Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

JohnMiller

zo všetkých strán je tento film zvládnutý a spracovaný na jednotku. Vizuálna stránka a dlhé nábehy kamerou v hoteli ma fascinovali. Stanley Kubrick bol veľmi precízni to je s filmu vidieť. ak by som mal tomuto filmu niečo vyčítať tak to že tam bolo naozaj veľa flashových scén kedy som nevedel či si to postava iba predstavuje alebo je to naozaj tak. Výborné herecké výkony Jacka Nicholsona a aj malého Dannyho Lloyda. Najviac ma na filme zaujala tá klaustrofobická atmosféra ktorá sršala s každého kútu hotela a soundtrack ktorý bol naplnení kakofonickými distortion zvukmi ako sa len dalo. ()

salalala

Absolutně chápu to, že King tenhle film údajně nemá rád (ač si myslím, že pokud je v něm kus estéta, musí se mu ukrutně líbit), protože podstatu knihy, tj. to, že otec rodiny postupem času přichází o rozum, tu Kubrick ignoroval a na Nicholsonovi je od počátku vidět, že to nemá v hlavě úplně v pořádku. Jenže Kubrick je natolik geniální, že jsem mu to "baštil" celou dobu. Atmosféra je opravdu hodně hutná a nepříjemná, protože tušíte, že tady se bude dít něco hodně zlého. Taktéž nasnímání hotelového komplexu je naprosto bravurní a Alcott ho inscenuje jako něco, co je úplně mimo realitu a má svá vlastní pravidla. Herecké výkony geniální (v čele s maniakálním Nicholsonem, skvělou Duvall a výborným Lloydem) a práce se zvukem, která je nenápadná, je děsivě působivá. O bravurním využití hudby klasických skladatelů nemá cenu u Kubricka mluvit. Ač je The Shining staré více jak třicet let, pořád děsí a patří k těm vůbec nejlepším hororům, jaké jsem kdy viděl. A je mimo jiné i důkazem toho, že k pořádné hrůze stačí jen atmosféra, napětí a parádní herci. Za mě plný počet a zasloužené místo v mé filmové Top 10. 100% PS: Po zhlédnutí delší verze se nic nemění, zážitek je opět excelentní, rozdíly jsou minimální, jen se více prohloubí některé vztahy, některé dialogy jsou podrobnější a nechybí ani několik děsivých scén. ()

Hamaradža

Kinematografický perfekcionizmus level: Kubrick. Gradujúca, hrozivo intenzívna štúdia šialenstva, pri ktorej sa nedá hovoriť o silných momentoch, pretože ide o jednu veľkú dvojhodinovú hororovú extázu. Stanley videl do ľudí hlbšie než oni sami a vízia to bola viac než hrôzostrašná. ()

Blackhand47

Můj vztah k Osvícení je takový, že jsem jej viděl až po Ready Player One, který jej představil mladé generaci a zároveň mám možnost jej vidět teprve pár hodin před premiérou filmu Doktor Spánek. Nevím proč jsem se filmu tak dlouho vyhýbal, rozhodně jde o geniální dílo s perfektními hereckými výkony, skvělou práci s kamerou, zapamatovatelnou hudbou a specifickou atmosférou. Rozhodně nejde o typický horor, jak by mnozí čekali, ale spíše bych to nazval mysteriózním a psychologickým dílem. Ačkoliv je film opravdu unikátní, na deset seker to nestačí, jedna bohužel skončila někde venku ve sněhu. 90% ()

dom156

Stará dobrá klasika. Jak jinak bych mohl tento snímek plný napětí a hutné atmosféry pojmenovat. Hudební podtón každé scéně dává ještě o kousek víc vážnosti a umí gradovat napětí, když je to nutné a naopak absolutní ticho je výborný pomocník. A hlavně co musím ocenit je výběr hlavního herce, Nicholson vypadá jak blázen už zpočátku, ale to co předvedl, je jeden z top výkonů. Doporučuji. ()

FilmFan24

"Wendy! Miláčku! Světlo mého života... Já ti neublížím. Nenechala si mě domluvit. Řekl jsem," Já ti neublížím. " Jenom ti vymlátím mozek z hlavy."... Hrozivé dechberoucí finále. ()

Skip

Klaustrofobicky hutná atmosféra horského hotelu, kde spořádaný manžel a spisovatel Jack Torrance (Jack Nicholson) přichází o rozum a začíná se měnit ve vraždícího psychopata, je tím hlavním, co z tohoto filmu dělá nevšední záležitost. Člověk by řekl, že Stephen King musel být nadšený, když viděl, jak skvěle Kubrick jeho literární předlohu zpracoval. Alespoň si to myslím, protože já bych jako spisovatel vrněl blahem. Jenže pravdou je, že King prý zrovna dvakrát nadšený nebyl. To nechápu. Nejšpíš to ale bude tím, že jsem knižní předlohu nečetl. ()

L_O_U_S

Kubrick pracuje s atmosférou zcela nevídaně, navíc do filmu přidává i téměř podprahové prvky. Jack Nicholson je prostě Jack Nicholson. Škoda jen, že je u nás dostupný pouze evropský sestřih. (102.) ()

willow666

Snad jediný horor, u kterého jsem se opravdu celou dobu bála. Kromě Přeletu nad kukaččím hnízdem nejlepší role Jacka Nicholsona. Hvěždička dolů za jeho manželku, kterou jsem prostě nemohla vystát. ()

Colonist

Mé první opravdové setkání s Kubrickem, kterému jsem se tak nějak dlouho vyhýbal - zbytečně. Skvělá hustá atmosféra, pečlivá režie, všudypřítomný pocit mrazení během sledování a samozřejmě perfektní a démonický Jack Nicholson (ostatní herci si ale také dali záležet - nemám rád děti ve vážnějších dílech, protože mnohdy to jsou jen zbytečně vložené postavy, ale Danny Lloyd to na svůj věk zahrál skutečně dobře a jeho postava sem doopravdy patří!). Proměna Jacka v šílence byla sice trochu uspěchaná, ale co na tom záleží. Plný počet. ()

marleyy

100% Kino. Měl jsem tu čest jak s knihou, tak s filmem. Obojí je neskutečně geniální. Kniha mě naprosto odrovnala, nedalo se od ní odtrhnout oči, nedalo se spát, musel jsem ji dočíst do 6 do rána! To jak King dokáže popsat, co se lidem děje v hlavě nemá obdoby. Film mě taky naprosto odrovnal a to hlavně svoji originalitou, neskutečně vypiplanou režií (to jsem ještě nežral) a neskutečnými výkony všech hlavních představitelů. Hlavně - šílený Jack Nicholson. ()

Aleee89

(viděno v lednu 2011) Tak konečně. Kubrick a já jsme se shodli. Viděla jsem od něj už většinu filmů a většinu z nich, ač vidím jejich kvality, jsem nebyla schopna docenit. Pořád jsem čekala, co mě od něj pořádně osloví a dneska jsem se dočkala. Je to Osvícení. Vynikající, ďábelský Jack Nicholson, k tomu parádní a napínavý děj (velká zásluha Stephena Kinga, autora předlohy - prakticky všechny adaptace jeho knih, co jsem prozatím viděla, se mohou řadit ke špičce), no a samozřejmě přínos Kubricka, který film pevně chytl do otěží a vytvořil dechberoucí dílo s patřičnou atmosférou (zajistí to samozřejmě i hudba), jehož děj graduje, jak má... ()

Kuzlo

Neviem čím to bude ale horory ma zväčša nebavia a nudím sa pri nich. Tak to bolo aj teraz. Hodnotenie zachránili herecké výkony... ()

Reesam

Opomenu-li, jak neuvěřitelně mi šla na nervy Shelley Duvall, tak jde o famózní film. Jednoduché efekty, drsná a palčivá hudba a minimum slov. Jack Nicholson jako Jack Torrance? Dobře, nepředstavovala jsem si ho tak, ale jeho šílenství jsem mu věřila jako v knize. Ale ty 4 hvězdy si především zasloužila kamera,, protože tak dobře natočený film jsem dlouho neviděla! ()

Vědma

Dávám plný počet, protože film je úžasný, přestože mám problém s obsazením Jacka Nicholsona, který je příliš démonický a vypadá jako regulérní blázen, což tedy Jack Torrence nebyl. On byl sice alkoholik, ale jeho šílení bylo mnohem pozvolnější. Chtělo to normálního chlapa, který dokáže zahrát své ovládnutí temnou silou pomalu a zevnitř. Ale když odhlédnu od předlohy (což musím, protože film se odklání opravdu hodně) je to horor excelentní a závěrečná honička v bludišti se mi vryla do paměti navždy. ()

Frenegonda

Brilantně budovaná atmosféra. Stupňuje se to téměř k nevydržení. A závěrečné rozuzlení je ... jednoduše krása. Kubrik v plné síle 100% ()

Suzana

Jeden z nejsilnějších filmových a hororových zážitků vůbec. Film, který vás hned na začátku pohltí. Pohltí atmosférou, dokonale vybraným prostředím opuštěného hotelu vysoko v horách, hereckými výkony a pečlivou kamerou, která je doslova posedlá symetrií a detaily. Chmurná hudba celý zážitek jen umocňuje a Kubrick dokazuje, že je opravdu formát. Ani by nebylo zapotřebí kingovského nadpřirozena – Kubrick čaruje s v podstatě jednoduchým dějem tak dobře, že ve vás tento filmový zážitek bude ještě dlouho doznívat. Nicholson předvádí šílenství v jeho čiré podobě a jak jsem tak slyšela o Kubrickově způsobu práce – myslím, že právě scéna onoho osvícení/zešílení je nejspíše autentická ()

Petroff

Jediné, co si z The Shinning pamatuju, je Nicholson, kterej sekerou rozbije dveře a čumí jak magor. Víc si vybavuju knihu, ale ani ta pro mě rozhodně nepatřila k těm, které by mě opravdu zaujaly. Jedna z těch opravdu slabších Kingovek (a tohle si klidně troufám napsat, jen za poslední měsíc (10/2010) jsem přečetl 4). Chlapeček, jeho táta, jeho máma, hotel, černošský správce hotelu. Celou dobu se vlastně nic neděje a na konci z toho Nicholson zmagoří. -- Komentář, pod který bych se z fleku podepsal: monolog ()

kapsomut

Myslel jsem že když se na tenhle horor budu koukat, nebudu vidět nic, u čeho bych se lekl. To byla chyba. Opravdu se mi při některých scénkách "lepily půlky k sobě" a to jsem hororový fanda a jen tak mě něco nerozhodí a nevystraší. Horor z roku 1980 a je to nářez lepší jak z dnešní doby (tj. 2007 až 2009). Neuvěřitelné herecké výkony od všech herců jak hlavních tak vedlejších (tedy hlavně od Jacka Nicholsona - to bylo opravdu moc). Skvělý horor, u kterého jsem se opravdu bál! Jasných 5* ()

Fanucci

Mistrovsky natočené, úžasná hudba, parádní atmosféra z které běhá mráz po zádech, příšerně protivná a nevěrohodná Duvall. Moc mi nesedl závěr a přehnaná mysterióznost filmu (např. ta fotka z roku 1921). ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)