Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Miroslav DonutilOndřej Vetchý jako nerozluční přátelé v příběhu o velké odvaze a vlastenectví. Film o řeckém migrantovi z konce 40. let minulého století, který přijel do Československa, aby uprchl před občanskou válkou a našel zde svůj nový domov. Hlavní hrdina Archimedes (O. Vetchý) je jedním z vojáků, kteří do Československa přijíždějí v první migrantské řecké vlně. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život. Archimedes nachází brzy po příjezdu velkou oporu v sousedovi Novákovi (M. Donutil), který svým zapšklým přístupem k bolševikům nejprve Archimeda moc nechápe, i když ho má rád, ale je nakonec jediný, kdo mu porozumí. Jejich společná snaha o to, aby se Archimedes v Československu dobře usadil, ale i následná snaha o to, aby mohl zase emigrovat zpět do Řecka, navozuje roztomilé, dojemné i komické situace. Ty jsou důkazem toho, že když je někdo dobrým člověkem, je nepodstatné, kde se narodil nebo žil, jak vypadá a jakou řečí mluví. Scénář Petra Hudského vznikl na základě autobiografických vzpomínek režiséra George Agathonikiadise. (Česká televize)

(více)

Recenze (116)

Pierre 

všechny recenze uživatele

Příjemná záležitost, na které je sice občas vidět menší televizní rozpočet, ale sleduje se pěkně a je fajn, že se ještě takhle dokáže udělat za skromných podmínek milý obyčejný film z těžké doby, kde se ale pro tentokrát místo smutku sází spíše na jemmný humor a přátelské hodnoty mezi dvěma zprvu odlišnými lidmi v podání velice solidní herecké dvojice Donutil-Vetchý. Jen škoda některých nelogických lapsů. Hlavně konec je sice v něčem poetický, ale ještě by potřeboval trochu pročesat. Jinak ale pěkně. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Režisér Agathonikiadis je původem Řek a tento film natočil jako autobiografickou vzpomínku, když se po válce s rodiči jako malý řecký migrant dostal do komunistického Československa. Zajímavý pohled na tehdejší uprchlíky, kteří utíkali z Řecka před režimem do země, kde si mysleli, že komunismus a Stalin je nejlepší volba a lidskost sama. Vážné téma, které kdyby ubralo na humornějších a méně uvěřitelných situacích, bylo by určitě ku prospěchu celého snímku. Neboť zfilmováno je to velmi dobře, Donutil mě po dlouhé době herecky bavil a velmi potěšilo obsazení minimálně půlky divadla Husa na provázku a také brněnské lokality, kde se film natáčel. ()

Reklama

majky19 

všechny recenze uživatele

Byl jsem spokojen a to tak, že velmi. Vskutku vynikající televizní film, ve kterém není nouze o vtipné situace, výborné dialogy, a především skvostné herecké obsazení. Už dlouho jsem nezažil film, který by tak vážné téma z moderní poválečné historie koncipoval tak originálním a současně i humorným způsobem. Srovnatelné zážitky nabízí snad jen oscarový snímek Jana Svěráka Kolja, žádný jiný mě v této souvislosti nenapadá. Ústřední filmovou dvojici vytvořili dva z nejpopulárnějších a podle mého názoru i nejlepších herců, kteří se na české umělecké scéně pohybují a je to snad jeden z prvních příležitostí, kdy režisér postavil tyto dva skvělé herce vedle sebe a podívaná je to vskutku prvotřídní. Už nyní se velmi těším na další připravovaný snímek z díly České televize "Rašín", kde se tito herci vedle sebe představí v rolích významných historických osobností - Aloise Rašína (Vetchý) a Karla Kramáře (Donutil). Nezbývá než hodnotit po zásluze plným počtem. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Velice dobrá záležitost, což jsem vzhledem ke zkušenostem režiséra Agathonikiadise s hranou tvorbou nečekal. Miroslav Donutil více civilní, jen je škoda rychlého konce a některých nepřítomných dramaturgických zásahů (padesátá léta - menší selanka, Karlova nepřítomnost by měla vyvolat nějaké reakce, trošku více se orientovat na osudy synovce). 70%. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Úsměvné, ale zcela mimo realitu. 1) Zaujalo mě telefonování z veřejného automatu do Československa. Ti tvůrci mají ale fantasii._____ 2) Jo a zmiňovaný převrat v Řecku se odehrál v roce 1967 a ne 1968._____ 3) O nesmyslech spojených s opakovanými pokusy o emigraci píší kolegové komentátoři. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (4)

  • Na dvoře domu, kde bydleli Novákovi a Archimédes, si můžeme v několika záběrech všimnout, že je vyskládán novodobou zámkovou dlažbou, což je vzhledem k době, kdy se film odehrává, naprostý nesmysl. (tommahol)
  • Scény z husí farmy se natáčely v Křižanově. Úřad, ve kterém soudruzi jednají o ubytování řeckých partyzánů je budova Divadelní fakulty JAMU v Brně. Nevěstinec, ve kterém jsou ubytování řečtí partyzáni, je situován do Zámku Hoštice. Scéna na nádraží, kam řečtí partyzáni přijíždějí, byla natočena na nádraží v Lednici. Scéna, kdy má Archimedes (Ondřej Vetchý) s Penelopou (Dana Černá) rande, se odehrává v Denisových sadech v Brně. Svatba Archiméda a Penelope je natáčena v Kostele Nejsvětějšího srdce Páně v Brně-Husovicích. Dům, kam se Archimédes společně s rodinou nastěhuje, sídlí na ulici Františkánská v Brně. Scéna, kdy Karel (Miroslav Donutil) říká Archimédovi, aby na něj počkal před hospodou, se natáčela v Brně na Petrově. Scéna, kdy Goldstein (Tomáš Töpfer) uprchne horkovzdušným balónem, se natáčela v Lesním lomu v Brně-Líšni. [Zdroj: Filmovamista.cz] (majky19)
  • Tanec, který řečtí partyzáni tančí s dívkami z nevěstince, je tanec Sirtaki, známý též jako Zorbův tanec. (majky19)

Reklama

Reklama