Reklama

Reklama

Oscar 2016

(pořad)
  • USA The 88th Annual Academy Awards (více)
Publicistický
USA, 2016, 210 min

Režie:

Glenn Weiss

Hudba:

Danny Elfman

Účinkují:

Chris Rock (moderátor), Margot Robbie, Jared Leto, Olivia Munn, Charlize Theron, Ryan Gosling, Jacob Tremblay, Lady Gaga, Benicio Del Toro (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Slavnostní vyhlášení 88. výročních cen Americké filmové akademie, živě z Dolby Theatre v Hollywoodu. Uvádí Ch. Rock, komentují T. Baldýnský a S. Michailidis. Cena Americké akademie filmového umění a věd se udílí pravidelně od roku 1929. Letos budou tedy vyhlášeny výsledky jejího již 88. ročníku. V přímém přenosu z Dolby Theatre v Hollywoodu se dozvíme, které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesou legendární zlatou sošku, která, ačkoli jde o pouhou přezdívku, je po celém světě známá jako Oscar. Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné najdeme tituly jako Šílený Max režiséra George Millera, Marťan Ridleyho Scotta nebo Most Špiónů Stevena Spielberga. Šanci na ocenění hereckého výkonu mají také Michael Fassbender, Leonardo DiCaprio či Matt Damon mezi muži a Jennifer Lawrence, Cate Blanchett nebo Brie Larson mezi ženami. Slavnostním ceremoniálem, který bude již podruhé moderovat herec Chris Rock, nás z pražského studia provedou také filmoví publicisté Tomáš Baldýnský a Saša Michailidis. (Česká televize)

(více)

Recenze (166)

Matty 

všechny recenze uživatele

„I is here representing all of them that's been overlooked - Will Smith. Idris Elbow. And, of course, that amazing black bloke from Star Wars... Darth Vader.“ Nemusí se nám to líbit a můžeme to považovat za vrchol hollywoodského pokrytectví, ale podobně zpolitizované Oscary si doba žádá. Ochota o problémech současné americké společnosti (spíše než celého světa, jak tomu bylo loni) otevřeně mluvit na druhou stranu hlavně odváděla pozornost od neschopnosti tyto problémy řešit nad rámec toho, že o nich napíšeme dojemný song (Lady Gaga) nebo natočíme kvalitní film. Za nejnadějnější nakročení k efektivnímu prolnutí světa umění se světem politiky lze tak považovat pro mnohé nepřípustný výstup Joea Bidena, jakkoli i ten zapadal do celkového konceptu „Hollywood a liberálové sobě“ (zpestřením tak byla slova Adama McKaye, podporujícího krajně levicového Bernieho Sanderse, namířená proti kandidátce demokratů Hillary Clinton). Bohatí bílí lidé to sice z pódia v jednom kuse schytávali, ale víceméně jen v rámci přátelského škádlení a předem domluvené hry, a hlavně – slízli skoro všechnu smetanu. Kompromisní pojetí večera pro mě nejlépe vystihuje proslov prezidentky Akademie, která se kála za nedostatečnou rozmanitost v rozhodnutích stávajících akademiků, aniž by ovšem do budoucna slíbila konkrétní změnu. Chris Rock moderování každopádně ustál se ctí a jeho šlehy díky kauze #OscarsSoWhite alespoň mířily konkrétním směrem a z větší části byly tematicky sjednocené (oproti padni komu padni urážkám Rickyho Gervaise na Glóbech). Na problematiku třídních rozdílů v souladu s náplní svých stand-upů upozornil Louis C. K. a tón, v jakém se měl celý večer v ideálním případě nést (drzý, k věci, ale s velkým nadhledem), naznačil Ali G. Vyjma tradičního in memoriam žádné zdržující střihové koláže, písně spíše jen na zpestření než z povinnosti všechny představit (neboť všechny ani představeny nebyly) a nad rámec tak byly a večeru z poměrně svižného tempa ubíraly akorát medailony nominovaných filmů, zbytečné pro lidi, kteří ony filmy viděli a zároveň příliš stručné, aby něco řekly lidem, kteří je neviděli. Za mne po stránce toho, co bylo (zřejmě) předem připravené spokojenost. Kvalitu hlasování Akademie ani doprovodného komentáře a simultánního překladu živého přenosu na ČT 2 nehodnotím. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Rozumím kritickým hlasům, ale osobně je nesdílím. Já jsem si tuhle dlouhou noc maximálně užil, popíjel u toho vínko, koukal v telce na moje oblíbené herce pohromadě, a vrcholně se koncentroval, aby mi nic neuniklo. Do diskuzí o (ne)zaslouženosti jednotlivých ocenění jsem se vždy odmítal zapojovat, protože je mi to v podstatě ukradené, Oscary pro mě nikdy nebyly žádným měřítkem filmové kvality, beru to jako velkou show, kde je hodně politiky, intrik, pokrytectví a kdo ví čeho ještě, ale čert to vem - ten večer je prostě svátek pro každého správného filmového fandu, a nic lepšího a většího prostě není, to mi nikdo nevymluví. Chuť se Oscarů zastávat u mě vždy roste při srovnání s ubohostí Českých lvů, kterými jsem odjakživa opovrhoval - jejich provinčnost (nechápu prostě smysl filmových cen v zemi, kde se ročně natočí max. několik desítek filmů), trapní moderátoři a samotný vkus "akademiků" pro mě byly vždy dobrým důvodem, proč se přenosu udílení lvů vždy z dálky vyhnout. Naopak Oscary si už několik let po sobě nenechám nikdy ujít - pokud jsem si u nich letos uvědomil něco nového, je to můj dojem, že o nějaké (ne)zaslouženosti u nich vážně nikdy nemohla být řeč, protože prostě dobrých filmů se každý rok celosvětově natočí tolik, že na každého se Oscar prostě dostat nemůže, takže to beru spíš jako takovou slepou volbu Štěstěny, na koho se ten který rok usměje - třeba letošní Oscar pro Morriconeho je toho nejlepším dokladem. Ten chlapík měl dostat Oscara už dávno, za nádhernou hudbu k filmům jako HODNÝ, ZLÝ A OŠKLIVÝ, TENKRÁT NA ZÁPADĚ nebo MISE. To, že ho dostal až za OSM HROZNÝCH, kde té jeho hudby není ani půlhodina (je to myslím něco kolem 26 minut a v tom filmu jsem ji skoro ani nezaregistroval) a zdaleka mi nepřijde tak zdařilá jako v jeho zmíněných starších filmech, je v podstatě absurdní. Mimochodem dva vrcholné momenty večera pro mě byly 2 spoty - sestřih loňských filmů a sestřih loňských úmrtí. Jeden z komentářů zde tvrdí, že Oscary už do dnešního světa světa nepatří - já s tím nesouhlasím, a naopak si myslím, že dokud zde budou existovat, bude svět - tak jak ho mám rád - v pořádku. ()

Reklama

Allien.9 

všechny recenze uživatele

To je strašný, za dva roky bude už 90. ročník, a přitom si svůj první (76.) pamatuju, jako by to bylo včera. Týden dopředu jsme zoufale obvolávali sousedy a známé s otázkou, zda nemají HBO, a pokud ano, tak jestli by nebyli tak hodní a nenahráli mi nezkrácené předávání na VHSku, protože šíleně miluju "Pána prstenů" a Elijaha Wooda a potřebuju to vidět. Ach jo, kde jsou ty časy...:-) Na rozdíl od většiny zde přítomných mě letošní ceremoniál bavil. Od kouzelného pódia, přes velmi zdařilou úvodní montáž až po Chrise Rocka. Ano, jeho výstupy nebyly zrovna vrcholem kultivovanosti, ale to se dalo čekat. Je to komik, dokonce černošský komik, takže jestli si někdo myslel, že bude letošní předávání vypadat jako to jackmanovské v roce 2006, je to jeho problém.;-) Dal to sežrat bojkotujícímu Willu Smithovi, rýpl do Rockyho a jeho ("černých") atletických schopností, zdiskreditoval všechny nominované "bělošské" filmy "černošskou" anketou a vydělal 63 000 $ na skautských sušenkách. Poznámka o ukrajinském dokumentu sedla a "jak by to vypadalo, kdyby v nominovaných filmech hráli černí herci", taky nemělo chybu. Co se nominací týče, po X letech jsem byla zase jednou 100% spokojená a totéž platí i o výsledcích. Trefila jsem 18 ze 24 vítězů, přičemž čtyři z těch šesti chybně zvolených byli z oblasti dokumentů a krátkometrážních filmů, které jsem tipovala čistě podle názvů, neboť to opravdu není moje parketa.;-) "Mad Max" zaslouženě ovládl všechny technické kategorie a stal se, co do počtu sošek, absolutním vítězem roku, první sošku si odnesli Morricone, jehož projev mě opravdu dojal, i DiCaprio (sakra, konec skvělým vtipům XD), který se, přesně jak jsem čekala, stočil k ekologii a tak tak, že ho kvůli délce projevu nepřerušili hudbou, a dočkali jsme se i dvou šoků ("Ex Machina" a "Spotlight"). Ale abych jen nechválila, mrzela mě absence "Dánské dívky" a Steva Carella. Ou, málem bych zapomněla - děkuji překladatelům, letos špičkově odvedená práce! Není nic horšího než překládat Oscary a neznat ani názvy (natož synopse) nominovaných filmů, jak tomu bylo v několika uplynulých letech... ()

luka4615 

všechny recenze uživatele

Chris Rock, stejně jako Ellen DeGeneres předminulý rok, katastrofálně nezvládl svou úlohu moderátora. Přičtěte si k tomu, zřejmě na poslední chvíli přidanou, přednášku o rasové rovnoprávnosti, a máte zde jeden z nejhorších přenosů cen Filmové Akademie. Co se samotných Oscarů týče, pro mě osobně, až na pár výjimek (Spotlight), to nebylo žádné velké překvapení. Avšak konečně, KONEČNĚ si ho Leonardo DiCaprio také odnesl! Gratuluji všem výhercům! ()

villon17 

všechny recenze uživatele

Letos teda docela nuda. Dalo se cekat, ze budou rozebirat rasismus, ale vzdyt nakonec nemluvili o nicem jinym a vseho vsudy tam bylo vic "cernych" nez "bilych" ! Zadna show, zadna podivana, proste tam prichazely a odchazely celebrity, obcas to bylo prolozeno nominovanymi pisnemi, z nichz nejlepsi byla Lady Gaga! Ale to je tak vse. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (2)

  • Leonardo DiCaprio při předávání Oscarů využil svůj čas na pódiu, aby hovořil o globálním oteplování: „Naše filmová produkce se musela přesunout na jih této planety, abychom našli sníh. Změna klimatu je skutečná a opravdu se právě teď děje. Je to naléhavá hrozba, které musíme společně čelit. Neberte tuto planetu za samozřejmost.“ (Delock)
  • Již od vyhlášení nominací doprovázel tento ročník Oscarů skandál ohledně údajně rasistického přístupu Hollywoodu. V žádné ze čtyř (hlavní/vedlejší-muž/žena) hereckých kategoriích totiž nebyl nominován žádný Afroameričan. Na tuto událost reagoval nejznatelněji afroamerický režisér Spike Lee, který se odmítl ceremoniálu účastnit. Akademie filmového umění a věd reagovala velmi záhy, a to sice prohlášením presidentky Cheryl Boone Isaacs, že dojde k reformě přijímání členů Akademie, aby bylo větší zastoupení menšin a žen. Celá tato aféra totiž zřejmě vychází z faktu, že člen Akademie medián je 63letý bílý muž. (Gypaetus)

Reklama

Reklama