Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Miroslav DonutilOndřej Vetchý jako nerozluční přátelé v příběhu o velké odvaze a vlastenectví. Film o řeckém migrantovi z konce 40. let minulého století, který přijel do Československa, aby uprchl před občanskou válkou a našel zde svůj nový domov. Hlavní hrdina Archimedes (O. Vetchý) je jedním z vojáků, kteří do Československa přijíždějí v první migrantské řecké vlně. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život. Archimedes nachází brzy po příjezdu velkou oporu v sousedovi Novákovi (M. Donutil), který svým zapšklým přístupem k bolševikům nejprve Archimeda moc nechápe, i když ho má rád, ale je nakonec jediný, kdo mu porozumí. Jejich společná snaha o to, aby se Archimedes v Československu dobře usadil, ale i následná snaha o to, aby mohl zase emigrovat zpět do Řecka, navozuje roztomilé, dojemné i komické situace. Ty jsou důkazem toho, že když je někdo dobrým člověkem, je nepodstatné, kde se narodil nebo žil, jak vypadá a jakou řečí mluví. Scénář Petra Hudského vznikl na základě autobiografických vzpomínek režiséra George Agathonikiadise. (Česká televize)

(více)

Recenze (116)

Brtniik 

všechny recenze uživatele

Film mne velmi zklamal. Měl jsem za to, že pan Vetchý hraje výhradně v dobrých kouscích a jak vidno neplatí to bez výhrad. Čekal jsem nějaký popis života Řeků u nás, třeba i humorně pojednaný, ale vznikla z toho podivnost, kterou bych přirovnal k sérii Pat a Mat. Jasně, spíchnout doma luftbalón vč. soudobých hořáků – žádný problém. Natož fórek s cestou do Vídně! Přece lidé nejsou takto hloupí - vyjma těch, co nás chtějí ubavit až k smrti. Zvlášť tehdy, kdy lidé byli o dost životaschopnější. Pro úspěch filmu nestačí jen nadávat na komanče (tedy doufám)! Je jméno Archimedes v Řecku opravdu tak běžné? Mě to zavedlo na jiný možný okruh. P.S.: Tento článek jsem fakt nečetl! https://kultura.zpravy.idnes.cz/prvni-dojmy-muj-strycek-archimedes-donutil-vetchy-georgis-agathonikiadis-1tf-/filmvideo.aspx?c=A180114_155157_filmvideo_spm ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Úsměvné, ale zcela mimo realitu. 1) Zaujalo mě telefonování z veřejného automatu do Československa. Ti tvůrci mají ale fantasii._____ 2) Jo a zmiňovaný převrat v Řecku se odehrál v roce 1967 a ne 1968._____ 3) O nesmyslech spojených s opakovanými pokusy o emigraci píší kolegové komentátoři. ()

Reklama

rivah 

všechny recenze uživatele

Doufal jsem, že se z filmu něco více dovím o osudech řecké komunity u nás. Zpočátku to tak vypadalo, a pak už to byly jen poeticky zabarvené obrázky ze života přistěhovalců mezi našinci, oživené báchorkou o nezdařených útěcích řecké rodiny do někdejší domoviny. Tehdejší život je vnímán dnešní optikou, představou, že se tehdy lidé vyžívali protikomunistickými špílci, potažmo tak, jak tradičně vzdoruje malý český člověk vrchnosti. Představitelem těchto postojů je, jak jinak, Donutil. Řecká občanská válka je tu odbyta zmínkou "nešťastná válka", o tužbách řeckého lidu po svobodě, o bojích, kdy dlouhá léta vzdoroval britské armádě a vojsku jimi dosazené vlády, se tu nedovíme. Takže zájemce odkazuji na díla Angelopulose, tam je toho bohatě. To je panečku jiný Mistr! ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Rovnou je potřeba říct, že nebýt M. Donutila a především O. Vetchého, film by nebyl ani z poloviny tak kvalitní. Tím spíš, že v první polovině se rozjížděl ztěžka jako vlak na počátku minulého století, zato v průběhu už fičel jako Pendolino. Záběry z Řecka byly pak jen perličkou na již tak kvalitním a chutném dortě. Dobrá komedie s až satiricko-parodickými prvky. Ještě bych ocenil hudbu, která film vhodně doplňovala a velmi zpříjemňovala. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Veľmi dobrý scenár, ktorý vyhovoval hlavne Donutilovi, akoby bol napísaný priamo na neho. Inak celkom dobrá reflexia toho, že český národ bol vždy viac menej uzavretý voči cudzím vplyvom. Či už je to dobré alebo zlé, nech každý posúdi sám. Film obsahuje vkusné množstvo humorných scén, nie je to ale nejaká obr komédia a niektoré scény nie sú veľmi uveriteľné, napríklad odlet balónom. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Na dvoře domu, kde bydleli Novákovi a Archimédes, si můžeme v několika záběrech všimnout, že je vyskládán novodobou zámkovou dlažbou, což je vzhledem k době, kdy se film odehrává, naprostý nesmysl. (tommahol)
  • Tanec, který řečtí partyzáni tančí s dívkami z nevěstince, je tanec Sirtaki, známý též jako Zorbův tanec. (majky19)
  • Píseň, kterou píská Archimédes (Ondřej Vetchý) společně s jinými soudruhy na schůzi, je Internacionála – hymna dělnického hnutí. (majky19)

Reklama

Reklama