími súpermi a zároveň naši hrdinovia dostávajú slušný "záhul". A na záver nás čaká jeden zlomový moment v X-Menovskom univerze. Na dlhú dobu najlepší film o X-Menoch, ktorý bodoval aj v kinách, v tom čase sa stal 6. finančne najúspešnejším marvelovským filmom (dnes je 12. v poradí). K tomu mu pomohla aj dovtedy najrozsiahlejšia distribúcia po svete - mal premiéru naraz v 93 krajinách sveta. Okrem toho, ze sa rozpočet vrátil štvornásobne, následný predaj na DVD/VHS priniesol len za prvých 5 dní ďalších 107 mil. USD! 8,5/10 ()

MissSimm

Proč si sakra všichni myslí, že když udělají film o železných mutantech, dají tam Hugh Jackmana a polovinu filmu udělají z počítačem vytvořených akčních , že to bude dobrý film? Přiznávám, že tenhle typ filmů příliš ráda nemám, ale tohle mi přijde jen jako ubohá americká slátanina, splácaná z kýčů a příšerných klišé v dialozích. V moderní době nám prostě jde jen o počítačem přidané efekty, celé filmy se natáčí před zeleným plátnem. ...Až se kouzlo úplně vytratilo... ()

Dimo

Vynikající pokračování, mnohem umoudřenější, napínavější, více vážné a i s napálenou délkou přes dvě hodiny pořád držící napětí. Super akce, výborní herci. Hodně slušný výsledek. ()

junxi91

Druhý výlet do světa X-Menů, tentokrát jsme se ponořili do jejich komiksového univerza o něco hlouběji. První díl klouzal více po povrchu, zde se dozvíme také něco z minulosti hlavního hrdiny rosomáka Logana s adamantiovou kostrou, kterou mu kdysi do těla vložil plukovník William Stryker. Dojde k nepovedenému atentátu na amerického prezidenta, který se pokusí spáchat létající a mizící mutant Nightcrawler. To dá prezidentovi a vládě podnět k tomu, že s mutanty je třeba skoncovat a postarat se o to má právě plukovník Stryker. Ten má v plánu provést kompletní likvidaci všech mutantů. K tomu využije profesora Xaviera, který řídí školu pro mutanty. Jeho zařízení jménem Cerebro se jeví jako velice užitečné k tomuto účelu, jelikož umí vyhledat všechny mutanty. Kyklop, který umí střílet nekontrolovatelné paprsky síly ze svých očí, společně s profesorem vyhledají Magneta, záporáka z prvního dílu sedícího ve vězení, aby zjistili okolnosti útoku na prezidenta. Útočníka zase najdou Bouře, která umí měnit počasí svou myslí a Jean Grey, která zase ovládá schopnosti telepatie a telekineze (obě jsou nečekaně velice nádherné ženy) a zjistí, že Nightcrawler je ve skutečnosti Kurt Wagner, Němec, který je vlastně strašně milý a silně pobožný a paradoxně vypadá jako ďábel. Strykerova zásahovka vlítne do školy pro mutanty a unese některé studenty, zatímco Logan, vysávačka vzpomínek Rogue, její přítel Iceman a ovladač ohně, který jej neumí stvořit Pyro, pomohou utéct ostatním studentům. Měnící se modrá potvora Mystique mezitím zjistí, kde se nachází Magneto a osvobodí jej z vězení. A tak máme celou naší sympatickou mladou mutantní partičku pohromadě a nyní jen zbývá se spojit s Magnetem proti likvidačním plánu Strykera. Magneto podá naší skupince důležité informace o tom, že Stryker postavil druhé Cerebro, které chce společně s telepaticky ovládaným profesorem Xavierem využít pro vyhledání a zabití každého mutanta na planetě. K tomu všemu využívá svého syna Jasona, který má schopnost kontrolovat myšlenky ostatních. Jason donutí Xaviera, napojeného na Cerebro, k vyhledání všech mutantů, a také předtím přiměl Nightcrawlera k útoku na prezidenta. Nyní je tedy nutné dostat se do Strykerovy základny, kde je zhypnotizovaný Xavier napojený na Cerebro a chystá se vyvraždit všechny mutanty. Ve filmu tedy nechybí pořádná akce, při které každý z mutantů ve vhodný okamžik využije svou super-schopnost, díky které se jim podaří dostat až dovnitř Cerebra. Tam se však dostane Magneto a ten donutí profesora vyhledat všechny lidi místo mutantů a udělat jim to samé. K zastavení této genocidy, tentokrát lidské bude potřeba spojit síly Nightcrawlera a Bouře k průniku do Cerebra a k vytvoření sněhové bouře, aby byl Xavier osvobozen od Jasonovy telepatické nadvlády. A pak je tu ještě ta praskající přehrada, před kterou je potřeba utéct pomocí X-Jetu, které obvykle pilotují Jean a Bouře. To ovšem bude stát Jean život a pro Icemana ztrátu jeho milované ženy, takže dojemný konec nechyběl. Mutanti a lidé musí spolupracovat, jak tvrdí Xavier, aby byl vybudován mír. Jo, mě to jako neznalce Marvelových komiksů dost bavilo a určitě se podívám na další díly. () (méně) (více)

Komar55

Takřka ve všech ohledech lepší, než první díl. Jak dějem a charakterovými vývoji, tak i vizuálem a hereckými výkony. Pokud se vám líbili původní X-Meni, tento film si zamilujete. Charakter Wolverina je tu o něco více prokreslený a to i díky pomalému poodhalování jeho minulosti. Počítačové efekty sice nevypadají nejlépe, ale na svou dobu jsou velmi precizní. Hudba vše krásně doplňuje a perfektně ke snímku pasuje. Herecké výkony (především Hugha Jackmana a Patrica Stewarta) jsou stejně dobré, ba i o něco lepší, než v prvním dílu. Film má svůj vlastní dějový oblouk a zároveň pěkně pracuje s motivy z jedničky. 8,5/10 ()

AloeB

X-meni možná objektivně dobře bojují se směšností svého žánru, ostatně proto se mi předchozí film líbil, ale jak jednička, tak dvojka mají naprosto hloupý úvod, který se sice snaží tvářit inteligentně a dramaticky - je humorné si vedle toho postavit úvod Deadpoola - nicméně předkládají nám ideu, že navazující krok lidské evoluce je změna ve vtipné čertíky, vlasaté šelmičky, žabičky s dlouhým jazykem nebo týpečky, jimž z očí srší kdovíco. Jasan, chápu, že jde jen o pohádku, ale tato pohádka se snaží tvářit dospěle, takže se obávám, že fikční svět, který tvrdí, že evoluce se děje každých tisíc let, jim fakt nežeru. Přes tuhle výtku ovšem nejde o špatný film, právě naopak. Ostatně představuje mnohem komplexnější problém než obvykle nabízejí jiné komiksové filmy. Ani ten nasvalený fialový šmoula z Avengerů nebyl tak hrozivým a neřešitelným nepřítelem jako hlavní záporák X-menů dvojky - lidská nenávist sama. Ten Stryker nebo Magneto, to jsou jen efektivní a v případě druhého i velmi zábavní vedlejšáci, ale pravý nepřítel, s nímž se protagonisté filmu potýkají, je nenávist, s níž se pomocí kovových drápů a sexy modrého těla fakt bojovat nedá. Myslím si, že i proto je film silný, neboť si neklade nízké cíle. Dokonce bych i řekl, že mě tento film bavil více než předchozí - zde je totiž fakt vše, Wolviho baby-sitting, vztah Rogue a Logana, fucking Colossus (aspoň myslím, že je to on), mutantský coming out (Can you try not to be a mutant), Pyro, Magneto a Mystique a spousta dalšího. Je sice nutné si přisadit a přihřát moji negativní polívčičku, protože stále jde o hloupou akčňárnu. Ale promyšlenou a šikovnou hloupou akčňárnu. Navíc, singerovsky velmi dobře vizuálně vyprávěnou. ()

MilesTeg

Vzpomínám si na román C. Simaka „Čas je ta nejjednodušší věc“. Vystupovali v něm mutanti, na které obyčejní lidé pořádali pogromy. I zde se našli dobří a zlí mutanti a ostatní byli i zde prezentováni jako neurčitá vyděšená xenofobní masa. X-meni však ve druhém díle dostávají rovnocenného soupeře z řad lidí, generála Williama Strykera. A když se objeví třetí strana ve válce, stává se, že se první dva nepřátelé musí dohodnout na zastavení palby, aby je ten třetí nezničil oba. Generál Stryker má ďábelský plán, překonávající svou brutalitou Magnetův „mutovací“ stroj z jedničky, a navíc se neštítí používat mutanty proti mutantům - inu účel světí prostředky. Mutanti musí uzavřít spojenectví; ale každé spojenectví končí v okamžiku, kdy je výhodnější sólo. Jak se říkávalo za mého dětství, když znepřátelené party vedly kruté boje - „Mír do příští války“. Příběh druhý začíná tam, kde končí první. Stará parta X-menů je na tom pořád stejně - Wolverine neví nic o své minulosti (ale něco víc se přece dozví), Rogue stále vypadá odsouzená k tomu, že nepozná orgasmus s partnerem, profesor Xavier vychovává další nadějné nováčky, Storm je pořád samé hromy a blesky, dr. Greyová se potácí mezi věrnou láskou k Cyclopsovi a potlačovanou touhou po Wolverinovi a oba pánové se ze stejného důvodu stále nesnáší. Mystique dělá do politiky a Magneto se „nudí“ v plastikovém vězení. /-----------/ Problém tohoto filmu tkví v týmové práci - stačí sledovat vyjmenované postavy a začnete mít pocit, že na jeden film je jich nějak moc. A tak vám scénáristé předloží pouze tyto postavy s charakterem a jakýmsi vývojem oproti jedničce - Wolverina a dr.Greyovou. Oba prožívají svá soukromá pekla, i když u dr.Greyové je méně viditelné. Rogue, která v prvním filmu byla hlavní ženskou hrdinkou, se zde dostává trochu do pozadí, její potíže jsou stále ty samé - nemožnost někoho se intimně dotknout, její vývoj ustrnul, protože ji dali do dvojice s Icemanem jako teenagerský pár se specifickými problémy. Charles Xavier a Erik Lensherr jsou vůdcové s jasnou vizí a tu prostě nejsou schopni nějak změnit, zde je ovšem Magneto více přitažlivý, protože je záporný a působí inteligentněji. Cyclops, Storm, Mystique a nováčci Nightcrawler, Pyro, Jason 143 a Yuriko Oyama nejsou životné postavy, působí spíš jako stroje na speciální efekty, jako žánrové figurky, kterým jsou scénáristé schopni vložit snad jednu jedinou životaschopnou repliku na celý film. Nejlépe tak vychází role generála Strykera, jehož posedlost mutanty a xenofobní fanatismus na samu hranici sebezničení vás vtáhnou do děje nejvíce. Nejmrazivější scény tak patří právě generálovi a pak ještě momentům v rodině Icemana, která se dozvídá o synově mutaci. Trikově se druhý díl nijak podstatně od prvního neliší, čímž chci říct, že to bylo ucházející. Velmi hezká a trikově nenáročná jsou vícenásobná tornáda, stejně jako hrátky s ohněm v podání Pyra a . Scény s vodou v jezeře a výpustním tunelu vypadaly jako realita, zajímavě byly využity dosud neukázané možnosti Cerebra. Nejpovedenější byla akční scéna s Nightcrawlerem v úvodu filmu, ostatně jeho obsazení Alanem Cummingem bylo také velmi vhodné, škoda jen, že byl jen figurka do počtu za typově obdobného Toada z jedničky. /---------/ Druhý díl X-menů je přibližně na stejné úrovni jako první, což ve světle obvykle pokleslých dvojek můžeme kvitovat s povděkem. Navíc je jeho hlavní slabina - velké týmy a tím pádem mnoho hrdinů - také jeho největším potenciálem, protože může dojít k několika úmrtím bez větší újmy na ději a příští filmy série se tak mohou zaměřit na perspektivnější postavy. Větším problémem tak zůstává jen hledání důstojného a přitom odlišného protivníka, aby další pokračování nebylo jen omílání téhož. Přejme realizačnímu týmu šťastnou ruku. () (méně) (více)

Gil-galad

To za čo žala chválu, podľa mňa precenená jednička, sa v plnej paráde nachádza až tu. Postavy získavajú „plasticitu“, ktorá bola v prvom dieli skôr len naznačená. Riešia sa tu relatívne zložité morálne otázky a hranica medzi dobrom a zlom nie je tak výrazná. Famózny herecký ansámbel sa navyše rozrástol o vinikajúceho Cumminga a Coxa. Celý film má na rozdiel od predchodcu skvelé tempo v akčných aj neakčných scénach. ()

chlebos

Ja nevim X-MEN nejsou moje krevni skupina. Celou dobu jsem mel na obliceji takovy ironicky skleb a ten nezmizel do konce filmu. Podle me je tenhle film tezkej hype. ()

BačaXXX

Není to stejné jako bych hodnotil Terminátora 2 coby pokračování ale tento X-men se jedničce přinejmenším vyrovná. Úspěch je opět hlavně zásluhou Hugha Jackmana a Iana (Gandalfa) McKellena. ()

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

29.12.2013

Bryan Singer se v X-Men: Budoucí minulost snažil vrátit na plátna co nejvíce herců z původní trilogie i První třídy. Jednou z nich byla i Anna Paquin alias Roque. Ta na placu strávila pouhý týden… (více)

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)