Reklama

Reklama

Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

(více)

Recenze (207)

PogoJoe 

všechny recenze uživatele

Dobrá komedie, kterou bohužel kazí spousta nepovedených nápadů. Film obsahuje velké množství gagů a vtípků, některé jsou opravdu geniální, dost jich je zdařilých a člověk se u nich alespoň pousměje, dost jich je ale naneštěstí přehnaných a trapných. Není to ještě ten Allen, kterého mám rád, je to divoké, nevyvážené a nezralé. Podobně jako Banáni. Nevím, jestli zvolený "dokumentární" styl filmu prospěl. Ale některé scény jsou fakt dokonalé a už jen díky nim stojí za to se na film kouknout. ()

selviskhed 

všechny recenze uživatele

(Psychiatr k Virgilově psychickém stavu:) -"Všeobecně se má za to, že cello je falický symbol. Myslím hmatník. A ty partie v nižší části nástroje mají tvary vyloženě mateřské. A pokud přidáte ještě smyčec jde podle mě o sublimaci laskání těla. To domnělé svírání falu a laskání těla u něj vyvolalo podle mne značný konflikt už v šesti letech." Film trpí stejným nešvarem jako filmy, které podle Allenova scénáře točili jiní autoři. Má dost hluchých míst. Až v Banánech podle mě Woody Allen zjistil, které scény vynechat a jak do filmu nacpat pouze to nejlepší. Virgil je jedna z mála postav z Allenovy herecké filmografie, které jsem moc nefandil. Možná na můj vkus nebyl dostatečně převzdělaný. ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že jde o Allenův debut coby herce, scenáristy a režiséra najednou, jsem ty čtyři hvězdy málem dal. Fenomenální příběh idiota, co zvládl být i slavným kriminálníkem (ale nedostal se do top 10 wanted, protože neměl konexe), má jistě své kouzlo. Zároveň se to ale dost opakuje a ztrácí niť. Přesto sympatické. ()

becki_tu 

všechny recenze uživatele

Moje první seznámení s Woody Allenem dopadlo nad očekávání dobře. Jako příznivec zábavné party Monty Python jsem si nemohl nevšimnout podobného "citu" pro humor, jaký zde zdatně praktikuje právě Woody Allen. Jako gangster je zde Allen naprosto skvělý a hlášky a gagy nejen z jeho úst mě dokázaly spolehlivě pobavit, podobně jsem se u komedie nenasmál už dlouho. Pistole z mýdla, přepadení banky se vzkazem na papíru, "útěk" z vězení... na to se snad nedá zapomenout. ()

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

"Teď vám pustím pár filmů z banky. Uvidíte je jen jednou. Pak, abychom zlikvidovali důkazy, filmy sníme. Bude to formou švédského stolu. Támhle je bramborový salát. Žena uvařila kávu." - Až do poloviny 70. let točil Woody Allen podobně ztřeštěné groteskoidní komedie jako je tahle (snad s vyjímkou mého oblíbeného Zahraj to znovu, Same - které ovšem sám nerežíroval) a pokud se vám tento styl zamlouvá, myslím, že nebudete zklamáni. Je zde sice řada fórků nefunkčních a našlo by se i pár trapných, ale těch dobrých až skvělých je podstatně víc. Je nad slunce jasnější, že v dobách tohoto počinu Woody stále hledal svůj osobitý styl (během filmu se například nevyskytuje žádná jazzová hudba a tento ani nezačíná titulkami, považte!). Na skoro-debut (neboť úlet "What's Up, Tiger Lily?" těžko považovat za allenovku) je to však úžasný výkon! ()

Galerie (40)

Zajímavosti (13)

  • Allen se rozhodl pro režírování sebe sama po natáčení filmu Casino Royale (1967), které mu přišlo dost chaotické. (don corleone)
  • Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)
  • Film měl vyjít na 2 miliony amerických dolarů, Woody Allen ho ale dokončil týden před termínem za 1 600 000 dolarů. (Oktavianus)

Reklama

Reklama