The 39 Steps

Kanadský turista (Robert Donat) je v Londýne krivo obvinený z vraždy a tak musí prchať pred FBI a zároveň pracovať na dokázaní svojej neviny. Na úteku stretáva krásnu blondýnku (Madeleine Carroll)... Mysteriózny thriller s odleskom komédie a romance. (POMO)

flyboyeda

Hitchcock, jak ho mam nejradsi: napinavy, mysteriozni a kazdopadne vtipny, zejmena diky scenari a dobre zahranemu hlavnimu hrdinovi. Nijak zvlast komplikovana zapletka, presto funguje. Film se vubec s nekterymi vecmi moc nepare, jak uz bylo zrejme filmovym zvykem te doby... :) Opet nekomplikovana a lehce naivni romantika story, ale opet funguje. Kazdopadne skvely film i dnes po tolika letech... ()

radektejkal

Třicátá léta dvacátého století byla, spíš než dobou hospodářské krize, dobou přípravy na velkou válku. Alfred Hitchcock, jako citlivý umělec, to také už tušil, a většina jeho filmů má s válkou co do činění. Především špionáž je jeho specializací. Nemám tušení, ani si nedovedu představit, zda jeho tehdejší filmy nějak přispěly k uvědomění si napjatosti mezinárodní situace. Spíš byly chápány stejně tak jako dnes - jako detektivky s romatickým podkresem, kde neschází napětí a vše dobře dopadne (anebo: kdo byl odkráglován, stejně si to zasloužil). ()

Martin741

Reziser Alfred Hitchcock /Vertigo, Psycho/ natocil vyborny mysteriozny fryler. Spionska tematika je pre mna zaujimava a fascinujuca, a mna ako diviaka nenecha ani chvilu vydychnut si. Tempo je strhujuce a nuda teda rozhodne nehrozi. Nespravodlivo obvineny muz v podani Roberta Donata /Sbohem Pane Chris 1939, Kouzelna Skrinka 1951/ bol vskutku presvedcivy v tom, ako sa z neho stal uprchlik a musel zdrhnut do dalsej krajiny, lebo v povodnej ho stihaju chlupati, teda policia. A nasledne musi okolie presvedcit o svojej nevine. Madeleine Carroll /North west Mounted Police 1940/ bola skvela a hrala obdivuhodne. Hitchcock mal ako vzdy male cameo vo filme. Logika vo filme este trochu kriva, ale od prirodzenia som tolerantny, takze rad odpustam. A nie je to pre mna nadcasovy film, lebo stale tvrdim, ze najlepsie filmy tocil Hitchcock az v 40. a 50. rokoch minuleho storocia. Aj tak vsak ide o film, ktory nesmie vynechat ziadny funda kvalitnej filmariny, Lebo v medzivojnovom obdobi 1918 - 1939 sa tocili skutocne klenoty, ktore si treba pripomenut : 89 % ()

Anderton

Jeden z Hitchových filmov, ktoré sú čisto iba zábavou. Ono je to skôr komédia v háve trileru. Ani jedna scéna by sa nemohla odohrať v reáli tak, ako je odprezentovaná. Ako sa preboha dostal do toho škótskeho sídla? Toľko logických dier sa hladá ťažko niekde inde. Ale vôbec to nevadí, je to velmi svižné, vtipné, krátke a hlavná zápletka sa vyrieši ku spokojnosti postáv a všetkých divákov. Takto má vyzerať poriadna úniková zábava. ()

liquido26

Ponaučení pro nás všechny muže: Pokud se na vás v kabaretu nalepí pohledná ženská a chce jít s váma domů je to buď kurva nebo špionka. V prvním případě to bude nízká kvalita, vysoká cena a ve druhém případě do sebe nechá vrazit tak maximálně nůž (a to ještě cizí) a vás čeká dlouhá cesta do Skotska a zpátky s bengama a nájemnejma zabijákama v patách. A proto je lepší si dát doma desítku nebo dvanáctu (39 stupňů už je přece jenom trochu silný) a koukat na filmy a nechodit do kabaretů, kde se to jenom hemží špionama. ()

• V scéne, kedy domáca pani objaví v byte mŕtvolu, skríkne a záber na jej tvár je sprevádzaný škrípaním koľají, po ktorých prechádza vlak. Strih prenesie scénu k reálnemu vlaku skrz škripot, ktorý zaisťuje dramatický prechod medzi scénami. (Biopler)
  • Hitchcock si pronajal 62 ovcí, aby scéna na skotských vřesovištích působila realističtěji. Ty však způsobily chaos a spásly část dekorací. (Sinecod)