Reklama

Reklama

Kursk

  • Francie Kursk (více)
Trailer 3

Film inspirovaný skutečnou katastrofickou událostí, ke které došlo v roce 2000 na palubě Kursku, sleduje poslední hodiny "nepotopitelné" ruské jaderné ponorky klesající na dno arktických vod Barentsova moře. Několik členů posádky přežije počáteční výbuch, včetně velitele Michaila Kalekova (Matthias Schoenaerts), na něhož doma čeká těhotná manželka (Lea Seydouxová) s dítětem. Začíná zoufalý boj s časem. Záchrannou operaci bohužel komplikuje zchátralé vybavení a byrokracie mezi Ruskem, Francií, Norskem a Británií, kdy se šéf britského námořnictva David Russell (Colin Firth) pokouší přesvědčit ruskou vládu, aby přijala zahraniční pomoc. (HBO GO)

(více)

Videa (4)

Trailer 3

Recenze (303)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Myslel jsem si, že Evropani jsou na jazykové přesnosti důslednější než Amíci, ale bohužel i tady mezi sebou mluví Rusové v Rusku anglicky. Je radost koukat na tu evrospkou elitní hereckou skvadru, byť nějaká výraznější hlavní postava ve filmu není. Větší prostor samozřejmě má Matthias, který mě občas připomíná omlazenýho Putina, ale nechci ho nějak urážet je to charismatickej chlap a roli šéfa ponorky zvládnul skvěle. Nejsilnější složkou filmu je nenápadná hra s podvědomím, kdy si člověk říká, že opět naprosto zbytečně umřeli mladý lidi. Film beru jako obžalobu politicko-byrokratických gaunerů v nejvyšších patrech Ruské federace pro které životy mladých kluků a děti bez tátů nic neznamenají, fakt odporný. Nevím do jaké míry se drží film faktů a do jaké ne, ale já dostal komornější dialogovku s několika skvěle zvládnutýma výbuchama, jejiž největší síla je v celkovém vyznění. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

KURSK je síce výpoveď, ktorá v sebe nesie hollywoodskeho ducha, rozhodne ale hollywoodsky nevonia. Aspoň nie až tak. Dôvod je jasný. Nieje z Hollywoodu. Ako pridaná hodnota mu slúži spravodlivosť. Kto sa niekedy o tejto udalosti dozvedel, bude vedieť. Popri tom, ide o remeselne dokonalo spracované dielo. Takže niečo aj pre trikovo zaujatých geeks. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Ruský šlendrián, zanedbávanie vyplácania štátnych zamestnancov, pracujúcich mimo moskovského ústredia, spupnosť generálov, riadených stalinskými poučkami, jeľcinovský rozpredaj armádnych zásob na komerčné účely, stagnácia vojenskej výroby po rozpade Sovietskeho zväzu, ako aj užívateľom Maqom spomínané dlhodobé ignorovanie individuálnych ľudí v prospech celospoločenského záujmu. To všetko stálo v pozadí tragédie posádky ponorky Kursk. Slušne zmapované Thomasom Vinterbergom, ktorý dáva v príbehu primerané miesto tým, ktorí tragickou nehodou utrpeli najviac - ženám a deťom zosnulých námorníkov. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Herecký ansámbl poskládaný po celé Evropě se snaží vypadat rusky a mluvit anglicky. To by ukočíroval leda opravdu špičkový režisér. Vinterberg jím zjevně není, takže se mnozí ocitají až někde na hraně parodie. Nejlépe z toho logicky vychází Colin Firth. Ani hrátky se šířkou obrazu jsem nepochopil. Wolfgang Petersen může každopádně zůstat v klidu, jeho ponorkové drama zřejmě jen tak někdo nepřekoná. ()

Vitex 

všechny recenze uživatele

Naivisticky humanistický film, který "bojuje proti komunismu" (!!!!!) stejným stylem, jako proti němu bojují mnohé porevoluční české filmy, což bych od belgicko-lucemburského filmu tohoto dánského režiséra opravdu nečekal. Mohl to být klaustrofobický thriller z potopené ponorky nebo dojemný film o beznadějném čekání manželek nebo politické drama o nemožnosti prosazení odvážné humanistické myšlenky ve zkostnatělých armádních strukturách, místo těchto variant nebo kombinace dvou z nich je to bohužel všechno dohromady, ale tím pádem pořádně nic... ()

Galerie (40)

Zajímavosti (20)

  • Film ukazuje admirála Petrenka (Max von Sydow) ako šéfa verejného informačného panelu: v skutočnosti ho viedol ruský prezident Vladimir Putin. (Arsenal83)
  • Náramkové hodinky vo filme sú výmyslom scenáristu pre efekt, avšak veľmi pravdepodobným, pretože sa predpokladá, že skutočný člen posádky, kapitán-poručík Dmitri Kolesnikov, písal poznámky (nájdené po vynesení Kurska) za svetla ciferníka jeho náramkových hodiniek, pretože hoci písal, že komora bola v úplnej tme, zaznamenával úplne presné časy. (Arsenal83)
  • Ve filmu je zmínka, že mini-ponorku „Mir-1“ Rusové prodali Američanům (i s náhradními baterií), aby tak mohli vozit turisty k Titaniku. Ve skutečnosti oba dva „Miry“ pracovali na Kursku už pár dní po katastrofě a dnes je „Mir-1“ vystaven v muzeu (v Rusku samozřejmě). Pro natáčení filmu Titanic (1997) byl „Mir“ pouze vypůjčen, a to za dost velké peníze. (Lord_Denvil)

Reklama

Reklama