Reklama

Reklama

Co se stane, když se vysokoškolská psychologická studie šokujícím způsobem zvrtne? V tomto napínavém psychologickém thrilleru natočeném podle skutečné události se Billy Crudup představuje v roli profesora Stanfordské univerzity Dr. Philipa Zimbarda, který v roce 1971 obsadil 24 dobrovolníků z řad studentů do rolí vězňů a dozorců v simulovaném vězení, aby zjistil, z čeho pramení zneužívání ve vězeňském systému. Výsledky ohromily svět, protože účastníci se během několika dní změnili ze středostavovských studentů v sadisty opojené mocí a submisivní oběti. Film, který získal dvě ocenění na festivalu Sundance, včetně ceny za nejlepší scénář, a na jehož vzniku se úzce podílel sám doktor Zimbardo, je mrazivý, napínavý thriller o temných stránkách moci a dopadech věznění. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (177)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Vítejte na instruktážním setkání. Jistě vás potěší, že jsme vás vybrali v této studii na pozice strážných. Rozhodli jsme se na základě vlastností, které jste prokázali během svých pohovorů.“ Není nad to být upřímný…Předchozí verze Stanfordského experimentu jsem neviděl, nemůžu tedy srovnávat. Při úvodních pohovorech ani tak nepřekvapí důvod účasti, jako fakt, kolik lidí by preferovalo být raději vězněm („Nikdo nemá rád dozorce.“). Jenže to se poněkud setře, když někteří jedinci dostanou v podstatě neomezenou moc (zvláště „John Wayne“). Pak se nabízí řečnická otázka, kde končí „simulace“ a začíná realita, v kterou všichni, bez ohledu na svou roli, začnou věřit. Ačkoliv skutečné zamyšlení pro diváka je v tom, jak by se asi choval on sám (celkem jedno v jaké roli). A jak se mi líbilo postupné přitvrzování a gradace, tak mě lehce zklamala kolísající míra uvěřitelnosti, nejslabší v tomhle ohledu byl návštěvní den (opravdu bez reakce?). To je trochu škoda. Přesto i díky výborně vykreslené psychologii postav a silným momentům dám solidní 4*. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Chování účastníků mi přišlo naprosto absurdní vzhledem k tomu, že se jednalo o univerzitní experiment. Jako pitomci se chovali nejenom "bachaři", ale i "muklové", těžko říct, kteří mě štvali víc. A štvali mě i pokrytečtí profesůrci, kteří rozhodně nebyli nestranní, účastníky popichovali i deptali a do dění přímo zasahovali. O latentních negativních vlastnostech v každém z nás si coby léty poučený misantrop a pesimista nedělám žádné iluze, takže proměna studentů v sadistické tyrany mě ani nepřekvapila. Ale vím jistě, že já bych se takhle idiotsky (tak i tak) v nějakém školním experimentu určitě nechoval, přišli mi všichni (na obou stranách) jako v nějaké částečné amnézii. Otázkou samozřejmě je, jak by se v podobné situaci choval kdokoliv z nás v realitě. ()

Reklama

Tejkina 

všechny recenze uživatele

Trochu bych to zkrátila, ale jinak moc dobré a skvěle vybraní herci a jejich výkony. Taky oceňuji, že si tvůrci dali takovou práci s výběrem herců, aby byli podobní těm, kteří se experimentu skutečně zúčastnili. A hlavně spolupráci s Philipem Zimbardem, díky které víme, jak to tam asi doopravdy vypadalo. Taky bych do toho nikdy nešla a ještě za blbých 15 dolarů na den... ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Film za to ani nemôže, no najviac zo všetkého sa mi nepáčil samotný experiment. Nešlo o väzenský experiment, ale o šikanovací experiment. Aj ja ako mierny človek by som už na druhý deň niekoho prizabil. Vo filme úplne chýbalo, prečo a v čiej hlave vznikol manuál na šikanovanie, alebo aká mala byť oficiálne náplň činnosti na celé dni pobytu. Absurdity ako návšteva rodiny vo "väzení" alebo absolútna ignorácia pravidiel robili z vedeckého experimentu niečo celkom iné. –––– Myslel som si, že ty jediná pochopíš, o čo ide v mojom väzení. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Zaujimava psychologicka sonda, ktora ukazuje, ze ludia potrebuju nejaky system, inak sa z nich stane sadisticka sebecka zver. Akurat nechapem preco sa pri experimente predstieralo, ze ide o simulaciu väzenia. Aj v base je nejaky system. Je sice kruty, ale ma svoje pravidla, ktorym ked sa clovek prispôsobi, tak prezije. Pri tomto experimente bolo jedine pravidlo a to, ze sa nesmeli pouzivat fyzicke tresty. Ale uplne tu absentoval akykolvek system a dozorcov vedenie neustale tlacilo do toho, aby väznov sikanovali dokial ich psychicky nezlomili. Ake moznosti mali väzni, aby to absolvovali bez konfliktov s dozorcami? Prakticky ziadne. To mi prilis objektivne nepripadalo a bolo logicke, ze sa situacia vyostri velmi skoro. Velkym plusom filmu je skvele vystihnutie postupnej premeny jednotlivych postav bez nejakych beckovych vykonstruovanych zvratov. Pravdepodobne sa snazili co najviac drzat skutocnych udalosti, co filmu prospelo na uveritelnosti. Vdaka tomu atmosfera neskutocne graduje a film mi dokazal dokonale sprostredkovat pocit beznadeje. Billy Crudup ako profesor, ktory to cele vymyslel pôsobil ku koncu diabolskejsie ako kdejaky sialeny zaporak u inych filmov. Z hercov ma este prekvapil obycajne bezbrane pôsobiaci Michael Angarano, ktory si tentoraz vystrihol riadnu svinu. Vysledkom je pôsobivy psychologicky thriller, ktory je aj bez akychkolvek lacnych gore scen napinavejsi ako kdejaky horor. 8/10. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (4)

  • Zjištěný sadismus „dozorců", spolu se silnými depresemi a pasivitou vězňů vyústily v teorii o důležitosti sociálních pozic v individualistické psychologii. Tato teorie je dodnes kontroverzní. Psycholog Philip Zimbardo obdržel v roce 2005 Cenu Nadace Vize 97, kterou založil exprezident Václav Havel se svou ženou Dagmar. Předání ceny doprovázalo vydání českého překladu Zimbardovy knihy "Moc a zlo". (Vangelis)
  • Psycholog a autor experimentu Philip Zimbardo vyprávěl, že byl ze dne na den z experimentu nadšenější, dokud mu manželka neřekla, že pokud experiment nezastaví, tak od něj odejde. Teprve poté mu došlo, co spustil. (sator)
  • Filmovanie snímky prebiehalo v Kalifornii a v kanadskej provincii Saskatchewan. Celkovo trvalo iba 21 dní. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama