2001: Vesmírná odysea

• Velká Británie 2001: A Space Odyssey (více)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

sutorovic

Film mrazivého razenia. A minimalistického. A to poriadne. Otvárajúci množstvo konšpiračných teorií od A po Z. O živote pred nami, o živote po nás, o čase (pred nami a po nás), o poznaní, o pokroku...O Tom Tajomne, ktoré je cítiť z každého záberu tohto umeleckého diela, slúžiaceho najmä ako kulisa k mojím myšlienkovým pochodom počas sledovania (hlavne v úvode aj mierneho podriemkavania). A asi najmä o to Kubrickovi šlo- o to nekonečno v našej hlave. Navyše som dostal strašnú chuť na varenú kukuricu.Plus ešte Shining - Psalm, je to tam. ()

psycho.ta

Nechápu, jakto že jsem tento film viděla až teď, i když o něm vím už dávno. Tři čtvrtě filmu skvělá podívaná od které jsem nemohla odtrhnout oči, pak se bohužel ale stane něco, co Vám dokonale otočí vše "naruby". Loď přilétá konečně k Jupiteru, okolo kterého prolétá podivná krabička (iPhone 4? jinak fakt nevím), hlavní hrdina logicky vylétá ven v "b-čku", aby to prozkoumal a pak...TO ZAČNE..barvy/barvy/barvy/kolečka/barvy/čáry/barvy/spirály/barvy/vlny/barvy..po pěti minutách sem si začala říkat..hmmm dobrý tak kdy už tohle skončí, vše ovšem pokračuje dále. Po deseti minutách jsme si začala myslet, že se koukám na nějaké promo video Andyho Warhola a nebo že mi pes hodil do pití nějaké LSD a já sem sjetá jako prase. Po patnácti minutách už se to nedalo vydržet a začnu přemýšlet o tom, že pokud to hned neskončí, tak to vypnu. Naštěstí to skončí, ale co se začne dít dále, to už bylo absolutně mimo mě..hlavní hrdina se najednou ocitá kdesi v nějaké secesní místnosti nebo co..kouká na sebe jak jí, otočí se od jídla-nikdo tam není,kouká na sebe na posteli jak je starý a nejspíše umírá, kouká z postele starý-asi umírající, na ten iPhone 4 a pak to zničeho nic všechno skončí a je konec filmu..no proste fakt haluz, absolutně nemám tušení co tím Kubrick myslel či chtěl říct, nechápu ten konec ani omylem..strašně rozporuplný film, každopádně za ty 3/4 filmu 3***..kdyby mi někdo chtěl osvětlit ten konec, tak do toho, protože jinak si nad tím budu lámat hlavu ještě dlouho ()

Venus7

Cituji z TV programu: "Oba filmové monolity měly symbolizovat Boha i skutečnost, že člověk je připraven na další evoluční krok (v první verzi scénáře na ně Kubrick hodlal promítat obrazy...)" Tato informace mi mírně pomohla tento film lépe pochopit (i když jsem to tak nějak tušila od scény s opicemi, monolitem a kostí jako nástrojem), ale nemůžu dát víc hvězd filmu, u kterého jsem několikrát použila rychlopřetáčení vpřed, ačkoliv jinak byla vizuální stránka výborná a skutečně nadčasová a sci-fi je můj oblíbený žánr. Při Straussově valčíku jsem musela vypínat zvuk, tak mi lezl na nervy. Grády tomuto filmu trochu přidával počítač HAL9000 (který už byl víc než jen počítačem) a postaral se o trochu toho napětí při cestě na Jupiter. Podle komentářů zde by byl film pochopitelnější, kdyby si divák předtím přečetl knihu - to není zrovna velké plus tohoto filmu. ()

hameluk

Občas mě některý film přinutí zamyslet se nad svou inteligencí a Vesmírná odysea mezi ně rozhodně patří. Jsem divný, když jsem vůbec nepochopil, co chtěl autor tím závěrem a koneckonců celým filmem říct? Budou na mě zastánci Kubricka a vůbec celého žánru plivat a ukazovat si prstem, když napíšu, že se mi to zdálo jako docela slušná a hlavně dlouhá blbost? Tak ať! V některých komentářích uživatelé radí, že je potřeba se na film podívat víckrát – obávám se ale, že tu šanci mu já už nedám. Ledaže by někdo celé dílo prostříhal tak na 90 minut. Jsem přesvědčen, že ději by to nikterak neuškodilo. Abych ale jenom nehanil – o 2001: Vesmírné odysee se říká, že je to klasika žánru a že Stanley Kubrick je excelentní filmař. Ano, když uvážím, že film vznikl v roce 68, dávám hvězdu za novátorství, fantazii a hlavně úžasnou práci s různými modýlky a maketami. Druhá hvězda je pak za HAL 9000. Musím se totiž přiznat, že jsem díky němu opravdu pár hezkých napnutých minut s filmem prožil. ()

davebono

Dokonalý sci-fi film. Hudebni, estetický a dějový orgasmus. Kubrick dokonale převedl knižní předlohu, která je mimochodem úžasná, na filmové plátno a já s "otevřenou" pusou sledoval film od začátku do konce. Možná, že jsem si to tak užíval i díky znalosti knihy, to už je ale jiný uhel pohledu a otázka co dřív, knihu nebo film? Pro mě knihu a pak film. ()

Diskutant

Je to naozaj mastrovské, epické dielo. Film má veľa hlbokých myšlienok, dlhú stopáž, dej som nasával jedným dychom. Stanley Kubrick natočil film, nevysvetliteľné záhady vesmíru, mimozemskej civilizácie, ktoré presahujú za hranice našeho chápania. Film nesie posolstvo existencie života vo vesmíre, aspoň ja som toto scifi tak pochopil. Dokonalá krása Vesmírnej odysei... ()

Nocturnum

Jak to tu čtu, některým se nelíbí hluboká Kubrickova "nuda". Ovšem síla tohoto filmu daleko přesahuje běžné snímky. Pokud se snažíte pochopit, co tím autor chtěl říci, máte nějaký názor na svět a filozofie pro vás není jen neznámý pojem, určitě v tomto filmu najdete spoustu věcí k zamyšlení. Už jen ten kontrast úvodních třiceti minut se zbytkem. To mluví samo za sebe. A vizuální stránka? Na rok 68? Děláte si srandu? Jinak, myslím, že někdo kdo tomuhle dílu dá nějaké dvě hvězdičky a méně, neměl by se považovat za sci-fi fandu. Takoví lidé zřejmě milují pouze komerční scifi kde všechno vybuchuje a jsou tam nejrůznější emzáci, a hlavně aby to bylo ve 3D. Jenže takové filmy už nejsou science fiction, ale logical-fiction. ()

4touchdowns

davam jednu hvězdičku....ale nevim za co....asi za ty opice na zacatku..to jsem si jeste naivne myslel, ze ten film o něčem bude...a ono nic..a vy dve hodiny cekate na neco, co neprijde...po shlednuti jsem rozzurene chodil po byte a proklinal lidi, kteri dali Kubrickovi penize aby mohl natocit takovou sra.ku.. ()

AnimalMother

A.C.Clarke, Stanley Kubrick a jejich povznesení doposud brakového žánru do uměleckých a filozofických výšin. Jestli je nějaké dílo přelomové pak právě tohle! ()

Voxel

Chápu, že je to naprostá klasika sci-fi žánru, ale já se docela nudil. Některé scény jsou úžasné, triky na svou dobu dokonalé, zajímavá hudba, chvílemi slušná atmosféra. Zato děj je utahaný, že by se to dalo pouštět lidem s poruchami spánku. ()

Aldo_Raine

Vizuální nářez, který i po 44! letech nabízí oku diváka uvěřitelnější zážitek, než 99% dnešních filmů (co, Lucasi?). Jenže... děj se moc neděje (i na můj vkus), hudebně občas spíš hnus a Zarathustra to, vážení, rozhodně nezachrání. Jako kontroverze se Odysea rozhodně podařila, ale kromě technických vychytávek tu není nic moc, co dál reálně ocenit, ...pro diváckou majoritu pravěpodobně kultovní extranuda.. ()

mine.slayer

Když tu se objevil černý kvádr, učinil opice násilnými a ve výsledku žijeme.. Škoda ale že to násilí transformované do nekontrolovatelného zkonzumovávání téhle planety stále trvá a mění poetické cesty vesmírem na boj o nerostná bohatství, vážně je Avatar jenom film?:( ()

Ratman

První věta filmu: "Prosím pane, to je hlavní paluba". Poslední věta filmu: "Jeho původ, stejně jako účel, jsou pro nás stále tajemstvím". ()

wewrka

Byljsem schopen odkoukat kdejakou věc, ale tady jsem to vevydržel a po hodině začal přesouvat. Asi jsem na hloupej, nebo nejsemzhulenej, ale tohle by mělio být na odpad. Za efekty a vizuál tři hvězdy zaokrouhleno dolů na jednu. Ufff. ()

janeczek

Trochu moc rozvleklé, docela dost "jiné" a tím fenomenální, zejména vezmeme-li v potaz, že to natočil v době, kdy tady se točila Homolkovic trilogie! Na druhou stranu, epos o černém šutru by se byl dal sestříhat do košatější podoby. Pozn. Speciální palec nahoru za Straussův valčík, který to krájí hlava nehlava. ()

Mukade

videné 1. krát v 2012. Na túto dobu je to už tak maximálne za 3 hviezdy a aj to je veľa (a to som si ešte pomáhal vlastnou réžiou - poposúvaním dopredu). .........."Despite initially receiving mixed reactions from critics and audiences alike, 2001: A Space Odyssey garnered a cult following and slowly became a box office hit. "(wikipedia) ---takže na začiatku to nebol až taký hit. " Pauline Kael said it was "a monumentally unimaginative movie," and Stanley Kauffmann of The New Republic called it "a film that is so dull, it even dulls our interest in the technical ingenuity for the sake of which Kubrick has allowed it to become dull." Renata Adler of The New York Times wrote that it was "somewhere between hypnotic and immensely boring." - suhlasím s nimi a som rád že už vtedy to tak vieli ako to vidím teraz aj ja. ()

waclaf

Co dodat. Čirá definice nadčasovosti a geniality. Knihu jsem nečetl, můžu hodnotit jen film, který vyvolává řadu emocí, otázek a diskuzí. A to je dle mého úkol filmu. Scéna s hozenou kostí, která přechází do kosmické lodi tančící valčík, spolu se scénou odstavení HALa a Zarathustrou na konec patří k vrcholům světové kinematografie. Povinnost. A teď jdu vyhledat dobové ohlasy, protože mě dost zajímá, co na toto zjevení museli tehdy říkat. Nedokážu si to dost dobře představit. ()

macoslavek

tady vítězí jednoznačně forma nad obsahem, odysea není jen tak nějaký film, ale prostě umělecké filosofické dílo, vizuálně dokonalé.. a co se týče dějové stránky, trošku mi to připomíná I, Robot. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (více)