Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

Aleee89

Můj nevímkolikátý Hitchcock, teď trochu jiný, než je člověk tak nějak zvyklý, a to především pro tu romantickou polohu filmu, byť na dramatickém či thrillerovém pozadí. Na film mě nalákal především Cary Grant, na něhož se mi prostě krásně dívá jako na chlapa. Ingrid Bergman je oscarová jistota a Hitchcock je vlastně taky jistota, ač tady to bylo slabší. Zpočátku film nemá takové napětí a tempo, které vyvrcholí až v posledních desítkách minut. Film by sice měl vrcholit na konci, ale to neznamená, že by neměl bavit i v průběhu. Chválím za námět - neuvěřitelně aktuální a snad i prorocký, ovšem ve výsledku zpracování pokulhává - prostě to až tak zajímavé není a nezachrání to ani Cary s Ingrid. ()

Skip

Ač to může znít podivně, tento film je romantický thriller, v němž převažuje romantická linka tu dramatickou a napínavou, což v tomto případě není vůbec na škodu věci, protože Cary Grant a Ingrid Bergman hrají skvěle pod mistrovým vedením. ()

Vědma

Film velice Hitchcockovsky kvalitní s mnoha zapamatovatelnými scénami, ale celá ta americká špionáž mi připadala velice amatérská. ()

radektejkal

Asi jsem si svoji lepší porci Hitchcocka už snědl (samozřejmě jen očima). Ale co? Líbila se mi kamera, samozřejmě až na ty dobové zadní projekce (můj první film natočený Tedem Tetzlaffem, a zároveň jeho poslední) a samozřejmě Ingrid Bergmanová (od "Leopardí ženy" mám s Cary Grantem dosud nevyřízené účty). ()

OG_Swifty

Dobový kasovní trhák Notorious (neboli Pověstný muž, což mi trochu trhá uši a ne zcela očividně popisuje filmové dění) je o zamilovaném trojúhelníku na pozadí špionážní mise v Brazilském Riu, kde se oproti dnešním drogovým kartelům sdružují nacisté a kují další pikle. Film má oproti jiným filmům žánru Noir velmi pomalý rozjezd, což je ale typickým znakem tvorby Alfreda Hitchcocka. Co bylo pro tohoto maníka v jeho 46 letech ale novým prvkem, byl již zmiňovaný příběh o lásce, na kterou se v podstatě celý film průběžně zaměřuje. Dceru nacisty odsouzeného k smrti zlanaří americká tajná služba (nebo něco na ten způsob, nehraje to moc roli) ke špehování čiností nacistů v Riu. Během lanaření a čekání na podrobnosti se do sebe hvězdná dvojka Devlin (Cary Grant) a Alicia (Ingrid Bergman) zamilují, nicméně americká vláda má s Ingrid své úmysly a sice využít jí ke svedení nacisty Alexandra Sebastiana (Claude Rains) a proniknout tak do dění za zavřenými dvěřmi jeho honosného sídla. Jelikož Devlin nedokáže Alicii vyjevit své city, ona souhlasí a dá tedy prostor vytvoření milostného trojúhelníku. Dále nebudu už spoilovat, nicméně letem světem jenom dodám, že na agentku se časem přijde a je v zájmu Alexe a jeho matky agentku nepozorovaně zlikvidovat, zatímco v zájmu agenta Devlina svou lásku zachránit. Při stopáži 101 minut je zhruba posledních 30 minut skutečně napínavým dílem a to až do poslední vteřiny filmu. Ačkoliv je Cary Grant jedním z největších herců americké kinematografie, příliš mi k srdci nepřirostl. Oproti tomu Ingrid z počátku nesympatické postavy získala mé sympatie ke konci již oba dva filmu dominují. Nicméně musím rovněž vyzdvihnout herecký výkon "padoucha" Clauda Rainse, který svým charismatem ústřední dvojici zdatně sekunduje spolu s Leopoldine Konstantin (a skutečně jsem jí neměl rád). Zajímavosti k filmu: Scéna v hotelovém pokoji, kdy se Cary s Ingrid miliskuje, musela být kvůli dobové cenzuře přetočena a to podle následujícího pravidla --> líbání ve filmu smělo trvat nejdéle 3 vteřiny vkuse, tudíž proto se asi dvě minuty pusinkují, ale do toho huhňají zamilované fráze a hladí se navzájem tvářemi - velmi roztomilé =). Druhá zajímavost se týká klíče od sklepa (přesně toho, který Alicia tak obratně ukradla); tuto filmovou rekvizitu si po natáčení nechal samotný Cary Grant, který jej po nějaké době předal Ingrid s tím, že mu nosil štěstí. Ta si památku ponechala až do roku 1979, kdy dostal Alfred Hitchcock ocenění za životní dílo - klíč tehdy na ceremonii předala Alfredovi s tím, že i jí klíček přinesl štěstí a ráda by jej dopřála i jemu. Jestli se její úmysl vyplnil nebo ne je ale sporné, téměř rok na to totiž Alfred Hitchcock zemřel na selhání ledvin a dva roky na to zemřela i samotná Ingrid Bergman na rakovinu prsu. ()

Chrysopras

V první řadě skvělá Ingrid! K tomu zajímavá zápletka, Cary Grant... Maestro Hitchcock prostě uměl. Vytknul bych jen rychlý, ba uťatý konec... ()

Beagle

Alicia: This is a very strange love affair. Devlin: Why? Alicia: Maybe the fact that you don't love me___Notorious (nebo Pochybná žena, jak zní daleko rozumnější varianta českého názvu) je vynikajicí a v našich končinách neprávem opomíjený snímek od Alfreda Hitchcocka. Nečekejte od něj příliš akce a dějových zvratů ve stylu například Severozápadní linky, protože podobně jako ve snímku Casablanca, který s Pochybnou ženou spojuje Ingrid Bergmanová, i tady je celá záležitost s válkou, nacisty a několika bednami radioaktivního archivního šampaňského upozaděná ve prospěch milostného trojúhelníku, do něhož Alicia (ne)dobrovolně vstoupí s agentem Devlinem a nacistickým zločincem Sebastianem. Je radost spolu na plátně vidět Granta a Bergmanovou a sledovat, jak si v rolích Devlina a Alicie na tajných schůzkách vyznávají lásku mezi řádky, jen pomocí čirého citového vydírání. A pověstný, téměř 3-minutový polibek (ovšem přerušovaný do 3-vteřinových intervalů kvůli tehdejšímu kodexu), který se mezi nimi odehraje na balkóně hotelu v Riu musí u srdce zahřát každého milovníka celuloidu. ()

honajz2

Jako je pravda, že tady hodně dělá ta skvělá, takřka bezchybná závěrečná půl hodina, která u mě ty dojmy na slabou čtvrtou hvězdičku nakonec vytáhla, ale docela jsem si to užil i tak. Je to solidně vystavené, skvěle zahrané a citlivě natočené, s citem pro detaily a významy jednotlivých záběrů (což je u Hitchcocka klasika), ale i tak se podle mě jedná o jeden z těch slabších Hitchcockových filmů, protože veškerou atmosféru a napětí si to buduje přehnaně pomalu a minimálně celou první třetinu filmu jsem se do toho prostě nedokázal dostat. Ale pak už naštěstí jo. Slabé 4* ()

Martin741

Reziser Alfred Hitchcock opat natocil genialny fryler plny nefalsovaneho napatia. Pribeho sa film odohrava po II. svetovej vojne a tematikou je o agentoch tajnych sluzieb. To sa mne lubi, a to tak, ze velmi. Lebo som velkym fandom spionaznych filmov. Hlavnu rolu si pre seba uchvatila genialna Yngryd Bergman a hoci nemam Cary Granta rad, musim uznat, ze svoju rolu zahral fuckt kvalitne. Herecke vykony su priam genialne, zapletka na urovni, a tu patricne dotvaraju aj kvalitne dialogy. Interiery, exteriery, vyborna rezia Majstra napatia + dalsi atributy kvalitnej filmarciny : nemozem ist pod 5 hvied, ani keby som chcel. 95 % ()

BarryLyndon

Možná zatím nejslabší Hitchcock? Bergmanová s Grantem kouzelní, Claude Rains děsivý, ale přes to, že jsem byl solidně napnutý do konce mne to svou jednoduchostí nevtáhlo, ale mistr se jenom zlepšoval, tehdy to ještě neměl tolik v paži. Víc bych přitlačil na linku spiknutí v pozadí a víc Granta na plátně. 7/10 ()

Rocky88

Opět vynalézavý scénář, který se dočkal nespočetných opisů, opět skvělá gradace napětí, opět pevná režisérská ruka, opět vynikající herci. Tak v čem je chyba? V tom odfláknutém závěru. Film prostě jede a v tom nejlepším je najednou konec. Podobně to Hitch udělal například v Záchranném člunu, kde své dílo také znenadání usekl, ale v případě Pochybné ženy ten závěr opravdu chybí. Škoda, kvality tohoto filmu pro mne byly legendou, bohužel už legendou zůstanou, jelikož se v realitu opravdu neproměnily. ()

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2018. Pochybná žena je romantizující špionážní thriller. Romantická linie není již okatě naivní, přesto se nesnaží vyhýbání se žánrovému klišé. Atraktivita filmu je navýšena nasazením dobového národního nepřítele a americkým utvrzením se vlastně zvolenou rolí světového ochránce míru a pořádku. Rio je vzpomínkou mé extravagantní minulosti, leč samba ustoupila valčíku. Nejsilnější stránkou Hitchcockova filmu je atmosféra, v tomto směru se zlepšoval. Napětí, psychické vypětí, tísnivý střet osobního přání s nátlakem povinností. Nemilosrdná krutost je přijímána s rozkoší mučednického přijímání, strach z otevřenosti působí mnohem větší bolest. Atmosféra pohltí svou nejistotou a vnitřní rozervaností. Hitchcock byl genius filmové komerce. Hlavní postavou psychologických hrátek špionáže je Alicia Huberman, později Sebastian (příjemná Ingrid Bergman), mladá žena s temným stínem svého původu i žití. Pocit viny lze využít v národní zájem, osobní city musí jít stranou. Pochybná pověst provokuje, naléhá a žadoní. Se smutkem v srdci přijímá další svěřený krok a nikdy nepřestává věřit na zázrak. Čistá láska je vzývanou hodnotou, služba vlasti zuřivou dotěrností. Duše a tělo chřadne ve frontálním útoku. Hlavní mužskou postavou je T. R. Devlin (zajímavý Cary Grant), americký špion a prostředník nově naverbované ženy. Strach z podlehnutí se maskuje nedůvěrou a lpěním na splnění povinnosti. Neschází staromilská elegance a probuzení v poslední možný moment. Důležitou postavou je Alexander Sebastian (dobrý Claude Rains), německý nacionalista uprostřed brazilského slunce. Znovuobjevení touhy, bičovaná žárlivost, chvilka štěstí a nakonec zůstává pouze panický strach z možného trestu. Výraznou postavou je Anna Sebastian (velmi dobrá Leopoldine Konstantin), Alexandrova matka. Chladnokrevně řeší každý problém, možnosti přizpůsobuje rozpoložení a nikdy neustává ve své bdělosti. Z dalších postav: americký řídící špion pro brazilskou misi kapitán Paul Prescott (Louis Calhern), uranovou rudu krotící německý expert Dr. Anderson (Reinhold Schünzel), všehoschopný nacistický podvratný živel Eric Mathis (Ivan Triesault), spolehlivý Alexandrův komorník Joseph (Alexis Minotis), nešťastně a osudově chybující nacista Emil Hupka (E.A. Krumschmidt), další nacistický konspirátor Knerr (Friedrich von Ledebur), či Aliciin odsouzený otec John Huberman (Fred Nurney). Pochybná žena okouzlí svou atmosférou, děj dokáže upoutat pozornost a pobavit. Příjemnější Hitchcockův kousek s psychologickou nejistotou. ()

sulimo

Tohle bylo hodně přeslazené dokonce tak, že po nějakou dobu nechci vidět nic, co by jen trochu připomínalo romantickej film. Z toho "miluju tě, proč mě nemiluješ, řekni, že mě miluješ, tak já tě teda taky nemiluju" mi na konci filmu bylo hodně špatně. Opravdu ubohost si timhlě vyplnit scénář rádoby špionážního filmu. Ono vlastně o tom nelze ani pořádně mluvit jako o kriminálce, thrileru a skoro ani dramatu, jelikož opravdu největším napětím je, jestli jí teda řekne, že jí miluje, aby už ta Bergmanová zavřela klapačku a jelo se dál. Tenhle film prostě krutě nefunguje, a je to škoda, jelikož takovýchto zápletek je málo, respektive já se snad s žádnou filmovou nesetkala a rozhodně by tedy stálo za to ji dopracovat, kvalitně, klidně romanticky, ale nepřecukrovat to levným scénářem a gesty. Tak trochu trapas. ()

zette

Jen velmi tesne nehodnotim tento film plnym poctem hvezdicek. Zapletka kolem uranu se mi zda strasne rychle pojata a trochu naivni. I pres vlaznejsi zacatek dej filmu nabira na otackach a zaver je vyborny. Nejlepsi sceny vsak prijdou na radu, kdy si Alice uvedomi, ze byla otravena, uzasna kamera. Grant podal opet velmi kvalitni vykon, Bergmanova nezklamala, urcite se vsak nejedna o jeji jednu z nejlepsich roli. Filmu tak nejvice uskodilo, ze se natacelo bezprostredne po valce a scenar se mi zda lehce odbyty. Filmovy zazitek je ale dobry. ()

C0r0ner

Čas od času ani kvalitní jméno není zárukou kvality (vyjma Nolana), protože Pověstný muž se mi tedy vůbec nelíbil. Technicky se Hitchcockovi nedá jako obvykle cokoli vytknout, ale dějově mě to absolutně minulo a vůbec mě nezajímalo, co se na obrazovce děje, až jsem se prozíval až na konec. 35% ()

Wormboy

Na tento film mozno pouzit len jeden privlastok a to GENIALNY! Hitchcock dychberucim sposobom vybalansoval predel medzi napatim a romantikou uzasneho Cary Granta a skvelej Ingrid Bergman a obdaril nas jednym z najlepsich thrillerov vsetkych cias!!! ()

MarekT

Z toho, co jsem viděl, asi můj nejoblíbenější film noir. Jak už to už Hitchcocka bývá, silnou stránkou bývá scénář (také si ho, tuším, sám psal), zde mě zaujal o to víc, že se na svou dobu zabývá závažným tématem. Už před shlédnutím jsem věděl o výborném obsazení, ale že budu takhle z něho ohromen, to bych předtím neřekl. Hlavní hvězdou je zde podle očekávání božská Ingrid Bergman, která zde při vší úctě k jejím ostatním rolím podává opravdu svůj životní výkon. Rozhodně se mi nezdálo, jak zde píšete, že by "mršku" neuměla zahrát, naopak, do hloubi její postavy jsem se ponořil (občas i dobře hláškuje) a díky své nezpochybnitelné kráse a přitažlivosti naplňuje stoprocentně moje představy o femme fatale. Není se co divit, že jí to zde asi nejvíce slušelo - nejen v úvodu filmu, ale hlavně později v bílých a černých šatech. Na její postavě mě mj. zaujalo to široké rozpětí hereckých poloh - jako např. ta hlavní - sakrasticky či cynicky reagující žena, nebo vedlejší - v podroušeném stavu (zde mimochodem velmi přesvědčivá), já snad ani lepší ženský herecký výkon nikdy neviděl. Ale ruku na srdce, na jejím úspěchu má zde podíl i její nejlepší herecký partner v kariéře - Cary Grant (z období zlaté éry asi největší oblíbenec). Četl jsem zde, že Truffaut tento film označil za Hitchův nejlepší bezbarvý. Nedivím se mu, konec připomínal z mnou od Hitchocka prozatím viděného nejvíce právě styl francouzského génia. Stejně tak já bych tento film se nebál řadit na úroveň "svaté trojice" Severozápadní linky, Psycha a Ptáků. Už po první projekci jsem dal pět hvězd a po dalších shlédnutích nejen že laťka zůstala, ale také se u mě Notorious vyšplhalo až na druhé místo v Hitchově filmografii, hned za nepřekonatelné Psycho. 100% ()

andrii

...v dosahu oné pověstné líbací scenérie. Uhlazený, švarný idol ve smokingu, podezřelý z bondovství, čekává ve stínu, klíč má k tomu všemu, zachraňuje svou princeznu, která...hazarduje pro něho, pro sebe, pro zemi, potají /se/ líčí a pak třepotá se v síti. Omráčená, závrať si s ní pohrává. Takhle to je. Chtivé chutě, zalíbení v archivních vínech, šálkem dobré brazilské kávy, utlumit chtěli. Muž v černém jednou poskvrnkou vinen, měl být dříve připravený, odhodlaný říct své dívce osudové, že miluje ji. ()