Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

• USA The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (více)

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na naléhavou žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi. Do Roklinky je svolána velká porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. To je možné pouze tam, kde byl prsten zrozen, v ohni Hory osudu. Odvážný Frodo se nabídne, že tam prsten odnese. Nebezpečí je však příliš veliké, a tak se mu, jako jeho ochránci, postaví po bok čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí. (TV Nova)

Xavi6

Nic fenomenálnějšího snad ani nikdy nemohlo být než toto. Vzhledem k tomu, že nejsem žádný čtenář knih, tak jsem vlastně byl překvapen vším co se zde objevilo. Miluji fantasy filmy a žánry a tahle slavná trilogie jen dokazuje, že je to nejlepší žánr, který kdy mohl být. Zde se mi nejvíce líbí, jak se celá parta sestavuje, až od Froda po zlého Boromira, který nakonec také podlehl pokušení prstenu. Prosím nedivte se, že jsem dal "jenom" 4 hvězdičky, protože to porovnávám s kvalitou Návratu krále, kdybych zde byl dřív, tak by měli všechny díly 5 hvězd, ale takhle musím tomuto dílu strhnout jednu hvězdičku, protože se to nedá porovnávat s kvalitou Návratu krále. ()

peetriss

Co k Panovi prstenů napsat? Myslím, že umístění v žebříčku nejlepších filmů na tomto serveru mluví za vše. I přesto, že nejsem zarytým fanouškem žánru fantasy, tento film je do každého detailu precizně zvládnutý - od překrásných novozélandských exteriérů, přes bezchybný casting, megalomanské vizuální efekty, kostýmy, masky, kameru až po skvěle a mistrně vykreslený příběh. Tento film vás na tři hodiny vtáhne do zcela jiného světa, typicky pohádkového, kde se svádí odvěký souboj dobra se zlem. Peter Jackson si opravdu dal na sérii záležet, věděl, že točí své životní dílo a na výsledku to je poznat - důkazem budiž i fakt, že i přes vysoce nadprůměrnou stopáž divák prakticky neupadá do nudy, pořád se něco děje nebo se odehrává nějaká vizuální perla. Pán prstenů je špičkou ve svém žánru! ()

Doom351

Tolkienův svět je jeden z nejlépe zpracovaných fantasy které jsem kdy četl a bylo jen otázkou času kdy se ho chopí někdo od filmu ... To štěstí se naskytlo Peteru Jacksonovi a to co vytvořil je naprosto úžasné .... Všechno je tak neuvěřitelně dobře sladěné a emocemi se rozhodně nešetří ... Právě společenstvo zahájilo celé to šílenství kolem LOTRA ! ()

Dyas

Zfilmování jedné z nejlepších literárních fantasy knížek od slavného J. R. R. Tolkiena. Středozemě s krutým vládcem Sauronem dychtícím po svém prstenu a Společenstvo Prstenu, které je odhodlané skoncovat se Sauronovou zlostí a nenávistí. Z klidného začátku s hobity dlouhou cestou až k dokonalým bitvám.Tento díl prostě miluji! Rozpočet $93 miliónů ][ Celosvětové tržby $871,530,324 ()

Hanes88

Pamatuji si jak jsem tento první díl viděl poprvé. Po skončení jsem byl naprosto unešen a to jsem ještě nečekal, co všechno je ještě přede mnou. Nemá cenu vyzdvihovat výkon Elijaha Wooda, protože výkony úplně všech herců byly naprosto famózní. Když se k tomu přičte úžasná příroda, skvělá hudba a hlavně ten děj, pak už je jen velice málo lepších filmů. 100%. ()

J*A*M*A*L

Film mého dětství, asi tak nějak bych tuhle nádheru mohl definovat. Více toho není potřeba. Kdo tohle neviděl tak asi neví co to je film. ()

Shimargh

Točit to někdo jinej, mohl to být fantasy, temný epos, takhle je to jen dost dobrá pohádka..a za Hobití gay linku bych vraždil. ()

Warle

Tolkien je spisovatel s velkým S. Nikdy jsem nebyl moc velký čtenář, ale jeho fantasy trilogii Pán Prstenů jsem si prostě nemohl nechat ujít a stala se z toho moje nejoblíbenější kniha co jsem kdy četl. Filmového zpracování jsem se sice bál, ale hanba mi, Peter Jackson je pán a jeho filmové zpracování mám snad ještě raději než knihu, bez pardonu. Je to óda na krásu Nového Zélandu, je to dobré zpracování knihy, ačkoliv znatelný obsah, který byl v knížce zde vůbec není (např. Tom Bombadilovi se v knížce věnovalo pár desítek stránek a celá kapitola a ve filmu (ani v rozšířené edici, kterou samozřejmě doporučuji) o něm není ani zmínka. Každopádně se to Peterovi musí tohle odpustit, to by ten film mohl mít ze skoro 4 hodin třeba hodin 7 a to už by byla fakt síla. Mohl bych vychvalovat dál a dál, ale nemá to smysl, jen bych se opakoval. Lepší než knížka.Film éry, 100%. "Tři prsteny pro krále elfů pod nebem. Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene. Devět lidem: každý je k smrti odsouzen. Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně, v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem. Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny přivede, do temnoty sváže v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem." ()

Kejt.lin

Bylo mi tak 11 nebo 12 let, když sem na to šla večer s dědou do kina, vzhledem k délce filmu jsme přišli domu asi kolem dvanáctý večer a já další den psala písemku ze zeměpisu..z filmu co jsem viděla sem neměla téměř nic, neměla jsem z něj rozum, nestíhala jsem titulky, a byly tam bytosti kterých jsem se bála..úkol společenstva prstenu jsem sotva stačila nějak postřehnout..už v tý době jsem neměla ráda fantasy tohohle druhu..a tak jsem na Pána prstenů zanevřela a neměla jsem potřebu ho už vidět..o nějaký ten rok později, jsme na druhý díl šli tuším se školou, tak budiž..stále mě to nezaujalo a třetí díl to samé..od té doby jsem různé díly viděla tak dvakrát a nikdy né celé, tudíž jsem stačila postřehnout nesmyslné boje, sliz kapající z nechutnejch skřetů, ohně a to, že těch 9 a pak už míň blbečků furt jdou do Mordoru a někdo je u toho neustále kosí..a stále jsem neměla potřebu tomu trochu nahlídnou pod zoubek..až pak přišel Hobit: Neočekávaná cesta (ano, dost dlouho potom), z nudy jsem si ho pustila a ejhle, ono to asi bude mít něco do sebe což? asi nějakej pěknej příběh..a tak jsem si po deseti letech pustila Pána prstenů (tomuhle jsem nikdy nevěřila)..no a pak čumim! ono je tohle kurva filmařský dílo si řikám! ..můžu na tohle zanevřít? ne, jistěže ne! ať je má nenávist k těmhle potvorám, akčním bojům, ucintancům a pánům temnot jakákoliv, tak teď jsem viděla svět, jaký by zvládl vytvořit jen málokdo! tomuhle patří úcta a obdiv! byla jsem uplně někde jinde, ve světě elfů, v Kraji, v hlubinách Mordoru, no páni, to je hustý jsem si říkala a přemýšlela jaký by to bylo, kdybych to takhle vnímala tehdy večer s dědou v kině!..no jo, hold kinematografie na nás nepočká, my si musíme počkat na ní..a až dospějem do fáze pochopení, udělá to s náma divy, za který pak můžeme být vděční ..sečteno a podtrženo: na světě je jedna z filmových legend, zajisté! ()

Wajsik

Po několikátém shlédnutí stále nenacházím ta správná slova. Opravdu vysoce emotivní zážitek. Stopáž by klidně snesla i větší délku, při které by se zde mohli objevit věci které zde oproti knize chybí. Režisérská verze posunuje zážitek ještě o třídu výš, to vše vyšperkované dokonalou muzikou Howarda Shorea. Můj jasný favorit mezi fantasy snímky. Vše zde napsané bych řekl o celé trilogii, takže to zmíním jen zde. Jediné co mě opravdu mrzí, že jsem si snímek nevychutnal v kině. A vůbec je třeba to opět shlédnout :). ()

Lefty86

Filmu nemám prakticky co vytknout, koukl jsem se na to ze zvědavosti co na tom všici mají. Po grafické stránce nemá chybu, Viggo Mortensen do své role sedí jako hrnec na pr...l, ale neohromilo mě to tak jako asi většinu lidí, začátek byl vyloženě otravnej, uvidím co další díly. 70% ()

Kuzzie

Chtěla bych zde vyjádřit názor na každý film, který mám v topce, nýbrž na Pána prstenů nevymyslím už ani jediné slovo, které by tady již mnohokrát nebylo řečeno snad kromě hdrhjlcw( což ale plně nevystihuje mé opravdové pocity)a tak jen dovysvětlím, proč zrovna první a ne druhý, či třetí díl je ten, který považuji za tak nějak srdeční(záchvat). Věc se má asi tak, že nejsem úplně fanoušek velkých bitev, které přijdou později(jakkoliv dobré bitvy to byly) a taky nemám ráda konce, takže třetí (a zároveń konečný)díl jaksi nemohl už ze své podstaty vyhrát. Naopak, když něco hezkého začíná, otvírá to cestu, po které se chci vydat, ačkoliv to už jsme opět v těch zbylých dílech, o kterých tu původně nemělo padnout ani slovo. První díl( tedy Společenstvo prstenu) jsem si tedy nejspíš zvolila kvůli Dvěma věžím a Návratu krále. Takže znovu..právě vyřazuju z topky Společenstvo a nahrazuji ho Dvěma návraty králů.. A jo, jsem ohromě vtipná. ()

IvoB

Prostě výborná fantasy a asi nejvyváženější díl z celé trilogie. Herecké obsazení tohoto filmu jen tak něco netrumfne, příběh i svět je skvěle rozsáhlý (až je těžko uvěřit, kolik drobností se povedlo do filmu propracovat), soundtrack je boží a po vizuální stránce film obstojí až doteď. Epičtější, rozsáhlejší nebo lépe natočenou žánrovku bych hledal jen těžko. ()

Paldiny

Panoráma Nového Zélandu má do krásy veľa čo povedať, k tomu elitné obsadenie, monumentálny doprovod a minutáž hodná najväčších filmových epopejí. Spoločenstvo sa hlasito hlásilo o pozornosť a zber tých naprestížnejších ocenení. Prečo mám potom pocit, že sa to dalo natočiť lepšie, alebo minimálne pútavejšie? Jackson sa s mojou trpezlivosť zahrával celé dve hodiny, kým sa dej nepresunul do jaskyne. Tam sa mu prvýkrát a aj naposledy podarilo vystreliť grády a emócie na maximum. Tempo ku koncu výrazne otupila návšteva u elfov a vyvrcholenie v lese s prvoplánovými uslzenými výlevmi tomu o nič viac nepomohlo. Rozmýšľam, kde som spravil chybu, podarilo sa mi zachytiť myšlienku o zjednotení národov, rovnako som bol otvorený rozmanitej mytológii, dokonca si počkal na rozšírenú verziu, dejavú ako pri Star Wars. ()

Hadriel

Pán prstenů je jedno z nejdokonalejších univerzvum, ne-li to nejdokonalejší. (Star Wars dostalo jenom hrubé obrysy, zbytek je slátanina desítek, možná stovek autorů - i přesto ho mám opravdu rád, ale tomu co stvořil sám Tolkien, to sahá sotva po pás) JRRT vytvořil neuvěřitelně propracovaný svět, včetně jazyků, kterými lze mluvit i psát, včetně komplexní historie a provázaností celého světa. Knížky jsou srdcová záležitost. A filmy stejně tak. Jedny z nejlepších vůbec. Prodloužené verze jsou nutnost. A kvůli pochopení, s jak obrovskou vervou se filmaři zaměřili na jednotlivé detaily, aby bylo všechno top, je nutné se podívat na kompletní bonusy 4 diskových verzí jednotlivých filmů. Samozřejmě, spoustu věcí se dělalo CGI, protože to prostě jinak nešlo, ale oproti dnešním filmům je množství reálných triků a kulis obrovské. Soundtrack je kapitola sama pro sebe, stejně jako filmy to můžu slyšet a vidět (dvd verze s hudbou doplněná o záběry z filmu, artworky, záběry orchestru, atd.) stále dokola a nikdy mě to neomrzí. Dříve jsem Jacksonovi zazlíval, že některé věci předělal a od spousty upustil (některé mě stále mrzí - Bombadil, Glorfindel, Saruman v Kraji), ale postupem času jsem pochopil, že to udělal tak nejvěrněji předloze, jak jen to šlo. Přece jenom jsou to tři filmy, i když v prodloužených verzích mají šílených 208, 223 a 251!! minut, ale ani sekunda z toho nenudí. Když ne knihy, tak alespoň filmy jsou povinnost snad pro každého (na druhou stranu, bez knih bude z filmů menší zážitek). Škoda jen, že nový Hobbit je taková moderní slátanina, která sráží reputaci PP. Ale tato trilogie, to je dokonalost dokonalostí. Nolan má skvělé filmy, ale je to vždy jenom ten jeden film, případně trilogie, ale Pán prstenů, ten žije i mimo filmy. Žije všude. A hlavně žije v mém srdci, navždy. ()

Patrik256

Tržby v USA za první víkend: 66 114 741 $ (3359 kin) Náklady na výrobu: 93 mil. $ Náklady na reklamu: 50 mil. $ Ocenění: Oscar 2001 - kamera, vizuální efekty, masky, hudba; nominace: vedlejší herec (I. McKellen), výprava, kostýmy, režie, střih, píseň (May it Be), film, zvuk, adaptovaný scénář Zlaté glóby - nominace: režie, film (drama), hudba, píseň (May It Be)..... ()

MnamBuchta

Nebudu nic víc psát protože bych o teto trilogii psal esej tak jen řeknu že jsou to 3 nejlepší filmy co kdy vyšli. 100000000/10 ()

Rozjimatel

"If by my life or death I can protect you, I will. You have my sword." "And you have my bow." "And my axe."     Veľkolepo pojaté dielo zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, v ktorom je príťažlivý, veľmi dobre vymyslený fantazijný svet rovnako dobre a pôsobivo stvárnený na striebornom plátne. Hlavný motív by sa dal obrazne zhrnúť asi takto: Ide tu o veľmi nebezpečnú, silne nákazlivú chorobu, ktorá hrozí, že zachváti celý svet. Konzílium najväčších lekárskych kapacít v Rivendelle sa zhodne na tom, že túto chorobu je možné vyliečiť (a definitívne tak zbaviť svet jej hrozby) jedine v špecializovanej klinike v Mordore. A tak sa nešťastný hlavný nositeľ v spoločnosti niekoľkých lekárov a ošetrovateľov vydáva na strastiplnú púť, pričom skupina musí dbať o utajenie a pokiaľ možno o dodržanie izolácie od ostatnej spoločnosti. Niektorí členovia skupiny pritom majú voči chorobe zázračnú imunitu, ďalší sú pomerne odolní, hoci sa u nich vo väčšej či menšej miere prejavujú syndrómy. S istými nádejami túto výpravu navyše sprevádza aj bývalý dlhodobý pacient, ktorého choroba navždy poznačila. Tento motív je v snímke výborne rozvinutý, čo ma nadmieru bavilo (úplne najviac pôsobivé scény prejavovania syndrómov a vzdorovania im). Silnou stránkou tohto fantazijného dobrodružstva sú jeho postavy, z ktorých mnohé si človek dokáže zamilovať, ďalšie zase z duše nenávidieť. Aj keď nie všetky považujem za výborne napísané, či stvárnené. Úplne skvelé sú Gandalf (pôsobivý Ian McKellen) a Galadriel (uhrančivá Cate Blanchett), výborné sú Bilbo (Ian Holm), Arwen (pôvabná, láskyplná Liv Tyler), trojica Aragorn (Viggo Mortensen), Legolas (Orlando Bloom) a Gimli (John Rhys-Davies), Elfovia vo všeobecnosti (najmä tí lesní), desivá deviatka čiernych jazdcov, obrí Ork, či hrozivo majestátny Balrog. Na druhej strane som mal najväčší problém s verným Samom (Sean Astin), ktorého prejav ma občas dosť iritoval - ten jeho večne ustarostený výraz, ktorý zase Mr. Frodo (pomerne presvedčivý Elijah Wood) opätoval tým svojím blahosklonným pohľadom. Hobiti na mňa celkovo pôsobia trochu infantilným dojmom (zato tie hobitie nory sú bohovské), predovšetkým dvojica prihlúplych šaškov Pippin (Billy Boyd) a Merry (Dominic Monaghan), aj s tou ich britskou angličtinou. A keď už kritizujem, ešte aj postavy Orkov sa mi zdajú byť trochu nedomyslené, iba prvoplánovo odporné (a nič viac), a tým dosť fádne. Inak je ale ten svet vymyslený veľmi dobre a podmanivo. Scény síce občas vyzerajú až príliš digitálne a tým umelo, avšak v tomto žánri sa to dá akceptovať. Hudba Howarda Shorea (Oscar) je výborná (najmä ústredný motív), až na ten jeden motív, ktorý sa tam akoby občas zatúla z Terminátora (1984). Najúchvatnejšou scénou je pre mňa tá s lesným mestom Elfov (po pôsobivom prechode cez bane Morie) a s predstavou potenciálnej "kráľovnej temnoty".     "You offer it to me freely? I do not deny that my heart has greatly desired this. In place of a Dark Lord you would have a Queen! Not dark but beautiful and terrible as the Dawn! Treacherous as the Seas! Stronger than the foundations of the Earth! All shall love me and despair!" () (méně) (více)

cityman

I přesto čekal jsem víc! Od doby co jsem slyšel, že se bude točit odložil jsem čtení knihy abych mohl mít objektivní pohled. Neskrývám malé zklamání, alespoň v případě jak všichni básnili o úchvatnosti předlohy. Byl bych, ale škarohlíd kdybych řekl, že výprava a vůbec celkové zpracování filmu mě nenadchlo. Co se týče obsahu, snad mi další dva díly spraví v tomto ohledu chuť?! ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera