Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Galadriel se obává návratu dávného zla, Arondir učiní znepokojivý objev, Elrond dostává nový úkol a Nori poruší nejdéle dodržované pravidlo mezi Chluponohy. (Prime Video)

Recenze (241)

DavidS. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Prvních 10 minut vykazuje potenciál, ale pak přichází jen woke...Amazon v úvodu nešetřil - výprava je skvělá a řada scén má ten správný monumentální i epický rozměr včetně hudebního podkresu, ale v okamžiku, kdy nalepíte špičaté elfí ouška na černocha nebo libovolného míšence, je prostě Tolkienovo fantasy kouzlo pryč...Ale opravdovou tragédií je casting, kde jsou všechny větší "mužské" role obsazeny strašnými ksichty (tady nelze být eufemistický), u kterých se navíc stylisté a kadeřníci předháněli v soutěži o největší vlnku na kadeři... ()

dO_od 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

// Shodou okolností jsem minulý víkend byl v kině na 12hodinovém maratonu prodloužených verzí Pána prstenů, takže mám docela čerstvý srovnání, no a na původní trilogii se seriál samozřejmě nechytá. On se o to ale (naštěstí) ani nesnaží. Jde si to fakt svou vlastní cestou, která je daleko lepší, než co trailery prodávaly, má zajímavý tajuplný příběh, nádherně epickou výpravu a kupodivu dobrý postavy a dialogy. Velká část peněz a talentu šla pochopitelně do těchto prvních dvou epizod, takže je otázka, jak to bude vypadat dál, ale zatím teda hlásím spokojenost. ()

Reklama

buzzwoody 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po salvě trailerů jsem měl jako fanoušek Tolkiena i jeho Jacksonových adaptací skeptické tendence. První dva díly Rings of Power je ovšem (díky bohu) rozmetaly na mraky. Atmosféra Středozemě, jejíž absence jsem se hodně bál, tam je, a v mnohem větším měřítku, než by člověk podle některých nenávistných komentářů mohl čekat. Je otázkou, jak moc se příběh vzdálí od nastavené Tolkienovy mytologie, ale ruku na srdce - Jackson je zatím stále podepsán pod mnohem tvrdšími odchylkami od předlohy. Vizuál patří k tomu nejkrásnějšímu, co lze momentálně na plátně nebo v televizi vidět (těžký rozpočet je znát), tím spíš, když na efektech poslední dobou všichni brutálně šetří. A to nemluvím jen o CGI, právě naopak, požehnané množství praktických efektů mi dělá velkou radost, vzhled skřetů nechává vzpomenout na nejlepší léta Petera Jacksona. Stačí se podívat na pár minut prologu, a lze spatřit náznak toho, jak velký potenciál v sobě Prsteny Moci skrývají. Postavy se jeví sympaticky, naštěstí nám nejsou představeny všechny najednou (trpaslíci až v příští epizodě, Númenor jsme zatím neviděli). Bear McCreary se Howardu Shoreovi rovnat nemůže, ale on se o to naštěstí ani nepokouší a snaží se přijít s něčím novým (tato analogie by se dala použít i na celý seriál X Jacksonův LotR, ale na to je ještě brzy), jeho hudba zní jako příjemná fúze mezi jeho Outlanderem a God of War. Jako nepřehrocenej skalní fanda Středozemě říkám - jen to sem perte. ()

HellFire 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Začátek první epizody má samozřejmě odkazovat na úvodní řeč Galadriel z Jacksonovi verze Pána prstenů, nová Galadriel ale bohužel nesahá Cate Blanchett ani po kotníky, co se hlasového podání týče. Scénáristé se pokouší vtáhnout diváka do děje rádoby povznášejícím dialogem o tom, proč proč kámen klesá ke dnu, ale loď pluje na vodě a já začal tušit, že tohle bude spíše komedie, než drama. Pak přišel explodující orel a všechno bylo vysvětleno. Podivnými monology jako “This place is so evil, our torches give off no warmth“ (co to má sakra znamenat?) se to tady jen hemží a Galadriel je, stejně jako Rey z nových Star Wars, Marry Sue. všechno ví, všechno zná, vždy má pravdu, nemá žádné slabiny a tak se nemůže ani nijak dál posouvat (při sledování souboje s trolem jsem se zasmál pěkně od srdce, celé je to natočeno tak, že Galadriel je totální boss a nehrozí jí žádné nebezpečí; dokonce dostaneme typický záběr, kdy Galadriel podřízne trola a dívá se při tom drsně do kamery, aniž by dávala pozor, jestli ji třeba při pádu nesekne drápem nebo ji nezalehne; její společníci jsou totálně k ničemu, jen postávají kolem a nechají se pozabíjet, tomu říkám stateční elfští bojovníci). Jenom s tím rozdílem, že na rozdíl od Rey má Galadriel jeden výraz pro všechno. Hodně mi v tomhle směru připomínala Brie Larson jako Captain Marvel. Že scénáristé neumí pracovat se základním pravidlem „Show, don't tell“ už dnes považuji za standard. Ano, vypadá to pěkně, ale k čemu to pozlátko, když je to uvnitř shnilé? Mimochodem, že si Amazon potřeboval splnit kvótu a obsadil do mnoha rolí herce jiné pleti je mi jako ne-fanouškovi Tolkiena celkem jedno, i když je to jako kdyby hráli černoši ve westernech. Jednoduše to nedává smysl. Abych to shrnul, první epizoda není vyloženě špatná, ale zároveň zrovna nenadchne. Dobré momenty sráží na kolena scény s Galadriel, u kterých sem se prostě nemohl nesmát. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nic převratného jsem od nového seriálu neočekával, a tak jsem zatím docela spokojen. Ostatně původní filmovou trilogii Pána prstenů jsem dlouho nemohl skousnout, což se stává těm, co příliš propadli literární předloze. Nový seriál ovšem předchází původním šesti knihám, co nakonec vyšly ve třech. A já četl jen některé příběhy z Nedokončených příběhů, Ztracených pověstí, ba i Silmarillionu. Můžu sice vzít do ruky Průvodce světem J.R.R.Tolkiena či jeho Bestiář, ale to bych tady jen vypisoval, co je podle Tolkiena a co nikoliv. Pokud se budu snažit dívat okem neznalého, pak jsem dostal úvod do říše fantazie, kde žijí rozličné postavy, mezi nimiž se cosi chystá. A protože i náš svět je plný všech možných lidí, pak stejně přijímám i Středozemi a další fantastické světy. Vizuální stránka velmi pěkná, byť občas jsou efekty až moc počítačové. Tady mi přijde méně okázalý Rod draka realističtější. Šanci seriálu rozhodně dám. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (4)

  • Během prvních 24 hodin po premiéře zhlédlo první díl přes 25 miliónů diváků, což z něj činí nejsledovanější pilotní epizodu na Amazonu. (spacemaster)
  • Název seriálu se objeví až v 17. minutě. (griph)
  • Dva vysoké stromy, které můžeme vidět na krátký moment ve flashbacku, jsou Telperion a Laurelin. Starší Telperion dával stříbrné světlo a byl též nazýván Bílý strom, Silpion a Ninquelótë. Okamžik, kdy poprvé zazářil, je zván Hodinou otvírání a od tohoto okamžiku se ve Valinoru začal počítat čas. Druhý strom Laurelin („zlatá píseň“), který dával zlaté světlo a teplo, si vysloužil též názvy Malinalda („Zlatý strom“) a Culúrien. Svou mocí je vytvořila Valar Yavanna, aby svou září osvětlovaly Valinor. (Illuminare)

Reklama

Reklama