Nepříčetná

• USA Unsane (více)

Po traumatickém zážitku se stalkerem, ze kterého se ještě úplně nevzpamatovala, se Sawyer Valentini (Claire Foy – TV seriál The Crown) ocitá v psychiatrické léčebně. Jen chvíli po nástupu do přísně střeženého ústavu zachytí pohled místního zaměstnance, o kterém je přesvědčená, že patří muži, jenž ji pronásledoval. Ale byla to skutečnost, nebo pouhá iluze? (Bontonfilm)

Vančura

Výtečná věc, která mě hodně bavila (spíš thriller než horor - obecně nechápu, proč je na ČSFD jako horor označený pomalu každý druhý film, ačkoli s tímto žánrem nemá nic společného). Zpočátku jsem se k tomu stavěl trochu rezervovaně a přišlo mi to jako strašný psycho, který mi bylo skoro fyzicky nepříjemný sledovat (ta kafkovsky absurdní situace, kdy je nevinný člověk zčistajasna zavřený za zdmi nějakého ústavu, odkud se nemůže dostat, je asi moje nejhorší noční můra). Když jsem se v tom ale postupně konečně zorientoval a ten film naplno vyloží své karty, už mě to hodně bavilo, a někdy v poslední půlhodině mě už ten film naprosto dostal, a jeho závěr mě vyloženě nadchnul - napínavý děj končí přesně tak, jak bych si přál, aby končil. Claire Foy v hlavní roli je herecky velmi dobrá (jak mi byla nedávno protivná ve filmu První člověk, zde se mi hodně líbila), stejně tak ostatní herci nemají chybu, a když si z děje odmyslím některá ohraná klišé, nemám tomu v podstatě jinak co vytknout. Btw. že to bylo natočené na iPhone jsem se dočetl až zde po zhlédnutí filmu, sám bych to nepoznal, a nepřijde mi to nijak důležité. ()

Martin741

Konecne sa Styvn Soderbergh /Traffic Nadvlada Gandu, fdannyho Partaci/ vratil do slusneho nadpriemeru - film stal par supov a zarobil na seba fajne. Soderbergh dokaze urobit tucnu ciaru medzi mainstreamom a cirym umenim. preto si ludi ako Styvn treba vazit. Claire Foy bola genialna, dialogy na urovni, kulisy namakane. Rezisersky film slape jak ma, ani chvilu nudy nehrozi. Posledne chvilky su napinave, nervydrasajuce - celkovo vitam filmy zo psychiatrickych liecebni : 76 % ()

xxmartinxx

Fascinuje mě, s jak málem jde udělat tolik. Soderberghovu jménu jsem dlouho odolával a pamatuju si, že mě v době, kdy jsem filmy začal sledovat, vyloženě iritoval. Nevím, v jakém poměru jsem se změnil já a v jakém on, ale jeho poslední věci mě pravidelně dostávají. A klaustrofobické béčko Unsane je pro mě rozhodně velká lahůdka. ()

castor

Opakuje, že si chtěla jen s někým promluvit, a že tam jednoduše nepatří. Jenže oni mají volné postele, pojišťovna cvaká, a tak se Claire Foy ocitá v psychiatrické léčebně, kde nepolyká jen pilulky, ale jde jí také o život. Protože ústav střeží i jedna nevyrovnaná troska, která byla zřejmě mnohokrát odmítnutá a která si nepřeje, aby se jeho oběť vrátila ke svému starému životu. Experimentátor Steven Soderbergh mezinárodně proslul jako jeden z vůdčích talentů nezávislého filmu 90. let, znovu využívá minimum prostředků a znovu vyvolává debatu o tom, kam kinematografii posouvá digitální éra. Neznamená to ovšem, že by ztratil něco ze svého filmařského instinktu, kdy rád redefinuje hranice. Navíc Foy hraje výborně. ()

Chrustyn

Nevím jestli jsem to někdy psal, ale čím méně je na první pohled Sodenberghův film výrazný, o to je ve výsledku lepší. "Nepříčetná" se prostě jen tak objevila, bez většího humbuku a je z toho pro mě jeden z nejzajímavějších filmů roku. Film neustále překvapuje a divák si nikdy není dopředu jistý co se bude dít. Herecké výkony jsou bez výjimek výborné a i když film ke konci sklouzne do hororové klasiky, pořád to nijak neuškodí výsledné kvalitě a opět to dokazuje, že Sodenbergh prostě umí diváka překvapit a že filmy točí, protože ho to baví, ne pro prachy. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 21. února 2018 na filmovém festivalu v Berlíně. (ČSFD)
  • Steven Soderbergh natočil celý film za 10 dní na svůj iPhone 7 Plus, a to v rozlišení 4K. Stal se tak prvním známým režisérem, který se k podobnému kroku odhodlal. (boni)

Soderbergh se vrací do akce

Soderbergh se vrací do akce

05.02.2018

Začnou se hollywoodské filmy točit na iPhone? V nejbližší době to samozřejmě nehrozí, Steven Soderbergh si ale myslí, že pomalu míříme právě tímhle směrem. Co udělal proto, aby tenhle trend nastolil?… (více)