Smrtonosná past 2

• USA Die Hard 2 (více)

Policista John McClane čeká na letišti ve Washingtonu, až přiletí jeho žena. Ve stejnou dobu je v jiné zemi za přísných bezpečnostních opatření do letadla naložen svržený diktátor generál Esperanza, který má být předán k soudu do USA. Nedaleko washingtonského letiště přijedou ke starému kostelu ozbrojení muži, zabijí správce a vysílačkou dají někomu zprávu, že vše probíhá podle plánu. V letištní hale se pohybuje několik mužů jednajících podle stejného plánu. Dvou z nich si všimne John a začne je sledovat až do zázemí pro personál. Když po nich chce doklady, dojde k přestřelce, při které John jednoho z mužů zabije. Když pronásleduje druhého, je zatčen letištní policií a muž uprchne. Přidá se ke zbytku skupiny, kterou vede plukovník Stuart a která si základnu vybudovala ve starém kostele... John jde za kapitánem letištní policie, aby pořádně místo činu vyšetřili, ale ten si je jistý, že jen někdo kradl kufry, a případem se odmítá zabývat. John si provizorně sejme otisky mrtvého muže a pošle je faxem Alu Powellovi, aby mu je prověřil. Powell zjistí, že muž je podle záznamů mrtvý už dva roky a pravděpodobně se jedná o žoldáka. John předpokládá, že má něco společného s příletem Esperanzy, největšího drogového obchodníka...  Venku se zatím strhne silná bouřka, hlavní letiště je uzavřeno a letadla čekají na přistání. Stuart se svými muži zřídili v kostele řídící letové centrum, odpojí celou řídící věž a zhasnou všechny přistávací dráhy. Pak Stuart zavolá řídící věž a oznámí jim, že když nechají Esperanzovo letadlo přistát dle jeho pokynů a dají mu letadlo s plnou nádrží, odletí a vrátí jim řízení letiště. Technik Barnes přijde na způsob, jak lze zprovoznit komunikaci na letišti z nového terminálu ve výstavbě, a spolu se zásahovou jednotkou se tam vydává. I tam však čekají teroristé a celou jednotku postřílí. Barnese zachrání John McClane, který se zde objeví. Uvědomí si, že vše byla jen návnada k odvedení pozornosti a k tomu, aby letiště obětovalo své nejlepší muže. Stuart zavolá velení řídící věže a oznámí jim, že svým pokusem o obnovení komunikace nedodrželi jeho podmínky. Jako trest nechá spadnout jedno letadlo tak, že mu překalibruje výšku, kterou ukazují pilotovi přístroje. John se pokusí letadlo varovat světlicemi, ale marně... Vláda posílá na letiště speciální protiteroristickou jednotku vedenou majorem Grantem. Barnes dostane nápad, že by mohli ke komunikaci s letadly využít navigačních majáků a teroristé to nezjistí. Opravdu se to povede, a tak o situaci na letišti mohou informovat všechny piloty. V letadle, ve kterém je McClaneova manželka je ale ambiciózní reportér Thornburg, který frekvenci odposlouchává také a chce to pro sebe využít... (TV Prima)

Falko

Dvojka ani v najmensom nezaostava za kvalitou jednotky, takze nevadila ani zmena rezisera Rennyho Harlina, pretoze velku kvalitu tu zohral scenar, opät vybusna akcia tentokrat na letiskovom priestore, ale hlavne humorne poznamky znechuteneho McClanea, ktory sa opät pocas vianocnych sviatkov dostal na nespravne miesto v nespravnom case. V jednej z malych uloh teroristov sa tu objavil aj Robert Patrick a celkom by ma zaujimalo, ci si ho James Cameron nevsimol prave v tomto filme pre ulohu zleho robota T-1000 v TERMINATOROVI 2 (1991)... 13.09.2010 _______ Bruce Willis - (John McClane) +++ Bonnie Bedelia - (Holly McLane) +++ William Sadler - (Stuart) +++ William Atherton - (Richard Thornburg) +++ Reginald VelJohnson - (Seržant Al Powell) +++ Franco Nero - (Generál Ramon Esperanza) +++ John Amos - (Major Grant) +++ Dennis Franz - (Kapitan Lorenzo) +++ Art Evans - (Leslie Barnes) +++ Robert Patrick - (O´Reilly) +++ John Leguizamo - (Burke) +++ Hudba: Michael Kamen +++ Produkcia: Joel Silver +++ Nemecka Cinema - 100% ()

Tosim

Já v podstatě rozdíl mezi prvním a druhým filmem nevidím, snad v jednotlivostech děje a atmosféry, rozhodně ne v kvalitě. Dvojka mi připadne opravdu více naturalistická (oko...) a mnohem více akční, což nepovažuji ani za klad, ani zápor, jen za fakt. Zkrátka a dobře si myslím, že podtitul DIE HARDER tady opravdu sedí. Je to nářez!!! ()

Shit

Samozřejmě že normálně by tenhle film na 5* nebyl, ale tuhle serii s Willisem mam prostě rád. Willis tady zase exceluje a jako ve většině svých filmů, tak i tady řiká spoustu hlášek a stejně jako v prvním díle, tak i tady je spousta výborný akce na který je v podstatě celej film založenej, ale naštěstí to oplývá i slušnou zápletkou, dobře promakaným dějem, napětím a výborným záporákem v podobě Williama Sadlera. Takže pro mě jednim slovem super ()

Sarkastic

Dvojka je dost podobná jedničce, avšak přece jenom ji něco málo odlišuje. Je zde více akce (někdy trochu méně snesitelné), humoru, John dokonce i jednou selže (sice to nebyla jeho chyba, ale i něco takového u zpravidla bezchybného akčního hrdiny mile překvapí), na druhou stranu záporáci, přestože je jich zde byla pěkná řádka, se ani všichni dohromady nedokážou vyrovnat Hansovi z prvního dílu. Celkově tedy hodnotím znovu 4*. ()

Phobia

John McClane - všichni padouši dobře znají tuhle osinu v prdeli teroristických akcí, přesto se opakovaně nechají přistihnout se spuštěnými trenkami a hláškujícím newyorským superpoldou ojebat. Tentokrát se McClane a jeho roba pro změnu opět ocitají ve špatnou chvíli na špatném místě, pro změnu John zase musí zachraňovat svou starou před nenechavými spáry teroristů, bažících osvobodit diktátora a nechat při té příležitosti žuchnout pár nebo několik párů letadel. "Netradičně" se běhá, tentokrát více horizontálně než vertikálně, skáče se a padá, střílí se, pere se (nikoliv prádlo), vybuchuje se, umírá se a jako v každé správné pohádce se není nutné strachovat, jestli to dobře dopadne. Dvojka "Smrtonosné pasti" se mi příliš dlouho vyhýbala: Willisovy hlášky už mě nebavily - v koutcích úst nenastala žádná významná cukatůra, rutinní akce nevyvinula na nervy žádoucí napnelismus a tak se mi k filmu nepodařilo vypěstovat patřičně sentimentální vztah jako ke kultovní jedničce, sorry. 67% ()

• Skladba, která průběžně hraje celým filmem (zejména, když se tam vyskytuje hlavní padouch Stuart), a rovněž v závěrečných titulcích, je symfonická báseň „Finlandia“ finského skladatele Jeana Sibelia. (Idée_fixe)
  • Hláška "Yipee-ki-yay, motherfucker!" je vyřčena ve všech dílech Smrtonosné pasti. (Karlos80)