Tina, podivínská a samotářská celní úřednice s ne právě přívětivým vzhledem, má podivný dar nepřirozeně vyvinutých čichových schopností. Na švédské hranici s Dánskem dokáže identifikovat kontraband tak, že u cestujících vycítí čichem strach, úzkost, provinění i jiné emoce. Ačkoli je v práci při odhalování pašeráků úspěšná, její soukromý život za moc nestojí. S povalečským přítelem žije prázdný „pro forma“ vztah ve skromné chatě u lesa, a z rodiny jí zůstal jen dementní otec v ústavu. Přitahuje ji příroda a mnohem více než s lidmi si rozumí s divokými zvířaty. Všechno se změní, když při své práci potká záhadného podezřelého vyvrhele, s podobně zvláštní tváří, jménem Vore. Oba jsou k sobě až záhadně silně přitahováni. (Pilot Film)

Asia_Power

Jelikož mám dnes výjimečně dobrou náladu, tak Vás hned zkraje nenaseru a přiznám, že komentář obsahuje bojlery. Kdo bude číst dál a pak se rozčilovat a cákat mi do pošty proč spoileruju, jest kokot. Tak a nyní k filmu - Rozhodně cením nápad, že Tina a Vore nejsou prostě jen dva nepovedení neskutečně ohavní zmrdi, ale prostě a jednoduše trollové, což vysvětluje proč má chlapík Vore píču a oba serou strachy u bouřky. Každopádně film sázel na nechutnost v tom, že když spolu prcaj dvě individua jak z Jedličkova ústavu a ještě zmutovaný a lascivně si cpou jazyky do prdele, tak z toho bude divákovi špatně. No já z toho měla záchvaty smíchu a v okamžiku kdy Tině z kundy vyrost žampion (trollí kokot) a rázně s ním vošoustala Voreho píču, tak jsem se smíchy válela na zemi a scénu si pustila asi 5x. Takže tady jsem jako divák nehorázně zklamala, páč mi z toho mělo být zle, alespoň kámošky z toho málem blily. Jinak je to ale vcelku koukatelnej snímek o tom, jaký to je zjistit, že jste trollice a bojujete sama se sebou jestli máte unášet, a možná i žrát, děti nebo to nahlásit na policii. Každopádně nejvíc fantasy ve filmu pro mě bylo, že Tina měla, předtím než potkala Voreho, chlapa. Že jí z kundy rostou žampiony a je troll to beru to se může stát, ale že tohle stvoření bude chtít někdo dobrovolně prcat (i když to je ohavnej rachitickej zmrd) to už není ani fantasy, to je sci-fi jak svině. Každopádně kdo chce vidět šoustat trolly, tomu tenhle film doporučuju a přidávám výzvu. Zkuste hned potom sníst žampion. ()

laik_60

Hranica. Hranica medzi fantáziou a realitou. Medzi ľudstvom a "troolstvom". Žena oplodňujúca muža, muž rodiaci neoplodnené - jednovajcove trollčence. Aký je koniec ? Nechajte sa prekvapiť, "pozdravom z fínska". Ale "popis" k filmu je pravdivý. Je v ňom všetko, aj dráma, aj napätie, aj fantasy aj romantika, aj krimi. Zaujímavý škandinávsky počin. ()

Marze

Je tu tedy takový mix žánrů. Temná skandinávská krimi, bestiální romance, fantasy mytologie, drama, romantika. Příběh dvou podivných hrdinů vztah společnosti k menšinám a otázku pohlavní a sexuální identity. V Cannes si film vysloužill pověst výjimečně kuriózního, perverzního a v jistých ohledech unikátního snímku. V originále se film jmenuje Hranice, což odkazuje nejen na lokaci Tinina zaměstnání a na pomezí mezi žánry, ale i na nejrůznější hranice genderové, rasové a mentální. Na příběhu obou titulních postav snímek reflektuje současné dění ve Švédsku (potažmo ve světě) ve smyslu vztahu společnosti k menšinám a opřený o mnohovrstevné motivy se zabývá i otázkou pohlavní a sexuální identity jednotlivců. Obsahuje sice pohádkové prvky a řadu bizarních momentů, ale přesto je jednoznačně zakořeněn v naší realitě. Děj významně stojí na postupném rozkrývání jakéhosi tajemství, jež obestírá oba hlavní hrdiny, a díky jehož neznalosti si lze první polovinu filmu užít jako velmi zábavnou a zvláštní, místy až mysteriózní podívanou a zkrátka s napětím čekat, co se bude dít dál. Jakmile je však záhada odtajněna, snímek se posune do trochu jiného světla, ale zároveň tím přijde o část kouzla, které ho činilo tak zajímavým. Druhá polovina se proto už tolik nehonosí ujetou divností a více spoléhá (sem tam poněkud problematicky) na vedlejší zápletky, v nichž se nepříliš složitě rozplétá vztah Tiny s jejím sklerotickým otcem nebo kriminální případ s dětskou pornografií, zároveň se ale dál vyvíjí cesta hlavní hrdinky za hledáním vlastní identity, což je podáno pozoruhodně a magicky. Pevnou rukou režírované a výstřední festivalové podivnosti by tak místy slušelo trochu svižnější tempo a lépe uchopené dění ve druhé polovině, nicméně originalita, jinakost a odvaha se tvůrcům ani filmu samotnému upřít nedají a rozhodně se cení velmi vysoko. A stejně tak i výtečné masky a skvělé herecké výkony obou představitelů titulních rolí. ()

Filmmaniak

Poctivý festivalový bizár, kombinující temnou skandinávskou krimi a bestiální romanci s fantasy mytologií, která je navzdory řadě WTF momentů jednoznačně zakořeněná v naší realitě a opřená o mnohovrstevné motivy reflektující současné dění ve světě, hlavně co se týče otázky pohlavní a sexuální identity a přístupu k menšinám ve společnosti. Pevnou rukou režírovanému žánrovému mixu by místy slušelo svižnější tempo, nicméně originalita, odvaha a jinakost se rozhodně cení. A také skvělé masky a herecké výkony obou titulních představitelů. ()

honajz2

Původně jsem si myslel, že to bude podobenství nebo symbolistický film. Když nepočítám těch pár naivních a trapně jednoduchých symbolů ("splynutí" skrze sex), které bych nepočítal na prstů jedné ruky, tak tím ten film není. Tak jsem během filmu pořád čekal nějakou hlubší myšlenku, nějaký přesah. A k tomu taky nedošlo. Takže je to jen příběh o seznámení dvou vzhledově odpudivých lidí (abych nespoileroval, ale ono se to dá odhadnout), který se dělí na (odhadnutelný) kriminální příběh a na příběh romantický, přičemž se oba na konci prolnou. Ten nápad sice sám o sobě není marný, je slušně zahraný a ani kamera není k zahození a kdyby to mělo nějaké lepší tempo, většina scén nepůsobila déle než má a vystřihly se ty zbytečné scény, asi by se mi i líbil. Horší je, že tady jde jen o ten bizarní příběh, ale jinak je to naprosto prázdné. Což je dost blbý, když se to snaží tvářit strašně inteligentně. Nemůžu si pomoct, ale čekal jsem prostě víc a taky že tu potenciál na něco víc byl. Takhle zůstala jen zajímavá a ne úplně blbě vymyšlená historka, která je ale nudná a myšlenkově vyprázdněná. Lepší 2* ()

• Eva Melander musela před natáčením přibrat 20 kg. Každý den pak strávila 4 hodiny pod rukama maskérů. (dogma97)
  • V čase 01:03:00, když jede Tina (Eva Melander) autem, hraje píseň „På väg“ od zpěvačky Turid. (pornogrind)
  • Před českou kino premiérou proběhla premiéra na Karlovarském IFF 29. června 2018. (Varan)