Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (165)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Kapitán Ahab ví, že mstít se je nekřesťanské, ale o to šíleněji žene svou loď Pequod i s posádkou vstříc zkáze zvané Bílá velryba, či chcete-li Leviatan.. Stěžejní literární dílo amerického romantismu Moby Dick, or The Whale se podařilo Hustonovi zfilmovat docela poutavě, především závěrečný souboj s albínským kytovcem je na svou dobu natočen opravdu mistrovsky, nicméně ty občasné divadelní monology a kázání o boží moci ukazují, jak obtížné je někdy převést knihu podobného rázu na filmové plátno, aniž by vyprchalo kouzlo psaného slova a přitom bylo udrženo napětí. Na závěr tu máme jeden spoileroidní výsledek pro příznivce ekologie i sportu: Lovci velryb vs. Greenpeace 0:1.. ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Prudce se pře s tím, kdo si ho má podmanit. Mytický gigant vs. věru bacha, žádný kavalír, hypnotizér - fanatik na moři. Inu, to chce pružné vlasce, bytelné pruty, nervy ze železa, neboť se brání. Mohutným ocasem mocně máchá do vln. Majestátnými ploutvemi zpod hladiny řinčí vodami. Odolává nátlaku hrotů hávu hlasitého, horečnatého hněvu PECK/L/A. Nezaleknut nelekl. Spoutána byla pýcha. Sežehnuta síť i harpuna v srdci Harpagona člověka. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Keby chcel byť Boh rybou, bol by veľrybou.“ Knihu som nečítal, ale keď som tento film videl ako dieťa, uchvátil ma. Obrovská ľudožravá (teoreticky) biela veľryba, vrážajúca do veľrybárskej lode, čo mohol chlapec chcieť viac? Potom sa môj kontakt s filmom prerušil a tento čas bol vyplnený len príšernou TV mini-sériou s Patrickom Stewartom a rôznymi kópiami (niektorými fakt dobrými – Čeľuste, Kosatka zabijak). Keď som sa ku klasickej snímke Johna Hustona vrátil o 10 rokov, zaskočila ma nuda, aká z nej sálala. Nie je to zlé, Huston bol titan Hollywoodu, scenár písal Ray Bradbury, Gregory Peck sa snaží (ale s tou postavou sa dalo spraviť oveľa viac), cameo Orsona Wellesa ako kňaza no neberte to, mnohé scény nezabudnuteľné (a nemusí sa jednať ani o také „prízemné“ takmer hororové pasáže, ako je brutálne finále - triky sú mimochodom samozrejme dnes už úsmevné a zastarané). Zo snímky dýcha príjemne upokojujúce čaro. Ak uvážime, o akej temnej veci je a aké drsné postavy obsahuje, tak je však romantický háv dosť, hm, zvláštny. A strašne mi vadil hlavný hrdina – mladík Ishmael v podaní Richarda Baseharta je jednak nesympatický a jednak tento „mladík“ (ako ho stále všetci oslovujú a správajú sa podľa toho k nemu) mal v skutočnosti 42 rokov (!), pričom „starý“ kapitán Ahab má, držte sa, 40 rokov (áno, Basehart je od neho starší o dva roky!!). Z hercov ma pozitívne zaujal snáď iba Friedrich von Ledebur ako Queequeg. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Toľko trápenia a utrpenia pre jedného bláznivého fanatika. Ale to je typicky „ľudské“, že ľudia dokážu celkom zbytočne bojovať nielen proti veľrybe, ale aj proti iným ľuďom a pritom, ako tá posádka, nasledovať akéhokoľvek bláznivého vodcu, ktorý ich vedie len do vojny a do záhuby. Film ma ale z väčšej časti neuspokojil a dve hodiny kecov vedúcich k jednej akcii v štýle modelov Karla Zemana bolo príliš. –––– A Bůh seslal obrovskou rybu, aby spolkla Jonáše... –––– Ano, všichni ji vidíme, ale to ještě neznamená, že je to pravda. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

,,Nikam neodcházejte, zůstaňte tu. Nenechte si ujít tenhle dokonalý zážitek..." Jedno z těch krásných vyprávěních s přesně vykřeslenými postavami a vystupňováním napětím, jaká dnešní kinematografie většinou postrádá. Opravdu báječné! Tenhle klasický příběh s osudovým poselstvím jako ze starých legend, ve společnosti zpívajících kumpánů vyrážejících na velrybí lov, nezestárl s výjimkou technické stránky ani po letech. Ba co víc, ten vizuál jako ze starých maleb i pradávné jednoduché triky v akčních scénách k těmto stařičkých dobrodružným bijákům přímo náleží. Strastiplnou pouť pana Ishmaela v přístavním městečku s tajemným a pomstivým Achabem jsem si v té atmosféře opravdu vychutnal. I díky Gregorymu Peckovi, jehož výkon zde patří k těm nedostižným a nezapomenutelným. 100% (# Challenge Tour – 52 roků filmu za 52 týdnů) ()

Galerie (52)

Zajímavosti (16)

  • Jedna z postav, konkrétně Starbuck (Leo Genn), dala jméno americkému řetězci s kávou Starbucks. (ČSFD)
  • Rozpočet: 4 500 000 dolarů. (mahler)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama