Reklama

Reklama

Tato mrazivá adaptace děsivého románu H. G. Wellse o invazi Marťanů, naplněná oscarovými speciálními efekty, přináší divoké vzrušení, žhavou akci a nepolevující napětí, které vám nedovolí vydechnout. Gene Barry (televizní Bat Masterson) a Ann Robinson (televizní seriál Fury) jsou jedni z lidí, které zaujala havárie objektu, připomínajícího meteor... až na to, že jeho posádka rozhodně nebyla přátelská. Útok na Zemi je v plném proudu a marťanské stroje – vznášející se nástroje destrukce ve tvaru "labutí” –, stejně krásné jako děsivé, si neúprosně klestí svou cestu zkázy. Válka světů, natočená v produkci George Pala (Když se světy srazí) a v režii Byrona Haskina (Ostrov pokladů), je obecně považována za jedno z nejlepších sci-fi všech dob a získala tři nominace na Oscara. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

Epistemolog 

všechny recenze uživatele

Hnací silou filmu je podnikavý producent George Pal (později producent a režisér adapce Wellsova Stroje času (1960), který si objednal scénář od známého scénáristy Barrého Lyndona, právě dokončivšího DeMilleovu Největší podívanou na zemi, velkou oskarovou hvězdu z roku 1952.) Mimozemšťani zde působí tuctově, ale efekty zkušeného Haskinse to s kvalitnímy prostřihy zachraňují a zasloužil tak Oskara za vizuální efekty. ()

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Nad všemi, kdo se zde pozastavují nad triky a v lepším případě je blahosklonně promíjejí "vzhledem k roku výroby", je potřeba se leda útrpně pousmát. Oscara za efekty film dostal zřejmě náhodou a z technicoloru rozluštíte kde co. No jasně. To jsem se zase jednou rozčílil... konkrétně triková stránka je totiž naprosto úchvatná a kromě samotného závěru, kde už šlo o příliš viditelné kulisy, by z fleku obstály i dnes. To s příběhem je to horší, už samotná Wellsova kniha je zastaralá, naivní a svým způsobem legrační, ale do padesátých let se hodil dokonale. Skvělá je i atmosféra, nevím, na kolik jde o zásluhu režisérovu či velmi dobrého hudebního podkresu, ale kolik filmů z roku 1953 dokáže udržet dnešního diváka v napětí nonstop po celých 85 minut? Výborný, i když (s pochopitelným ohledem na omezenou stopáž) místy zkratkovitý film, který je o třídu lepší než patetičtí Spielberg s Cruisem dohromady. ()

Reklama

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

No bol som milo prekvapený. Na tú dobu, trikové efekty na mimoriadne vysokej úrovni, nádherné pestrofarebné poňatie (žiadne lacné strihy), pomáha čiastočne dokumentárny štýl (ten je vždy prínosom pre filmy druhého sledu) a hĺbavo trefná politická či kresťanská alegória, ktorá v závere dostala snáď ešte väčší knokaut než oní susedia z Vesmíru :). A namôjveru i kritický pohľad na vedecké výskumy a pokroky ľudstva, ktoré nie sú pred civilizovanejšou hrozbou žiadnym výstrahom. Dovolím si tvrdiť, že je to kvalitnejšie ako remake Spielbergov z roku 2005, pretože on z toho spravil čistú akčnú sci-fi jazdu. Síce s desivými momentmi, ale ja radšej uprednostňujem formujúce sa napätie. Rozhodne to nie je filmový prevrat, ale miľník v oblasti science fiction určite. A účinne funguje i z katastrofickej optiky 70-75%. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Srovnání s Dnem nezávislosti se nevyhne asi nikdo a například triky by se měly samozřejmě hodnotit z pohledu doby, ve které vznikly. Proto dopadnou na výbornou. Z mého pohledu je film ze začátku hodně rychlý, od příletu až po začátek boje měl být děj více napínavý a pomalejší. No a komentáře z vesmíru a popisy bojů mi přišly mnohem více patetické, než celá řeč Billa Pullmana, takže za čtyři. Pointa se samozřejmě mohla ještě rozvést, ale ne všechno, co film popisuje, musíme vidět očima... ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Z dnešního pohledu opravdu silně naivní až pitomé sci-fi, v němž se lidé z nějakých 99 % chovají jako idioti a Marťané na tom také nejsou nejlépe (to byl ale nápad, cestovat do zahraničí bez očkování). Jenže co je to platné, když má divák právě pro takové hloupoučké braky slabost, obzvlášť pokud ty braky jsou tak skvěle trikově vybavené, že? ()

Galerie (96)

Zajímavosti (24)

  • Marťanské válečné stroje měly každý asi dvacet drátů. Některé byly pro zavěšení a manévrování, zatímco jiné přenášely energii do různých světel a mechanismů. (Marek06)
  • Létající křídlo zobrazené ve filmu je Northrop YB-49. (Marek06)
  • Zvukové efekty tepelného paprsku marťanských válečných strojů byly vytvořeny ze tří elektrických kytar hraných pozpátku. Zvuk marťanského křiku poté, co ho Forrester (Gene Barry) zasáhl, byl směsí mikrofonu škrábajícího po suchém ledu a ženského výkřiku přehrávaného pozpátku. (Marek06)

Související novinky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

02.06.2006

Filmaři v Hollywoodu se nejspíš rozhodli plýtvat všemi možnými zdroji na většinou nepotřebné a obvykle nepříliš kvalitní remaky. Ostatně co fungovalo už jednou (dvakrát atd.), bude fungovat o… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno