Reklama

Reklama

Žár

(neoficiální název)
  • USA The Burning (více)
Trailer

Obsahy(1)

Neoblíbený táborový správce se stane obětí kanadského žertíku, který se však nečekaně změní v tragédii. O pět let později se hrůzně znetvořený muž vrátí na místo tragédie a mezi novými táborníky, kteří jeho příběh znají jen coby zábavně děsivou historku od táboráku, rozpoutá svými ostře nabroušenými zahradnickými nůžkami hrůzostrašný masakr. (nash.)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (98)

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Naprostá klasika "slasher-tématu", která je příznivci opěvována, ale mnoha dalšími diváky kritizována. Film je tak jedním z nekontroverznějších slasherů v dějinách vůbec. Já se rozhodně po shlédnutí řadím do první skupiny. Tvůrci využili v té době již nastavených klišé, která má každá "správná" vyvražďovačka mít. Vypůjčili si řadu "obsahů" z již vzniklých filmů tohoto druhu, ale nejedná se o bohapustou vykrádačku, nýbrž velice kvalitní horror, který ovšem divák musí posuzovat v rámci žánru. Při sledování filmu je třeba vypnout mozek a nepřemýšlet nad nelogičnostmi a detaily. Pak divák dostane jednak docela značnou porci vykreslení toho, jak to na takových "skautských táborech" vypadá a chodí (zde mi to připomínalo spíše jakýsi polodokument o mládeži na letních táborech), a jednak dinamický vyvražďovací nářez. První část filmu je sice zdánlivě o ničem, ale faktem na druhou stranu je, že ani jeden Pátek 13 (ze kterého si film bere rozhodně nejvíce) nevykreslil atmosféru letních táborů tak dokonale. Od první vraždy v táboře se pak již odvíjí v celku brutální napínavá jízda, kde můžeme obdivovat Savinyho na svoji dobu skvělé gore-efekty ( i když často krátce střižené a ne tak dlouze "mučivé" jako v perfektním Prowlerovi (1981)), napětí, děs, skvělé využití temnoty, temných zvuků a hudby, pár lekaček, gradující bezvýchodnost situace a napětí, atd. Pro mne osobně opravdu perfektní, kvalitní a velice zábavný slasher, kterého je mi upřímně líto, že tak beznadějně v dějinách horroru zapadl ... (ženskou postavu vedoucí tábora si zahrála krásná Leah Ayres, která později hrála po boku Van Damma ve filmu Krvavý sport (1988)). ()

fcreading 

všechny recenze uživatele

"Neotáčajte sa, uvidí vás." "Nedýchajte, započuje vás." "Nehýbte sa, inak ste mŕtvi." Hneď úvodná scénka, keď si štyria chlapci chcú spraviť žart z jedného chlapíka je podarená ( zapálenie zaživa ). Od toho momentu sa už nič nedeje, spomeniem scénku keď ten znetvorený vrah zabodne zahradnícke nôžky do brucha striptérky, velmi dobrá scénka. Ďalej sa to nudne vlečie, vrah sa objavuje len miestami, dievčatá sa snažia aj ukázať prsia aby tak trošku zahnali tu nudu, ale ani to nezaberá. Poriadny masaker nastane v druhej polovici, zvlášť scénky v lese sú vydarené, ale bohužial ani to nás nezachráni, snímok sa značne miestami tiahne, ale vyvražďovačka to je dobrá a je cítiť atmosféru 80 rokov 60 percent. ()

Reklama

giallo 

všechny recenze uživatele

Velice průměrný slasher o pracovitém zahradníkovi, na kterém se bohužel, podepsal zub času. Nejvíce je to vidět na efektech, které mi přišly hodně odfláknuté. Docela se i divím, protože byl pod nimi podepsaný exceletní Tom Savini. Jinak jako obvykle u podobných filmu pokulhává logika (vor s mrtovala), ale na jedno zkouknutí se to dá.... ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Slibný úvod se vážně vyvedl, ovšem potom nastal menší útlum, hlavně tedy co se atmosféry týče. Ani se moc nedivím, že to mnohým nebylo zrovna moc po chuti. Seznamování s omladinou – hlavními protagonisty byl dost zdlouhavý a hororová stránka filmu byla odsunuta do pozadí. Vrah jen obcházel kolem, sem tam nakoukl do oken a děj se soustředil hlavně na prvky, které spíše patří do jiného filmového odvětví. Šmírování v dívčích sprchách, flirtování nadržených teenagerů, šikanování slabších jedinců – což vyústilo jen v řadu sexuálních narážek, trošku té nahoty a po něčem opravdu děsivém ani vidu ani slechu. Vše se však změní odjezdem starších děcek s dvěma vedoucími na kánoích. Crospy se konečně pustí do práce, protože do té doby měl na svědomí jen jednu prostitutku – což byla celkem slabota. Tenhle popálený parchant to však následně celkem slušně rozbalí a hlavní úlohu zde sehrají především jeho zahradnické nůžky. Počet mrtvých se z minuty na minuty rapidně zvýší a některé mordy byli opravdu povedené. Nebude chybět ani troška toho potřebného gore a umělé krve. No a samozřejmě ani nahota. Bez té by to prostě nešlo. Cenzura musela obracet oči v sloup, ale dobře jí tak. Co se hereckých výkonů týče, tak to sice nebyla žádná hitparáda, ale v rámci snesitelnosti se to dalo přežít ve zdraví. Především bych pak chtěl ocenit tvůrčí rozvážnost v tom, že nám dopřejí pohled na znetvořenou správcovu tvář až v samotném závěru. Díky tomu dostali diváci možnost rozvíjet svou vlastní představivost dost dlouho na to, aby nebyli ve finále zklamáni. The Burning tak sice už asi nikdy nebude patřit mezi TOP ve svém odvětví, ale i tak je škoda, že je (byl) mnohými zbytečně přehlížen. Přece jenom jde pořád o lehce nadprůměrnou podívanou. 70% ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Nad "The Burning" by Carol Clover hodně zaplakala. Vlivná filmová teoretička přišla s dnes široce používaným konceptem final girl a etablovala slasher jako subžánr pozitivně se nabízející feministickému pohledu. Na ni navazující studie, jako třeba práce Richarda Nowella dokládají, že i producenti slasherů v reakci na dobový trh vyloženě počítali s ženským publikem a žánr tak záměrně zabydlovali aktivními hrdinkami i dílčími motivy rezonující s ženskou částí publika. Oproti tomuto dobovému kontextu představuje "The Burning" fetišisticky násilnický a sveřepě misogynní protipól. Film se při tom vzpírá kauzalitě a vnitřní logice, ale právě že drží pohromadě svým opovrhováním ženami a jejich objektivizací. Dívky na smíšeném letním táboře jsou nahlíženy šmíráckou optikou a z jednotlivých situací vycházejí především jako coury, které dělají cavyky, ale při tom všechny myslí jen na sex. Samotného ústředního vrahouna pak má pohánět touha po pomstě za to, že mu parta namistrovaných kluků způsobila děsivé popáleniny, což tedy řeší tím, že místo aby likvidoval šikanující macho borce v táboře, tak radši primárně zabíjí dívky. Že by to vše nějak souviselo s tím, že tenhle biják produkoval i napsal Harvey Weinstein? ()

Galerie (64)

Zajímavosti (20)

  • Pracovní název filmu byl Cropsy. (Chatterer)
  • Herci nedostávali kostými, tak většinou používali věci ze svého šatníku. (Chatterer)
  • Většina kritiků prohlašuje, že tento film nestydatě kopíruje Friday the 13th. Ve skutečnosti Harvey Weinstein napsal scénář ještě před uvolněním Friday the 13th do kin. (Chatterer)

Reklama

Reklama