I děti v přetechnizované civilizaci potřebují pohádkové příběhy a paní Pohádka je zve do svého světa. Drvoštěp jde se svými dětmi, Jeníčkem a Mařenkou, do lesa. Zatímco otec pracuje, děti sbírají jahody. Zabloudí však hluboko do lesa a ztratí cestu zpátky. Po zlověstné noci se ocitnou před chaloupkou z medových perníčků. Při olupování perníku je přistihne ježibaba: hubeného Jeníčka zavře do klece, aby si ho vykrmila, a z baculaté Mařenky si udělá pomocnici. Nad oběma dětmi však bdí dobrotiví andělé, zjevují se jim ve snu a vzbuzují naději na záchranu. Když se ježibaba rozhodne děti upéci, Mařenka s Jeníčkem ji obratně strčí do pece místo sebe. Pec exploduje a ze zrůdných babic, které se dosud točily kolem čarodějnice, se stanou děti. Mařenka jim vrátí jejich srdíčka, zakletá ježibabou v perníčcích. Všichni radostně tančí na palouku před chaloupkou, když se objeví zoufalí rodiče, kteří Jeníčka a Mařenku po celou dobu hledali.
Perník na chaloupku dodala firma Pulchart, Praha - Libeň. Tento námět byl již v českém filmu zpracován pod stejným názvem v roce 1927. (oficiální text distributora)

pursulus odpad!

Umění úřednické?¬         Svérázná postava českého filmu Oldřich Kmínek natočil pohádku-balet "Perníková chaloupka" s vlastním pojetím a ze své kapsy; ba dokonce Mařenku hraje jeho obtloustlá dcerka, tedy téměř něco jako rodinný film.¬                 Úrovní zpracování, hereckých výkonů i samotného pojetí známé národní pohádky patří Kmínkova Perníková chaloupka do skupiny snímků veliké polní latriny, což je kategorie pro odpadní, žumpovou tvorbu takové jiskry a neuvěřitelnosti, že stojí za shlédnutí.¬                 Na počinu tom vyzdvihuji masky čarodějnic a smrťákovu, ostatní jsou na úrovni snímku jako celku, zvláště maska pavoukova.¬                 Jako kuriozitu vypichuji, že Kmínek byl soudním znalcem v oboru film; před tím byl obchodním cestujícím. Inu, "umění" Kmínkovo této kariéře docela odpovídá.¬                 A nyní několik slov a výmluvných čísel pro ty zdejší uživatele-hodnotitele, kteří umělecky méněcenné snímky hodnotí co možná nejvýš. Je to věc nepěkná a není na místě (za všechny troufalka, Véča, Renesco), hodnocení snímku se tímto vaším přístupem zcela poničí; na snímky této ráže je možné poukazovati i jinými a příhodnějšími způsoby, než falešným záměrně zkresleným hodnocením. Příklad si všichni tito škůdci spravedlivého hodnocení mohou vzíti z horního tisíce uživatelů na IMDb, kterážto skupina hodnotí tento škvár 28 % (zde na ČSFD, díky těmto mandelinkám postrádajícím vkus a míru, to je 56 %, tedy dvakrát tolik).¬                 Případné opoznámkování: uživ. slunicko2, Douglas. ()

Autogram

Existujú rozprávky pre deti, pre staršie deti, pre dospelých, aj rozprávky pre celú rodinu. Pre koho je táto rozprávka, ťažko povedať. Napadlo by ma, že asi pre zlé obézne deti a tiež je to pomsta režiséra svojej malej nehereckej dcére. Z veľkej časti je to baletné predstavenie a rozprávka samotná je v posledných desiatich minútach. Predtým treba prežiť obrovské množstvo tancujúcich postáv, ktoré by nikto v tejto rozprávke nečakal, napríklad víly, vodníci, anjeli, trpaslíci, a akoby jedna ježibaba s plyšovým kocúrom na pleci nestačila, tak prichádza celý zbor ježibáb. Dalo by sa dať aj odpad, ale som rád, že som to videl ako výpravnú dobovú relikviu. –––– To bude pečínka, mňam, mňam. Tebe si však nemusím vykrmovat, jsou jako mladé kuřátko. ... To jsou nějaký ruce, to jsou jako ručičky. Šak si tě vykrmím, budeš jako Mařenka. Na tobě, ty kluku, bych si zuby vylámala. Počkej, však budeš jako Mařenka! ()

Kelly2502

5 hviezd, pretože zábavnejší film je snaď už len The Room :D Toľko smiechu som v kine asi ešte nezažil a prisam bohu natočiť horší film asi vážne nejde a ten komu sa to podarí musí byť mysľou niekde na úplne inej planéte :D ()

JamesSi

Možná by se to stalo legendárním díle fušeřiny, ale jen kdyby většinu stopáže netvořili taneční scény natočené z jedné pozice. Čarodějnice docela stylová, zvlášť jak *mentálně jediněčně* skákala na koštěti. Bojler: Ve skutečnosti tam není žádný PIKO, ale za to jsou tam andělé. Edit 01: Stahuji a pokusím se to znovu dokoukat. Držte mi perníčky. Edit 02: Jak někdo dokáže tak zmrvit úvodní titulky fakt nechápu. Hlavně, že vím, kdo dodal perník. Boží. Edit 03: Vycpaná kočka na rameni, to snad může soupeřit jen s čáryfukem. Mám strach z toho ošklivého ptáka. Edit 04: Oni nedokážou fát hudbu ve stejnou chvíli jako řeč. Mají jen 1 zvukovou stopu. Lol. Andělé zvrací úder. Edit 05:Když se objevil obří pavoukomuž už jsem se nesmál. Byl jsem pouze zmatený. Na poli špatných filmů pecka, jen musíte občas přetočit dlouhé baletní scény. ()

Vesecký

Určitě to není film přístupný běžnému divákovi. Je to do jisté míry experiment a skutečná pohádka - balet. Využívala poměrně známých melodií různých autorů, kdo ví, jak to tenkrát bylo s autorskými právy. Rozhodně stojí nějaký bod přidat za výkony baletu Národního divadla včetně dětského souboru. Pohádka je dost upravená, chybí v ní zlá macecha, hledání světýlka v dálce, bylo tam přidáno množství postav lesních bytostí. A bylo to na svou dobu velmi hororové. Minusem jsou mizerné herecké výkony a navíc mi z toho trochu čpěla F. Háj. Modli se k andělíčku strážníčku a bude ti pomoženo. Prostě katechismus první republiky jako vystřižený. ()

zdeny99

Prvních pět minut jsem měl pocit, že místo Perníkové chaloupky dávají ČESKOSLOVENSKÝ FILMOVÝ TÝDENÍK, jelikož tahle pohádka začíná archivními záběry na letadla, parašutisty, lokomotivy, TGM, tehdejší lid atd. Poté vystoupí pár dětí a chtějí slyšet pohádku o Perníkové chaloupce. Jenže tahle pohádka není obyčejná, naopak je velice zajímavá tím, jak originálně strašně natočená až bizarní. Nebýt to film z roku 1933, tak bych si myslel, že režisér při natáčení bral hodně "dobrej matroš". Podle mě právě tím, jak je ta kvalita příšerná, tak stojí tuhle pohádku za to vidět. Herecké výkony jsou jak z ochotnického divadla, děti Mařenku a Jeníčka hrají jak na školní besídce. Naopak s tím vším kontrastují propracované baletní tance Národního divadla, které ovšem běžný divák neocení. Jedinou zajímavou postavou je nakonec jen ježibaba, která i díky stáří filmu vypadá příšerně a fakt strašidelně. Naopak jezinky v lese, děti převlečené za žáby a především ten chlap v kostýmu pavouku, tak to je už těžkej bizár. [107. hodnocení, 27. komentář, 56%, 64. nejrozporuplnější film] ()

Jurkodak1

Nejhorší film, jaký jsem kdy viděl. Kdybych byl věřící, tak bych se přibližně někdy od začátku filmu modlil, ať už skončí, tento film mi ale dokázal, že bůh neexistuje. 5 hvězdiček dávám schválně. ()

crackonosh

Kmínkův balet je pádnou odpovědí na otázku, jak by asi vypadala tato tradiční pohádka, kdyby všichni její tvůrci byli na perníku. ()

Myslivir odpad!

Kdybych dostal niklák pokaždé, když Oldřich Kmínek natočil extrémně bizarní a nezáměrně vtipnou pohádku s tragickou zvukovou mixáží, do níž obsadil vlastní dceru, měl bych dva nikláky. Což není moc, ale je zvláštní, že se to stalo dvakrát. ()

IvonaK

Napadlo mě, že by ta perníková chaloupka mohla stát v českém ráji a konkrétně na Píčově statku. Ona tam totiž opravdu stála kdysi dávno chaloupka s perníkovými ilustracemi. Prý se používala jako sušírna ovoce ale v 50. letech bohužel byla zničena. Nevím proč. Jinak na této pohádce oceňuji ty kostýmy jejichž ušití na míru pro tolik lidí muselo dát mnoho práce. A jinak další plus za to, že herci vykonávali taneční představení. A zvláštní na tom bylo že jedna ze skladeb byla květinový valčík od Petra Ijliče Čajkowského. Ale hvězdičku srážím za to, že někdy ta jejich vystoupení byla zbytečně dlouhá a proto to pak bylo místy nudné. ()

Pitryx

První český pohádkový balet? Tož který zvědavec by neodolal. Například já. Vyžraná Maruška se špatnou výslovností nutila k úsměvu, některé postavičky k chechotu, a děj i scénář k pláči. Ovšem Milka Balek-Brodská byla kapitola sama pro sebe. Blbina až na půdu, ale někde jsem se opravdu bavil. ()

Víteček odpad!

Jsem zklamán. Šel jsem do toho, na základně zdejších komentářů, jako do dalšího Plánu 9, který je tak špatný, že se musí člověk celou dobu smát, ale místo toho jsem dostal příšernou nudu, kde pořád jen poskakovala banda andělíčků a jen občas to bylo proloženo humornou scénkou. Nekvalita je tam rozhodně obrovská, ale zábavný faktor není takový, jak jsem doufal. ()

Prubner odpad!

Uvažuju, jestli jsem někdy viděl horší český film. Pokud by tu byla mínusová stupnice hodnocení, dal bych tak mínus 50%. Tady je špatně úplně všechno. ()

honzic

Jako film nic moc, divné střihy, spíše snaha o umělecké baletní dílo, vybraní představitelé naprosto vyhublého Jeníčka a obtloustlé Mařenky nebyly nejvhodnější a ani ježibaba nebyla ta pravá. Hodnocení: 40 % ()

brasek

Tento snímok charakterizujú tri slová: chladné, neosobné a netriezve. Začať rozprávku filmovým týždenníkom? To je sila! Oldřich Kmínek, že vraj zatracovaný režisér, hm... potom čo som videl, je to možno pravda. Príbeh je nudný, nebaví ani jeho extravagantný štýl a ťažko mi je hodnotiť pridanú umeleckú hodnotu vo forme baletu. ()

sarianna

Jako tohleto se nedá ohodnotit hvězdičkami, to je mimo jakoukoli stupnici. Baletní scény jsou fakt masark (udělaly z desetiminutové vyprávěnky hodinový film a ne zrovna v dobrém slova smyslu), zvláště ty, které jsou situované u chaloupky jsou takové, že si říkáte, že tam asi fakt všichni svištěj na perníku. Mařenka je fakt borka, z tý jsem nemohla celej film, nejvíc mě rozsekala, když ledově klidně pravila Jeníčkovi:"Neboj se, nějak to dopadne. Sbohem!" a chladnokrevně odešla:))). Ale jako jo, jo! ()

koval45

Tedy to je síla, ještě, že film trvá jen hodinu. I tak ale nabízí dostatek zážitků. Jen tak namátkou - naprosto vyšinutě zahranou čarodějnici se suprovou vycpanou kočkou na rameni, podivná baletní čísla příšer, víl a zvířat a v roli Mařenky nevzhledná otylka. Jestli si lámete hlavu nad tím, kdo ji mohl obsadit, vězte že je to dceruška pana režiséra. Jako film to opravdu za moc nestojí, ale jako adrenalinový zážitek to funguje dokonale. Pokud tedy chcete zjistit, co všechno vydržíte, tak směle do toho. ()