Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Alfie

Myslíte že k pětí hvězdičkám stačí ústřední melodie ? Neměla by ,ale ve spojení s hereckým geniusem Day-Lewisem už možná ano a když se k tomu přidá skvělá režie M.Manna je to jasný plný počet. ()

LukeSharp

Naprosto dechberoucí hudba dělá z tohoto filmu něco mimořádného.Daniel Day-Lewis výborný,Madeleine Stowe skvělá,Wes Studi....ultimátní svině. A finální scéna jedním slovem dokonalost!! ()

charcoal

Zajímavá adaptace. I přes prvoplánované omlazení Sokolího oka, film je skutečně dobrý, Wes Studi dokonce vynikající (stejně jako hudba). ()

Suomi

Výborný film,perfektní hudba,hodně povedený závěr,indian Magua-tak si představuju chlapa co nenávidí svět,Lewis a jeho tradičně výborný výkon-co víc dodat, na tento film se můžu koukat stále dokola. ()

vlKousek

Co k tomu dodat, parádní kousek!! Parádně surově podaný film se skvělou hudbou a atmosférou co by se dala krájet! Rozhodně 5* ()

Pepeto

Spolu so Statočnym srdcom ide doteraz o zďaleka, zďaleka najlepšie a doteraz nikým a ničím neprekonané historické filmy...takisto som doteraz nepočul lepší soundtrack k filmu...akurát český dabing na dvd bol otrasný...jediná záporná vec, čo však s filmom ako takým nemá nič spoločné... ()

Maxmilian

Anglie, Francie, válka a mezi nimi spousta Hurónů, kteří touží jen po krvi. Hlavně když je sekyra rudá. Zde obdivuji výkon vůdce Huronů, krvelačného Maguu, kterého ztvárnil výborně Wes Studi. Toho žene vpřed jen pomsta, proto se Anglie nesmí stavět jen Francii, ale také Hurónům. Generál Munroou, zvaný "Šedý vlas", který prý zničil život Maguovi. Proto Magua jde po krku nejen jemu samotnému, ale také jeho dvěma dcerám. Ale na straně Anglie je také posila. Né tak velká, ale je. Tvoří ji indián Čingačgúk se synem Unkase, no a také jeho adoptivní bílý syn Sokolý oko. Zde opět musím podotknout výborný herecký výkon Daniel Day-Lewise ( Sokolý oko). Opět atojí na jedné straně čestnost a spravedlnost, proti nenávisti a honbě za pomstou. Film rozhodně nedospěje k happy endu, ale to by v tomto případě stejně působilo nepatřičně. Důležitými prvky, které dělají film tak dobrým jak je, jsou kamera a hudba. Hudbu zde musím opomenout téměř na prvním místě. Hudba výborně provýzí děj. Je všude tam, kde má být. No a hlavně je skvělá. Soundtrack hodnotím jako jeden z nejlepších. Hudba - Trevor Jones a Randy Edelaman. ()

Salavard

Tak tohle byl snad jeden z prvních filmů, který mě dokázal úplně připoutat k obrazovce (bohužel, neměl jsem to štěstí vidět ho v kině). Bylo zde již napsáno mnohé a já se musím jenom přidat k oslavným ódám. Zřejmě můj nejoblíbenější soundtrack, ta hudba je tak nádherná, že vás hned na začátku vtáhne do děje a na konci…Ne, to se nedá popsat, to se musí vidět, to musíte cítit. Konec mě úplně uhranul. Málokterý film končí takto silně. Rozhodně se nejedná o žádný slaďák, právě naopak. Násilí se snímek určitě taky nevyhýbá, ale není to přehnané, jako ve spoustě jiných filmů. Pravda, někomu může vadit, že knižní předloha, kterou jsem také četl, je ve filmu dost pozměněná, ale souhlasím s názorem, že to vůbec neuškodilo, možná právě naopak. S hlavními postavami jsem prožíval jejich příběh, jejich pouť od začátku až do tragického konce. Herci hrají skvěle, exteriéry jsou nádherné, kostýmy realistické, kamera, střih, dialogy, hudba, režie…Nemám co vytknout. Bezpochyby je to nádherný film, byť ne zrovna veselý. Tomu, kdo film ještě neviděl, docela závidím. Bude mít neopakovatelnou možnost si ho vychutnat v plné kráse. ()

RobbieM@N

Naprosto legendární film, hlavně v dětství to byl kult. Silný příběh, nezapomenutelné scény podbarvené nejkrásnější a nejmonumentálnější hudbou, kterou jsem kdy slyšel. Jedinečná role D. Day - Lewise, navíc jeden z mých nejoblíbenějších režisérů Michael Mann se tímto filmem katapultovat do režisérské elity, co víc si přát. ()

Soubi

Příběh Sokolího Oka, jeho nevlastního otce a Unkase je velmi dobrou adaptací kultovní knihy J. F. Coopera, která nám může ukázat (pokud nebudeme zavírat oči) křehkou a živelnou krásu Divokého Západu a indiánů, kteří nechápali, proč jim "Dlouhé nože" chtějí brát zemi, kterou přece nemůže nikdo vlastnit. Ale to je zase jiný příběh :). 5* ()

RendaVahala

V žádném případě se nedá říct o nějaké negativní věci na filmu. Opravdu se mi to líbilo, hlavně když jsem viděl nesestříhanou verzi, ikdyž ten rozdíl verzí je opravdu malinký. Herecke obsazení jako Madeleine Stowe a nebo Daniel Day-Lewis bylo famózní a opravdu podle mého názoru předvedli, jak by měli herci vypadat. Michael Mann obstaral opravdu skvělý film, jako to dokáže málokterý režisér, a to bych řekl, že to snad byl jeho nejlepší film, jaké kdy natočil. Skvělý pocit tomu dodává hudba, kterou jsem si prostě musel obstarat. Je nutno říct, že film na mne hodně emocionálně působil. Od té doby se na něj dívám každý druhý měsíc, abych viděl zase po dlouhé době skvělý film a ně nějakou kravinu. Rozhodně dávám pět hvězdiček. ()

ratpile

Krásný filmový příběh. Úžasná výprava, výtečně zvolení herci (Wes Studi je pro mě prototyp indiána záporňáka) a především dokonalý ústřední hudební motiv, vynášejí film do nebes. Co je ale naprosto BOŽSKÉ, je závěrečných 10 minut s legendární běžeckou scénu, která je naprosto dechberoucí a emotivní. Jeden z nejlepších dobrodružných filmů vůbec. p.s. Duncan je opravdu klaďas ... Obdivuji Michaela Manna a jeho mužské hrdiny! ()

vaclaw

Jedinečné zpracování výpravného příběhu, sice jsou občas znát dějové zkratky, ale díky dramatičnosti, napětí, nádherné výpravě a již tolikrát zmiňované hudbě se dají vcelku dobře prominout. Výborný film. ()

Rora.

Ten soundtrack...wuuuuuaaaaah!!! moc přeluxusní :) a film je ještě lepší...hodně emotivní, vnesl mě do sebe a to mám rád..:) ()

kiros179

Nezapomenutelný film. Michael Mann v nejlepší formě, stejně jako Daniel Day Lewis. Podle mě jeden z nejlepších historických filmů vůbec. Plné emocí, svižná a drsná akce řízlá romantikou, a světe div se - ono to šlape jak hodinky! A jako třešnička na dortu působí naprosto geniální soundtrack, opravdu snese na nejvyšší měřítka. 95% ()

Kubi21

Výborná adaptace románu J. F. Coopera a skvělý film, který ještě výš staví dokonalá hudba. Byl jsem unešen před těmi 18-ti 19-ti roky v kině a jsem unešen stále a pořád po každém shlédnutí. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)