Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Godhaj

,,My decision is final! Get out!“ Poslední mohykán je vybroušený diamant. Mannův přístup k tomuto filmu je tak precizní, že se těžko dá něco kritizovat, ale pouze chválit. Naprosto uchvacující jsou vybrané kostýmy i kompars, který navozuje atmosféru 18. století tak sugestivně, až jsem měl pocit, že jsem se v něm opravdu ocitl. Film má vynikající tempo, které ke konci zrychluje a nabízí tak jeden z nejnapínavějších závěrů, které jsem kdy viděl. ()

Spectateur

Perfektní soundtrack od pánů Edelmana a Jonese staví tuhle pastvu pro oči nad ostatní. Výprava i kamera taktéž výborné a předloze možná až moc věrné. ()

darthvader77

Vynikající film, který přes skoro dvouhodinovou délku, mi utekl strašně rychle jako žádný jiný, neboť takhle svižné tempo, které zároveň neruší mám rád, navíc je když je to proloženo výborným příběhem, který má tolik postav, charakterů, spolu s pěknými akčními scénami(obléhání pevnosti, honička na řece). Tohle všechno se děje uprostřed nádherné přírody, výprava v divočině na výbornou. Pro mě velice příjemné překvapení, navíc se závěrem, který jsem rozhodně nečekal. Celé dějství doprovázela navíc hudba, která perfektně vystihovala situaci.(Co taky čekat od skladatele co pracoval na Dračím srdci, jehož soundtrack přímo zbožňuji). ()

Voorhees

Nepříliš úžasný scénář, zato neskonale úchvatný soundtrack. Chytře vybraní herci a výborná kamera. Vzor všem dobrodružným filmům. ()

J.e.r.e.c

Dobrých snímků o indiánech je méně, než upřímnosti ve slovech bledých tváří, a proto je třeba si každého vážit. Už je to pár let, co jsem Mohykána viděl naposledy, a ještě déle, když jsem četl Cooperovy knížky. Neměl jsem je na rozdíl od mayovek moc rád, připadalo mi, že autor není ten správný indiánofil a místo rudého národa věnuje příliš pozornosti všelijakým Sokolím očím a bílým Co(u)rám. Těm tedy dává hodně prostoru i filmová verze, ale ta si moje srdce získala hned a dodnes ji vnímám jako jednu z hrstky adaptací, která překonala tištěnou předlohu. Jde to na vrub především ústřednímu domorodému triu, Chingachgooka, Unkase a Maguu co se týče indiánství poráží pouze vrchol žánru. Daniel je fajn a Madeline Stowe nejhezčí na světě, ale stejně mi jejich milostný refrén do epického řinčení tomahawků příliš neladil. Je tu hned několik scén, které mi nesmazatelně utkvěly v paměti. Geniální úvod s lovem a modlitbou za zastřeleného „bratra“ jelena, čištění cesty pro posla z pevnosti nebo lesní přepadení a zdecimování britských vojáků Hurony. A samozřejmě finální desetiminutovka, u které jsem se napoprvé rozplakal jako běloch u mučednického kůlu, ochoten přísahat na skalp svých rodičů, že jde o nejemotivnější scénu v dějinách filmu. Moudrý Sachem vyřkne svůj ortel, Randy s Trevorem nechají rozeznít housličky, které pak, když se kamera odvrátí od probíhajícího masakru ke krásám divoké přírody, přejdou v drtivý ústřední motiv... Tohle by nevzalo za srdce snad jen plukovníka Munroa. S odstupem několika zhlédnutí to vidím už přeci jen malinko jinak, ta scéna je příliš natahovaná, patos z ní stříká jak krev z čerstvě podříznutého červenokabátníka a obsahuje pár „superhrdinských“ nesmyslů (Sokolí oko a jeho střelba obouruč dvoumetrovými flintami nebo nabíjení za běhu). Ale pořád ji miluju. Stejně jako náčelníkův závěrečný proslov, který snad u nás v TV nikdy nešel celý. Viděno s dabingem. Tak mě napadá, vznikl od té doby (r. 92) vůbec nějaký velký film o indiánech? 80 % ()

TaNya_

Snímek jsem shlídla ještě kdysi dávno a tak hodnotím spíše ze vzpomínek. Hudba i zaběry byly oparvdu povedené. Nadruhou stranu příběh se mi nelíbil ani trochu a byla jsem z něj úplně přešlá. Jsem si jistá, že si spuštění nezopakuju takže prostě nechávám 3* se smíšenými dojmy. ()

Knor

Druhá polovina filmu vše zachránila. Velkolepé a působivé scény zachraňují tu milostnou a naivní omáčku, který bylo docela dost. ()

papadoce

Michael Mann, jeden z najlepších režisérov vôbec (i keď sa už nezmestil do mojej top 10 rejžov), vytvoril v roku 92’ jeden z najnenapodobiteľnejších filmov v histórii. Posledný Mohykán je výnimočným vo viacerých ohľadoch. Či už je to dokonalý kasting hercov, veľkolepá výprava, kostými, samotná réžia, či nezabudnuteľná hudba. MM rozpráva príbeh posledných indiánov z kmeňa Mohicans v časoch francúzsko-anglickej vojny o nové územia v Severnej Amerike. Do perfektne vystavanej atmosféry belošskej vojny a indiánskych kmeňov zároveň dokázal vtesnať hneď dva príbehy lásky, ktoré ale svojim romantickým podaním absolútne nevadia deju. Práve naopak, robia príbeh zimomriavkovým. Silné postavy príbehu ako Nataniel, Čingačguk, Unkas, či dokonca Hurónsky bad guy Magua sa stali nesmrteľnými. Tento film je typickým príkladom absolútne dokonalej a čistej pätky. O poslednej 15 minútovke za zvuku prekrásnej hudby asi ani hovoriť nejdem. To je niečo tak krásne, pritom kruté a surové, že to patrí medzi najpamätnejšie scény ever. Takto vyzerá absolutórium. Dokonalé. Úplne celé. ()

Ex_Machina

„V dobách keď sa z nespútanej divočiny stávala nová zem.“ Krutý svet kolonizačných vojen v novom svete za oceánom. Kto by odolal? Anglická kráľovská koruna? Francúzi? Indiáni snažiaci sa prežiť a kráčajúci za svojou pomstou? Ako vždy si to odnesú obyčajní novousadlíci zatiahnutí do tejto vojny. Brutalita a reálnosť tohto snímku sa tu tiahne celým dejom a milostno-vzťahová linka medzi  „posledným mohykánom a dcérou šedého vlasu“ je tu skôr okrajová. Maguovi a jeho desivým Hurónom by som do rúk padnúť určite nechcel. Na prejavy ľudskosti tu môžete u ktorejkoľvek zo zúčastnených strán tohto konfliktu zabudnúť. Film vás pohltí svojou dobovou atmosférou, nádhernou hudbou, dobrou réžiou, výpravou a kostýmami. ()

BFG2000

Omlouvám se panu Mannovi, že jsem jeho skvostu dal původně jen 4*. Asi jsem měl nějaké chvilkovou slabost. Tohle je masterpiece, který se řadí mezi hrstku filmů, vyčnívajících tak výrazně nad všemi ostatními. Tady není vůbec nic špatně. Jde o dokonale zvládnuté filmařské řemeslo. A Wes? Wes si tu dává svou životní roli a jednoho z nejlepších filmových "záporáků" vůbec! Trevor Jones a randy Edelman si strkají Zimmera, Williamse i Rabina do kapsy a jejich zářez do filmového hudebního světa je též nevídaný. Jo! Opakovaně viděno v roce 2022 a film vůbec nic ze svého kouzla a dokonalosti neztratil. Tohle bych si vážně moc rád dal v kině! ()

maeb

Kdyby nic jineho, tak posledni ctvrthodinka je opravdu uzasny filmovy zazitek. Ovsem to neznamena, ze zbytek filmu neni vynikajici. Proste pet hvezd a basta. ()

snake

Ano, ano.Já myslím, že není co dodat!Vše již bylo řečeno!Skvělá hudba, skvělá kamera, úžasný příběh! ()

valkil

Danny Day-Lewis, Madeleine Stowe, krásná hudba, indiáni. Pobaví, rozpláče, zamrazí. Lze ho vidět několikrát a neznudí. Moc hezký film. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)