Star Trek: Nová generace

• Česko Star Trek: Příští generace (více)
USA, (1987–1994)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (více)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (více)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (182)

Vyděděnec (1992) (S05E17)

Jasné, že je to paralela so sexuálnou menšinou tu na Zemi v heterosexuálnej spoločnosti. Epizóda so silnou témou a posolstvom, ktorá v roku vzniku asi balancovala na hrane, dnes to už také ostré nie je, ale treba povedať, že je celkom dobre vypointovaná. Riker si tentoraz narazí hermafrodita, jemu je to jedno a ak by sa natáčalo teraz, tak by si narazil možno aj chlapa. Vyskytuje sa tu však zásadný nelogizmus...zpočiatku sa hermafrodit vypytuje na rozdiely medzi pohlaviami, nerozumie tomu, je to pre neho komplikované, neskôr však ide tvrdiť, že ono je žena, má ženské pohlavie, a vie, čo je náklonosť k druhému pohlaviu. ()

Příčina a důsledek (1992) (S05E18)

Na začiatku opäť karty; verím, že v 24. storočí už karty existovať nebudú, iba ak v múzeu. Sci-fi a tematika časovej slučky vždy k sebe výborne ladili a tu to nie je inak. Možno zbytočne sa toľko opakujúce, ale veľmi záživné a atmosferické. ()

Základní povinnost (1992) (S05E19)

Wesley mi nevadí, keď sa objaví raz za čas, je to osviežujúce. Vadí mi to spomínanie na kadetské časy, vyťahovanie trápnych historiek z účinkovania na akadémii. Navyše už v seriáli niekoľkokrát rozoberané. Ani zápletka o vyšetrovaní jednej (málo podstatnej) tragédie a hodnotách hviezdnych kadetov nebolo nič, čo by zaujalo. Srandovné, že orbitálny satelit v 24. storočí nerobí kamerový záznam, ale len fotografické snímky.  Doposiaľ najslabšia epizóda 5. série. ()

Cena života (1992) (S05E20)

Troiovej matka po 55-tykrát je šuvix. A už vonkocom ma nezaujíma, za koho sa chce vydať po tentokrát. Do toho lacný humor. Ešteže to vyvažovala zápletka v pozadí s kovžerúcim lykožrúrom. ()

Ideální partnerka (1992) (S05E21)

Epizóda zameraná na Piccarda a ozvláštnená svojskou filozofiou. Kto by nechcel družku, ktorá sa mu vo všetkom prispôsobí? - v reáli iba blázon. A aj keď bola ona herečka sympatická a v tvári pekná, predsalen mi tam u nej chýbala zmyselnosť...žene nemôžu trčať rebrá či bedrá. Ale späť k epizóde...veľmi príjemné, neštandartne bez akéhokoľvek nebezpečenstva a s riadne trpkým záverom. "Ako ste jej odolali?" "Veľvyslanec, šťastnú cestu." ()

Vymyšlená přítelkyně (1992) (S05E22)

Síce epizóda s deťmi a ich problémoch, ale dobre spracovaná a videnie sveta s pohľadu detí je podané celkom zaujímavo. Od istého momentu sa dokonca podarilo urobiť z toho soft horor. Worf pri deťoch nejako zmäkol. ()

Já Borg (1992) (S05E23)

Borg opäť na scéne. A aj keď sa to v závere strháva do značnej sentimentality, celková zápletka je veľmi zaujímavá. Scéna, kde sa Piccard snaží vystupovať ako Locutus, je geniálne mrazivá. Aj keď by bolo zaujímavé, ako tento infikovaný vírus dopadne, po úspešnej infekcii by tvorcom nezostali zadné vrátka na ďalšie epizódy s (ne)premožiteľnými Borgami. ()

Další fáze (1992) (S05E24)

Posádka Enterprise sa chová dosť dôverčivo. Nebyť dvoch pseudomŕtvych, bolo by po Enterprise. Odhliadnuc od toho, ide o parádny námet s Romulánmi, v ktorom nechýba mysterióznosť a napätie a v závere to ešte celé zabalené do akčného hávu. Nepokazila to ani väčšinou problémová Ro. Super aj z pohľadu hercov, keď museli hrať tak, ako keby tam ich kolegovia neboli. Aj keď treba prižmúriť oči na logickými nezmyslami, ako to, že niektorých vecí sa dotýkať pseudomrtvi môžu, iných nie (podlaha), alebo prečo lietal vo vesmíre ten Romulánec, keď vykročil z lode. ()

Vnitřní světlo (1992) (S05E25)

Výborný úvod a zaujímavá zápletka, aj keď som od nej čakal čosi iné, než sa nakoniec udialo. Epizóda trochu podobná jednej s O'Neilom v HV, aj keď s inou zápletkou. Smerom k záveru to už nemá také grády a nájde sa aj pár nelogizmov - civilizácia vyzerá ako na zemi pred 1000 rokmi, všetko bez techniky, hlavne že otváranie dverí ide na tlačidlá. Sú vo fáze prvých prieskumných rakiet a hneď majú takúto náročnú (psycho)technológiu sondy, ktorá prenikne cez štíty hviezdnych lodí a pretočí prežívanie času "obete" z 25 min na 25 rokov. Prečo vlastne leží kapitán celých 25 min na dlážke mostíka a nie na ošetrovni? ()

Šíp času 1/2 (1992) (S05E26)

Ďalšia z radu zaujímavých a originálnych dvojepizód, v ktorej sa smeruje do minulosti. Ale prečo s tou nesympatickou Guinan? Data sa v minulosti správa ako idiot, ktorý niečomu rozumie úplne, niečomu vôbec, niekedy vedome klame, niekedy vytára pravdu/tajomstvo...ako keby si potrebné informácie a v okamihu nedokázal nájsť v pamäti. Ale scéna s Datom, Rikerom a Troiovou v turbovýťahu je výborná. ()

Série 6 (1992) (S06)

Šiesta séria je rovnako dobrá ako tá predchádzajúca. Obsahuje veľa skvelých epizód, veľa nadpriemerných, ale aj dve (iba) priemerné (Rošťáci a Tapiséria). Séria nemá žiadny nosný príbeh, obsahuje veľa rôznych tém, k niektorým odvyielaným sa zasa vracia. 5*-vých epizód je mnoho, najlepšie z nich sú Zóna strachu, dvojdiel Zmena velenia, Moja loď, Pasca v čase a Vpád (1). ()

Šíp času 2/2 (1992) (S06E01)

Zavŕšenie dvojepizódy o cestovaní do minulosti je o chlp lepšie ako úvodný diel. Aj keď je na môj vkus celá dvojepizóda prílišne odľahčená a absentuje napätejšia atmsoféra, ani sa príliš neberú do úvahy prípadné časové paradoxy, neuberá jej na zaujímavosti a originalite. Niektoré scény sú točené dokonca v exteriéri - akomsi starovekom filmárskom mestečku, čo je len plusom. Starček Twain by si ale za svoju drzosť a otravnosť zaslúžil dostať do zubov. ()

Zóna strachu (1992) (S06E02)

Stále neviem pochopiť, ako sa magor a zbabelec Barclay dokázal dostať na elitnú hviezdnu loď Federácie. Halucinácie alebo realita? Každopádne epizóda je originálna, so zaujímavým námetom, s dávkou napätia i vedeckých rozborov, po ktorých vieme viac, ako vlastne fungujú transportéry - tak ikonická technológia pre trekkovské univerzum. ()

Vyjednavač (1992) (S06E03)

Epizód s diplomatickou misiou už bolo mnoho, našťatie tu hrá rolu iba na pozadí. Gro tvorí príjemná mysteriózna atmosféra a jeden psychoupír bez svedomia. Mať tak jeho schopnosti...to by bolo mrtvol :-) ()

Host (1992) (S06E04)

Pocta originálnemu seriálu v podobe najväčšieho sympaťáka zo starej garty - Scottyho, ktorý nehrá nikoho druhého, ale práve seba samého....už starého, frflajúceho, každú chvíľu spomínajúceho na staré časy. Zápletka je jednoduchá, ale doplnená o Scottyho, pár narážok na starú loď, škótsku whisky, starý mostík a nostalgia funguje. Musel som sa usmievať po celý čas. Aj keď doteraz neviem, prečo si Scotty vybral v simulátore mostík a nie jemu bližšiu strojovňu. V menšej roli pilotky (černošky) si zahrala aj hviezdička seriálu Vesmír bez hraníc. ()

Únosci (1992) (S06E05)

Príjemne mysteriózna atmosféra s jemným nábehom na horor. Neviem, či je to úmyselné, ale pripomína to reálne únosy Šedými. Títo emzáci by si zaslúšili v budúcnosti nejaké pokračovanie. ()

Slečna Q (1992) (S06E06)

Epizódy s Q sú tak otrepané ako tie s Troiovej matkou. Za to tvorcom palec dole. Na druhej strane, príbeh nebeží a ani nekončí klišovite, ako by sa predpokladalo. Za to palec hore. Ale prosím, už dosť s Q. ()

Rošťáci (1992) (S06E07)

Partička detí vracia úder Ferengiom. Malý Piccard s vlasmi, chudák O'Brain sa cíti ako pedofil a Guinan (ťažko povedať, ktorá Guinan je škaredšia, či Guinan ako decko alebo ako dospelá) s Ro sa idú hrajkať, veď deckosť je forma tela a nie stav mysle, ako sa nám tu snažia pretlačiť. Že Ferengiova dobijú Enterprise za pár sekúnd je jedna vec, že zabezpečovacie systémy lode sú ako hračka pre deti je vec druhá, ale že pár detí (ok, niektoré sú iba "prezlečené") dobyje loď späť vďaka autíčkam na diaľkové ovládanie a prekĺznutím s jednej miestnosti do druhej, je už aj na mňa veľa. Začínam si myslieť, že aj Ferengiovia mali byť iba deťmi, aby bola misia náročnejšia a sily vyrovnané. ()

Tenkrát v Deadwoodu (1992) (S06E08)

Haváriu, po ktorej simulátor začne blbnúť, sme tu už mali myslím dvakrát. Čiže nič originálne, divoký západ tiež nie je nijak zaujímavá téma, ale zachraňuje to dávka humoru a hneď niekoľkí záporáci Datovia....alebo Data, kde sa len pozrieš. ()

Kvalita života (1992) (S06E09)

Až na to, že hi-tech zariadenie vyzerá ako starý detský robot, ide o dobrú epizódu, v ktorej Data nielenže trucuje, ale sa dokonca vzbúri. Následne však z tohoto odporu nevznikne žiadny vojenský súd. Málokedy tiež nastane situácia, že by Piccard plne počúval príkazy svojho podriadeného...v tomto prípade La Forgeho. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (více)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)