Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

0verseer

"Here's Johnny!" Slovne sa to nedá dokonale popísať, ale vedzte že je to film, ktorý si jednoducho treba pozrieť (ak teda netrpíte Eremofóbiou čiže chorobným strachom zo samoty) a hlavne vypočuť. The Shinig totiž ponuká jeden z najlepších hudobných podmazov v kinematografii vôbec! Perfekcionista Kubrick sa týmto snímkom u mňa definitívne zaradil k režisérskym géniom, 10/10 ()

horor2

Jak se říká, že samota dokáže být prospěšná a člověk má aspoň trochu klidu, aby něco napsal, tak nevím, jestli je tento film vhodný jako názorný příklad. Jack byl vždycky trochu blázen. Opět se setkáváme s mistrovským dílem, které je trochu těší na pochopení, tak u filmu nejezte, nepijte a neříkejte své ženě, že jí chcete rozmlátit hlavu :-D ()

Gamekeeper77

O Osvícení jsem nic nevěděl a vůbec jsem netušil, co mám čekat. Počítal jsem spíš s čistě psychologickou záležitostí a vzhledem ke stopáži i s celkem slušnou nudou. Ale to jsem se šeredně přepočítal. Film se sice rozbíhá pozvolna, ale s ubývajícím časem do konce se s naprosto přímou úměrou zrychluje tempo a zvyšuje napětí tak silně, že patnáct minut před koncem už jsem si přál, aby to už skončilo. Nepamatuju si, že bych někdy vůbec viděl takhle skvěle nadávkovaný film, co se napětí a vzrušení týče. V kombinaci s výbornou hudbou vznikl opravdu (a nejen na svou dobu) mistrovský kousek, takže ješte teď, půl hodiny po skončení mám pěkně sevřenej žaludek. 90%. ()

SAINTS

Film sa odohrava v nadhernom horskom prostredi ,ale nie je to žiadna romantika ale hororovi klenot ktory patri k tomu najlepšiemu vo svojom žanri.Film nie je velmi vhodny pre slabe povahy a ludi zo slabym srdcom. ()

mikhail

Som fanúšik-amatér hororových filmoch. To znamená, že ich pozerám sem tam so zatvorenými očami pri obzvlášť napínavých scénach. :) Osvietenie som videl dvakrát. Prvýkrát som tuším ani nedýchal a v druhej polovici filmu mal oči zatvorené prakticky neustále. A druhýkrát som ten film radšej ani nedopozeral. To neznamená že je zlý. Práve naopak je natoľko dobrý, že o 22:00 sám tento film nikdy viac pozerať nebudem :D ()

mrclTV

Nerozumiem, prečo vo filmoch (a knihách) tak často natrafím na situáciu - malé dieťa ma imaginárneho kamaráta/temné druhé ja. To toľko amerických detí nemá kamarátov, že to musí byt pomaly v každom piatom horore/thrillery? Zápletka v tomto filme je dvojsečná zbraň - ideálne zoskupenie "náhodných okolností", ktoré nám kričia do tváre - tu sa musí niečo stať!. Veľký opustený hotel (mimochodom vybudovaný na indiánskom pohrebisku, aká to náhoda), ktorý bol prednedávnom svedkom záhadného krviprelievania, dlhé studené noci na samote, ktorá tu trávi mladá rodina, pričom, jeden člen rodiny je len tak mimochodom pošuk, druhý zas alkoholik a tá tretia vyzerá ako psychicky labilná smrtka na cracku.....Čo sa teoreticky môže pokaziť? Všetky stereotypy hororovej zápletky na jednom mieste, je ich tu tak veľa, že atmosféra (je síce super hustá) sa od cca 15 minúty filmu ani nedá stupňovať...neviem, ja nemám rád horory, a jediné, čo chválim je výkon Jacka Nicolsona - bol famózny (a jeho diabolský smiech z mrazáku..geniálne). Film sa mi celkovo nepáčil, body idú hlavne za Nicolsona. ()

johnny01

Pečlivě budované napětí díky vynikající hudbě, úžasný vývoj jednotlivých postav, "alternativní" realita, dávkované děsivé scény, mnohá překvapení (například text knihy) - a je z toho vynikající film. ()

Vera2613

The Shining je poriadne mrazivý horor a to nepotreboval ani masívne krvavé scény či ľakačky každých 5 minút ako je to v novodobých hororoch. Hororovú atmosféru vytvára celé prostredie hotela, ktoré je chladné a melancholické, geniálne šialený výraz Jacka Nicholsona, ktorý budem mať v pamäti ešte riadne dlho a celé to podčiarkuje neskutočne skvelá hudba pri ktorej behá mráz po chrbte. Koniec filmu so záberom na fotografiu je určite zaujímavý ;) ()

Nathaniell

Poeticky vypilovaný skvost o tom, kterak Arnoštek koupil své mamince krááásnou kytičku. Jen jsem nepochopil, proč ji místo toho blbec radši nenatrhal někde u cesty... 2* ()

Micoldee

4 hvězdičky, hlavně ale za herecké výkony Jacka a Shelley. Opravdu excelentní ztvárnění čím dál tím víc posedlého psychopata a jeho vyděšené partnerky. Film byl ale vcelku zdlouhavý a místy by se dalo říct i nudný. ()

murkl

Film je plný ikonických scén, ale jako celek mi prostě nesedl. Všechny postavy byly tak nesympatické a 2 hodiny je na mě moc. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,4/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 85%, Audience Score - 93% | FDb.cz - 86,4% | Nesmrtelná hororová klasika, která vůbec nestárne a stále děsí víc a víc! Výborná režie, kamera, šílený Jack a samozřejmě stále stupňující napětí, běs, strach a to vše mířící do dokonalého finále (ale doporučili bychom si přečíst význam závěrečné fotografie....). Škoda, že dnešní generace zná "The Shining" jenom díky memům s ďábelským Nicholsonem říkajícím "HERE IS JOHNNY" :-( Každopádně můžeme s jistotou říci, že TAKHLE jsme se fakt ještě nikdy nebáli! Pokud se na nějaký film hodí název "Psycho", není to Hitchcockovo Psycho, ale Kubrickovo/Kingovo Osvícení. P.S. Kdybychom bydleli ve vesnici s názvem "Šutrákov", asi bychom taky chtěli co nejdříve vypadnout ;) 95% ()

George8

Znáte to, jak se říká ... je to staré jak Hradčany. Ano, mluvím o tomhle velmi kvalitním filmu od Stanleyho Kubricka. Je to asi nejlepší horor, který má všechno, co má mít. Osvícení z roku 1980 by v současnosti většinu hororů strčila v pohodě do kapsy. Kingovka jak má být. ()

janahorova

Já nějak nevím, pořád přemýšlím, jestli dát 3* nebo 4*. - Film jsem viděla těsně po dočtení knihy, tím pádem jsem si hodně uvědomovala rozdíly. - Hodně mi vadilo, že část, která mi v knížce přišla nejzajímavější - objevování hotelu a jeho historie po nastěhování a plíživá změna postav - byla prakticky vynechána na úkor zdlouhavých scén ke konci. - Pisklavý zvuk je nepříjemný, ale zároveň strašně otravný, nepůsobil na mě děsivě, pouze mi vadil asi jako nehty na tabuli. - Zdá se mi, že bez znalosti knihy film v mnoha ohledech postrádá smysl a logiku. Děj se vyvíjí jaksi skokově a není moc pochopitelná psychologie postav. - V knize byla má oblíbená postava Denny a považovala jsem ho za hlavní postavu. Ve filmu je v druhé části dost opomíjen. Co se mi líbilo: - Vizuální stránka filmu nezestárla a je, dá se říct, perfektní. - Postavy vypadají normálně, jako reální lidé, nejsou to svalovci s rovnými bílými zuby. V dnešních filmech mi autentičnost chybí. - Jack Nicholson a jeho grimasy. Nepřišly mi přehrané, umím si představit, že někdo komu "šibe" se bude ksichtit přesně takto, tím, jak se mu cosi odehrává v hlavě. ()

RigorMortis

Najprv som čítal knihu, až potom videl film a bol som si vedomý aj toho, že King údajne po tomto ani nemohol prísť Kubrickovi na meno (čomu sa nečudujem). Ak si odmyslím niekoľko dosť podstatných zmien (napr. zmenená postava Wendy, chýbajúci kotol a zápisník, absencia rozhovoru Hallorana a Dannyho o "osvícení" alebo divné stvárnenie Tonyho) a utnutý záver, na film sa pozeralo dobre. Atmosféru dodával perfektný soundtrack. Na druhej strane, ktovie ako by som hodnotil, keby som nevedel o existencii knižnej predlohy. ()

PlysovyMacko

Film ma vysoke kvality, lebo ma strasne vydesil - duchovia a rozsekanie rodiny - cim splnil svoj ucel na sto percent. Nepochopila som preco mu preplo, kvoli tomu, ze tam strasilo? ()

ostravak30

První co mě napadlo při sledování opuštěného hotelu v daleké horské krajině byla podobnost s filmem Já, legenda. Myslím samozřejmě v té opuštěnosti. Prázdný hotel, stejně jako vylidněný New York, působí ohromně stísněně. Už jen vykreslení této atmosféry se povedlo. Pak se tu míchají ovšem další témata. Máme tu duchy, máme tu atmosféru samotnou, která na Jacka působí a konečně minulost, o které se ale dozvíme až v závěru. Ta postupná změna na Jackovi vidět byla, ovšem nepatrně. Dočetl jsem se v Zajímavostech, že později bylo Jacku Nicholsonovi vyčítáno, že už od počátku vypadal divně, takže proměna nebyla tak výrazná. A to je bohužel pravda. Z tohoto pohledu je pak zajímavá druhá polovina, kdy se stupňuje napětí a horor přechází ze své tísnivé části do té napjaté, kdy divák čeká, kdo unikne, kdo přežije, jakým způsobem a podobně. Navíc naprosto chápu nominaci Shelley Duvall na cenu Golden Raspberry Awards v kategorii Nejhorší herečka, mě také moc nepřesvědčila. Celkově má Osvícení jasný rukopis Stanleyho Kubricka, jenže jeho filmy nejsou pro každého stravitelné. Přiznám se, že mám rád jiný druh hororů a tento bych si asi znovu nedal. I když horory Stephena Kinga jsou jedny z nejlepších a já je mám opravdu rád. Na druhé straně právě King tuto verzi překvapivě nepreferuje a naopak dává přednost mnohem méně známé z roku devadesát sedm a to taky o něčem svědčí. ()

JosefTomas

Cinefilní preciznost, ze které mrazí na správných místech a je filmařsky takřka dokonalá. V tom filmu je všechno přesně tak, aby se studenti filmové vědy tetelili blahem, přičemž já jim absolutně rozumím. Ten koktejl čisté filmařiny a mainstreamové zábavy je velmi vyváženě namíchaný, že i tady člověk nemůže remcat. Stejně však navzdory obrovské snaze se nad 85% nedostanu. Ten film je možná obrazově, symbolicky, hudebně, střihově a prakticky ve všem dokonalý, ale zrovna tyhle aspekty mi nedovolily, abych si krom technické stránky užil i ten sledovací proces, o který jde především. Budu ten film respektovat, budu ho všude možně i vyzdvihovat za správné uchopení, budování atmosféry, blocking atd., ale nebudu ho mít tolik rád, abych si ho kdy pustil znovu. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)