Star Trek: Picard

USA, (2020–2023), 25 h 2 min (Minutáž: 39–63 min)

Patrick Stewart, Michelle Hurd, Jeri Ryan, Alison Pill, Santiago Cabrera, Evan Evagora, Isa Briones, Brent Spiner, Jonathan Frakes, Orla Brady, Ed Speleers (více)

Star Trek: Picard představuje Sira Patricka Stewarta, který si zopakuje svou ikonickou roli Jeana-Luca Picarda, kterou hrál sedm řad v seriálu Star Trek: Nová generace. Nový seriál bude následovat tuto ikonickou postavu do další kapitoly jeho života. (Prime Video)

Diskuze

Shakaar

Těžko říci, ať už to bylo tak nebo onak, nebo docela úplně jinak... Jestli je pravda někde mezi.. ? Já osobně bych Terry a tomu tvrzení, že Berman byl prostě omezenej sexista, asi i věřil, tedy věřil bych tomu spíše...

Jakkob

Já si stále myslím, že částečně problém byl ten, že prostě chtěla karierně posunout a tehdejší produkce jí to prostě neumožnila. Zároveň si myslím, že oproti produkci ve Voyageru v DS9 panovala ještě luxusní atmosféra, možná právě tím, že studio jim nevěnovali tolik pozornosti jako Voyageru a i proto, že scénaristé ochotněji hercům umožnili rozvinout jejich postavy. Naproti tomu ve Voyageru tu byl nespokojený Wang, který byl prý strašně hysterický, tu byla nespokojená Mulgrew, Beltran byl nespokojen natolik že chtěl před sedmou řadou odejít, do toho vyhodili Lien, protože chlastala. Takže to mi zdaleka nepřipadá natolik pohodová atmosféra. Nevím, je to mnohdy i vidět že ta chemie mezi herci v seriálu tolik nefunguje, proto jsem považoval romantický vztah Sedmé s Chakotayem, protože byl vycucaný z prstu scénaristů, kteří potřebovali Betrana nějak udržet v seriálu.

Shakaar

Já zrovna ji v tomto ohledu spíše věřím než-li opak. Ono už i ta situace byla u nás a v našich podmínkách nebál bych se říci jiná než na těch velkých conech v zahraničí, Terry byla dost v pohodě a nevím, zda by tomu tak bylo stejně i na těch velkých akcích... Ale tak jasně, ta rezerva tam pořád musí být, ale jak jsi správně poznamenal, tak nebyla ani zdaleka jediná, takže já osobně se spíše přikláním k tomu, co tvrdí ona a zbytek týmu, a to i bez toho, co nám říkala na tom našem setkání, které mi ten můj názor na pana Bermana více méně jen doutvořil ucelil.

Jakkob

Aniž bych se chtěl Terry dotknout, neznám ji, ale herci mají tendenci přehánět. Jak už jsem uvedl, řada herců berou život jako jedno velké "podium" a kdykoliv je možnost se nějak dramaticky předvést, tak neváhají ani minutu. Potom záleží u každého nakolik jsou hysteričtí a nakolik je to co řeknou pravda. Zvláště při současné kampani "metoo" kdy se herci a herečky ozvývají jak je ten a ten obtěžoval, si nemohu zbavit dojmu, že chcou pouze na sebe upoutat pozornost. Zároveň bych řekl, že zatímco herci obvinují producenty, scénaristy či režiséry z toho a z toho ( a i herce), tak se samotnými herci je často pro produkci složité pracovat. Někdy mají až příliš velké požadavky a pak herci to prostě psychicky nedají - příklad je takový James Cameron, důkaz je takový The Abyss kde herce vyždímal jak z fyzické tak psychické stránky až na dno. Takže ikdyž na Bermana si v tomto stěžovali řada herců a hereček, pravda bude pravděpodobně někde uprostřed.

cyphercz

Jenže vem to nyní z druhé stránky, v době natáčení nevystupují jako "kamarádi", ale jako kolegové a zvláště ve filmovém průmyslu berou své kolegy za rivaly, rivaly, kteří jim berou prostor na place, prostor který by je mohl proslavit natolik, že by si řekli o větší roli, nejlepe v nějaké kvalitní filmové či jiné seriálové produkce. Že po více jak 20 letech jsou zadobře, to je to samé, jako když jste zadobře po 10, 15 letech po základní nebo střední škole, protože se s těma lidma každý den nesetkáváte, podobně je to i u herců. Navíc herci obecně jsou hysteričtí, nevím zda se osobně znáš s nějakým hercem, ale já se znám přes rodinu s divadelním hercem, teď už spíše v důchodu a kdybych ho popsal tak bych řekl, že se rád předvádí a každou příležitost se setkáním s lidmi bere jako možnost předvést se, upoutat na sebe pozornost a když tu možnost nemá, nebo se objeví někdo kdo je mnohem víc upoutá pozornost lidí, je zajímavější, tak je nemluvný až uražený. Takže si dokážu představit jak to muselo fungovat na place, když Picardo a Ryan jim brali prostor.

Tím nesnižuji kvality těch herců, ale poukazuji na to, že ve filmovém průmyslu nejsou zrovna "kamarádské" vztahy a ani TNG, které je někdy považováno za příklad jak herecký a filmový štáb vzájemně a mezi sebou vycházel, tak to zdaleka není tak pravda.

Terepin , Shakaar

S Terry jsem měl tu čest a radost vidět se osobně, když k nám do ČR před lety zavítala na setkání s trekkies a během jejího povídání přišla řeč mj i na natáčení DS9 a situaci tam a v zákulisí, a tedy to co zde padlo je ještě hodně málo, proti tomu co prý bylo tam a tehdy na place pomalu denním chlebem..

Shakaar

Ono je důležité rozlišovat vztahy mezi herci, které i dle Terepinova odkazu byly víc než dobré (krom oné Mulgrew vs Ryan) a nas*anost či uraženost Wanga či Beltrana vůči producentům, že jejich postavy zastínil vynikající Doctor či Sedmá:) Není náhodou, že nejlépe hodnocené epizody Voyageru se točí právě kolem těchto dvou postav. Ale třeba já osobně takového Chakotaye mám v oblibě a užívám si jinak průměrné epizody typu Waking Moments:)

Terepin

nepřekvapuje mě to, on vůbec měl podivný vztah vůbec k herečkám, většinou je považoval za sexualní objekt a vyjadřoval se k Ferrell že má malá prsa, proto Ryan nosila to co nosila, proto Marina Sirtis až do 6. řady TNG nosila to co nosila. A o Jolene Blalock ani nemluvím. Je s podivem, že z ženského obsazení DS9 nikdo nic tak strašného nenosil, pokud nepočítám Dabo dívky

Terepin

Terepin (hodnocení, recenze)

Shakaar

Terry Ferrell sa vyjadrila, že Berman o nej vyhlásil, že je to len obyčajná herečka a kedykoľvek môže byť nahradená, až to jednoducho nevydržala a odišla.

na příspěvěk reagoval Shakaar, Jakkob

cyphercz

Ještě naposledy, největší pohodář z castingu Voyageru byl prý Tim Russ, který byl prý neskutečný pohodář a vycházel s každým a pravděpodobně byl vcelku zadobře i se scénaristy, jinak by totiž se neobjevil opakovaně v měnších rolích v DS9, TNG a přímo i ve Star trek VII: Generation. Pravděpodobně i proto, protože ho znali už prakticky od počátku TNG, kdy se ucházel o roli Geordiho LaForge. Krom toho se angažoval na mnoho oficiálních i neoficiálních Star trek projektech, je známý že je docela v tomto aktivní, nebo aspoň byl.

Yoshitsune (hodnocení, recenze)

jestli se tady začne někdo klingonsky urážet, tak si sundám svoje spodky s Darth Vaderem !

na příspěvěk reagoval Lacike

cyphercz

Samosebou můžou to být jenom pomluvy, ale příchodem Jeri Ryan se pravděpodobně rozbila naprosto chemie, nejhůře to nesla Kate Mulgrew, ale obecně si dokážu představit co to udělalo s castingem, když jejich prostor na place jim "kradla" tehdejší přítelkyně Bragy, což byl prakticky showrunner Voyageru - sama taky Ryan přiznala, že jí to casting dával dva roky sežrat, ale nevraživost byla i mezi herci a scénaristy. Tím nechci říct, že třeba DS9 bylo lepší, Avery Brooks byl prý psychopatem, který tvrdil že zbytek castingu nebral své role vážně, další prý chtěli dělat u DS9 další projekty a asi nejznámnější byl konflikt mezi Bermanem a Terry Ferrell, která si prakticky postavila hlavu, když chtěla poslední sezonu aby vystupovala pouze jako vedlejší postava. A zbytek už známe. Takže asi tak a abych nenechal TNG naholičkách, minmálně první dvě řady tam nebylo taky vše ok. Tam prozměnu celý casting nesnášel Diana Muldaur, která nahradila Gates McFadden

na příspěvěk reagoval Terepin

Jakkob

Kolují o tom různé legendy, někteří říkají že ano, někteří že ne, odpověď musí najít nová posádka lodi Enterprise, budeš ty jedním z nich ?! Přidej se k federaci ještě teď !

cyphercz

Není tajemstvím že Gereth Wang nebyl spokojen se svou rolí a myslím dokonce ho měli i vyhodit ze seriálu, ale protože byl v nějaké anketě jo vybrali za nejpřitažlivějšího muže, tak si ho pro jeho popularitu ponechali v seriálu, místo toho vyhodili Jennifer Lien (Kes), ví se že ani Robert Beltran dokonce prohlásil že nemá rád Star trek - prostě ti herci nebyli jak na place, tak i v zákulisí moc zadobře, ne jako TNG casting, o kterém se ví, že scházeli i mimo natáčení. Hodně na tom měli vliv scénaristé, kteří jak Wanga, Betrana hodili na konci seriálu prakticky přes palubu.

na příspěvěk reagoval Terepin, cyphercz

Yoshitsune (hodnocení, recenze)

tam někde hluboko v neprozkoumaném vesmíru, stále poletuje příčesek Williama Shatnera a čeká na svého záchrance.

Shakaar

já vím akorát o velké nevraživosti mezi K. Mulgrew and Jeri Ryan, kdo tam měl ještě nějaký konflikt kromě těchto dvou??:) Co vím, tak zbytek castu spolu vycházel velmi dobře...

na příspěvěk reagoval Shakaar, Shakaar, Shakaar

cyphercz

což je s podivem, protože ten celý casting Voyageru se v době natáčení vzájemně nesnášel a neustále stěžoval na nedostatek prostoru xD

SSE

Jestli by se postupovalo podle "standartu" jak píšete, tak by po Farpointu, pilotu TNG nemohla logicky vzniknout TNG, což považuji za nejhorší pilot ze všech serií a o moc lepší nebyla ani celá první řada. Spíše jde o to, zda má studio možnost udělat nezbytné kroky aby serie byla lepší. Ve souvislosti s Discovery, tak Picarda to tak nejde, protože CBS podepsala smlouvu se Secret Hidout na produkci Star treku i s prodloužením, minimálně do roku 2022 a "šéfem" společnosti je Kurtzman a ten pochybuji že vyhodí sám sebe. Podle toho taky vypadá scénaristický tým, kde když dobře, tak scénarista dělal na nějakém fantasy a když špatně, tak dělal na kriminálce, nebo Batmanovi a Robinovi. Do toho se tam promítají různé "politické sračky", které si žádný scénarista nemůže odpustit v rámci současné Hollywoodské produkce či seriálové produkce - je potom otázka nakolik je scénář chytrý aby se na to divák zbytečně nezaměřoval a nakolik mají kvalitní herce, kteří si poradí z jakýmkoliv "sračkovým" sračkovým scénářem. Příkladem je Jason Isaacs, kde ačkoliv jeho postava by až komicky "evil" v Discovery, uměl to prodat a společně s Anson Mountem jsou největším pozitivem v rámci prvních dvou serií.

SSE

SSE (hodnocení, recenze)

Tak zase pokud je hned od začátku deklarovaná snaha tvůrců vykročit jiným směrem, než předchozí iterace, je dosti pravděpodobné, že se spálí a na první (nebo i druhý a třetí) pokus to nevyjde. Z tohoto pohledu je pak asi chyba na straně studia, že nový přístup k univerzu vyžaduje nebo podporuje. Standardem vždy bylo natočit nejprve pilot a pak se rozhodnout, jestli to má naději na úspěch (např. 2. druhý seriál z prostředí Hry o Trůny proto ani nevznikl)... Zajímalo by mě, jestli DIS nebo PIC měli nejprve pilot a nebo to prostě riskli a hotovo.

cyphercz

Už jsem tu i jinde nejednou zmiňoval, že tím fandomem myslím tu skupinu českých trekkies, mezi kterou se já aktivně již několik let pohybuji a s většinou se i osobně znám z mnohých srazů a akcí, a že tím rozhodně nemyslím trekkies jako celek v globálním měřítku, ale skutečně pouze a jen tady tu skupinu, a že když napíši něco v tom smyslu, že se jim PIC či DIS spíše líbí, tak to skutečně neznamená nic jiného, než to co jsem napsal. Netřeba za tím hledat něco, co tam není napsané ani zmíněné.
Každopádně pro mě jsou ty jejich názory, třeba že jich není tolik jako jako počet liků u nevím jakého videa na YT, nebo počet hodnotících na nějakém webu, o moc výpovědnější a podstatnější, protože jsou to mí přátelé, velice dobře je znám a dalo by se říci že vím přesně, jak to s tím jejich názorem je. U videí na YT ani jinde tuhle nebál bych se říci jistotu nemám, a i proto a nejen proto beru jakákoli review videa na YT s velkou rezervou, neb počet shlédnutí ani liků tam zkrátka není žádná objektivní výpovědní hodnota o kvalitě čehokoli, ať už je to preview na hru, film, seriál atd. Kdokoli jiný ať si to klidně považuje za co chce a bere si to jak vážně chce, já to ale beru tak jak jsem zmínil výše. Opět tím nemyslím že názor můj a té skupiny trekkies je něco víc, pouze a jen že pro mě je názor těch které dobře znám a se kterými jsem se o tom mnohokráte bavil zkrátka přednostnější a přednější, než názory takových co neznám, nebo názory z YT videí či liků s nimi spojených...

Jakkob

"Naopak, přijde mi že PIC globálně i na poli fandomu sklízí převážně chválu a dobré reakce, než-li ty negativní" - Já stále nechápu odkud ten tebou velmi často zmiňovaný fandom bereš, kde ten úspěch vidíš?? To je nějakých tvých 5 Trekkies přátel na facebooku nebo kde se to bere? Já ať se podívám kdekoliv po internetu, tak vidím opravdu velmi slabá hodnocení PIC - Rotten Tomatoes Audience Score je úděsných 58%, imdb hodnocení 7.6/10, třetí nejhorší pro ST seriál, na čsfd nevalných 76%, RLM review na youtube, na které jsem tu odkazoval dříve má už 1.4 milionu shlédnutí, 60 tisíc liků a tisíce souhlasných komentářů s obsahem onoho videa... já bych moc rád všechny tyhle jasné a každému dostupné čísla porovnal s tím co tu tvrdíš ty, ale opravdu nikde nevidím jediný zdroj, o který by se tvá pravděpodobně velmi subjektivní a toužebná tvrzení mohla opřít.

na příspěvěk reagoval SSE, Jakkob

Shakaar

Velký souhlas s tím druhým odstavcem, za mě hezky a celkem trefně vystiženo to hlavní, co si dnes spousta lidí i fanoušků úplně neuvědomuje, ať už v rámci nostalgie, nebo že zkrátka nechtějí jakkoli "šahat" na své oblíbené seriály z dětství. Nicméně je to tak jak jsi napsal, aspoň podle mě.
S tím prvním odstavcem bych už tolik nesouhlasil, hlavně já osobně bych asi Picarda úplně, resp. vůbec nepřirovnával k Johnsonově Ep. VIII, ač technicky asi chápu kam tím srovnáním míříš, ale přeci jen bych si myslel, resp. si tedy stále myslím, že Picard ani zdaleka nevyvolal takový rozkol a kontroverzi, jako právě Ep. VIII. Když už, tak by mi to spíše sedělo k DIS, ale k PIC rozhodně ne. Naopak, přijde mi že PIC globálně i na poli fandomu sklízí převážně chválu a dobré reakce, než-li ty negativní, a určitě nerozdělil fandom na dvě poloviny, které se vzájemně nesnáší a podle kterých je to buď to nejlepší, resp. to nejhorší, co bylo v rámci SW/ST natočeno. To by zase spíše v rámci Treku sedělo na JJ Treky, které ve své době tu velkou kontroverzi a rozštěpení fandomu na dvě celkem dost znesvářené tábory taky způsobily a na kterou si sám i ještě mohu vzpomenout...

cyphercz

Těžko říci, spíše bych řekl, že je to takové zbožné přání, samosebou, internet, sociální media jako facebook, twitter, ale i youtobe může mít potencionální velký vliv na úspěchu určité produkce - příkladem jsou "pozitivní" ohlasy na trailer Ghostbusters ještě před uvedením filmu, který dopředu v podstatě odrovnalo potencionální pokračování filmu, bez ohledu na to zda film byl finančně úspěšný nebo ne. Jistou roli v neúspěchu posledních Terminátorů, mají rovněž internetová media která znovu detailně prostudovala jakkýliv detail z traileru na připravovaný film. Tvůrci to pociťují a berou to povětšinou jako útok na jejich vidění světa, jejich vidění konkrétního produktu, který se neslučuje s tím jak to vidí dlouholetí fanoušci jak konkrétní produkce, tak i žánru. Problém je ten, že ti co kritizují jsou ve výsledku stejná/opačná mince toho co tvrdí druhá strana. Jsou v podstatě dva druhy tvůrců jak z toho vybruslit, buď vsadí na osvěčenou "sentimentalitu" jako v případě Abramse u Rise of Skywalker., nebo se tvůrci pokusí o něco diamentrálně odlišné aby tím "šokovali veřejnost" jako v případě Chabona v Picardovi - který se řídí příslovím, špatná reklama, taky reklama, takže v podstatě udělá to samé jako Rian Johnson, sice pokusí se o něco zajmavého, ale jeho motivace není dát divákovi zajímavý příběh, ale ho vyprovokovat, naštvat, ukázat "toxickému fandomu" že oni jsou scénaristi a ne fanoušci.

Pravda je ve výsledku někde uprostřed, ani jedna strana nemá zcela pravdu, je to v konečném důsledku pouze jejich osobní názor na věc, neznamená to že to když to řekně nějaký Chabon, je to tesané do kamene, stejně když to řekne nějaký fanoušek. Co musím dát tvůrcům za pravdu je to, že žijou bohužel v době, kdy během pár minut stačí člověku okomentovat "jejich dílo", rozebrat ho do podrobna a nalézt v něm chyby. Tomu byli do jisté míry ušetřeni tvůrci TNG-DS9-VOY do té miry, že měli do jisté míry štěstí že neexistoval internet v dnešní podobě, mám na mysli sociální sítě. Jestli by výsledné produkty byly odlišné, nevím, ale myslím že do jisté míry asi ano.

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

17.06.2024

A je to tu zas! Nezastavitelný výrobní pás Hollywoodu brzy přinese další remake kultovní klasiky z osmdesátých let. Nové adaptace by se tentokrát měl dočkat dobrodružný science fiction snímek Můj… (více)

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu