Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

• Česko Hvězdné války: Epizoda I - Skrytá hrozba (více)

V Galaktické republice přibývají neshody ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která zcela zablokuje mírumilovnou planetu Naboo. Zatímco kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, aby konflikt zažehnali. Na pomoc ohroženým se vydávají mistr Qui-Gon Jinn a jeho mladý chráněnec Obi-Wan Kenobi. Poté, co muži zachrání mladou královnu Amidalu, ztroskotají na pusté planetě Tatooine. Tam objeví devítiletého Anakina Skywalkera, mladého otroka, který vládne neobyčejnou silou. Anakin zvítězí v napínavém závodě kluzáků, tím získá svobodu a stane se učedníkem řádu Jedi. Všichni se pak vrací do Naboo, kde musí Anakin s královnou čelit masivní invazi, zatímco oba Jediové se střetnou se zákeřným nepřítelem jménem Darth Maul. (TV Nova)

Joe321

V téhle epizodě se předvedl nejlepší jedi nebo aspoň u mě nejlepší představitel řádu a to Qui-Gon. Ačkoliv mám hodně rád Obi-Wana v podání McGregora jako správňáka nebo i Mace Windu jako mazáka, tak Jinn je pro mě prostě prototyp jedie a Liam Neeson ho zahrál skvěle. Nevim co mají všichni proti Skryté hrozbě. Podle mě právě ona se podobá první trojce nejvíce. Jediné co mě trochu nudilo byla Tatooine, jinak je to skvělá předváděčka Star Wars univerza s akčními závody, space battle (Naboo fighter design rulez) a nejlepším soubojem s nejlepším SW hudebním tématem (ve trojce mě Yoda x Palpatine vyloženě zklamali a i Kenobi x Anakin mi přijdou trošku slabší). -"Remember, concentrate on the moment. Feel, don't think. Trust your instincts." ()

Jango_Fett

Zde nám chtěl pan Lucas ukázat jak to vypadalo za časů staré republiky, kdy byl v galaxii jakž takž mír. Nyní se objeví vážnější problém jako blokáda planety a galaktický senát si už nevý rady. Druhá zásadní věc této epizody je nalezení vyvoleného Anakina a to jak se seznámil se svoji životní láskou. Nejlepší je pak závěrečný souboj s Darth Maulem i když ho už epizoda 3 duelem Anakin vs. Obi-Wan překonává. Po shlédnutí všech epizod, mi ale tato připadá nyní nejslabší a nejnudnější. Možná, protože zde nedojte k takovým silným dějovým zvratům a děj se sune pomalu ke konci a nikam nespěchá. ()

lekr

Úžasné a famozní...skvělé efekty, propracovaný příběh a úžasná akce. Dvouhodninová smršť od které jsem prostě nedokázal vstát!! Lucas je prostě mistr svého oboru!! ()

Martin741

Nadherny film, ktory bural hranice veci, ktore sa daju sfilmovat. Pacili sa mi aj trochu zatracovane dlhe dialogy, politicke rozpravy, kopa akcie a nadherna hudba. Reziser George Lucas proste vie, ako natocit kultovy film s vybornym hereckym osadenstvom k tomu. 100 % ()

Wiikii

No a tak "začíná" sága všech dob. Sice rozjezd je slabší, ale má své vtipné částí, které jsou hlavně pojmenovaný C-3PO a R2-D2 .... HODNOCENÍ: 82% (4*) ()

rakovnik

Film, který ve mně konečně vyvolal zmatení, protože jsem se poprvé dozvěděl, že jsme teprve nyní na počátku ságy (internetu jsem se v roce 1999 ještě spíše bál, než abych na něm hbitě hledal informace). Návrat režiséra Lucase ve mně naopak vyvolával velké naděje, ale netušil jsem o skryté hrozbě v podobě nových postav a děje zamotaného tak, že jsem se po letech ztrácel. I tak uznávám film za vynikající sci-fi. ()

joeybarbaro2

Asi nejslabší díl nové trilogie, ale i tak je to dostatečné množství Star Wars, které máme rádi. George Lucas, to dokázal a jako jediný začal natáčet sérii od prostředka. Liam Neeson jako Qui-Gonn super, Ewan McGregor je taky sympatický, prostě všechno OK. Ale když bych se vžil do role dnešních čtyřicátníka, který vyrůstal na originální trilogii a více jak 15 let čekal na pokračování, asi bych byl mírně zklamaný, ale napravily to další díly, které byly lepší a lepší. Režie - 100 %, Scénář - 85 %, Hudba - 100 %, Herecké výkony - 90 %, Verdikt - 85 % ()

Havaj8

Už rozumím, proč mi někdo říkal, ať se koukam opravdu od epizody 1. Spousta věcí by pro mě pak bylo překvapení, teď už holt vím, jak to v podstatě dopadne a vidím ten úplnej zrod. Začátek kolem malýho Anakina a závodů kluzáků byl super, ale potom dlouhý dialogy střídaly dlouhý akce, a ne pokaždý se to dalo vydržet, občas toho bylo až moc. Takže na druhou stranu nevím, kdybych začal hned tímhle, jestli bych tím zároveň i neskončil. ()

Meridius

Dost odlišná epizoda od všech ostatních, navíc mi přijde zbytečná(neděje se tu nic zásadního). Ovšem najdou se tu i dobré věci jako závod kluzáků, nebo strhující souboj na závěr. To je ale málo na to, aby se tato epizoda mohla rovnat se starou trilogií. Jako samostatnej film - dobrý, jako součást SW - hodně slabý. Ještě nesmím zapomenout na úžasný Duel of the Fates od Johna Williamse - IMHO jedna z nejlepších skladeb, která kdy byla vytvořena pro film. ()

Elyssea

Abych pravdu řekla, úplně mě nepřesvědčila Natalie Portman. Poznala jsem ji docela dobře, oproti Keiře Knightley má kulatější obličej ;-) Ewan McGregor mi ke štěstí stačil a malý Jake Lloyd mi byl z duše protivný. Přesto je to nadprůměrná scifi. ()

Petoss1

A tak to všetko začalo, žačala sa vojna o záchranu galaxie. Prichádza mladý Obi-Wan aby náhodov našiel malého Anakina o ktorom ešte nevedia aká temná sila z neho vyrastie. Majstrovská sága má svoj začiatok. 88% ()

O´Neill

Nový STAR WARS má jistě své kouzlo, efekty jsou na svou dobu povedené, děj ubíhá krásně rychle, herci taky hrajou věrohodně. A občasné začlenění vtipu výrazně pomohlo. Celkově se jedná o jeden z nejlepších dílů z celé série...."Říct, chceš víc?" 3D bylo zbytečné, až na pár scén. Spíše jen šlo o to, dostat to zpět na obrazovky a připomenout si tu nostalgii. Navíc s 3D rozšířením. ()

Mefistofelle

Mnohými je tento díl považován za nejhorší, takže jsem asi vážně divná, když je mým nejoblíbenějším.. a to i přesto (nebo snad právě proto?), že je oproti těm ostatním značně infantilní :). Jen toho blba ušatýho - Jar Jara Binkse - si mohli odpustit. P.S.: Darth Maul je jeden z nejlepších záporáků co znám. A má pěkný kérky:). ()

Attta

Oproti starým třem dílům je to slabší, ale s tím se musí počítat. Dějově zajímavý začátek příběhu, ale vtipné vsuvky už nejsou tak apartní jako právě u starých dílů a pro dospělého diváka působí hodně protivně. Nicméně hudba je opět vynikající a herecké obsazení snad ještě lepší. Jako malý jsem měl tento díl strašně rád, teď ho považuji za nejhorší díl. ()

Abes

Rozhodl jsem se dát tomuhle počinu třetí šanci. Po té (2010) první jsem se neodvažoval hodnotit, protože jsem se nudil jako kráva. Sledoval jsem v pořadí logickém tedy I II III IV V VI. Avšak většinu materiálu jsem mentálně přetočil a příběh nepobral.                                                                                                                                                                                                                                                                Druhé promítání (2012) se vešlo do jediného víkendu, tentokrát již v pořadí chronologickém IV V VI I II III. Vše jsem řádně zhlédl a utvořil jsem si kvalitativní obrázek v průměru a jednotlivých dílech ocejchován dvěma hvězdami.                                                                                                                                                                                                                                                       Třetí promítání (2014) jsem si dopředu naplánoval. Obstaral jsem si kvalitní nepotuněné cinematic verze v originále. Něco jsem si o SW načetl. Připomněl jsem si nejzásadnější teorie na dané téma (Human Traffic, Clerks II). Ale především jsem přijal pořadí sledování dílů v tzv. machette order. Jde o průlomový, možná trochu drastický způsob, jak sledovat SW. Způsob, který odstraní jisté nedostatky. Machette order spočívá ve sledování v pořadí IV V II III VI. Je zřejmé, že hlavním nedostatkem je tedy díl s označením I, ten který v pořadí úplně chybí. Tedy vesměs žádný Jar Jar, mikroskopické životní formy stojící za vším, přiblblé závody. Jelikož jsem všechny díly viděl dvakrát, a ten první závoďácký asi pětkrát, mohu dovolit si to. Některé díly mají tu výhodu, že na sebe nenavazují, jiné lze z příběhu odstranit úplně. (I---%,II-40%,III-80%,IV-50%,V-60%,VI-30%)                                                                                                                                                                                                                             K hodnocení, jednotlivé díly budu hodnotit v návaznosti na ostatní. Uplatní se porovnání v rámci zpracování. Efekty jsou v dílech IV V VI jistě na výši, ale co si budeme povídat, vývoj jde kupředu. Na druhou stranu, když tak koukám na ty digitálně vyleštěné příšerky, ve výsledku mi staré dobré masky sedí rozhodně víc. Digitální Yoda je něco příšerného. Máte strach, že vám Disney udělá ze SW omalovánkovou taškařici, Příšerky s.r.o.? Pročpak? Lucas to udělal už dávno a ještě vám k té výzdobě řekne, že je to ku prospěchu ságy a pro divákovo dobro... spíš to celé posouvá směrem ke sterilitě postav i příběhu. Hlavně že se zazelenalo. Celek: strašně se mi líbí některé pasáže či myšlenky. Například Lukův trénink, to jak Yoda filosofuje je lahůdka. A nejen Yoda, mistr Samuel L. Jackson je mentálně taky hodně vysoko. Docela dobře snáším ten fanouškovský humbuk kolem SW ale moc jej nechápu. Síla se asi promítla skrze plátno do generací fanoušků, kteří z tohoto díla udělali modlu, modlu které nerozumím. Nerad hledám u filmů chyby ale když se objeví momenty, kdy se člověk nudí, začne si jich prostě všímat. To samé platí pro divoké střihů mezi scénami, nemluvím tady o přechodech jako spíš o necitlivé skoky v poloze pohledu vypraveče. Příklad: V Millenium Falcon odlétá z asteroidu na kterém se schovával před lodí Impéria. Jsme na lodi Impéria, kapitán lodi prohlásí "našli jsme je". Střih, jsme v kabině Milenia Falconu pod přímou palbou, ale kde je nějaký začátek? Přitom stačilo vložit krátký proslov, typu máme společnost, dohnali nás, jsou na dostřel. Co mi na SW jako celku vadí asi nejvíc je přístup Lucase, ten člověk je pitomec, nemůžu si pomoct. Star Wars svůj původní potenciál i svého tvůrce dávno přerostly. () (méně) (více)

joker.george

První epizodu jsem měl vždycky v oblibě a rád přehlížím její občasné nedostatky a nesmyslnosti... Možná je to tím, že jsem ji viděl ze všech dílů nejvíckrát, má mého nejoblíbenějšího Jedie ztvárněného Liam Neesonem nebo má přesně ten feeling, jaký má podle mě správné Star Wars mít, navíc příběh skýtá výbornou akci a napínavé scény se skloubí s těmi nabitými emoci díky většině sympatických hrdinů... ()

Streeper

Kam se poděla ta bojovnost, to napětí ta magie, která mě ve Star Wars vždy dostala. Tohle se mi zdálo jako dobrodružná pohádka pro děti včele se šišlajícím Jar-Jar Binksem. Rozhodně nejslabší díl z celé Star Wars série a to i přes docela uspokojivé obsazení. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (více)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (více)